Постанова № 64770607, 01.02.2011, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2011
Номер справи
2а/2570/221/2011
Номер документу
64770607
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а/2570/221/2011

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2011 р.м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі :

Головуючої судді Баргаміної Н.М.

при секретарі Хоботні Є. А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач 06.01.2011 р. звернувся до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 61647,68 грн.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що під час проведення перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 було виявлено порушення порядку витрачання коштів Фонду, що призвело до безпідставного віднесення на рахунок Фонду неправомірних витрат в сумі 61647,68 грн., у звязку з чим вказана сума не була прийнята до зарахування витрат та застосовано до відповідача фінансові санкції в сумі 30823,84 грн., про що було винесено рішення № 1250 від 22.12.2008 року про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування.

20.01.2011 року позивач надав до суду заяву про збільшення позовних вимог, в якій просив стягнути з відповідача суму заборгованості в розмірі 92471,52 грн.

В судове засідання представник позивача не зявився, просив розглянути справу без його участі.

Представник відповідача повторно в судове засідання не зявився, заперечень на позов не надав, про день, час і місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача.

Фіксування судового засідання відповідно до ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240-ІІІ від 18.01.2001р. (далі по тексту Закон України № 2240-ІІІ від 18.01.2001р.) та Інструкцією про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №38 від 19.09.2001р. (далі по тексту Інструкція № 38 від 19.09.2001р.).

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

Згідно з частиною 1 статті 28 Закону України № 2240-ІІІ від 18.01.2001р. страховик-Фонд має право, зокрема, здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників та накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

В абзаці 2 частини 1 статті 10 Закону України № 2240-ІІІ від 18.01.2001р. зазначено, що управління Фондом здійснюють правління та виконавча дирекція Фонду.

Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 13 Закону України від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ до повноважень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності належить здійснення контролю за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпечення цільового використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований в якості страхувальника в Чернігівській міській виконавчій дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду.

Відповідачем було подано заяву з приводу відшкодування суми нарахованої допомоги по вагітності та пологах до ОСОБА_2 міжрайонної виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Головним спеціалістом ОСОБА_2 міжрайонної виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та згідно із зверненням відповідача за № 01-18/2414 від 30.10.2008 року про надання фінансування для відшкодування понесених витрат на виплату допомоги по вагітності та пологах в сумі 73005,76 грн. 04.12.2008 року проведено перевірку правильності призначення та виплати допомоги по вагітності і пологах та витрачання коштів Фонду.

Вказаною перевіркою встановлено наступне.

Згідно договору від 26.02.2008 року, зареєстрованого ОСОБА_2 центром зайнятості 03.03.2008 року за №114, до відповідача прийнято на роботу ОСОБА_3 При розрахунку допомоги по вагітності та пологах застосовано середньоденну заробітну плату в розмірі 421,21 грн., що є порушенням п.14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплати за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 року №1266. Фактично розмір середньоденної заробітної плати складає 380,95 грн. При розрахунку допомоги по вагітності та пологах приватним підприємцем ОСОБА_1 порушено п.4 трудового договору від 26.02.2008 року. Розрахунок допомоги проведено за 99 робочих днів, а потрібно за 15 днів. В результаті вказаних порушень переплата по листкам непрацездатності склала 33443,40 грн.

Згідно договору від 18.09.2008 року, зареєстрованого ОСОБА_2 центром зайнятості 24.09.2008 року за №486, до відповідача прийнято на роботу ОСОБА_4 При розрахунку допомоги по вагітності та пологах ОСОБА_4 приватним підприємцем ОСОБА_1 порушено п.4 трудового договору від 26.02.2008 року. Розрахунок допомоги проведено за 88 робочих днів, а потрібно за 15 днів. Переплата по листку непрацездатності склала 28204,28 грн.

За результатами перевірки був складений акт від 04.12.2008 року, яким було встановлено, що відповідно до п. 8.5 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженої постановою правління Фонду від 26.06.2001 року № 16, суму витрат, проведених з порушенням чинного законодавства, відобразити у звіті про нараховані страхові внески, перерахування та витрати, повязані з загальнообовязковим державним соціальним страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності за 2008 рік, не прийнято до зарахування витрат - рядок 7, сума 61647,68 грн.

