ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2017 року м. Чернігів Справа № 825/2377/16
Чернігівський окружний адміністративний суд
під головуванням судді Соломко І.І.,
за участю секретаря Пархомчука Д.А.,
представника позивача Приходько І.А.,
представника відповідача Корнійчука В.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Ватутіна про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю)
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Ватутіна про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді негайного зупинення виконання робіт (виробництва) на АЗС за адресою: вул. Ватутіна, 1д, с. Халимонове, Бахмацький район, Чернігівська область до повного усунення порушень.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що за результатами перевірок дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей. На час розгляду справи відповідачем не усунути всі порушення, у зв'язку з чим позивач просить суд застосувати, передбачені законодавством, заходи реагування у сфері державного нагляду.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.12.2016 року за вказаним позовом відкрите скорочене провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у 10-денний строк з дня одержання копії ухвали подати суду письмові заперечення проти позову або заяву про визнання позову.
30.12.2016 на адресу суду надійшли письмові заперечення СТОВ ім. Ватутіна на адміністративний позов Управління Держпраці у Чернігівській області, в якому відповідач зазначив, що відповідачем вживаються заходи щодо усунення порушень, встановлених позивачем під час перевірки, тому в задоволенні позовних вимог просив відмовити.
За таких обставин і зважаючи на неможливість прийняття законного та обґрунтованого рішення в скороченому провадженні, ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.01.2017 року вирішено здійснювати розгляд справи за загальними правилами адміністративного судочинства.
В судовому засіданні представник позивача подала заяву про зменшення позовних вимог. Вважає, що надані суду документи засвідчують, що товариство лише частково вчинило необхідні дії для усунення порушень, однак, фактично порушення не усунуті. Відтак, враховуючи, що зазначені у позовній заяві порушення при експлуатації відповідачем АЗС створюють загрозу життю та здоров'ю людей, Управління Держпраці в Чернігівській області вимушене звернутися до адміністративного суду із позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до повного усунення відповідачем цих порушень.
Представник відповідача на судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив, що СТОВ ім. Ватутіна усунуло всі порушення, виявлені в ході перевірки, оскільки оператори АЗС на даний час проходять навчання у КП Чернігівського обласного навчально-курсового комбінату за спеціальністю "Оператори заправних станцій", а дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки знаходиться на стадії оформлення. Крім того, вимоги про застосування заходів реагування шляхом негайного зупинення виконання робіт на АЗС пред'явлені до закінчення терміну, встановленого приписом від 31.01.2017 року №05/05/0607,тому є безпідставними.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши наведені ними обставини, суд встановив.
Згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Пунктом 7 вищезазначеного Положення передбачено, що Держслужба України з питань праці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до абз. 2 ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
В силу вимог ч. 1 ст. 39 Закону України "Про охорону праці" № 2694-XII від 14.10.1992 року посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
Суд встановив, що на підставі наказу Управлінням Держпраці у Чернігівській області від 15.09.2016 року № 157 на направлення № 63 було проведено планову перевірку з питань дотримання СТОВ ім. Ватутіна вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у період з 21.11.2016 по 09.12.2016 (а.с. 10,12).
Частиною 6 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт.
За результатами перевірки у відповідача виявлено ряд порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників підприємства, про що складено акт № 63 від 09.12.2016.
В ході судового розгляду справи відповідачем вживались заходи щодо усунення порушень, у зв'язку з чим позивачем проведено позапланову перевірку.
За результатами позапланової перевірки посадовою особою Управління Держпраці у Чернігівській області виявлено, що у СТОВ ім. Ватутіна відсутній дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, що є порушенням п.7 додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; до обслуговування АЗС допущений оператор-заправник ОСОБА_1, який не навчений по професії оператор, з наявністю відповідного посвідчення, що є порушенням п. 2.10.2.НПАОП 63.2-1.13-87 Правил по техніці безпеки та промисловій санітарії при експлуатації нафтобаз і автозаправних станцій; не призначено наказом відповідальну особу за справний стан та безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском (компресор повітряний), яка пройшла навчання та перевірку знань НПАОП 0.00-1.59-87 Правил будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 зазначених Правил, про що складено акт від 31.01.2017 № 05/06-07 (а.с.61-64).
За наслідками перевірки посадовою особою Управління Держпраці у Чернігівській області винесено припис від 31.01.2017 року №05/05/06-07, яким вимагалось усунути вищевказані порушення у термін до 28.04.2017 (а.с. 75).
