П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.02.2017 Справа №607/14421/16-а
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Дзюбича В.Л.,
за участю секретаря Грабської Ю.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Тернопільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в якому просить визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати Тернопільське об»єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок призначеної йому пенсії із врахуванням періоду роботи з 19 серпня 1981 року по 16 грудня 1998 року на посаді монтажника в СУ-470 ЗАТ «Електромонтаж».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що при призначенні йому пенсії за віком відповідач протиправно не зарахував йому до стажу роботи період роботи з 19 серпня 1981 року по 16 грудня 1998 року на протязі якого він працював в СУ-470 ЗАТ «Електромонтаж» на посаді монтажника, мотивуючи це тим, що відтиск печатки даної установи, якою посвідчено зазначений період трудового стажу, виконано неякісно та нечітко, що не дає можливості ідентифікувати її. 08 вересня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії до якої додав експертний висновок Тернопільського відділення КНДІСЕ , виконаний за результатами дослідження записів у його трудовій книжці, однак відповідач вказаний висновок до уваги не прийняв та листом від 21 жовтня 2016 року відмовив йому у задоволенні заяви про перерахунок пенсії. Вказану відмову позивач вважає неправомірною, оскільки проведеним експертним дослідженням підтверджено ідентичність печатки СУ-470 ЗАТ «Електромонтаж», якою посвідчено відповідні періоди діяльності у його трудовій книжці. Із врахуванням викладеного просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Позивач ОСОБА_1 подав заяву про слухання справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити в повному обсязі.
Представник Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, що є правонаступником Управління пенсійного фонду України в м.Тернополі відносно позову заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч.1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Тернопільському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09 липня 2003 року.
08 вересня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії за віком із врахуванням періоду роботи в СУ-470 ЗАТ «Електромонтаж» з 19 серпня 1981 року по 16 грудня 1998 року на посаді монтажника, підтвердженого висновком експертного дослідження Тернопільського відділення КНДІСЕ №518/16-22 від 17 серпня 2016 року.
Листом №13017/05 від 21 жовтня 2016 року Тернопільське об»єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області відмовило ОСОБА_1 у перерахунку призначеної пенсії за віком пенсії, з посиланням на те, що у відповідності до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 року «Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або мітяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов»язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. А тому підстави для зарахування трудового стажу, що підвернений експертним висновком відсутні.
В силу ч.1 ст.46 Конституції України громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 року передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
У відповідності до ч.ч.2,4 ст.24 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно пункту 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За приписами ч.1 ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Стаж роботи ОСОБА_1 за період з 19 серпня 1981 року по 16 грудня 1998 року підтверджується записами в трудовій книжці НОМЕР_2, з яких вбачається, що 19 серпня 1981 року позивач був прийнятий на посаду електромонтажника 4 розряду у Тернопільське СУ-470 ЗАТ «Електромонтаж» та звільнений з роботи 16 грудня 1998 року згідно п.1 ст.36 КЗпП України за згодою сторін.
З висновку експертного дослідження документів №518/16-22 від 17 серпня 2016 року слідує, що у центральній частині відтиску круглої печатки на аркуші 2 та двох верхніх відтисках на аркушах 2 та 3 трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_2 читаються написи «ВІДДІЛ КАДРІВ», розташовані двома паралельними рядками, а між рамками по колу в два рядки читається текст «*Україна* закрите акціонерне товариство «Електромонтаж» (зовнішній рядок) та «Тернопільське СУ-470» (внутрішній рядок).
Таким чином, у судовому засіданні встановлено та доданими до матеріалів справи документами підтверджено, що ОСОБА_1 в період часу з 19 серпня 1981 року по 16 грудня 1998 року працював на посаді монтажника в СУ-470 ЗАТ «Електромонтаж», що підтверджується наявними у його трудовій книжці записами, в яких зазначено найменування установи-Тернопільське СУ-470 ЗАТ «Електромонтаж», дату прийняття позивача на роботу на посаду монтажника-19 серпня 1981 року, дату встановлення кваліфікаційною комісією 4 розряду монтажника -03 грудня 1991 року та дату звільнення з ОСОБА_1 з роботи за згодою сторін згідно п.1 ст.36 КЗпП України-16 грудня 1998 року. Вказані записи не містять неточностей чи виправлень, завірені печаткою установи, та з огляду на викладені обставини справи не викликають у суду сумнівів у своїй достовірності.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин суд приходить до переконання, що при обчисленні позивачу стажу, який дає право на пенсію за віком відповідачем протиправно не включено до трудового стажу період роботи ОСОБА_1 на посаді монтажника у СУ-470 ЗАТ «Електромонтаж» з 19 серпня 1981 року по 16 грудня 1998 року.
Аналізуючи наведені обставини та досліджені докази, суд приходить до переконання, що заявлений адміністративний позов підлягає до задоволення, шляхом визнання неправомірними дій Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до трудового стажу, що дає право на пенсію за віком періоду роботи монтажником у СУ-470 ЗАТ «Електромонтаж» з 19 серпня 1981 року по 16 грудня 1998 року та зобов'язання Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії за віком, із врахуванням періоду роботи з 19 серпня 1981 року по 16 грудня 1998 року на посаді монтажника у СУ-470 ЗАТ «Електромонтаж», починаючи з часу звернення позивача із відповідною заявою про проведення перерахунку пенсії, тобто з 08 вересня 2016 року.
У відповідності до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб»єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб»єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені повністю, право компенсування судових витрат, понесених стороною на користь якої ухвалено рішення, визначене ст. 94 КАС України, тому суд вважає, що із державного бюджету в користь ОСОБА_1 слід стягнути судові витрати по справі, а саме: 551,20 грн. судового збору
Керуючись ст.19, ч.1 ст.46 Конституції України, ст.ст.52, 55, 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.6-11, 41, 71, 94, 104, 158-163, 167, 186 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком із врахуванням періоду роботи з 19 серпня 1981 року по 16 грудня 1998 року на посаді монтажника у СУ-470 ЗАТ «Електромонтаж».
Зобов'язати Тернопільське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 08 вересня 2016 року із врахуванням періоду роботи з 19 серпня 1981 року по 16 грудня 1998 року на посаді монтажника у СУ-470 ЗАТ «Електромонтаж».
Сплачений позивачем судовий збір в розмірі 551,20 грн. відшкодувати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер:НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління пенсійного фонду України Тернопільської області (м.Тернопіль вул.Руська, 17, код ЄДРПОУ 40377598).
Копію постанови надіслати сторонам у справі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
Постанову суду першої інстанції може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонним суд з дня проголошення постанови. Якщо постанову було ухвалено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, а також у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддяВ. Л. Дзюбич