17.02.2017
Справа №642/7203/16-а
2-а/642/37/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2017 року
Ленінський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Пашнєва В.Г.,
за участю секретаря судового засідання Шаталової Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до Ленінського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату, з урахуванням уточнених вимог просив:
-визнати протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби та з яких було утримано єдиний соціальний внесок грошової допомоги на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні;
-визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в частині відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з 07.01.2015 року з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомогу для вирішення соціально - побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, в розмірах зазначених в уточнюючій довідці Харківського обласного військового комісаріату від 08.07.2016 року № 430/ВФЗ та повернення зазначеної довідки без виконання протиправними;
-зобов»язати Харківський обласний військовий комісаріат подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомоги при звільненні;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 07.01.2015 року в розмірі, який обчислений з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, починаючи з 07.01.2015 року та довічно.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що проходив дійсну військову службу в ЗСУ та наказом Головнокомандувача Збройних сил України від 18.12.2014 року № 725 був звільнений з військової служби у запас за станом здоров»я. Наказом військового комісара Харківського обласного військового комісаріату від 06.01.2015 року № 8 йому була призначена до виплати вихідна допомога при звільненні. З 07.01.2015 року йому призначена пенсія за вислугу років згідноЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При видачі довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу обласний військовий комісаріат не вказав грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, та одноразову грошову допомогу при звільненні, а Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області в свою чергу не включило до грошового забезпечення, з якого позивачу обчислений розмір пенсії, зазначені виплати. 23.08.2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про врахування при обчисленні розміру його пенсії грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, та одноразової грошової допомоги при звільненні, які він отримував під час проходження військової служби. Проте листом від 25.08.2016 року вих. № 1607/3-14 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області відмовило позивачу в задоволенні його заяви. Харківським обласним військовим комісаріатом відмовлено у надісланні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, яка має містити дані щодо розміру сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні. Вважає вказані дії відповідачів незаконними, такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.
Позивач в судовому засідання позовні вимоги підтримав в повному обсязі, позов просив задовольнити.
Представник Харківського обласного військового комісаріату в судовому засідання позовні вимоги не визнав, в задоволенні позову просив відмовити в повному обсязі. Відповідно до поданих суду письмових заперечень посилався на те, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога на оздоровлення, одноразова грошова допомога при звільненні не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення. Пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 рокустрахові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Одноразова грошова допомога при звільненні не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, вказана допомога виплачується після звільнення і не може включатись до додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримував за 24 місяці перед звільненням. Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в судовому засідання позовні вимоги не визнав, в їх задоволенні просив відмовити. Відповідно до поданих суду письмових заперечень посилався на те, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні не зазначена у довідці наданій Харківським обласним військовим комісаріатом. Правових підстав для їх включення до розрахунку пенсії немає, оскільки вказані види виплат не можуть вважатись тими складовими грошового забезпечення військовослужбовця при звільненні, з яких може обчислюватися сума пенсії, так як вони є тимчасові, нефіксовані, не щомісячні виплати, та мають несистематичний характер. Повноважень щодо внесення змін в документи, які були видані Харківським обласним військовим комісаріатом і на підставі яких була перерахована пенсія, у органів Пенсійного фонду України не має. Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області на час призначення пенсії жодним чином не порушило права позивача на пенсійне забезпечення щодо визначення та обчислення розміру пенсії. Головне управління керувалось лише тими показниками грошового забезпечення позивача, які були надані Харківським обласним військовим комісаріатом, та не могло визначити і врахувати будь-які інші, окрім тих, що були включені до відповідної довідки.
Згідно з ч. 1ст. 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Згідно зіст. 6 КАС Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Частиною 1ст. 17 КАС Українивизначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно до ч. 2ст.17 КАС Україниюрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
ОСОБА_1 проходив дійсну військову службу в ЗСУ та наказом Головнокомандувача Збройних сил України від 18.12.2014 року № 725 був звільнений з військової служби у запас за станом здоров»я. (а.с.8)
Наказом військового комісара Харківського обласного військового комісаріату від 06.01.2015 року № 8 ОСОБА_1 була призначена до виплати вихідна допомога при звільненні. (а.с. 7)
З 07.01.2015 року ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років згідноЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В матеріалах справи наявна видана Харківським облвійськомісаріатом Довідка про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, в якій визначені складові такого забезпечення.Будь-яких даних (показників) про отримані позивачем протягом 24-х місяців підряд перед місяцем звільнення з військової службигрошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні в Довідці відсутні.