Враховуючи наведене, а також те, що допущені СТОВ ім. Ватутіна порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, Управління Держпраці у Черінігівській області просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом негайного зупинення виконання робіт на АЗС, що знаходиться за адресою: вул. Ватутіна, 1д, с. Халимонове, Бахмацький район, Чернігівська область до повного усунення порушень.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про охорону праці" № 2694-XII державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (ст. 13 Закону № 2694-XII).
Відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону № 2694-XII роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі дозвіл).
На виконання приписів ст. 21 Закону № 2694-XII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1107 від 26.10.2011 року, якою затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі Порядок).
Відповідно до п. 6 Порядку дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.
Згідно з п. 7 Порядку дозвіл видається:
Державною службою України з питань праці на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пунктах 1, 3-5 додатка 2;
територіальним органом Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки, крім тих, що зазначені в абзаці другому цього пункту, та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.
Водночас Додатком 3 до Порядку визначено перелік машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, до яких, зокрема належить устаткування, пов'язане з використанням, виготовленням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, утилізацією чи знешкодженням небезпечних або шкідливих речовин.
Отже, відповідно до вимог чинного законодавства з питань охорони праці роботи на АЗС відносяться до робіт підвищеної небезпеки, виконання яких допускається виключно після одержання відповідного дозволу в територіальних органах Держпраці.
Відповідно до приписів статті 18 Закону України "Про охорону праці" працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії. Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці. Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.
У відповідності до п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826, зазначено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку. У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Натомість, як встановлено проведеною перевіркою та зафіксовано в акті перевірки від 31.01.2017 № 05/06-07, відповідач СТОВ ім. Ватутіна вказані роботи виконує без дозволу на устаткування підвищеної небезпеки, оператор-заправник ОСОБА_1 не має відповідного посвідчення про проходження навчання за спеціальністю "Оператори заправних станцій", не призначено наказом відповідальну особу за справний стан та безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском (компресор повітряний), яка пройшла навчання та перевірку знань НПАОП 0.00-1.59-87 Правил будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском, що є грубим порушенням вимог законодавства у галузі охорони праці та створює загрозу життю та здоров'ю людей.
У своїх поясненнях представник відповідача не заперечує виявлених органом державного нагляду порушень та підтверджує відсутність у нього дозволу на устаткування підвищеної небезпеки. Водночас повідомляє, що дозвіл знаходиться на стадії оформлення, а оператор-заправник ОСОБА_1 проходить навчання за спеціальністю "Оператори заправних станцій", що підтверджує довідкою КП "Чернігівського обласного навчального-курсового комбінату" Чернігівської обласної ради від 13.02.2017 №2.
Вирішуючи дану справу, суд не бере до уваги посилання відповідача на повне усунення виявлених перевіркою порушень, адже ті доводи та документи, які надані суду, лише підтверджують те, що товариством дійсно вживаються заходи для усунення таких порушень, однак, факт їх усунення не може вважатися встановленим.
Крім того, з урахуванням характеру порушень, про які йдеться у позовній заяві, висновок про їх усунення чи не усунення товариством потребує спеціальних знань та не може бути наданий судом у цій адміністративній справі.
Водночас необхідно зазначити, що саме до компетенції позивача належить перевірка виконання вимог припису про усунення порушень у сфері охорони праці шляхом проведення позапланового заходу, за результатами якого може бути підтверджено чи не підтверджено факт усунення конкретного порушення, раніше зафіксованого в акті перевірки.
Згідно з ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
У свою чергу, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду (абз.1, ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").
Іншого способу для зупинення виконання робіт на об'єктах контролю, де виявлено порушення вимог законодавства, крім як визначено наведеними правовими нормами не передбачено.
Зі змісту вищевказаних норм законодавства вбачається, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей. Застосування таких заходів обумовлюється виключно наявністю встановленого факту недотримання вимог законодавства з охорони праці, промислової безпеки, та не залежить від виконання (не виконання) вимог припису органу контролю щодо усунення виявлених порушень.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на викладене і враховуючи те, що допущені на СТОВ ім. Ватутіна порушення вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці створюють загрозу життю та здоров'ю працівників товариства, суд приходить до переконання про обґрунтованість звернення Управління Держпраці у Чернігівській області до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання відповідачем робіт.
На підставі положень п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України постанова суду в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду підлягає негайному виконанню.
Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 70,71,86, 94, 158, 167, 186, 256 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Застосувати до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Ватутіна (код ЄДРПОУ 03794696, вул. Ватутіна, буд. 3,с. Халимонове, Бахмацький район, Чернігівської області) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення проведення робіт (виробництва) на АЗС за адресою: вул. Ватутіна, 1д, с. Халимонове, Бахмацьткий район, Чернігівська область до повного усунення порушень законодавства у сфері експлуатації автозаправних станцій.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя І.І. Соломко