Постанова № 64803446, 16.02.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2017
Номер справи
820/6285/16
Номер документу
64803446
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

16 лютого 2017 р. Справа № 820/6285/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Нуруллаєва І.С.,

при секретарі судового засідання - Король Д.О.,

за участю: представника позивача - Добрелі В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Відродження-1881" до Слобожанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Відродження-1881", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Слобожанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Слобожанської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Харківській області, викладену у листі від 08.11.2016 № 3857/10/20-11-18-23, щодо реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю "ВІДРОДЖЕННЯ-1881" (код СДРПОУ: 39680976) як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість;

- зобов'язати Слобожанську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Харківській області повторно розглянути заяву ТОВ "ВІДРОДЖЕННЯ-1881" про реєстрацію як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість (за формою №1-РС), у відповідності до п. 6.5 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, що затверджене наказом Міністерства фінансів України № 1130 від 14 листопада 2014 року.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Відродження-1881" звернувся до контролюючого органу із заявою від 04.11.2016 року форми №1-РС про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість. Відповідачем у формі листа від 14.11.2016 року повідомлено позивача про встановлення під час розгляду заяви порушення «Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість», а також запропоновано надати нову заяву з виправленням порушень. На думку позивача, вказаний лист є фактичною відмовою контролюючого органу, яка є протиправною. Зазначені обставини зумовили звернення підприємства позивача до суду з даним позовом задля захисту своїх порушених прав.

Представник відповідача у наданих до суду письмових запереченнях проти заявленого позову заперечував та вказав, що підприємством не було надано до контролюючого органу разом відповідною заявою повного пакету документів, а отже було неможливим встановлення відповідності ТОВ "Відродження-1881" критеріям визначеним Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, у зв'язку з чим позивачу було запропоновано подати нову заяву.

Представник позивача в судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, про причини неприбуття суду не повідомив.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечення проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Відродження-1881" з 10.03.2015 року перебуває на обліку у Слобожанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області.

За наявними в матеріалах справи доказами встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Відродження-1881" 04.11.2016 року звернувся до Слобожанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області із заявою від 04.11.2016 року форми №1-РС про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість (а.с. 8-12).

У пункті 10 вказаної заяви зазначено, що до заяви додаються: довіреність.

Листом від 08.11.2016 року №3857/10/20-11-18-23 «Щодо розгляду реєстраційної заяви платника податку на додану вартість» за підписом начальника Слобожанської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області підприємству позивача повідомлено, що при розгляді заяви встановлено порушення «Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість», затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України 14.11.2014 №1130, а саме: не надані документи, що підтверджують достовірність відомостей про відповідність особи вимогам, визначеним у пункті 209.6 статті 209 розділу V Податкового кодексу України.

Також відповідно до п.3.9 розділу ІІІ «Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість», затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України 14.11.2014 №1130 платнику податків запропоновано надати нову заяву за формою 1-РС, в порядку та строки, визначені законодавством (а.с. 13).

Суд зазначає, що відповідно до п. 209.1 ст. 209 ПК України резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у п. 209.6 цієї статті, може обрати спеціальний режим оподаткування.

Згідно з п. 209.6 ст. 209 ПК України сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість (далі - Положення № 1130), затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233 врегульовано порядок реєстрації платників ПДВ, анулювання реєстрації платників ПДВ, ведення реєстру платників ПДВ, присвоєння індивідуального податкового номера платника ПДВ, оприлюднення даних з Реєстру, перереєстрації платників ПДВ, ведення документації при реєстрації/анулюванні реєстрації платників ПДВ, формування і надання витягів та довідок з Реєстру.

Згідно з приписами п. 6.1 розділу 6 Положення № 1130 визначено, що резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 статті 209 розділу V Кодексу, може обрати спеціальний режим оподаткування.

Відповідно до п.п. 6.2-6.4 розділу 6 Положення № 1130 сільськогосподарське підприємство реєструється як суб'єкт спеціального режиму оподаткування у контролюючому органі за основним місцем обліку з дотриманням правил та у строки, визначені статтею 183 розділу V ПК України для реєстрації платників ПДВ.

У реєстрі суб'єктів спеціального режиму оподаткування, крім відомостей, передбачених для реєстрації платників ПДВ на загальних підставах, повинен міститися перелік видів діяльності такого сільськогосподарського підприємства, на які поширюється дія спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, та дата внесення запису про такі види діяльності. Заява про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за формою № 1-РС має бути подана сільськогосподарським підприємством до контролюючого органу не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого така особа бажає перейти на застосування спеціального режиму оподаткування, та у місяці, який передує початку такого податкового періоду.

У заяві за формою № 1-РС сільськогосподарським підприємством зазначається питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) у сукупній вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом 12 послідовних звітних податкових періодів (місяців), які передують місяцю, в якому подається заява. Заява має містити виключний перелік видів економічної діяльності сільськогосподарського підприємства, відомості щодо яких включені до Єдиного державного реєстру та які підпадають під дію спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства та визначені статтею 209 розділу V Кодексу. За приписами п. 6.5 розділу 6 Положення за результатами розгляду заяви про реєстрацію за формою № 1-РС контролюючий орган протягом 3 робочих днів від дати надходження заяви зобов'язаний внести до реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування запис про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування або письмову відмову у такій реєстрації у разі подання недостовірних даних або у випадках, визначених пунктом 6.10 цього розділу.

