233 № 233/6102/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2017 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Малінова О.С.,
за участю секретаря Поварніциної А.С.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Новікової О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Костянтинівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
07 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Костянтинівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок раніш призначеної пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-837 від 31.03.2016 року про заробітну плату; скасувати рішення відповідача б/н від 19.04.2016 року «Про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії»; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної йому пенсії за вислугу років.
У судовому засіданні позивач просив повністю задовольнити його позовні вимоги.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, надав письмові заперечення, згідно яких підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача стало посилання пенсійного органу на положення п. 5 Розділу III Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VIII, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Крім того зазначив, що з 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.12.2014 року № 1697-VII та втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, відповідно втратили силу положення ст.. 50-1 Закону щодо перерахунку пенсії працівникам прокуратури у зв'язку із підвищенням заробітної плати. Нова редакція Закону «Про прокуратуру» передбачає, що порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратуру визначає Кабінет Міністрів України, але такий порядок до цього часу не визначений.
З'ясувавши вищенаведену позицію сторін, дослідивши письмові докази у справі, судом встановлені наступні факти і відповідні їм правовідносини.
Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку у Відповідача та отримує пенсію за вислугу років призначену на підставі ЗУ «Про прокуратуру» з 01.10.2014 року, маючи статус особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення АТО (а.с.6).
13.04.2016 року позивач звернувся до відповідача із завою про перерахунок пенсії за вислугу років. До заяви позивачем було надано довідку про заробітну плату прокуратури Донецької області №18-57-837 від 31.03.2016 року (а.с.8).
19.04.2016 року відповідачем винесено рішення № б/н про відмову в проведенні перерахунку, із посиланням на те, що відсутні підстави для проведення перерахунків пенсії призначених за нормами Закону України «Про прокуратуру» (а.с. 7).
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (редакція, що діяла станом на час призначення пенсії), передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до ч. 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України №213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій). У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13, від 17 грудня 2013 року у справі №21-445а13, від 06 жовтня 2015 року у справі №21-2432а15.
Таким чином, застосовані відповідачем норми законодавства не можуть бути підставою для відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.
В даному випадку, право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може обмежуватися при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це суперечить вимогам ст. 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
Так, з вищевикладених положень законодавства, перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
При цьому, постанова Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», згідно якої відбулось підвищення посадових окладів прокурорів, тобто з прийняттям якої виникли підстави для перерахунку раніше призначених пенсій прокурорам, набрала чинності 15 грудня 2015 року.
Тому, враховуючи викладене, право на перерахунок пенсії у позивача виникло починаючи з 01 січня 2016 року.
В свою чергу, позивач звернувся до пенсійного органу з відповідною заявою про перерахунок пенсії, в межах 12 місяців з моменту виникнення у нього права на такий перерахунок, а тому перерахунок пенсії повинен бути здійснений саме з моменту виникнення відповідного права, тобто з 01 січня 2016 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області б/н від 19.04.2016 року «Про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії».
Зобов'язати Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років, у розмірі 90 % від середнього заробітку, на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-837 від 31.03.2016 року, без обмеження її максимального розміру та з урахуванням вже виплачених сум, починаючи з 01 січня 2016 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Судовий збір стягнути з Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя