Постанова № 64827488, 13.02.2017, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2017
Номер справи
823/111/17
Номер документу
64827488
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2017 року справа № 823/111/17

16 год. 50 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі:

головуючого судді - Тимошенко В.П.,

за участю:

секретаря судового засідання - Цаплі І.Ю.,

представника позивача - Коваля І.І. (за довіреністю),

представника відповідача - Кикоть Л.В. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Північного офісу Держаудитслужби до Державної установи «Черкаська виправна колонія (№62)» про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

20.01.2017 у Черкаський окружний адміністративний суд звернувся Північний офіс Держаудитслужби (далі - позивач) з адміністративним позовом про стягнення з Державної установи «Черкаська виправна колонія (№62)» (далі - відповідач) через позивача до Державного бюджету України коштів у сумі 42526,01 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що згідно з п. 2.16 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на II квартал 2016 року Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Черкаської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Черкаській області (№ 62) за період з 01.01.2014 до 31.05.2016.

За результатами ревізії зафіксовано порушення фінансової дисципліни, зокрема встановлено, що між ЧВК № 62 в особі начальника ОСОБА_3 (Постачальник) та ДП ЧВК № 62 в особі директора ОСОБА_4 (Споживач) укладено договір про постачання теплової енергії від 17.09.2015, згідно якого постачальник відпускає теплову енергію на опалення споживачеві для опалення кабінетів, розташованих в будівлі штабу, які мають об'єм 208,56 куб м. Під час ревізії, шляхом перевірки технічного паспорту на комплексу будівель по вулиці Сурікова, 30 у м. Черкаси, було встановлено, що кабінети, які фактично займає ДП ЧВК № 62 в штабі ЧВК № 62, мають об'єм 265 куб м., тобто ДП ЧВК № 62 сплатило відповідачу у 2015 році за 2014 рік кошти в сумі 15277,02 грн за об'єм 208,56 куб м, а не за фактичний об'єм, який становить 265 куб м., що призвело до покриття видатків ДП ЧВК № 62 за рахунок бюджетних коштів ЧВК № 62 з оплати послуг теплопостачання на загальну суму 46392,01 грн (в тому числі в 2014 році на 3151,95 грн, в 2015 році на суму 31251,46 грн, протягом січня-травня 2016 року 11988,60 грн).

За наслідками перевірки відповідачу направлено вимоги щодо усунення порушень від 28.09.2016 №23-03/25-5473, згідно з якими, відповідача зобов'язано у строк до 27.10.2016 опрацювати матеріали ревізії та усунути виявлені порушення законодавства в установленому законодавством порядку.

Відповідач у встановлений строк порушення не усунув, що стало підставою для звернення до суду, оскільки відповідному органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Позивачем подано до суду заяву про зменшення розміру позовних вимог, в якій остаточно просив стягнути з відповідача кошти в сумі 34794,01 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Відповідач подав заперечення проти адміністративного позову, в яких зазначив, що державне підприємство «Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби (№62)» визнало повністю та надало графік погашення заборгованості в загальному розмірі 46392,01 грн, частково сплативши заборгованість в сумі 11 598 грн, а тому просив суд відмовити в задоволенні позову.

В судовому засіданні 02.02.2017 представник відповідача визнав позовні вимоги на суму 34794,01 грн та не заперечував проти задоволення позову в цій частині.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, судом встановлено, що згідно з п. 2.16 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на II квартал 2016 року Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Черкаської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Черкаській області (№ 62) за період з 01.01.2014 до 31.05.2016.

Ревізією наявності фактів покриття витрат сторонньої юридичної особи встановлено, що між ЧВК № 62 в особі начальника ОСОБА_3 (Постачальник) та ДП ЧВК № 62 в особі директора ОСОБА_4 (Споживач) укладено договір про постачання теплової енергії від 17.09.2015, згідно якого постачальник відпускає теплову енергію на опалення споживачеві для опалення кабінетів, розташованих в будівлі штабу, які мають об'єм 208,56 куб м. Під час ревізії, шляхом перевірки технічного паспорту на комплексу будівель по вулиці Сурікова, 30 у м. Черкаси, було встановлено, що кабінети, які фактично займає ДП ЧВК № 62 в штабі ЧВК № 62, мають об'єм 265 куб м., тобто ДП ЧВК № 62 сплатило відповідачу у 2015 році за 2014 рік кошти в сумі 15277,02 грн за об'єм 208,56 куб м, а не за фактичний об'єм, який становить 265 куб м.