Пунктом 6.10 розділу 6 Положення визначено, вичерпний перелік підстав, за наявності яких контролюючий орган відмовляє сільськогосподарському підприємству у реєстрації як суб'єкта спеціального режиму оподаткування. відповідне рішення контролюючим органом приймається якщо такий платник податків:

а) вказує у заяві про реєстрацію види діяльності, які не підпадають під дію спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства та не визначені статтею 209 розділу V Кодексу;

б) перебуває на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності зі сплатою єдиного податку за ставкою, що не передбачає сплати податку на додану вартість (для платників єдиного податку третьої групи);

в) був виключений із реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування у зв'язку з перевищенням питомої ваги несільськогосподарських товарів (послуг) та від дати такого виключення до дати подання заяви про повторну реєстрацію суб'єктом спеціального режиму оподаткування не спливло 12 послідовних звітних податкових періодів;

г) поставляє протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарські товари (послуги), питома вага яких перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів (послуг), або не відповідає іншим критеріям, встановленим пунктом 209.6статті 209 розділу V Кодексу;

ґ) не підпадає під визначення сільськогосподарського підприємства, є особою, яка не може бути зареєстрована як суб'єкт спеціального режиму оподаткування чи на яку не поширюються норми статті 209 розділу V Кодексу;

д) не підпадає під визначення платника ПДВ згідно з пунктом 1.5 розділу I цього Положення або за наявності підстав для анулювання реєстрації платника ПДВ, визначених пунктом 5.1 розділу V цього Положення, або за яких підлягає виключенню з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування згідно з п.п. 209.11, 209.12 статті 209 розділу V Кодексу (пункти 6.11, 6.21 цього розділу);

е) подав заяву з порушенням строків, визначених пунктом 183.3 статті 183 розділу V Кодексу (пункт 6.3 цього розділу).

Суд зазначає, що з дослідження наданого контролюючим органом листа 08.11.2016 року №3857/10/20-11-18-23 «Щодо розгляду реєстраційної заяви платника податку на додану вартість» не встановлено посилання відповідачем на будь-яку підставу передбачену п. 6.10 розділу 6 Положення.

Проте суд зазначає, що відповідачем під час судового розгляду справи не було спростовано доводів позивача щодо статусу вказаного листа, а отже суд приходить висновку, що вказаний лист є саме відмовою контролюючого органу.

Пунктом 6.5 розділу 6 Положення передбачено, що за результатами розгляду заяви про реєстрацію за формою № 1-РС контролюючий орган протягом 3 робочих днів від дати надходження заяви зобов'язаний внести до реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування запис про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування або письмову відмову у такій реєстрації у разі подання недостовірних даних або у випадках, визначених пунктом 6.10 цього розділу.

Отже, при розгляді заяви сільськогосподарського підприємства, яке виявило бажання перейти на застосування спеціального режиму оподаткування, контролюючий орган приймає рішення про реєстрацію його як платника спеціального режиму оподаткування або відмовляє в такій реєстрації відповідно до п. 6.5 Положення.

При цьому суд зазначає, що матеріали справи містять витяг №1620134500027 з реєстру платників податку на додану вартість, з якого встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Відродження-1881" з 01.04.2016 року зареєстровано платником податку на додану вартість (а.с. 24).

Відповідно до п.6.6 та 6.7 Положення якщо сільськогосподарське підприємство не було зареєстроване як платник ПДВ на загальних умовах, то реєстрація як суб'єкта спеціального режиму оподаткування здійснюється із дотриманням вимог пунктів 3.2, 3.8, 3.10 розділу III цього Положення.

У цьому разі датою реєстрації платником ПДВ, датою реєстрації суб'єктом спеціального режиму оподаткування є дата, що відповідає першому дню податкового періоду, з якого сільськогосподарське підприємство виявило бажання перейти на застосування спеціального режиму оподаткування.

Якщо сільськогосподарське підприємство, яке виявило бажання перейти на застосування спеціального режиму оподаткування, зареєстроване як платник ПДВ на загальних умовах, то дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, а датою реєстрації суб'єктом спеціального режиму оподаткування є дата, що відповідає першому дню податкового періоду, з якого сільськогосподарське підприємство виявило бажання перейти на застосування спеціального режиму оподаткування.

Отже, оскільки при розгляді даних заяв не застосовується п. 3.9 Положення, яким встановлено повноваження контролюючого органу за результатами розгляду заяви про реєстрацію платником податку на додану вартість звертатись до особи з письмовою пропозицією надати нову заяву про реєстрацію, то суд приходить до висновку про протиправність відмови контролюючого органу викладеної у листі від 08.11.2016 р. №3857/10/20-11-18-23, щодо реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "Відродження-1881" як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

З врахуванням встановлених під час судового розгляду справи, суд приходить до висновку, що належним способом захисту прав позивача є саме зобов'язання Слобожанської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Харківській області повторно розглянути заяву ТОВ "ВІДРОДЖЕННЯ-1881" про реєстрацію як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість (за формою №1-РС).

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

За приписами ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Відродження-1881" до Слобожанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Слобожанської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Харківській області, викладену у листі від 08.11.2016 р. №3857/10/20-11-18-23, щодо реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "Відродження-1881" (код ЄДРПОУ 39680976) як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

Зобов'язати Слобожанську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Харківській області повторно розглянути заяву ТОВ "Відродження-1881" про реєстрацію як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість (за формою №1-РС), у відповідності до п. 6.5 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, що затверджене наказом Міністерства фінансів України № 1130 від 14 листопада 2014 року.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Відродження-1881" (код ЄДРПОУ 39680976) сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 2756.0 грн. (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Слобожанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області (код ЄДРПОУ 39859941).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 17 лютого 2017 року.

Суддя Нуруллаєв І.С.