Справа № 583/197/17
2/583/288/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2017 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Ярошенко Т.О.
при секретарі Безрядіній О. І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Охтирка цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
26 січня 2017 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, свої вимоги мотивує тим, що на обліку в управлінні соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації з 2014 року перебувала ОСОБА_1, як одержувач щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Відповідно до п.5 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сімї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сімї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, предявляє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, то подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). У заяві зазначаються відомості про всіх членів сімї, які претендують на отримання грошової допомоги, зокрема наявність у будь-кого з членів сімї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. В ході проведення Міністерством фінансів України у 2016 році верифікації та моніторингу даних про одержувачів соціальних виплат, у тому числі і переміщених осіб виявлено у ОСОБА_1 кошти у розмірі, що перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановлених для працездатних осіб. Оскільки під час призначення адресної допомоги заявником не були зазначені депозитні рахунки, допомога була призначена без наявності правових підстав, в результаті чого виникла переплата в сумі 20243 грн.60 коп., яку відповідачці потрібно повернути до Державного бюджету. 11.10.2016 року відповідачці було направлено повідомлення про повернення коштів, надміру виплачених за призначеною щомісячною адресною допомогою внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та запропоновано повернути кошти у відповідності з чинним законодавством. Однак, на даний час сума коштів в розмірі 20243,60 грн. не погашена. Крім того, ОСОБА_1 не одноразово була особисто повідомлена про необхідність їх повернення.
Просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації надмірно виплачені кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 20243,60 грн.
Представник позивача в судове засідання не зявилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Відповідачка в судове засідання не зявилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги визнала.
За даних обставин суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін та без здійснення фіксації судового процесу за допомогою звукозаписуючого засобу, відповідно до ст. ст. 169, 197 Цивільного процесуального кодексу України.
Суд, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши письмові докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України та регіонів проведення антитерористичної операції, та у зв'язку з цим 29 жовтня 2014 року звернулася до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації з заявою про призначення щомісячної допомоги, що доводиться копією вказаної заяви (а.с.5).
Довідкою виданою Управлінням соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації № НОМЕР_1 від 28.10.2014 року підтверджується той факт, що відповідачка була взята на облік як особа, що перемістилася з тимчасово окупованої території України та регіонів проведення антитерористичної операції (а.с.4).
Рішенням від 03.11.2014 року відповідачці призначено адресну допомогу на період з 29.10.2014 року по 28.04.2015 року та рішеннями від 05.05.2015 року, 02.12.2015 року, 04.05.2016 року продовжено виплати на період з 29.04.2015 року по 28.10.2015 року, з 04.11.2015 року по 30.04.2016 року, з 28.04.2016 року по 27.10.2016 року (а.с.10,14,18).
Рішенням від 28.09.2016 року відповідачці припинено виплату допомоги (а.с.14).
Згідно довідки Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації від 15.11.2016 року, за вказані періоди відповідачці було нараховано та виплачено грошову допомогу в загальному розмірі 20243,60 грн. (а.с.16).
Відповідно дост. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбаченихКонституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаютьсяЗаконом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Згідно ч. 1ст. 9 зазначеного Законувнутрішньо переміщена особа має право, зокрема на: сприяння органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права у пошуку та возз'єднанні членів сімей, які втратили зв'язок внаслідок внутрішнього переміщення; безпечні умови життя і здоров'я; створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання; забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, інвалідів, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено.
Пунктом 2 Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року передбачено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно п. 9 вказаного Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Пунктом 11 зазначеного Порядку передбачено обов'язок уповноваженого представника сім'ї, якому призначено грошову допомогу, повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Частиною 2ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»передбачені обов'язки внутрішньо переміщених осіб, зокрема, у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік, вона зобов'язана відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.
Судом встановлено, що відповідачка, знаючи про обов'язок повідомляти в триденний термін уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, не зазначила ні в заяві про надання допомоги, ні в подальшому не повідомила позивача про наявність на банківському рахунку грошових коштів.
Вказані відомості підтверджуються витягом про наявність на депозитному банківському рахунку коштів грошових коштів ОСОБА_1 (а.с.32-34).
11.10.2016 року відповідачці було направлено повідомлення про повернення коштів, надміру виплачених за призначеною щомісячною адресною допомогою внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та запропоновано повернути кошти у відповідності з чинним законодавством (а.с.15). Проте, станом на день звернення до суду загальна сума надміру виплачених коштів не відшкодована на розрахунковий рахунок Управління.
Відповідно до ч. 1ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Відповідно до ч. 2 даної статті положенняглави 83 ЦК Українизастосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
З приписів ч. 2ст. 1214 ЦК України,глави 13 ЦК України(зокрема ст. ст.179,181,190,192 ЦК України) випливає, що нормист. 1212 ЦК Україниповною мірою стосуються і випадків безпідставного набуття або збереження грошей.
Таким чином, оскільки відповідачка в добровільному порядку не повернула надміру виплачені кошти, то вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а тому з відповідачки на користь Управлінням соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації слід стягнути надміру виплачену щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на загальну суму 20243,60 грн.
Відповідно дост. 88 ЦПК України, з відповідачки в дохід держави судовий збір в сумі 1600 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст., ст.11,59,60,88,209,212-215,218,228 ЦПК України,
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 на користь Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації, ідентифікаційний код 03197888 кошти в сумі 20243,60 грн.
Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 в дохід держави судовий збір в сумі 1600 грн.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційний суд Сумської області через Охтирський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду ОСОБА_2