копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2017 р. Справа № 804/9018/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Захарчук - Борисенко Н.В.
при секретарі - Музиці Я.І.
за участю:
позивача - ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Голови ліквідаційної комісії Управління МВС України в Херсонській області Прокудіна О.С. про визнання бездіяльності протиправною, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
14 грудня 2016 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Голови ліквідаційної комісії Управління МВС України в Херсонській області Прокудіна О.С. (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Голови ліквідаційної комісії Управління МВС України в Херсонській області Прокудіна О.С. щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;
- визнати протиправними дії Голови ліквідаційної комісії Управління МВС України в Херсонській області Прокудіна О.С., що виразилися в наданні ОСОБА_1 неправдивої інформації в офіційному листі від 10.11.2016;
- зобов'язати Голову ліквідаційної комісії Управління МВС України в Херсонській області Прокудіна О.С. надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.
В обґрунтування позову зазначено що позивач, у зв'язку із встановленням нових розмірів посадових окладів для поліцейських постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, має право на перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. Проте відповідач не вчинив дії відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, у редакції на час виникнення спірних правовідносин. Отже відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо ненадання позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Позивач у судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав до суду письмові заперечення, в яких проти позову заперечував, зазначивши, що Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» статтю 63 Закону було доповнено новою частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону, проте після 29 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України будь-яких нормативно-правових актів, якими б змінювалися розміри чи вводилися нові види грошового забезпечення поліцейських, прийнято не було. Вказує, що Закон №900-VIII щодо перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, установлених законодавством для поліцейських, застосовується до правовідносин, що виникли після набрання ним чинності, а саме після 29 грудня 2015 року, а постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції, оскільки вона була прийнята та набрала чинності до прийняття і набрання чинності Законом України №900-VIII. Отже для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у зв'язку з прийняттям Закону №900-VIII, відсутні законні підстави, оскільки Закон України №900-VIII не має зворотної дії в часі, та, наразі, для перерахунку таких пенсій немає правових підстав згідно до частини 4 статті 63 Закону. Отже відсутні правові підстави для подання до органів Пенсійного фонду України документів для перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).
Розглянувши наявні документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до наказу УМВС України в Херсонській області від 20.07.2011 №185 о/с з 19.07.2011 звільнений з органів внутрішніх справ за пунктом «в» (через обмежений стан здоров'я) ст. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України.
ОСОБА_1 звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області, як правонаступника, із заявою про надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до Постанови КМУ від 11.11.2015 №988, а також направлення відповідної довідки на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Відповідачем листом від 10.11.2016 за вих.19/с-6 повідомлено позивача про те, що порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393». Оскільки пенсійна справа позивача за місцем його фактичного проживання, то з усіх питань пенсійного забезпечення йому необхідно звертатись до Головного управління Пенсійного фонду України та ліквідаційної комісії ГУМВС України у Дніпропетровській області.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того що згідно преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі Закон №2262-XII):
- Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України;
- Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Пунктом б) частини 1 статті 1-2 Закону №2262-XII встановлено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, а з 28.12.1015 року й поліцейські.
Відповідно до статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, умовою виникнення права на перерахунок є об'єктивна зміна розміру грошового забезпечення незалежно від його виду, який здійснюється на момент виникнення права на такий перерахунок.
Грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 9-23, схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатком 24, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 25-28, 33 затверджені постановою Кабінету Міністрів України Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 07.11.2007 року №1294 (далі Постанова №1294).
Закон України Про Національну поліцію від 02.07.2015 року №580-VIII (далі Закон №580-VIII) набрав чинності з 07.11.2015 року, у тому числі пункт 6 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень.
До приведення законодавства України у відповідність із Законом №580-VIII акти законодавства застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до статті 102 Закону №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Пунктом 12 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №580-VIII встановлено, що працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до такої схеми співвідношення спеціальних звань, зокрема: майор міліції - майор поліції.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських» Національної поліції від 11.11.2015 року №988, яка набрала чинності 02.12.2015 року, встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення та затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.
Додатком 1 до Постанови №988 визначено посадові оклади поліцейських за спеціальними званнями.
28.12.2015 року набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей від 23 грудня 2015 року №900-VIII (далі Закон №900-VIIІ), яким внесено зміни:
- до статті 43 Заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсій Розділу V Обчислення пенсій Закону №2262-XII, відповідно яких стаття доповнена частиною 18 наступного змісту: У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку;
- до статті 63 Перерахунок раніше призначених пенсій, доповнивши її частиною третьою наступного змісту: Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських;
- до пункт 15 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №580-VIII, доповнивши його абзацом другим такого змісту: За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
З 01.01.2016 року набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення від 15 липня 2015 року №614-VIII (далі Закон №614-VIII), яким статтю 51 Закону №2262-XII доповнено частиною третьою такого змісту:Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З системного аналізу наведених норм права, суд доходить висновку, що з 02.12.2015 року дійсно об'єктивно змінився розмір посадового окладу, який входить до складу грошового забезпечення. На момент чергової виплати позивачу пенсії такий вид грошового забезпечення як посадовий оклад змінився розміром, у зв'язку із чим призначена пенсія підлягала невідкладному перерахунку.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів від 10.05.2006 року №361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених за коном заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, ви ходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
Разом з тим, суд зазначає, що бездіяльністю визнається пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у не вчиненні дій, які особа повинна була і могла вчинити. Отже судом встановлено наявність ознак бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії.
Частиною 2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Голови ліквідаційної комісії Управління МВС України в Херсонській області Прокудіна О.С. щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та зобов'язання Голови ліквідаційної комісії Управління МВС України в Херсонській області Прокудіна О.С. надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.
Відмовляючи в частині позовних вимог щодо визнання протиправними дій голови ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області Прокудіна О.С., що виразилась в наданні позивачу неправдивої інформації в офіційному листі від 10.11.2016 суд виходить із того, що судом не було встановлено надання саме неправдивої інформації в офіційному листі позивачу.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
З огляду на викладену вище норму, суд вважає за необхідне присудити із Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Херсонській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 368, 00 грн.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Голови ліквідаційної комісії Управління МВС України в Херсонській області Прокудіна О.С. про визнання бездіяльності протиправною, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Голови ліквідаційної комісії Управління МВС України в Херсонській області Прокудіна О.С. щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Зобов'язати Голову ліквідаційної комісії Управління МВС України в Херсонській області Прокудіна О.С. надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.
В решті позовних вимог відмовити.
Присудити із Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Херсонській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 368, 00 грн.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Повний текст постанови складено 02 лютого 2017 року.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 02.02.2017 р. Суддя З оригіналом згідно Помічник судді Н.В. Захарчук-Борисенко Н.В. Захарчук-Борисенко В.В.Кухар