Постанова № 64805250, 12.12.2011, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2011
Номер справи
2а/2570/225/2011
Номер документу
64805250
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

12.12.2011 Справа № 2а/2570/225/2011

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

< Список >

08 грудня 2011 р. м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Соломко І.І.,

за участю секретаря Грузнової О.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Товариства з обмеженою відповідальністю «Електротехнічна компанія «Інтерком» про стягнення штрафних санкцій, -

В С Т А Н О В И В :

позивач, Виконавча дирекція Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати (далі-Фонд) звернувся до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Електротехнічна компанія «Інтерком» (далі – ТОВ «Електротехнічна компанія «Інтерком»), в якому остаточно просить стягнути суму штрафних санкцій в розмірі 20718,75 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до пункту 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами,зумовленими похованням», Фонд є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, проводить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. За результатами перевірки ТОВ «Електротехнічна компанія «Інтерком» щодо правильності нарахування, перерахування та використання коштів Фонду у відповідача встановлено порушення, що призвело до необґрунтованого призначення допомоги по вагітності в сумі 41437,50 грн. Дані порушення призвели до неправомірного віднесення вказаної суми страхувальником - ТОВ «Електротехнічна компанія «Інтерком» у звіті Ф4-ФСС з ТВП за І квартал 2009 року. За порушенням порядку витрачання страхових коштів Фондом прийнято рішення № 551 від 01.06.2009 року та застосовано штраф в розмірі 50%, що складає 20718,75 грн. Вказана сума штрафу, у встановлений в рішенні № 551 від 01.06.2009 року строк, відповідачем до бюджету Фонду не зарахована. Крім того позивач зазначає, що судовим рішенням Київського апеляційного адміністративного суду встановлено правомірність прийнятого Фондом рішення № 551 від 01.06.2009 року, а тому дані обставини, в силу вимог частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства, не доказуються.

Представник позивача в судовому засіданні остаточні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив в задоволенні позову відмовити посилаючись на те, що позивачем при здійсненні своїх повноважень не враховані вимоги Конституції України, а саме: що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Так, під час прийняття рішення від 01.06.2009р. № 551 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4 -ФСС з ТВП сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Фондом застосовано ті положення законодавства, які вже фактично втратили чинність на момент виникнення спірних правовідносин, а тому, на думку відповідача, штрафні санкції стягненню не підлягають.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ТОВ «Електротехнічна компанія «Інтерком» зареєстровано як страхувальник у Виконавчій дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за реєстровим номером 740010011924(а.с.10)

Спеціалістом фінансового відділу Фонду у ТОВ «Електротехнічна компанія «Інтерком» була проведена позапланова перевірка правильності нарахування, перерахування та використання коштів Фонду за період з 12.05.2008 року по 15.05.2009 року, про що складено акт від 15.05.2009 року (а.с.1-7).

В акті перевірки від 15.05.2009 року зазначено, що в ході перевірки було виявлено порушення пункту 20 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266.

Дані порушення призвели до неправомірного віднесення за рахунок коштів Фонду витрат по вагітності та пологах в сумі 41437,50 грн., відображених страхувальником в звіті Ф4-ФСС з ТВП, у зв’язку з чим Фондом прийнято рішення від 01.06.2009р. № 551 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4 -ФСС з ТВП сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в якому зазначено, що не прийнято до зарахування витрат- 41437,50 грн. та нарахована штрафна санкція за порушення порядку витрачання коштів в розмірі - 20718,75 грн.(а.с.8).

Право звернення до суду суб’єкта владних повноважень, окрім прямої вказівки в нормативному акті слідує з функцій та завдань цього суб’єкта владних повноважень.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року № 2240 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), законодавство України, що регулює відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Кодексу законів про працю України, цього Закону та прийнятих відповідно до них інших нормативно-правових актів.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення і соціальних послуг та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Усі застраховані особи є членами цього Фонду. Держава є гарантом надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам Фондом, стабільної діяльності Фонду.

Відповідно до частини 1 статті 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону. Якщо страхувальники несвоєчасно чи не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені статтею 30 цього Закону.

