Ухвала суду № 64802498, 14.02.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2017
Номер справи
819/1261/16
Номер документу
64802498
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2017 р. Справа № 876/10578/16

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді:Улицького В.З.

суддів:Гулида Р.М., Кузьмича С.М.

при секретарі судового засідання: Дутка І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Тернопільській області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 30.11.2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення (висновку) атестаційної комісії,-

ВСТАНОВИЛА:

У жовтні 2016 року позивач звернулась до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, в якій просила визнати протиправним та скасувати рішення (висновок) атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 08 вересня 2016 року щодо невідповідності ОСОБА_1 займаній посаді та звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, оформлене протоколом ОП № 15.00033777.0077335.

Позивач позовні вимоги мотивувала тим, що 08.09.2016 року атестаційною комісією № 9 Головного управління Національної поліції в Тернопільській області проведено атестування ОСОБА_1, за результатами якого атестаційною комісією № 9 Головного управління Національної поліції в Тернопільській області прийнято рішення (висновок) "4 - займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність", оформлене протоколом ОП № 15.00033777.0077335. Просила позов задоволити.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 30.11.2016 року адміністративний позов задоволено.

Постанову суду першої інстанції оскаржила Атестаційна комісія № 9 Головного управління Національної поліції в Тернопільській області. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім, випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухваленим відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 22.12.2005 року по 06.11.2015 року проходила службу в органах внутрішніх справ України на атестованих посадах, про що свідчить довідка управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 28.07.2016 року.

Відповідно до Наказу Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 06.11.2015 року № 2 о/с "По особовому складу" відповідно до пунктів 9 та 12 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" ОСОБА_1, що прибула з Міністерства внутрішніх справ, з 07.11.2015 року призначено з присвоєнням спеціального звання старший лейтенант поліції в порядку переатестування та установленням посадового окладу згідно штатного розпису, інспектором - черговим управління організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування Головного управління Національної поліції в Тернопільській області.

Однак вказаний наказ не містить жодних застережень про тимчасовість призначення позивача на посаду, та свідчить про те, що Головне управління Національної поліції в Тернопільській області визнало позивача такою, що відповідає вимогам до поліцейських, визначеним Законом України "Про Національну поліцію".

Згідно з Наказом Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 12.02.2016 року № 221 "Про організацію проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Тернопільській області" з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри при призначенні на вищу посаду, переміщення на нижчу, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, керуючись статтею 57 Закону України "Про Національну поліцію" та вимогами Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом МВС України від 17.11.2015 року № 1465, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.11.2015 року № 1445/2780, прийнято рішення про: 1) провести атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Тернопільській області та підпорядкованих підрозділів атестаційними комісіями Головного управління Національної поліції, починаючи з 15 лютого 2016 року, 2) створити атестаційні комісії, погодити з керівництвом Національної поліції України їх персональний склад та подати на затвердження (пункт 3). Даним наказом керівникам відділів поліції, структурних і підпорядкованих підрозділів Головного управління Національної поліції в Тернопільській області наказано скласти списки поліцейських області, які підлягають атестуванню, підготувати атестаційні листи на поліцейських, які підлягають атестуванню, підготувати для надання на засідання атестаційної комісії додаткові матеріали щодо проходження служби поліцейськими, довести до відома поліцейських інформацію про час та місце проведення засідань атестаційної комісії та забезпечити їх прибуття у разі необхідності (а.с.50). Наказом Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 16.08.2016 № 183 о/с "По особовому складу" доповнено вищевказаний наказ в пункті 2 словами: Створити атестаційні комісії ГУНП № 8, № 9, № 10, № 11, № 12 (а.с.51).

Відповідно до Наказу Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 25.08.2016 року № 1587 "Про організацію проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Тернопільській області" затверджено персональні склади атестаційних комісій, в тому числі, атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Тернопільській області у такому складі: голова комісії майор поліції ОСОБА_2, заступник начальника управління начальник відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Тернопільській області; секретар комісії рядовий поліції ОСОБА_3, інспектор роти № 2 батальйону Управління патрульної поліції у м. Тернополі Департаменту патрульної поліції Національної поліції України; члени комісії підполковник поліції ОСОБА_4, заступник начальника начальник відділу управління інформаційного забезпечення Головного управління Національної поліції в Тернопільській області; ОСОБА_5, представник громадської організації "Всеукраїнське обєднання "Автомайдан"; ОСОБА_6, представник громадської організації "Всеукраїнська організація Самооборона Майдану"; ОСОБА_7, представник громадської організації "Рада бізнесу Тернопілля" (а.с.52-53). Подальші зміни в складах атестаційних комісій оформлені наказами Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 02.09.2016 року № 1634, від 07.09.2016 року № 1673 (а.с.54-55).

З матеріалів справи вбачається, що начальником управління організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування Головного управління Національної поліції в Тернопільській області підполковником поліції ОСОБА_8 складено атестаційний лист на старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1, інспектора Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області. Зі змісту атестаційного листа видно, що ОСОБА_1 за період проходження служби в органах поліції і займаній посаді зарекомендувала себе з позитивної сторони. До виконання службових обов'язків відноситься добросовісно. Дисциплінована, працелюбна, ініціативний працівник. Постійно працює над підвищенням свого професійного та загальноосвітнього рівня.

Також в атестаційному листі міститься висновок прямого керівника начальника Головного управління Національної поліції в Тернопільській області полковника поліції ОСОБА_9 про відповідність позивача займаній посаді.

В даному атестаційному листі зазначені також відомості про результати тестування, за результатами тестування ОСОБА_1 набрала 26 із 60 балів за тестом на загальні здібності та навички і 24 із 60 балів за тестом на професійні знання.

