25.01.2017
Справа № 638/17365/16-а
Провадження № 2а/638/97/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМУКРАЇНИ
25 січня 2017 року Дзержинський районний суд м. Харкова, у складі:
головуючого - судді Цвірі Д.М.
при секретарі - Подпрядовій В.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Харкова про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Дзержинському районі м. Харкова, в якому просила визнати протиправним рішення відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 р. у звязку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Зобовязати управління Пенсійного фонду в Дзержинському районі м. Харкова провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця, на підставі довідок Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради від 28.09.2016 року № 70, 71 у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01 червня 2016 року і в подальшому із збереженням відсотку нарахування пенсії в розмірі 90 відсотків. Стягнути з Державного бюджету України судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 грн. 20 коп.
В обґрунтування позову позивач зазначила, що з січня 2002 р. отримує пенсію за віком по Закону України «Про державну службу», яка була призначена в розмірі 90 % заробітної плати відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ (із змінами та доповненнями).
У звязку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з 01.12.2015 р., 28.09.2016 р. позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії як державному службовцю, який на момент перерахування пенсії не працює та надала довідки Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради від 28.09.2016 року № № 70, 71 ( про складову заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи, які нараховані та виплачені згідно рішення Харківської міської ради народних депутатів Харківської області ІІ сесії ХХІІ скликання від 19.10.1994 р. «Про встановлення надбавок до посадових окладів робітників апарату управління міської Ради народних депутатів».
Листом №17986-02/26 від 04.10.2016 р. відповідач відмовив в перерахунку пенсії, посилаючись на те, Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ втратив чинність у звязку із прийняттям 01.05.2016 р. нового Закону України «Про державну службу» № 889 від 10.12.2015 р., яким не передбачено проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію державного службовця.
Проте з таким рішенням позивач не згодна та вважає його незаконним, у звязку з чим звернулась до суду з цим позовом.
Позивач в судове засідання не зявилась, через канцелярію суду подала заяву про розгляд справи за її відсутністю, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, через канцелярію суду подав письмові заперечення, у яких просила у задоволенні позову відмовити, оскільки 01.05.2016 р. набув чинності новий Закон України «Про державну службу № 889-VІІ від 10.12.2015 р., яким не передбачено здійснення перерахунку. Також, представник відповідача, подала заяву про розгляд справи без участі представника управління.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
ОСОБА_1 отримує пенсію призначену та нараховану у відповідності дост. 37 Закону України «Про державну службу»(в редакції чинній на момент призначення пенсії).
Позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії згідно довідок про заробітну плату № 70 та № 71.
В редакціїЗакону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 рокуст. 37 визначена в наступній редакції: «На одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленогостаттею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першоїстатті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Тобто призначення пенсії державним службовцям напряму пов'язано з застосуваннямЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За ст.37-1Закону України «Про державну службу»умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Дані норми закону не були скасовані та не визнані у відповідному порядку неконституційними.
Зап.4 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року(з наступними змінами та доповненнями) був визначений порядок перерахунку пенсій державним службовцям.
Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року,пункт 4Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року,виключений, і порядок перерахунку пенсій державним службовцям в даному випадку повинен визначатися на підставі діючихЗакону України «Про державну службу», що набрав законної сили з 01.05.2016 році та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
ЗгідноПерехідних положень Закону України «Про державну службу», що набрав законної сили з 01.05.2016 року, ст.37 Закону (1993р) діє щодо призначення та виплати пенсій державним службовцям при призначенні вперше, тоді як ст.37-1 втратила чинність. Тому з 01.12.2015 року перерахунок пенсій повинен здійснюватися у відповідності доРозділу 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що наведено у Перехідних положенняхЗакону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-8 від 02.03.2015 року.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку що в задоволені позову в частині визнання протиправним рішення відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 р. у звязку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та зобовязання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця, на підставі довідки Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради № 70 слід відмовити, оскільки позивач вимагає перерахунку пенсії державного службовця саме на підставіПостанови Кабміну України №1013 від 09.12.2015 рокута Постанови Кабміну №865 від 31.05.2000 року, з посиланням на ст.37-1Закону України «Про державну службу»(1993р).
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того,статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XIIврегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року № 400/97нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зістаттею 41 Закону «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-IVдо виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цимЗаконом, з яких згідно з цим самимЗакономбули фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цимЗаконом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, вимоги позивача про зобовязання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця, на підставі довідки Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради від 28.09.2016 року № 71, підлягають задоволенню.
Судові витрати суд розподіляє відповідно до ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.160, 161, 163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Харкова про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Зобовязати управління Пенсійного фонду в Шевченківському районі м. Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, на підставі довідки Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради від 28.09.2016 року № 71 .
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 грн. 20 коп.
В задоволені іншої частини позову - відмовити.
Постанова може бути оскарження до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Д.М.Цвіра