Відповідно до частини 2 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» одним з обов'язків страховика є здійснення контролю за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхувальником страхових внесків, обґрунтованістю проведених ним витрат страхових коштів, достовірністю поданих страхувальником та застрахованими особами відомостей, визначених статтями 27 і 51 вищевказаного Закону.

Згідно статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності має право накладати фінансові санкції, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

Відповідно до частини 2 статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (в редакції, що діяла до 01.01.2011 року) страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, а також за порушення порядку використання страхових коштів. За порушення порядку витрачання страхових коштів на страхувальника накладається штраф в розмірі 50 відсотків належної до сплати страхових внесків. Не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку. Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.

Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464 від 08.07.2011 року визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Згідно пункту 7 частини 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Пенсійний фонд визначений як орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.

Відповідно до пункту 7 Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється. На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Отже, вищевказаними нормативно-правовими актами визначено функції та завдання Фонду.

Судом встановлено, що заступником директора виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було прийнято рішення від 01.06.2009 року № 551 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображених у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавство про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, згідно якого відповідачу визначена сума платежу, а саме: не прийняті до зарахування витрати – 41437,50 грн., штрафна санкція за порушення порядку витрачання коштів – 20718,75грн. Сума штрафу в десятиденний термін від дня отримання рішення підлягала зарахуванню до бюджету Фонду.

Вказане рішення відповідачем було оскаржено до Чернігівського окружного адміністративного суду.

01.09.2009 року постановою Чернігівського окружного адміністративного суду у справі № 2а-10068/09/2570, копія якої міститься в матеріалах справи, в задоволенні адміністративного позову ТОВ «Електротехнічна компанія «Інтерком» до виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання незаконним, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії, відмовлено повністю.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 08.07.2010 року, копія якої міститься в матеріалах справи, апеляційна скарга ТОВ «Електротехнічна компанія «Інтерком» залишена без задоволення, постанова Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.09.2009 року –без змін.

Обов’язковість рішень суду є конституційною засадою судочинства (стаття 129 Конституції України), відтвореною у Кодексі адміністративного судочинства як принцип адміністративного судочинства.

Відповідно до частини 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги судове рішення , якщо його не скасовано, набирає законної сили за наслідками апеляційного провадження.

Аналізуючи вищевказані правові норми суд зазначає, що оскільки судове рішення у справі № 2а-10068/09/2570 апеляційною інстанцією не скасовано, то таке рішення суду набирає законної сили і набуває обов'язковості його виконання. Рішення, яке набрало законної сили вимагає вчинення певних дій.

Відповідачем не надано суду доказів, що сума штрафу в розмірі 20718,75 грн. зарахована до бюджету Фонду.

Крім того, відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов’язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрало законної сили, в одній справі не можуть оспорюватися в іншій справі за участю тих самих сторін.

Отже, у частині встановлення обставин справи, суд повинен враховувати вказане рішення, яке має преюдиціальне значення.

Таким чином, посилання відповідача на неправомірність застосування позивачем штрафної санкції в розмірі 20718,75грн., судом до уваги не приймається, оскільки факт правомірності застосованої штрафної санкції встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили і підлягає обов’язковому виконанню, а обставини, які встановлені вказаним судовим рішенням, в силу частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, не доказуються.

За таких обставин, сума штрафу в розмірі 20718,75 грн. підлягає стягненню з відповідача.

Частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України.

При зазначених обставинах, позовні вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають задоволенню в повному обсязі, а заперечення відповідача суд відхиляє як безпідставні і такі, що суперечать діючому законодавству України.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до ТОВ «Електротехнічна компанія «Інтерком» про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій в сумі 20718,75 грн. підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 7-14, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Товариства з обмеженою відповідальністю «Електротехнічна компанія «Інтерком» про стягнення заборгованості, - задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Електротехнічна компанія «Інтерком» (р/р 26007300063838 в ПАТ «Банк Форум» м. Київ, МФО 322948) на користь Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (р/р 37176200900001 в ГУДК України в Чернігівській області, МФО 853592, код 14244036) заборгованість зі сплати штрафної санкції в сумі 20718 (двадцять тисяч сімсот вісімнадцять) грн. 75 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Соломко І.І.