ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2017 року Справа № 876/9336/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гудима Л.Я.,
суддів: Довгополова О.М., Шинкар Т.І.,
за участю секретаря судового засідання: Кудєрової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Надвірнянського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 04 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
В жовтні 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Надвірнянського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (далі Надвірнянське ОУПФУ), в якому просив визнати неправомірними дії Надвірнянського ОУПФУ щодо відмови у здійсненні йому перерахунку пенсії у зв»язку з підвищеннями заробітної плати державним службовцям з 01.12.2015 року; зобов»язати Надвірнянське ОУПФУ здійснити з 01.12.2015 року перерахунок його пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» ( у редакції, що діяла на час призначення мені пенсії) у розмірі 83% заробітної плати, включивши до сум заробітної плати суми, зазначені у довідці про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, видану Івано-Франківським обласним центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій від 13.10.2016 року №91 з урахуванням виплачених сум, виплатити недоотримані ним суми пенсії
Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 04 листопада 2016 року адміністративний позов задоволено частково; визнано неправомірними дії Надвірнянського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії у зв»язку з підвищеннями заробітної плати державним службовцям з 01 грудня 2015 року; зобов»язано Надвірнянське об»єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити ОСОБА_1 з 26 березня 2016 року перерахунок його пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» ( у редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 83 відсотки заробітної плати, включивши до сум заробітної плати суми, зазначені у довідці про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, видану Івано-Франківським обласним центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій від 13.10.2016 року №91 з урахуванням виплачених сум, виплатити недоотримані позивачем суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому, згідно з проведеним перерахунком.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції, Надвірнянське ОУПФУ оскаржило її в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», на яку посилається суд першої інстанції при вирішенні питання про задоволення позовних вимог, регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв»язку зі зміною розміру заробітної плати.
Таким чином, положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» на час звернення позивачки до управління із заявою про перерахунок пенсії не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у зв»язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апелянта у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 29.06.2009 року є пенсіонером, перебуває на обліку в Надвірнянському ОУПФУ та отримує пенсію за віком як державний службовець на підставі ЗУ «Про державну службу».
29.06.2009 року ОСОБА_1 призначено пенсію, відповідно до Закону України «Про державну службу» при загальному стажі роботи 37 років 05 місяців 08 днів, в тому числі стаж державної служби 13 років 03 місяці 10 днів. Пенсію призначено в розмірі 83% від суми його заробітної плати.
З 12.10.2007 року його було призначено на посаду завідувача навчально-організаційного відділу Івано-Франківського обласного центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій, де він пропрацював до 29.06.2009 року, тобто до часу виходу на пенсію.
У зв»язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з 01.12.2015 року він звернувся із заявою до відповідача про здійснення йому перерахунку пенсії як непрацюючому державному службовцю.
При цьому позивач надав довідку про заробітну плату, що додається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію від 13.10.2016 року №91, видану Івано-Франківським обласним центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій.
Однак, відповідачем - Надвірнянським ОУПФУ листом від 25.10.2016 року №298/ш-15 відмовлено позивачу у здійсненні даного перерахунку у зв»язку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначених Законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Розглядаючи даний спір, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
В силу ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в чинній редакції на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв «язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв»язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28.12.2014 року №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії «, в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу «, визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15.12.2015 року, а застосовується з 01.12.2015 року, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».
Суд апеляційної інстанції зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, на яку посилався позивач як на підставу для перерахунку пенсії у зв»язку зі збільшенням заробітної плати, регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв»язку зі зміною розміру заробітної плати.
Таким чином, з 15.12.2015 року чинним законодавством України не визначено суб»єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов»язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
На час звернення позивача до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.
З огляду на викладене, у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв»язку з підвищенням заробітної плати.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка ним отримувалась до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Крім того, Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 р. зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР). У рішенні від 02.03.1999 року №2-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України.
З аналізу вказаних норм та обставин справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що підстави для перерахунку пенсії позивача згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» і постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 (в чинних редакціях на момент призначення позивачу пенсії), у зв»язку зі збільшенням заробітної плати, - відсутні, а тому в задоволенні таких необхідно відмовити.
Також, враховуючи те, що Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII не передбачає проведення перерахунку пенсій, у тому числу призначених згідно із законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, а постановою № 1013 скасовано пункт 4 постанови № 865, підстави дня видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсій, який був передбачений статтею 37-1 Закону України №3723 відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом норм матеріального права, суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору помилково встановив фактичні обставини справи та надав їм неналежну правову оцінку через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Надвірнянського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області задовольнити, постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 04 листопада 2016 року у справі №348/1958/16-а скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя : Л.Я. Гудим
Судді: О.М. Довгополов
ОСОБА_2
Повний текст постанови виготовлено та підписано 16.02.2017 року.