Із рішення атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Тернопільській області оформленого протоколом ОП № 15.00033777.0077335 від 08.09.2016 року вбачається, що членами атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Тернопільській області під час проведення атестування ОСОБА_1 було досліджено наступні документи: атестаційний лист та інші матеріали, які було зібрано на особу, а саме декларацію про доходи; послужний список (Форма 1); інформаційну довідку; висновок про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 5 Закону України "Про очищення влади"; інформацію з відкритих джерел, та особі, яка проходить атестування, були поставлені питання, які стосувались знання нормативної, законодавчої бази, знання та виконання своїх посадових обов'язків та інше. За результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди та обговорення головою атестаційної комісії поставлено через відсутність теоретичних та професійних знань у позивача на голосування рішення « 4 - займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність» яке підтримано за результатами голосування: "За" - 5, "Проти" - 0. З наявної в матеріалах справи належним чином завіреної копії атестаційного листа видно, що висновок атестаційної комісії було внесено до розділу IV атестаційного листа позивача та 08.09.2016 року ознайомлено ОСОБА_1 з даним висновком (а.с.7,41).

Приймаючи рішення по справі, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачі не довели правомірності рішення атестаційної комісії, без належних підстав провели атестацію позивача, при цьому не врахували всю сукупність відомостей, які характеризують останню.

Згідно з п.п.9, 13 розділу XI (Прикінцеві та перехідні положення) Закону України «Про Національну поліцію» працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції. Працівникам міліції, які перейшли на службу до поліції, стаж вислуги в спеціальних званнях міліції зараховується до стажу вислуги для присвоєння чергових спеціальних звань поліції.

За приписами ч.1 ст.47, ч.1 ст.58 цього Закону призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів (закладів, установ) поліції відповідно до номенклатури посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ України. Призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обов'язків.

Згідно із п.5 ч.1 ст.77 вказаного Закону поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється через службову невідповідність.

Частиною першою ст.57 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.

При цьому, згідно із ч.2 ст.57 цього Закону атестування поліцейських проводиться: 1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; 2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; 3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.

Як передбачено ч.ч.4 і 5 ст.57 Закону України «Про Національну поліцію» рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами. Порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ України.

Згідно із п.1 розділу І (Загальні положення) Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затв. наказом МВС України № 1465 від 17.11.2015р., ця Інструкція розроблена відповідно до Закону України «Про Національну поліцію», визначає порядок атестування поліцейських, яке проводиться в апараті Національної поліції України, територіальних (міжрегіональних) органах (закладах, установах) Національної поліції України (далі - органи поліції) з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової карєри.

Відповідно до п.3 розділу І (Загальні положення) цієї Інструкції атестування поліцейських проводиться: 1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; 2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; 3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.

Системний аналіз вказаних нормативно-правових актів дає суду підстави дійти висновку про те, що ч.1 ст.57 Закону України «Про Національну поліцію» та п.1 розділу І (Загальні положення) Інструкції № 1465 врегульована мета проведення атестування поліцейських, тоді як підстави для атестування поліцейських визначені ч.2 ст.57 вказаного Закону та п.3 розділу І (Загальні положення) зазначеної Інструкції.

Окрім цього, згідно з пунктом 10 Розділу ІV Інструкції № 1465 з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості атестаційна комісія проводить тестування поліцейського, який проходить атестування.

За результатами проведеного тестування атестаційна комісія встановлює мінімальний бал, що становить 25 балів за тестом на знання законодавчої бази та 25 балів за тестом на загальні здібності та навички, який в обов'язковому порядку ураховується атестаційною комісією при прийняті рішення, визначеного пунктом 15 цього розділу.

З атестаційного листа позивача вбачається, що за результатами тестування ОСОБА_1 отримала 26 балів за тестом на загальні здібності та навички та 24 бали за тестом на знання законодавчої бази, загалом 50 балів. Результати тестування свідчать про достатній рівень знань.

Згідно з пунктом 15 розділу ІV Інструкції № 1465 атестаційні комісії на підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, під час проведення атестування шляхом відкритого голосування приймають один з таких висновків: 1) займаній посаді відповідає; 2) займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду; 3) займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність; 4) займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.

Пунктами 20-23 розділу ІV Інструкції № 1465 усі рішення атестаційної комісії оформлюються протоколом. У протоколі зазначаються дата і місце прийняття рішення, склад комісії, питання, що розглядалися, та прийняте рішення. У протоколі за результатами атестування серед іншого зазначається один із висновків, зазначених у пункті 15 цього розділу. Керівники органів поліції, яким надано право призначення поліцейського на посаду та звільнення з посади або зі служби в поліції, зобов'язані через 15 календарних днів з дня підписання атестаційного листа з висновками, визначеними підпунктом 3 або 4 пункту 15 цього розділу, забезпечити його виконання шляхом видання відповідного наказу. Протоколи засідань атестаційної комісії підписуються головою, секретарем, присутніми на її засіданні членами комісії.

Відповідно до пункту 12 Інструкції №1465 передбачено право атестаційної комісії робити відповідно до законодавства запити про надання необхідних матеріалів і документів, що стосуються службової діяльності поліцейського, який атестується.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що ані Закон України "Про Національну поліцію", ані Інструкція №1465 не наділяють членів атестаційної комісій повноваженням вирішувати питання відповідності поліцейського займаній посаді виключно на підставі власного, суб'єктивного сприйняття, оскільки такий підхід матиме наслідком прийняття суб'єктивного, необґрунтованого і, як наслідок, неправомірного рішення.

Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування постанови суду першої інстанції.

З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Тернопільській області залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 30.11.2016 року у справі №819/1261/16 без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: В. Улицький

Судді: Р. Гулид

ОСОБА_10

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 15.02.2017 року