Справа № 505/340/17
пр. №3/505/233/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
15.02.2017 р. суддя Котовського міськрайсуду, Одеської області ОСОБА_1 розглянувши матеріали, які надійшли з Управління Служби безпеки України в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, розлученого, працюючого Головою Подільської районної державної адміністрації, Одеської області, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_3, а зареєстрованого ІНФОРМАЦІЯ_4/8 м. Київ,
-за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП,
ВСТАНОВИЛА :
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №11 від 06.02.2017 року - 25 січня 2017 року, у ході виконання завдань, покладених на СБ України, Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, під час проведення на підставі ч.5 ст.37 Закону України «Про державну таємницю» позапланової комплексної перевірки стану охорони державної таємниці у Подільській районній державній адміністрації Одеської області, було виявлено триваюче порушення чинного законодавства у сфері охорони державної таємниці, яке вчинено Головою Подільської РДА ОСОБА_2
Так, на ОСОБА_2, як на керівника Подільської РДА, призначеного на посаду Розпорядженням Президента України від 10.09.2015 р. №705/2015-рп, на підставі ч.6 ст.5, ч.1 ст.37 Закону України «Про державну таємницю», п.п. 3, 116, 35, 749 «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013р. № 939, покладено обовязок щодо забезпечення охорони державної таємниці в установі, а також - обовязки бути обізнаним з вимогами законодавства у сфері охорони державної таємниці, із станом справ у структурних підрозділах установи, своєчасно вживати заходи для забезпечення режиму секретності, здійснювати постійний контроль за охороною державної таємниці на підприємстві.
ОСОБА_2 має допуск до державної таємниці за формою три (наданий Розпорядженням Управління СБ України в Одеській області від 26.11.2015р. №101-д) та доступ до інформації, яка має ступінь секретності «Таємно».
У звязку з допуском до державної таємниці, він 05.10.2015р. взяв на себе письмове «Зобовязання громадянина України у звязку з допуском до державної таємниці», форма якого визначена додатком 9 до Порядку-939, щодо виконання вимог режиму секретності, додержання вимог законодавства про державну таємницю, а також був проінформований про відповідальність за порушення законодавства у зазначеній сфері.
Таким чином, відповідно до покладених обовязків, ОСОБА_2 зобовязаний знати вимоги нормативно-правових актів України, постанов та інструкцій щодо забезпечення охорони держаної таємниці.
При цьому, комісією Управління, під час проведення перевірки, у Подільській РДА встановлено численні порушення вимог режиму секретності за усіма напрямами охорони державної таємниці, які перевірялись.
Зокрема, у Подільській РДА в порушення вимог п. 5 Порядку-939, не складено річний план заходів з охорони державної таємниці; в порушення вимог п. 42(8) Порядку-939, не здійснюється постійний облік та аналіз наявних порушень вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці; в порушення вимог п. 42(15) Порядку-939, не організовано та не здійснюється навчання співробітників, діяльність яких повязана з державною таємницею; в порушення вимог п. 349, 353 Порядку-939, попри встановлений термін, досі не розроблено та не погоджено з відповідними комісіями та установами номенклатуру секретних справ райдержадміністрації на 2017 рік; в порушення вимог п.п. 98, 361, 362, 363 Порядку-939, в установі не заведені секретні справи відповідних років, не дотримується порядок доступу до секретних документів та порядок їх долучення до секретних справ; в порушення вимог п.п. 254, 255, 294, 295, 296, 300 Порядку-939, не здійснюється реєстрація та облік секретних документів, не заведені та не зареєстровані навіть облікові форми, передбачені Порядком-939; в порушення вимог п. 216 Порядку-939, не здійснюється належним чином облік сховищ матеріальних носіїв секретної інформації; розроблені внутрішні документи щодо дій, спрямованих на забезпечення режиму секретності, збереження секретних документів та запобігання витоку секретної інформації у випадку настання надзвичайних подій, або правового режиму надзвичайного стану чи особистого періоду, не містять усіх положень, визначених п.п. 228, 737 Порядку-939. Таким чином, вони не мають практичного значення і не можуть бути застосовані при настанні зазначених критичних ситуацій.
Протягом більше півроку ігноруються вимоги п. 21 Порядку-939, щодо необхідності подання заявки на переоформлення спеціального дозволу у звязку із змімою назви установи, відповідно до Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів Україні та заборони пропаганди їхньої символіки». Таким чином, зараз, Подільська РДА використовує спеціальний дозвіл вже неіснуючої установи (зокреса Котовської районної державної адміністрації).