Зазначене є порушенням ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України від 16.01 № 436, ч. 1, 5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітні Україні» від 16.07.1999 № 996 (далі - Закон № 996), п. 1.2, 2.2 Положення документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 та призвело до покриття видатків ДП ЧВК № 62 за рахунок бюджетних коштів ЧВК № 62 з оплати послуг теплопостачання на загальну суму 46392,01 грн (в тому числі в 2014 році на 3151,95 грн, в 2015 році на суму 31251,46 грн, протягом січня-травня 2016 року 11988,60 грн).

Порушення допущено начальником установи - начальником арештного дому ОСОБА_3, який відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону № 996 несе відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, та відповідно до ч. 6 Закону № 996 повинен створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, та головним бухгалтером установи ОСОБА_5, який виставляв рахунки ДП ЧВК № 62 на відшкодування послуг теплопостачання і нараховував дебіторську заборгованість ДП ЧВК №62 в бухгалтерському обліку та згідно з посадовою інструкцією повинен забезпечувати достовірний облік результатів фінансово-господарської діяльності.

Оскільки під час ревізії зазначені порушення не були усунуті, відповідачу направлено вимоги щодо усунення порушень від 28.09.2016 №23-03/25-5473, згідно з якими, відповідача зобов'язано у строк до 27.10.2016 опрацювати матеріали ревізії та усунути виявлені порушення законодавства в установленому законодавством порядку.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-ХІІ (далі - Закон №2939-ХІІ) головними завданнями органу державного фінансового контролю є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 10 Закону №2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства;

Частиною 2 ст. 15 Закону №2939-ХІІ встановлено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, п. 10 ч. 1 ст. 10 Закону №2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави.

Крім того, підпунктом 19 п. 6 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року №43, визначено, що Держаудитслужба для виконання покладених на неї завдань має право вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені під час проведення ревізій приховані, занижені валютні та інші платежі, порушувати перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування у разі, коли отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням законодавства.

В судовому засіданні встановлено, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 № 266 «Про утворення міжрегіональних територіальних органів Державної аудиторської служби» утворено як юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Державної аудиторської служби, у тому числі Північний офіс Держаудитслужби.

Державну фінансову інспекцію в Черкаській області реорганізовано шляхом приєднання до Північного офісу Держаудитслужби.

Отже, органу державного фінансового контролю надано повноваження здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства, і у цій частині вона є обов'язковою до виконання.

Відповідно до висновків Верховного Суду України у постановах від 15 квітня 2014 року №21-40а14, 21-63а14, від 28 жовтня 2014 року №21-462а14 що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом. Висновки Верховного Суду України згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України мають враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Згідно з правовою позицією Вищого адміністративного суду України в аналогічних спорах в рішеннях від 08.04.2015 у справі К/800/63416/13, від 02.04.2015 у справі К/800/31620/13, від 09.04.2015 у справі К/800/49620/13, від 14.04.2015 у справі К/9991/80908/12, від 08.04.2015 у справі К/800/63416/13 відшкодування збитків, завданих державі, тобто фактично захист права держави, порушеного діями об'єкта контролю, може відбуватись лише в порядку позовного провадження шляхом подання ним позову до винних осіб про стягнення, під час якого суд перевіряє і оцінює всі обставини, необхідні для встановлення наявності підстав для стягнення збитків.

Перевіряючи в судовому засіданні наявність підстав для стягнення збитків, судом встановлено та не заперечується сторонами, що кабінети, які фактично займає державне підприємство «Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби (№62)» в штабі відповідача, мають об'єм 265 куб м., наслідком чого є покриття видатків державного підприємства «Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби (№62)» за рахунок бюджетних коштів відповідача з оплати послуг теплопостачання на загальну суму 46392,01 грн (в тому числі в 2014 році на 3151,95 грн, в 2015 році на суму 31251,46 грн, протягом січня-травня 2016 року 11988,60 грн).

Згідно з ч. 3 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Зважаючи на часткове погашення заборгованості в сумі 11598 грн, сума неоплачених збитків Державного бюджету України складає 34794,01 грн, які повинні бути сплачені відповідачем.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 11, 158-165, 254-256 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Північного офісу Держаудитслужби задовольнити повністю.

Стягнути з Державної установи «Черкаська виправна колонія (№62)» (18027, Черкаська обл., м.Черкаси, вул.Сурікова, буд.30; код ЄДРПОУ 08564854) на користь Державного бюджету України (р/р №31112090700002, код ЄДРПОУ 38031150, отримувач - УДКСУ у м. Черкасах) кошти в сумі 34794,01грн (тридцять чотири тисячі сімсот дев'яносто чотири гривні 01 коп.).

2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання повного тексту постанови. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

3. Копію постанови направити сторонам.

Суддя В.П. Тимошенко

Повний текст постанови виготовлений 17.02.2017