УХВАЛА
15 лютого 2017 р.Справа № 818/1321/16
Суддя Харківського апеляційного адміністративного суду Катунов В.В., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 07.11.2016р. по справі № 818/1321/16
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області треті особи Бездрицька сільська рада Сумського району Сумської області , Управління Держгеокадастру у Сумському районі
про визнання протиправною і скасування відмови та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 07.11.2016р. задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області треті особи Бездрицька сільська рада Сумського району Сумської області , Управління Держгеокадастру у Сумському районі про визнання протиправною і скасування відмови та зобов'язання вчинити дії.
На зазначену постанову суду відповідачем подано апеляційну скаргу.
Вказана апеляційна скарга підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог ч.2 ст. 186 та ч. 6 ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з ч. 2 ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Із матеріалів справи вбачається, що оскаржувана постанова прийнята Сумським окружним адміністративним судом 07.11.2016 р., а копію рішення відповідач отримав 23.11.2016 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 155). В свою чергу, апеляційна скарга подана 27.01.2017 р., тобто з пропуском строку, встановленого ч. 2 ст. 186 КАС України.
Апелянтом подано клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження вказаної постанови. В обґрунтування зазначеного клопотання Головне управління Держгеокадастру у Сумській області посилається на те, що відповідач не брав участі у розгляді даної справи у зв'язку з великою завантаженістю, що унеможливило своєчасне ознайомлення з постановою суду. Також відповідач зазначив, що у в Головному управління Держгеокадастру у Сумській області проводиться ліквідація територіальних органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, а тому відповідач вважає зазначені обставини поважними причинами пропуску строку на апеляційне оскарження постанови суду.
Суд зазначає, що встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними. При цьому, поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, які повинні бути підтверджені належними доказами.
Посилання відповідача на велику завантаженість у зв'язку з розглядом справ у різних судових інстанціях не є поважною причиною пропуску строку на подання апеляційної скарги, оскільки надання відповідачем переваги участі в одній судовій справі не є об'єктивно непереборною обставиною, яка перешкоджає поданню апеляційної скарги в межах даної справи. Не є такою обставиною і те, що у в Головному управління Держгеокадастру у Сумській області проводиться ліквідація територіальних органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.
Отже, апелянт не навів жодних обставин, що могли створювати йому реально непереборні обставини для вчасної подачі вищенаведеної апеляційної скарги.
З огляду на викладене, вважаю, що наведені апелянтом у заявленому клопотанні підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження постанови Сумського окружного адміністративного суду від 07.11.2016 року є неповажними.
У відповідності до ч. 4 ст. 189 КАС України апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 186 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Зазначені недоліки апеляційної скарги мають бути усунені шляхом направлення до Харківського апеляційного адміністративного суду заяви про поновлення строку звернення з апеляційною скаргою, із зазначенням інших підстав поважності їх пропуску та доказів на їх підтвердження.
У відповідності до приписів п. 2 ч. 4 ст. 189 КАС України якщо заяву про поновлення строку не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку апеляційного оскарження будуть визнані неповажними, суддя-доповідач відмовляє у відкритті апеляційного провадження.
Крім того, як встановлено частиною 6 ст. 187 КАС України, до апеляційної скарги додаються її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. До апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору, а також копії доданих до неї письмових матеріалів відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Слід зазначити, що в порушення вимог наведеної статті заявником не надано квитанцію про сплату судового збору за подання апеляційної скарги.
Проте, Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області разом з апеляційною скаргою подано клопотання про відстрочення сплати судового збору. В обґрунтування клопотання про відстрочення сплати судового збору відповідач посилається на неможливість сплатити судовий збір у зв'язку зі скрутним економічним становищем на Україні, так як Головне управління Держгеокадастру у Сумській області є державною установою, кошти надходять з державного бюджету, відстрочити строк сплати судового збору до розгляду справи в апеляційному суді.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Як вбачається з наведеної норми, єдиною підставою для відстрочення, розстрочення або звільнення сторони від сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони.
Майновий стан сторони (належні стороні майнові права та обов'язки) має визначатися судом у світлі конкретних обставин певної справи, включаючи спроможність заявника сплатити. Отже, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області жодних документів, що обґрунтовують доводи клопотання, не надає.
За таких обставин, в задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору слід відмовити.
Порядок та розмір сплати судового збору визначений Законом України "Про судовий збір" від 14.07.2011 року № 3674-VI.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" встановлено розмір мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2016 року 1378 грн. 00 коп.
Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами ставка судового збору встановлюється у розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674-VI за подання адміністративного позову немайнового характеру який подано фізичною особою судовий збір справляється за ставкою 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ч.3 ст.6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що при зверненні до суду першої інстанції позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру .
Отже, ставка судового збору за подання даного адміністративного позову становила 1102,40 грн.
Таким чином, розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги на постанову суду складає 1212 грн. 64 коп.
Зазначені недоліки апеляційної скарги мають бути усунені шляхом направлення до Харківського апеляційного адміністративного суду оригіналу квитанції про сплату судового збору на реквізити: отримувач - УДКСУ у Основ'янському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк: ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030101, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173 у розмірі 1212,64 грн.
Частиною 3 статті 189 КАС України встановлено, що до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
У відповідності до приписів пункту 1 частини 3 статті 108 КАС України у разі неусунення вищевказаних недоліків апеляційної скарги остання буде повернута апелянту.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ч. 1 ст. 108, ч. 6 ст. 187, ч. 4 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
У Х В А Л И В:
Клопотання Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про поновлення строку на апеляційне оскарження - залишити без задоволення.
Клопотання Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про відстрочення сплати судового збору - залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 07.11.2016р. по справі № 818/1321/16 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області треті особи Бездрицька сільська рада Сумського району Сумської області , Управління Держгеокадастру у Сумському районі про визнання протиправною і скасування відмови та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Надати Головному управлінню Держгеокадастру у Сумській області строк 30 днів з моменту отримання ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду про залишення без руху для усунення недоліків поданої апеляційної скарги.
Роз'яснити Головному управлінню Держгеокадастру у Сумській області , що у разі не усунення недоліків апеляційної скарги встановлених ч. 6 ст. 187 КАС України, відповідно до ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України скарга буде повернута скаржнику, а у разі не усунення недоліків апеляційної скарги встановлених ч. 4 ст. 189 КАС України, у відкритті апеляційного провадження буде відмовлено.
Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня отримання її копії, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя: Катунов В.В.