Будь-яких заходів реагування, спрямованих на усунення вказаних порушень, притягнення до відповідальності осіб, винних у невжитті певних заходів з охорони державної таємниці, з боку Голови Подільської РДА протягом вересня 2015 року - січня 2017 року не вживалося.
Внаслідок виявлених порушень режиму секретності та існуючих загроз витоку секретної інформації, Управлінням СБ України в Одеській області, відповідно до вимог п.п. 6, 15, 23, 26 Порядку-939, 25.01.2017р. зупинено дію спеціального дозволу Подільської РДА на провадження діяльності, повязаної з державною таємницею, що передбачає заборону відправлення та приймання секретних документів, та відповідно, обмежує можливість виконання Подільською РДА покладених на неї функціональних завдань.
Наведені обставини свідчать про триваюче та систематичне ігнорування Головою Подільської РДА своїх обовязків щодо забезпечення охорони державної таємниці, та здійснення контролю за охороною державної таємниці у підпорядкованій установі, зокрема, про те, що ОСОБА_2 впродовж вересня 2015 року - січня 2017 року, у порушення вимог ч. 6 ст. 5, ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну таємницю» та п.п. 3, 35, 749 Порядку-939, не було вжито заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці, та не забезпечено контроль за охороною державної таємниці у Подільській РДА. Крім того, ОСОБА_2 порушив письмове зобовязання громадянина у звязку із допуском до державної таємниці (в частині неухильного виконання вимог режиму секретності, та додержання інших вимог законодавства про державну таємницю), а також, п. 116 Порядку-939, яким визначено обовязки громадянина-секретоносія.
Таким чином, ОСОБА_3JI., будучи зобов'язаним бути обізнаним з вимогами законодавства у сфері охорони державної таємниці, із станом справ у структурних підрозділах установи, своєчасно вживати заходів для забезпечення режиму секретності, здійснювати постійний контроль за охороною державної таємниці в установі, не організувавши та не забезпечивши виконання в установі вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці, своїми діями, протягом періоду часу з вересня 2015 року до січня 2017 року, не вжив передбачених чинним законодавством України заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та не забезпечив контроль за охороною державної таємниці, чим скоїв триваюче адміністративне правопорушення, передбачене п.6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП.
ОСОБА_2 вину в скоєному адміністративному правопорушенні визнав, пояснив, що дійсно під час здійснення службової діяльності порушив вимоги Закону України «Про державну таємницю» та «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях» затвердженого постановою КМУ від 18.12.2013 року №939. На даний час вживаються ним заходи для усунення вищевказаних недоліків у сфері охорони державної таємниці.
Заслухавши пояснення ОСОБА_2, вивчивши матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення, заяву, акт перевірки стану охорони державної таємниці в Подільській районній державній адміністрації Одеської області від 25.01.2017 №65/11-379дск, розпорядження №86/к-15 від 14.09.2015 року, зобовязання громадянина України у звязку з допуском до державної таємниці, розпорядження Президента України про призначення ОСОБА_2 головою Котовської районної державної адміністрації, Одеської області №705/2015 р. від 10.09.2015 року, розпорядження №86/к-15 від 14.09.2015 року про вступ на посаду голови Котовської районної державної адміністрації, Одеської області, довідку №01-31/55 від 17.02.2017 року, та враховуючи, що ОСОБА_2 вперше притягується до адміністративної відповідальності, визнав свою провину, має на утриманні неповнолітню доньку, суддя вважає за необхідне визнати винним ОСОБА_2 в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 та притягнути його до відповідальності у вигляді штрафу.
Керуючись п. 6 ч. 1 ст. 212-2, ст.ст. 283-284, 287 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИЛА :
1.Визнати винним ОСОБА_2 в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.
2.Притягнути ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності у вигляду штрафу в розмірі 30 (тридцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 510 (пятсот десять) гривень на користь держави.
3.Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір в сумі 320 (триста двадцять) гривень - отримувач коштів УК Подільського району, код ЄДРПОУ 37984302, р/р 31215206700019, банк отримувач ГУДК в Одеській області, код банку отримувача 828011, код доходів бюджету 22030101, територія м. Подільськ.
Постанова може бути оскаржена в порядку, передбаченому Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Суддя Павловська Г.В.