Постанова № 64825764, 07.02.2017, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.02.2017
Номер справи
761/37692/16-а
Номер документу
64825764
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 761/37692/16-а

Провадження № 2-а/761/88/2017

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2017 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді: Піхур О.В.

при секретарі: Кияшко К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2016 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Шевченківського районного суду м. Києва з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві ( далі - відповідач 2) про зобов'язання вчинити дії.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 23.01.1996 року по 31.05.2011 року проходила службу в органах внутрішніх справ України та наказам МВС України № 643 о/с від 24.05.2011 року була звільнена з посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу оперативно аналітичної та агентурної роботи Департаменту боротьби з кіберзлочинністю і торгівлею людьми МВС України з 31.05.2011 року, а з 01.06.2011 року призначено пенсію за вислугою років. При цьому вислуга років на день звільнення складала 15 років чотири місяці і 08 днів у календарному обчисленні та 20 років і 06 днів в пільговому обчислені. В порушення порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, Міністерство внутрішніх справ України не повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії позивача, в результаті чого позивач не до отримує певну суму коштів в якості пенсії на яку має право в силу вимог закону.

Тому, позивач просив суд зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України виконати вимоги пункту 2 порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від № 45 13.02.2008 року, а саме повідомити Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 в зв'язку з: встановленням Додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 окладу за спеціальним званням підполковника поліції в - мірі 2200 гривень, встановленням Додатком 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 окладу за посадою старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах МВС України в розмірі 2900 гривень та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2015 року: з урахуванням встановленого Додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 окладу за спеціальним званням підполковника поліції в розмірі 2200 гривень, з урахуванням встановленого Додатком 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 окладу за посадою старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах Департаменту боротьби з кіберзлочинністю і торгівлею людьми МВС України (центральний апарат МВС) в розмірі 2900 гривень, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, що враховувались при призначенні пенсії: 50% надбавки за оперативно - розшукову діяльність, 50% надбавки за особливо важливі завдання, премії в розмірі 31.491 %.

В судове засідання позивач не з'явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, на адресу суду надала клопотання, у якій просила розглядати справу за її відсутності та просила позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.

Повно, об'єктивно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 наказом МВС України № 643 о/с від 24.05.2011 року була звільнена з посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу оперативно аналітичної та агентурної роботи Департаменту боротьби з кіберзлочинністю і торгівлею людьми МВС України з 31.05.2011 року, про що свідчить запис із трудової книжки та 01.06.2011 року їй призначено пенсію за вислугою років, що підтверджено копією розрахунку пенсії за вислугу років від 05.08.2011 року.

Порядок проведення та процедура перерахунку пенсії, а також належні для цього підстави встановлені Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.

Згідно Порядку №45, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які маю прав на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.

Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1 ).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року по справі №21-484а13.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач не зверталася з вимогами до Міністерства внутрішніх справ України про надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до органу ПФУ для здійснення останній перерахунку пенсії.

Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскільки відсутні документи на підтвердження того, що позивач звертався до Міністерства внутрішніх справ України про надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до органу ПФУ для здійснення перерахунку пенсій, а тому у задоволенні позовних вимог в цій частині необхідно відмовити.

Що стосується позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії, то суд вважає вірним зазначити наступне.

Відповідно до абз. 4 статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Тобто підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Порядок проведення перерахунку пенсій чітко визначений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Згідно з цим нормативним актом, перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п. 2 зазначеного Порядку, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку про рішення Кабінету Міністрів України силові міністерства та відомства, в тому числі МВС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином зазначеними нормами передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій: МВС України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення КМУ про зміну розміру грошового забезпечення (п.2 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року); Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку головними управліннями ПФУ (абз. 2 п.2 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року); Головні управління ПФУ складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки (абз.3 п.2, абз.1 п.3 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року).

Також, відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

З огляду на викладене, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначеного у довідках.

В даному випадку Головне управління ПФУ у м. Києві не повідомлялося про прийняття відповідного нормативного акту, на підставі якого збільшується хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій службовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, довідок про новий розмір грошового забезпечення позивача з уповноваженого органу до Головне управління ПФУ у м. Києві не надходило.

А тому, позовна вимога позивача в часині зобов'язання Головного управління ПФУ у м. Києві здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії, є передчасною, оскільки для здійснення перерахунку пенсії позивача пенсійному органу необхідно мати відповідну довідку про розмір грошового забезпечення позивача, а тому в задоволені вимог в цій частині необхідно відмовити.

На підставі викладеного, враховуючи положення ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог, суд дійшов висновку що підстави для задоволення позову відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45"Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», ст.ст. 2, 7, 17, 94, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України.

У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою суду за наслідками апеляційного провадження.

Суддя