Баранівський районний суд Житомирської області
Справа № 273/107/17
Провадження № 1-кс/273/8/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2017 року слідчий суддя Баранівського районного суду Житомирської області Васильчук О. В. при секретарі судових засідань ОСОБА_1, з участю прокурора Новоград-Волинської місцевої прокуратури ОСОБА_2, слідчого СВ Баранівського ВП Новоград-Волинського відділу поліції ГУНП в Житомирській області ОСОБА_3 по кримінальному провадженню внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016060110000390 від 22.10.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 185 КК України, про призначення позапланової перевірки окремих питань дотримання вимог природоохоронного законодавства дочірнього підприємства "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс» Житомирської обласної ради, -
В С Т А Н О В И В :
В клопотанні вказано, що слідчим відділенням Баранівського ВП Новоград-Волинського ВП ГУНП в Житомирській області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженню №12016060110000390 від 22.10.2016 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 185 КК України.
До чергової частини Баранівського відділення поліції Новоград- Волинського ВП надійшло повідомлення про те, що 21.10.2016 близько 15 год. на території домогосподарства за адресою вул. Молодіжна, 30, с. Лісове, Баранівського району, Житомирської області працівниками ДП «Баранівське ЛМГ» виявлено 35,8 м/куб. лісопродукції, а саме дерев породи «сосна» невідомого походження.
За вказаним фактом 05.11.2016 зареєстровано відомості в СРДР за №12016060110000390 зач. 1 ст. 185 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що домогосподарство за адресою вул. Молодіжна, 30, с. Лісове, Баранівського району, Житомирської області, в якому було вилучено деревину невідомого походження належить ОСОБА_4. В ході допиту остання вказала, що зараз вищевказаний будинок продає, документами про переоформлення займається ОСОБА_5, вилучена деревина їй не належить, її походження ОСОБА_6 невідоме.
В подальшому в ході допиту свідок ОСОБА_5 вказав, що будинок у ОСОБА_4 він купував за проханням особи турецької національності на ім'я «Алікс», котрому за словами свідка і належить вилучена деревина породи «сосна» об'ємом, проте наразі отримати будь яких підтверджуючих документів законності походження лісо продукції не вдалось.
У ході досудового розслідування працівниками Баранівскього відділення поліції Новоград-Волинського ВП ГУ НП в Житомирській області, на виконання ухвали слідчого судді Баранівського районного суду від 03.11.2016 року, проведено обшук в господарстві ОСОБА_7, яке розташоване по вул. Лісовій, 15, в смт. Мар'янівка, Баранівського району Житомирської області. Під час обшуку вилучено технологічну деревину породи сосна в кількості 6,521 м/куб., походження якої документально не підтверджено.
Також проведено обшук в домогосподарстві ОСОБА_8, яке розташоване по вул. Лісовій, 15а, смт. Мар'янівка, Баранівського району, Житомирської області. Під час обшуку вилучено технологічну деревину породи сосна в кількості 8, 612 м/куб. походження якої документально не підтверджено.
Зважаючи на викладене виникла необхідність в перевірці лісогосподарських підприємств, які здійснюють лісозаготівельні роботи, в тому числі дочірнього підприємства "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради.
Враховуючи вищезазначене виникла потреба у перевірці дотримання вимог чинного законодавства з боку службових осіб ДП " Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс". А тому з метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження всіх обставин по кримінальному провадженню, виникла необхідність провести позапланову перевірку окремих питань дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП " Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" для з'ясування питань, які стосуються дотримання чинного законодавства при проведення лісосічних робіт при прорідження лісу. Дані отримані в результаті проведення перевірки можуть бути використані в якості доказів по кримінальному провадженню, здобути які в інший спосіб не представляється можливим.
В судовому засіданні прокурор Новоград-Волинської місцевої прокуратури ОСОБА_2 та слідчий Блиндюк В.Б. підтримали клопотання про дозвіл на призначення позапланової перевірки окремих питань дотримання вимог природоохоронного законодавства дочірнього підприємства "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс» Житомирської обласної ради з вищезазначених підстав.
Розглянувши клопотання слідчого Баранівського ВП Новоград-Волинського ВП ГУНП в Житомирській області, за матеріалами кримінального провадження № 12016060110000390, відомості за якими 22.10.2016 року були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 185 КК України, про дозвіл на призначення позапланової перевірки окремих питань дотримання вимог природоохоронного законодавства дочірнього підприємства "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс» Житомирської обласної ради, вислухавши його думку, дослідивши додані до клопотання документи, суд дійшов до наступного висновку.
