Ухвала суду № 64803257, 14.02.2017, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2017
Номер справи
727/8528/16-а
Номер документу
64803257
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 727/8528/16-а

Головуючий у 1-й інстанції: Семенко О.В.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

14 лютого 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Совгири Д. І.

суддів: Білоуса О.В. Курка О. П. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Ременяк С.Я.,

позивача: ОСОБА_2,

представника позивача: ОСОБА_3,

представників відповідачів: ОСОБА_4, ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 22 грудня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чернівецької міської ради, Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання частково незаконним п. 2 Порядку розгляду звернень учасників АТО, щодо виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва в м. Чернівцях та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Шевченківського районного суду м. Чернівці з позовом до Чернівецької міської ради, Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання частково незаконним п. 2 Порядку розгляду звернень учасників АТО, щодо виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва в м. Чернівцях та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 22 грудня 2016 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з даною постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали доводи апеляційної скарги та просили суд задовольнити її.

Представники відповідачів заперечували проти задоволення апеляційної скарги позивача та просили суд залишити її без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 22 грудня 2016 року - без змін.

Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач, зареєстрований за місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується відповідною відміткою в його паспорті.

З лютого 2013 року і по даний час він фактично проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується актом дільничного комітету ТОВ «ТД Укрвторресурс» від 17.12.2015 року.

В період з травня 2015 року по квітень 2016 року позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті України в районах проведення такої операції на території Донецької області.

Вказане підтверджується Довідкою військової частини польова пошта В3500 від 15.04.2016 року № 1290/м «Про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України» та посвідченням серії УБД №064879 від 10.12.2015 року, виданим Управлінням персоналу штабу управління оперативного командування «Південь».

15.07.2016 року ОСОБА_2 отримав в Департаменті містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради бланк заяви щодо взяття його на облік для отримання земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку, заповнив його та звернувся з цією заявою до вказаного вище Департаменту Чернівецької міської ради.

Однак, згідно відповіді Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради від 02.08.2016 року за вих. № Д-5123\0-04\01, він дізнався, що його звернення суперечить п.2 Порядку розгляду звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради VI скликання від 30.04.2015 року № 1602.

Так, статтею 121 Земельного кодексу України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в межах норм, встановлених цією статтею.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються пільги, зокрема, першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Однак, жодним із зазначених нормативно-правових актів та будь-яким іншим, не визначено в межах яких населених пунктів та в якому порядку учасники АТО можуть реалізувати своє право на отримання земельних ділянок.

В місті Чернівцях таким нормативно-правовим актом є рішення Чернівецької міської ради VI скликання від 30.04.2015 року № 1602, яким затверджено Порядок розгляду звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва в м. Чернівцях.

Відповідно до пункту 1 Порядку Департаментом містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради здійснюється окремий облік індивідуальних забудовників відповідно до дати реєстрації заяв учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції та готуються проекти рішень міської ради щодо надання дозволів на складання проектів відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд, учасникам антитерористичної операції та членам сімей загиблих, на підставі документа, що посвідчує безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції.

Відповідно до пункту 2 зазначеного Порядку громадяни, які зареєстровані в місті Чернівцях та брали участь в антитерористичній операції, беруться на окремий облік індивідуальних забудовників на підставі заяв та доданих до неї таких документів: Копії паспорта (сторінки 1, 2 та сторінка з відміткою про реєстрацію за місцем проживання). Копії довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (ідентифікаційний номер). Оригіналу довідки з місця реєстрації чи проживання та про склад сім'ї за формою, встановленою для квартирного обліку, яка видається організацією, що здійснює експлуатацію житлового будинку. Належним чином завіреної копії документа, що посвідчує безпосередню участь в антитерористичній операції: довідка, або посвідчення, або наказ, або військовий квиток.

Відтак, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що оскаржуване рішення та Порядок, зокрема і вимога щодо взяття на окремий облік осіб, які зареєстровані в місті Чернівцях, прийняті з дотриманням норм чинного законодавства України.

Приймаючи оскаржуване рішення, Чернівецька міська рада реалізувала своє право та право територіальної громади міста Чернівців самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Відповідно до статті 6 первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Відповідно до статті 10 селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 13 Конституції України визначено, що земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Частиною 3 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.

Згідно з частинами 1, 2 статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

Зі змісту ст. 12 Земельного кодексу України вбачається, що розпорядження землями територіальних громад належить до повноважень міської ради та здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

Згідно з частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Пунктом 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях міської ради.

Статтею 71 Закону встановлено, що територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження. Органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень, та в інших випадках, передбачених законом.

З огляду на викладене, питання встановлення порядку розпорядження комунальною власністю міста Чернівців, в даному випадку землею, належить до компетенції Чернівецької міської ради, та реалізується шляхом прийняття нею актів у формі рішень.

Частиною 1 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Таким чином, оскаржуване рішення Чернівецької міської ради є обов'язковим до виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території, в тому числі і позивача.

Позивач як учасник бойових дій в АТО має право реалізувати своє конституційне право на безоплатне отримання земельної ділянки за місцем своєї реєстрації в селі Нові Бросківці Сторожинецького району. Крім того, позивач має право зареєструвати своє місце проживання в місті Чернівцях, в порядку визначеному законодавством.

Тому, враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для її скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних підстав.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 22 грудня 2016 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 17 лютого 2017 року.

Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_6 ОСОБА_7