Згідно п. 15.14.1. Інструкції № 38 від 19.09.2001 р., по результатах ревізії або перевірки складається акт. В акті ревізії (перевірки) зазначається: за який період проведено ревізію (перевірку), які виявлено порушення в нарахуванні і сплаті страхових внесків та пені, обчисленні і виплаті допомоги, у здійсненні інших виплат за рахунок коштів Фонду; відображаються суми додатково нарахованих страхових внесків і пені, суми витрат, які не приймаються до заліку в рахунок страхових внесків чи належать до виплати застрахованим особам додатково.

При наявності заперечень або зауважень до акта ревізії (перевірки) керівник, головний бухгалтер чи інші особи, які підписують акт, в день його передачі роблять про це застереження перед своїми підписами із зазначенням дати та роблять запис "з вимогами п. 15.14 Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001 р. N 38 ознайомлений" і не пізніше ніж через п'ять календарних днів з дня підписання із зауваженнями подають до нього письмові пояснення чи заперечення. Якщо протягом зазначеного терміну пояснення чи зауваження стосовно акта не надійдуть або поштове відправлення здійснене з порушенням цього терміну, то акт ревізії вважається узгодженим.

До того ж, відповідно до вказаної Інструкції, за матеріалами акта ревізії протягом 20 календарних днів керівники виконавчої дирекції Фонду та його відділень, їх заступники приймають рішення про застосування фінансових та штрафних санкцій до страхувальника за встановленою формою (додаток 1) відповідно до ст. 28, 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Відповідно до ст.30 Закону України від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ, страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Відповідно до п. 8.7. Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду, затвердженої постановою правління Фонду від 26.06.2001 р. №16, витрати коштів Фонду, які були проведені з порушенням законодавства і заподіяли йому збитки, не приймаються до заліку в рахунок страхових внесків і відшкодовуються за рахунок страхувальника.

На підставі ч. 1 ст. 30 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року № 2240 та керуючись підпунктом 6 пункту 1 статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», заступник директора виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_2 визначила суму платежу та вирішила зарахувати до бюджету Фонду у вигляді не прийнятих до заліку витрат фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 платежі та фінансові (штрафні) санкції в таких розмірах: не прийняті до заліку витрати 61647,68 грн. ,штрафна санкція за порушення порядку витрачання коштів 30823,84 грн., про що свідчить рішення про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування № 1250 від 22.12.2008 року, копія якого міститься в матеріалах справи.

Судом встановлено, що постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.04.2009 року по справі № 2а-8562/09/2570 позовні вимоги фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було задоволено частково, а саме бездіяльність Фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності щодо не направлення повідомлення страхувальнику - фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 із зазначенням дати проведення перевірки визнано протиправною, дії Фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності, щодо проведення перевірки без попереднього не направлення повідомлення страхувальнику фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 із зазначенням дати проведення перевірки визнано протиправними, рішення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності № 1250 від 22.12.2008 року про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визнано неправомірним.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.12.2010 року апеляційну скаргу виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було задоволено частково. Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.04.2009 року скасовано в частині визнання протиправною бездіяльності Фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності, щодо не направлення повідомлення страхувальнику фізичний особі підприємцю ОСОБА_5 із зазначенням дати проведення перевірки; визнання протиправними дій Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо проведення перевірки без попереднього не направлення повідомлення страхувальнику фізичній особі підприємцю ОСОБА_5 із зазначенням дати проведення перевірки; визнання неправомірним рішення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 1250 від 22.12.2008 року про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування. В цій частині у задоволенні позову фізичній особі-підприємцю ОСОБА_5 було відмовлено.

Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Як свідчать матеріали справи, не прийняті до заліку витрати в сумі 61647,68 грн. були відшкодовані відповідачу.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності шляхом відшкодування відповідачем витрат в сумі 61647,68 грн. та штрафної санкції за порушення порядку витрачання коштів в сумі 30823,84 грн.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України. Отже «на підставі» означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним. «У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами. «У спосіб» означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, позовні вимоги Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 17,18,104,122,160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на користь Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (м. Чернігів, вул. Музична, 1а, р/р 37176200900001 в ГУДК в Чернігівській області, МФО 853592, код 14244036) суму заборгованості в розмірі 92471,52 грн.

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Баргаміна Н.М.