УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2017 р. Справа № 876/9898/16
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді:Улицького В.З.
суддів:Гулида Р.М., Кузьмича С.М.
при секретарі судового засідання: Дутка І.С.
за участі представника позивача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Управління соціально захисту населення Калуської районної державної адміністрації на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 07.11.2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління соціально захисту населення Калуської районної державної адміністрації про визнання рішення незаконним та зобовязання вчинити дії,-
ВСТАНОВИЛА:
У жовтні 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціально захисту населення Калуської районної державної адміністрації про визнання не законним рішення відповідача про відмову у наданні її сімї державної соціальної допомоги та зобовязати нарахувати і виплатити належну соціальну допомогу малозабезпеченій сімї з липня 2016 року та на весь період передбачений законодавством.
Позивач позовні вимоги мотивував тим, що 28.07.2016 року вона звернулася до Управління соціального захисту населення Калуської РДА із заявою про призначення їй допомоги як малозабезпеченій сімї повторно та надала відповідний пакет документів. Проте, 03.09.2016 року ОСОБА_2 отримала повідомлення №2108/06-05 від 30.08.2016 року про відмову у наданні державної соціальної допомоги у звязку з відсутністю повного пакету документів. Разом з тим, 5.09.2016 року позивачка звернулася із заявою на імя начальника управління соціального захисту населення Калуської РДА ОСОБА_3 з проханням дати розяснення що таке не повний пакет документів. Однак, листом начальника УСЗН Калуської РДА від 14.09.2016 р. №2244/05-17 повідомлено оскільки повний пакет документів не був поданий позивачкою в обумовлений термін та не виконані умови призначення допомоги, 29.08.2016 року було прийнято рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї. ОСОБА_2 не погоджується з рішенням про відмову в наданні соціальної допомоги малозабезпеченій сімї, оскільки воно, на її думку, не відповідає чинному законодавству. Просив позов задоволити.
Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 07.11.2016 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано незаконним рішення Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації № 31162 від 29.08.2016 року про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї ОСОБА_2. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 28.07.2016 р. про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям. У задоволені решти позовних вимог відмовлено.
Постанову суду першої інстанції оскаржило Управління соціально захисту населення Калуської районної державної адміністрації. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою у задоволені адміністративного позову відмовити.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім, випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухваленим відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач звернулась із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченій сімї та подала наступні документи, а саме:
-довідку про склад сімї, видану Верхнянською сільською радою ОТГ від 26.07.2016 року №3900;
-довідку, видану Івано-Франківським національним університетом нафти і газу від 22.08.2016 року №344 на ОСОБА_4 про тимчасову реєстрацію в гуртожитку;
-декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги;
-довідку про доходи на ОСОБА_1, видана релігійною громадою УГКЦ святого Архистратига Михаїла від 26.07.2016 року;
-довідку про доходи на ОСОБА_5, видану державним вищим навчальним закладом «Івано-Франківський національний медичний університет»;
-довідку про доходи на ОСОБА_4, видану Івано-Франківським національним університетом нафти і газу від 06.07.2016 року №591;
-довідку про доходи на ОСОБА_6, видану Державним вищим навчальним закладом «Прикарпатський національний університет імені ОСОБА_7» від 20.07.2016 року №2914;
-довідку про відсутність договірних відносин з філією «Калуський РЕМ» на ОСОБА_1, видану філією «Калуський РЕМ» від 28.07.2016 року №879;
-довідку про відсутність договірних відносин з філією «Калуський РЕМ» на ОСОБА_2, видану філією «Калуський РЕМ» від 28.07.2016 року №880;
-довідку про відсутність пільг за період з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року, видану Калуським УЕГГ на ОСОБА_2 від 28.07.2016 року №750;
-довідку про відсутність пільг за період з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року, видану Калуським УЕГГ на ОСОБА_1 від 28.07.2016 року №751;
-довідку, видану Верхнянською сільською радою ОТГ від 26.07.2016 року №3901 на ОСОБА_2 про те, що вона в с. Довгий Войнилів користується земельною ділянкою;
-довідку, видану виконкомом Томашівської сільської ради від 22.08.2016 року №1549 про відсутність земельних ділянок за ОСОБА_1 на території Томашівської сільської ради;
-довідку, видану Верхнянською сільською радою ОТГ від 26.07.2016 року №3902 на ОСОБА_2 про те, що вона ніде не працює з 19.04.2001 року по даний час і здійснює догляд за перестарілою особою;
-довідку на ОСОБА_2, видану УСЗН від 01.08.2016 року №3521 про отримання компенсаційної виплати працездатній особі, що не працює і здійснює догляд;
-довідку на ОСОБА_2, видану УСЗН від 01.08.2016 року №3878 про отримання компенсаційної виплати працездатній особі, що не працює і здійснює догляд;
-акт обстеження матеріально-побутових умов сімї від 28.07.2016 р. №170, де зазначено наступне: громадянка ОСОБА_2 проживає із сімєю в с. Томашівці, вул. Л.Українки, 2. Чоловік ОСОБА_1 та син ОСОБА_4 за рішенням суду зняті з реєстрації, але проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1.
Однак, рішенням УСЗН Калуської РДА від 29.08.2016 року відмовлено ОСОБА_2 в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї у звязку із відсутністю повного пакету документів.
Згідно абз. 2 ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» для надання соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
Так, згідно п. 1, п. 2, п. 4 постанови № 250 від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», цей Порядок визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Соціальна допомога також може бути призначена і виплачена за місцем фактичного проживання уповноваженого представника сім'ї за умови подання довідок про склад сім'ї і про неотримання такої допомоги в органах праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.
За таких обставин, судова колегія вважає, що призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та призначення субсидії, здійснюється управлінням праці соціального захисту населення, особам, місце проживання яких зареєстроване, також допомога малозабезпеченим сім'ям може бути призначена і виплачена за місцем фактичного проживання уповноваженого представника сім'ї за умови подання довідок про склад сім'ї і про неотримання такої допомоги в органах праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.
Відповідно до п. 6 Постанови № 250 від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України «Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні, будинку осіб» № 204 від 22.07.2003 року, відповідно до статті 4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 p. № 253 "Деякі питання надання соціальної допомоги" затверджено форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні будинку осіб.
Згідно з п. 8 Постанови № 250 від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган праці та соціального захисту населення повідомляє повноваженого представника сім'ї, які документи повинні бути подані додатково. Орган праці та соціального захисту населення видає уповноваженому представнику сім'ї повідомлення про прийняття заяви та документів із зазначенням дати прийняття.
Відтак, судова колегія апеляційного суду переконана, що управлінням не було розяснено позивачу, які саме додаткові документи необхідно надати. Адже у наданому позивачеві відривному талоні внаслідок скорочень практично не можливо зрозуміти, про які саме документи йде мова.
Таким чином, відповідачем фактично не були виконані вимоги п. 8 Постанови № 250 від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», щодо обовязку повідомлення уповноваженого представника сім'ї про те, які документи повинні бути подані додатково.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування постанови суду першої інстанції.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Управління соціально захисту населення Калуської районної державної адміністрації залишити без задоволення, а постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 07.11.2016 року у справі №345/3459/16-а без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В. Улицький
Судді: Р. Гулид
ОСОБА_8
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 15.02.2017 року