ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2017 р.м.ОдесаСправа № 488/2623/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Селіщева Л.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -Кравченка К.В.,судді -Градовського Ю.М.судді -Лукянчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва на постанову Корабельного районного суду м. Миколаєва від 07 листопада 2016 року по справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
В липні 2016 року ОСОБА_4 (надалі - позивач) звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва (надалі - відповідач, УПФ) в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, що діяла на момент призначення позивачу пенсії, виходячи із розрахунку 90% від середнього заробітку, та на підставі довідки з прокуратури Миколаївської області №18/90 від 22.04.2016 року, і здійснити відповідні виплати починаючи з 01.12.2015 року.
В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку його пенсії на підставі довідки, однак відповідач відмовив у цьому, мотивуючи відсутністю передбачених законом підстав.
Постановою Корабельного районного суду м. Миколаєва від 07.11.2016 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії УПФ щодо відмови позивачу у перерахунку раніше призначеної пенсії. Зобов'язано УПФ здійснити перерахунок пенсії позивача починаючи з 04.05.2016 року, із розрахунку 90% від нарахованої заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до довідки прокуратури Миколаївської області №18/90 від 22.04.2016 року, та виплатити заборгованість, що виникає на день такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, УПФ подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та винести нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 03.01.2003 року позивачу була призначена пенсія за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, у розмірі 90% від розміру його місячного заробітку.
04.05.2016 року позивач звернувся до УПФ із заявою про перерахунок його пенсії з більшого заробітку відповідно довідки прокуратури Миколаївської області №18/90 від 22.04.2016 року, відповідно до якої заробітна плата за посадою прокурора району, з якої йому була призначена пенсія, починаючи з 01.12.2015 року, становить 5754,86 грн..
Своїм листом №48-Б-01 від 18.05.2016 року УПФ відмовило позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії, посилаючись на те, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії були призначені відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, і діючим законодавством не передбачено підстав для здійснення такого перерахунку.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції прийшов до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. При цьому, внесені зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам були врегульовані частинами 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року.
Згідно з ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015 року, частину 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року викладено у наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
15.07.2015 року набув чинності Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014 року.
Відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення: Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу першого частини 2 статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини 5 статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Таким чином, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії частини 13, 17 та 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, які регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.
Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року не містить аналогічної норми, яка б визначала умови та порядок перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Згідно з ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Колегія суддів звертає увагу на те, що зазначені зміни законодавства не позбавляють позивача права на перерахунок пенсії, який був йому гарантований ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року при призначені пенсії, а лише покладають визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури на Кабінет Міністрів України.
Поряд з цим, на час звернення позивача за перерахунком пенсії Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт прийнято не було.
Таким чином з 15.12.2015 року та на час виникнення спірних правовідносин діючим законодавством України не було визначено механізму перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року.
Відсутність на час звернення позивача до відповідача затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, не є доказом неправомірності дій відповідача.
Також колегія суддів зазначає, що до спірних правовідносин не підлягають застосуванню норми Закону України «Про прокуратуру» в попередній редакції, оскільки на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії набула чинності та діяла інша редакція ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, яка передбачає принципово інший порядок перерахунку пенсій.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.195, ст.197, п.3 ч.1 ст.198, ч.1 ст.202, ст.207, ч.5 ст.254 КАС України, апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва - задовольнити.
Постанову Корабельного районного суду м. Миколаєва від 07 листопада 2016 року - скасувати.
Винести по справі нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя:К.В. Кравченко Суддя: Суддя: О.В. Лукянчук Ю.М. Градовський