23.08.2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про врахування при обчисленні розміру його пенсії грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, та одноразової грошової допомоги при звільненні, які він отримував під час проходження військової служби.
Листом від 25.08.2016 року вих. № 1607/3-14 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області відмовило позивачу в задоволенні його заяви.
Харківським обласним військовим комісаріатом відмовлено у надісланні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, яка має містити дані щодо розміру сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Відповідно до частини третьоїстатті 43 Закону № 2262-XII(у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою цієї жстатті Закону(у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей»(далі - постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначеніЗаконом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ від 20.12.1991 рокуіз змінами та доповненнями.
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначенізакономпільги, гарантії та компенсації.
Частиною першоюстатті 9 Закону № 2011-ХІІустановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою № 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієїпостанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбаченийстаттею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом № 2011-ХІІтакож гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина першастатті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Одноразова грошова допомога при звільненні передбаченастаттею 15 Закону № 2011-ХІІ.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другоїстатті 9 Закону № 2011-ХІІвідносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановленихКонституцією Українигарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначаєЗакон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, у випадку, якщо з них сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
При виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд апеляційної інстанції враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постанові від 10 березня 2015 року, прийнятої за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першоїстатті 237 цього Кодексу.
Таким чином, матеріальна допомога на вирішення соціальнопобутових питань, грошова допомога на оздоровлення, одноразова грошова допомога на вирішення соціальнопобутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення і не підлягають включенню до довідки є необґрунтованим.
Також, в силу п. 24Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка погоджена з Міністерством оборони і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за №135/13402 відповідач - 2 є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України та відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і розмірах встановленихЗаконом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Як було встановлено, Харківським обласним військовим комісаріатом при складанні Довідок безпідставно не були включені для призначення пенсії позивачу такі показники грошового забезпечення, що з огляду наст.19 Конституції Українивказує на протиправність дій.
В той же час, сформовані та заявлені вимоги позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області є безпідставними, та такими, що не підлягають задоволенню.
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області на час призначення пенсії жодним чином не порушило права позивача на пенсійне забезпечення щодо визначення та обчислення розміру пенсії. Пенсійний фонд керувався лише тими показниками грошового забезпечення позивача, які були надані Харківським обласним військовим комісаріатом, та не міг визначити та врахувати будь-які інші, окрім тих, що були включені до відповідних довідок.
Вимоги позивача до ГУ ПФУ в Харківській області суд вважає заявленими передчасно. На час розгляду справи в суді, не доведено, що пенсійному фонду надавались інші показники грошового забезпечення, які він не врахував. Виходячи з сутності судового захисту в порядку адміністративного судочинства, судовому захисту підлягає лише порушене право сторони з боку субєкта владних повноважень. На даний час, такий обєкт порушеного права відсутній, а тому не можна визнавати протиправними рішення, дії, бездіяльність такого субєкта, та як наслідок, зобовязувати його вчинити певні дії. Такі події ще не настали. Такий спір може виникнути лише після спрямування або отримання пенсійним фондом відповідної довідки (інших даних) показників грошового забезпечення, які не включені до їх складової, та відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача. Позивач за перерахунком пенсії з такими показниками ще не звертався. В даному випадку такий відповідач може і самостійно здійснити таке врахування та обчислення пенсії.
З огляду на наведене, позовні вимоги до ГУ ПФУ в Харківській області задоволенню не підлягають у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2,11,159,160,167,184,195,196,198,200,205,207,211,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні ді задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби грошової допомоги на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Зобов»язати Харківський обласний військовий комісаріат скласти довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомоги при звільненні із зазначенням про сплату або про відсутність сплати страхових внесків на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.
Зобов»язати Харківський обласний військовий комісаріат подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про додаткові види грошового забезпечення , які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомоги при звільненні.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Ленінський районний суд м. Харкова до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги, у разі застосування ч.3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: В.Г. Пашнєв