Ухвала суду № 64856077, 21.02.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2017
Номер справи
805/1184/17-а
Номер документу
64856077
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

21 лютого 2017 року Справа № 805/1184/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голошивець І.О., розглянувши адміністративний позов 3 державного пожежно – рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Азовавтогаз» про застосування заходів реагування, -

В С Т А Н О В И В:

3 державний пожежно – рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Азовавтогаз», в якому просив суд:

- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об’єкту, а саме: АГЗП ТОВ Азовавтогаз» за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, пр. Нікопольський, буд. 6-а (клд ЄДРПОУ - 40410121) до повного усунення порушень, шляхом заборони експлуатації та зобов’язання зупинити експлуатацію вищезазначеного об’єкту.

Відповідно до ч. 3 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, чи відповідає вона вимогам, встановленим ст. 106 КАС України.

Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), та містить такі недоліки.

Відповідно до ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Також, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Ознайомившись з матеріалами адміністративного позову суд зазначає, що позивачем у порушення вищезазначених вимог не надано доказів сплати судового збору.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір» (який діє в редакції з 01 січня 2017 року).

Згідно ч. 1 ст. 4 Законом України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» з 1 січня 2017 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць встановлено у розмірі 1 600,00 грн.

З позовної заяви вбачається, що позивач просив суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об’єкту, а саме: АГЗП ТОВ Азовавтогаз» за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, пр. Нікопольський, буд. 6-а (клд ЄДРПОУ - 40410121) до повного усунення порушень, шляхом заборони експлуатації та зобов’язання зупинити експлуатацію вищезазначеного об’єкту.

Суд зазначає, що вищезазначена вимога позивача про застосування заходів реагування є немайновою.

Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» позивача не звільнено від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.

Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 зазначеного Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб’єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою – підприємцем – 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб

Отже, за подання даного адміністративного позову з вимогою немайнового характеру позивачем, як суб’єктом владних повноважень, має бути сплачено судовий збір в 1 розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто на загальну суму 1 600,00 грн.

Проте, в порушення вимог частини третьої статті 106 КАС України, до позовної заяви не долучено документ про сплату судового збору. При цьому, позивач, згідно із статтею 5 Закону України «Про судовий збір», не звільнений від сплати судового збору.

Відтак, позивачу слід сплатити судовий збір в розмірі 1 600,00 грн.

Суд зазначає, що відповідно до позовної заяви позивач зазначив про необхідність відстрочити сплату судового збору, оскільки, загін є бюджетною установою, утримується за рахунок коштів Державного бюджету, а також зазначив, що кошторисом на 2017 рік видатки по загальному фонду державного бюджету по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» (сплата судового збору) ДПРЗ-3 не передбачені.

Однак відповідно до резолютивної частини позовної заяви позивач не просив суд відстрочити або розстрочити сплату судового збору, а також не надано клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору.

Так, суд зазначає, що згідно із частиною першою статті 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

З наведеного вбачається, що якщо майновий стан особи не дає можливості оплатити судові витрати, суд на свій розсуд за клопотанням особи може прийняти одне з таких рішень:

- зменшити розмір належних до оплати судових витрат;

- звільнити особу від оплати судових витрат повністю або частково;

- відстрочити оплату судових витрат на визначений строк;

- розстрочити оплату судових витрат на визначений строк.

Проте, суду не надано належних доказів, щодо відсутності можливості у позивача сплатити судовий збір.

Таким чином, суд зазначає, що звільнення особи від сплати судового збору є правом, а не обов’язком суду та зважаючи на той факт, що ненадходження коштів (обов’язкових платежів) до Державного бюджету ускладнюють виконання державою своїх функцій, у тому числі і соціальних.

Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Зважаючи на вищевикладене, під час усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно надати суду належний документ про сплату судового збору у визначеному законодавством розмірі. Тобто, позивачу необхідно привести позовну заяву у відповідність до вимог ст. 106 КАС України.

На підставі викладеного вище, керуючись ст. 8 Закону України «Про судовий збір», ст. 88, 106, 108, 160, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя –

У Х В А Л И В:

В задоволенні клопотання 3 державного пожежно – рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про відстрочення сплати судового збору - відмовити.

Позовну заяву 3 державного пожежно – рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Азовавтогаз» про застосування заходів реагування - залишити без руху, надавши десятиденний строк для усунення недоліків з дня отримання копії ухвали.

В разі невиконання ухвали позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачеві.

Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Голошивець І.О.