Із змісту ч. 1 ст.16 Конституції України вбачається, що забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, збереження генофонду Українського народу є обовязком держави.
Згідно ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 7 ст.41 Конституції України використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Із змісту ч. 4 ст.49 Конституції України вбачається, що держава забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя населення.
Згідно ч. 5 ст.532 КПК України ухвали слідчого судді та суду, які не можуть бути оскаржені, набирають законної сили з моменту їх оголошення.
Із змісту ч. 1 ст.533 КПК України вбачається, що ухвала суду, яка набрала законної сили, обовязкова для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для усіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх службових осіб, і підлягає виконанню на всій території України. Згідно з ч. 2 ст. 91 КПК України доказування у кримінальному провадженні полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження, а відповідно до ч. 1 ст. 92 КПК України обов'язок доказування обставин, передбачених ст.. 91 цього Кодексу, покладається на слідчого, прокурора.
Відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 408 від 13.08.2014 року «Про питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» надання дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами здійснюється шляхом прийняття відповідного розпорядження, а згідно з п. 2 зазначеної Постанови надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України..
Пункт 1.3 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 року № 464 , проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів поширюється, в тому числі і на Державну екологічну інспекцію у м. Києві.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію, затвердженого указом Президента України від 13.04.2011 року № 454/2011, Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Крім цього, строк здійснення позапланового заходу відповідно до вимог ЗУ «Про основні засади державного нагляду ( контролю ) у сфері господарської діяльності «не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом. Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.
Згідно розділу 3 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 року № 464, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.01.2009 року за № 18/16034 (із змінами і доповненнями), планові та позапланові перевірки здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку.
В той же час прокурором у судовому засіданні доведено необхідність отримання дозволу на проведення зазначеної вище перевірки, оскільки отримані за її результатами відомості можуть бути використані в якості доказів по кримінальному провадженню, отже призначення такої перевірки є доцільним та відповідає завданням кримінального провадження, тому клопотання слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 2, 36, 84 , 91 93, 309 КПК України , -
У Х В А Л И В :
1. Клопотання задовольнити.
2. Надати дозвіл співробітникам Державної екологічної інспекції у Житомирській області на проведення по кримінальному провадженню №12016060110000390 позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства дочірнього підприємства "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради (юридична адреса: 13001, Житомирська обл., Романівський район, селище міського типу Романів, вулиця Путіліна, будинок 9; ЄДРПОУ 20412517), з метою встановлення відповідності фактично вирубаного лісу у лісовому масиві ДП " Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" та ліосопродукції висвітленої у відповідних документах, а також з'ясування наступних питань:
-чи відповідає об'єм фактично вирубаного лісу в кварталі 13 виділі 7/6 Баранівського лісництва ДП "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" відповідним документам лісозаготівлі та прорідження лісу вказаного підприємства?
-чи відповідає об'єм фактично вирубаного лісу в кварталі 76 виділі 16 Баранівського лісництва ДП "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" відповідним документам лісозаготівлі та прорідження лісу вказаного підприємства?
-чи виявлені під час проведення позапланової перевірки кварталі 13 виділі 7/6 та кварталі 76 виділі 16 Баранівського лісництва ДП "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" факти незаконної рубки лісу?
3. Зобов'язати службових осіб дочірнього підприємства "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради (юридична адреса: 13001, Житомирська обл., Романівський район, селище міського типу Романів, вулиця Путіліна, будинок 9; ЄДРПОУ 20412517) допустити для позапланової перевірки співробітників Державної екологічної інспекції у Житомирській області, а також надати їм у повному обсязі документальні матеріали, необхідні для проведення перевірки.
Визначити строк проведення позапланової перевірки органами контролю в межах 10
( десяти ) робочих днів, починаючи з 13 лютого 2017 року.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію ухвали слідчого судді.
Ухвала слідчого судді за результатами розгляду клопотання про дозвіл на проведення позапланової екологічної перевірки органами контролю оскарженню не підлягає і заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.
Ухвала слідчого судді, яка не може бути оскаржена, набирає законної сили з моменту її оголошення.
Слідчий суддя: О.В. Васильчук