Постанова № 64791230, 16.02.2017, Новозаводський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
16.02.2017
Номер справи
751/562/17
Номер документу
64791230
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа№751/562/17

Провадження №2-а/751/94/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2017 року о 14.00 год в м.Чернігові суддя Новозаводського районного суду м. Чернігова Цибенко І. В. розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В с т а н о в и в :

ОСОБА_1Г звернулася до суду з адміністративним позовом до Чернігівського обєднаного управління Пенсійного фонду України про визнання рішення про відмову у перерахунку пенсії протиправним та зобовязання відповідача здійснити перерахунок пенсії , призначеної відповідно до ЗУ від 16.12.1993 року№ 3723-ХІІ «Про державну службу» (у редакції чинній на момент призначення пенсії) та Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 ( в редакції чинній на дату призначення пенсії) з моменту звернення її до відповідача, з розрахунку 90% суми заробітної плати на посаді заступника начальника котрольно-ревізійного управління в Чернігівській області, що підтверджується довідками Державної фінансової інспекції в Чернігівській області від 24.11.2016 року № 180 та № 181 від 24.11.2016 року , листа № 25-11-21-16/6447 , включивши всі складові заробітної плати , а саме: посадовий оклад -3259, 00 грн; надбавка за ранг (8)- 100 грн; надбавка за вислугу років ( 40%) -1343, 60 грн; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи ( 40%) 1881, 04 грн; надбавка за роботу з таємними документами, залежно від ступеня таємності інформації (10%) -325, 90 грн, премія ( 569, 10%) -18546, 97 грн , що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям , на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування та сплачується з 01.12.2015 року працюючому державному службовцю відповідної посади та рангу за останнім місцем її роботи на державній службі та вилатити заборгованість , що виникне внаслідок такого перерахунку , а також просить стягнути судові витрати .

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з 11.08.2003 року вона перебуває на обліку в Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, в розмірі 90 % заробітної плати.

01.12.2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців відповідної посади за останнім місцем її роботи на державній службі.

Листом № 25079/05 від 30.12.2016 року відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії.

На адресу суду надійшли заперечення проти позову Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в яких просять відмовити в задоволенні позовних вимог.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 11.08.2003 року перебуває на обліку в Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком , згідно Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % заробітної плати.

01.12.2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців відповідної посади за останнім місцем її роботи на державній службі.

Листом № 25079/05 від 30.12.2016 року відповідач інформував позивача про відмову в задоволенні його вимог з тих підстав, що проведення перерахунків державним службовцям чинним законодавством не передбачено.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з неналежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом. Із цим конституційним правом громадян кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення.

Розміри соціальних виплат залежать від соціально - економічних можливостей держави, проте мають забезпечувати конституційне право кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, гарантоване статтею 48 Конституції України.

На залежність розмірів соціальних виплат особі від економічних чинників вказав Конституційний Суд України, зокрема у рішенні від 19 червня 2001 року № 9-рп/2001 у справі щодо стажу наукової роботи, зазначивши, що право на пенсію, її розмір та суми виплат можна пов'язувати з фінансовими можливостями держави, з економічною доцільністю, соціально - економічними обставинами у той чи інший період її розвитку, а також з часом ухвалення відповідних нормативно - правових актів.

Згідно статті 37-1 Закону №3723-XII в редакції Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII, який набрав чинності з 01.01.2015 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Постанови № 865 було передбачено, що перерахунок пенсії проводився виходячи із заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді з якої призначено пенсію.

Відповідно до Постанови № 1013 підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям проведено з 01.12.2015 року.

Пунктом 2 зазначеної постанови передбачено внести до Постанови № 865 зміни, а саме; 1) пункт 4 виключити; 2) абзац перший пункту 5 викласти в такій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики."

Зміни прийняті Постановою № 1013 застосовуються з 01.12.2015 року.

Конституційний суд України в своєму рішенні від 25.01.2012 за №3-рп/2012 зазначив, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визнані як Законами України, так і іншими нормативно - правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» також констатував, що здійснення соціально - економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року.

Отже, передбачені законами соціально - економічні права не є абсолютними.

Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного розподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.

Отже, оскільки Кабінет Міністрів України Постановою № 1013 вніс зміни в Постанову Кабінету Міністрів України № 865 і виключив п. 4, яким було передбачено проведення перерахунку пенсій призначених державним службовцям у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, тому суб'єкт владних повноважень діяв у спосіб передбачений законом, відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 158, 159, 162, 163, 167 КАС України, суд, -

Постановив:

В задоволенні позову ОСОБА_2 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Новозаводський районний суд міста Чернігова. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: І. В. Цибенко