Постанова № 64825905, 20.02.2017, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
20.02.2017
Номер справи
712/14631/16-а
Номер документу
64825905
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 712/14631/16-а

Провадження № 2а/712/165/17

П ОС Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 лютого 2017 року Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:

головуючого-судді Мельник І.О.

з участю секретаря Хоменко А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця,

В С Т А Н О В И В:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця, обґрунтовує свої вимоги тим, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року у розмірі 90% заробітної плати. Останнім місцем роботи позивача була посада заступник начальника відділу внутрішнього контролю ДПА в Черкаській області. Позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року. Відповідачем відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на те, що 01.01.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін, та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року. Вважає таку відмову незаконною та такою що порушує її права, тому просить суд визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати здійснити їй перерахунок пенсії.

Позивачка в судовому засідання просила позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача заперечувала проти задоволення позову, оскільки дії Управління відповідають чинному законодавству, підстави для перерахунку пенсії позивачці відсутні.

Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ у розмірі 90% заробітної плати. Останнім її місцем роботи була посада заступник начальника відділу внутрішнього контролю ДПА в Черкаській області.

ОСОБА_1 15.11.2016 звернулася із заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2016.

Однак, рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії як непрацюючому державному службовцю у зв'язку з підвищенням з 01.05.2016 посадових окладів на посадах державної служби та розміру мінімальної заробітної плати, в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2013 № 426 „Про затвердження Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця", оскільки відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2013 № 426 „Про затвердження Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця" набрання чинності вказаної постанови мало відбутися одночасно з набранням чинності Законом України від 17.11.2011 № 4050-VІ „Про державну службу" однак 10.12.2015 Верховною радою України було прийнято новий ЗУ „Про державну службу" № 889-VІІІ, яким визначено новий механізм нарахування заробітної плати працюючим державним службовцям, зокрема схема посадових окладів на посадах державної служби визначається щороку Кабінетом Міністрів України під час підготовки проекту закону про Державний бюджет України на наступний рік, в той же час перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям даним Законом не передбачені.

Відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VІІІу разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та ряду інших законів, у зв'язку з чим, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаними законами, не перераховуються. Відповідно до ст.37-1Закону України "Про державну службу"(в редакції від 28.12.2014 року) передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. На даний час відсутня постанова КМУ про здійснення перерахунку раніше призначених пенсій. Водночас, п.4Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким передбачається умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, виключено на підставі Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року. Згідно ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Закон України "Про державну службу" №3724-ХІІ від 16.12.1993р. втратив чинність на підставі Закону №889-VІІІ від 10.12.2015 року, відповідно до якого норми щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців відсутні, а тому законних підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу не має.

У зв'язку із прийняттям Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" 28.12.2014 №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України(для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління)після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу"заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинностіЗаконом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка діє з 15.12.2015 року, було внесено зміни допостанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".

На підставі постанови Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016р. постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії, якою визначались умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", втратила чинність 23 вересня 2016 року.

Згідно Перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року, що набрав законної сили з 01.05.2016 року, втратив чинність Закон України "Про державну службу" , крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII.

Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015, що набрав законної сили з 01.05.2016 не містить норм, щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців.

Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, яка набула чинності з 01.05.2016 р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Таким чином, з грудня 2016 року чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".

На час звернення позивача до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.

Відповідно до ст. 73, 74 КАС України якщо особи, що беруть участь у справі та обґрунтовано вважають, що надання подібних доказів стане згодом неможливим або ускладненим, мають право просити суд забезпечити ці докази.

Аналізуючи заявлене клопотання, суд вважає що клопотання про витребування пенсійної справи чи належним чином завіреної її копії є передчасним, оскільки необхідність витребування таких документів відсутня. Крім того, позивачем не доведено, що довідка про заробітну плату не може бути надана суду ним самостійно, оскільки він має можливість звернутись до Головного управління ДФС у Черкаській області з заявою про отримання вказаної довідки.

З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні клопотання позивача про забезпечення доказів.

Крім того, у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати.

При цьому, відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка нею отримувалась до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні, тому відмова Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси, Черкаської області у перерахунку пенсії позивача є обґрунтованою та правомірною і підстави для задоволення позовних вимог відсутні, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст. ст.5, 6, 8, 69-72, 158-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів в порядку, передбачеому ст. 186 КАС України.

Головуючий І.О.Мельник