КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 825/2067/16 Головуючий у 1-й інстанції: Падій В.В. Суддя-доповідач: Кузьмишина О.М.
У Х В А Л А
Іменем України
15 лютого 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Кузьмишиної О.М.,
Суддів: Глущенко Я.Б.,
Шелест С.Б.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, Атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправними та скасування рішення і наказу, поновлення на посаді та стягнення середнього грошового забезпечення, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, Атестаційної комісії №9 Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення Атестаційної комісії №9 Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, оформлене протоколом від 03.10.2016 року №15.00037816.0031705, про визнання ОСОБА_3 таким, що не відповідає займаній посаді та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність; визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Чернігівській області від 25.10.2016 року № 208 о/с «По особовому складу» в частині звільнення ОСОБА_3 зі служби у поліції, згідно пункту 5 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», через службову невідповідність; поновити ОСОБА_3 на посаді поліцейського роти поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції в Чернігівській області з 26.10.2016 року; стягнути з Головного управління Національної поліції в Чернігівській області на користь ОСОБА_3 суму грошового забезпечення за час вимушеного прогулу з 26.10.2016 року до винесення судом постанови по справі; постанову в частині поновлення ОСОБА_3 на посаді поліцейського роти поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції в Чернігівській області та виплати на користь ОСОБА_3 суми грошового забезпечення за час вимушеного прогулу, у межах стягнення за один місяць, допустити до негайного виконання.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою у задоволені адміністративного позову відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_3 з 04.02.2008 року по 25.10.2016 року проходив службу в органах внутрішніх справ України та поліції (копія трудової книжки позивача серія НОМЕР_1 (а.с.81-82).
Наказом Головного управління Національної поліції в Чернігівській області від 07.11.2015 року №3 о/с старшому сержанту міліції ОСОБА_3,, відповідно до пунктів 9 та 12 розділу XI Закону України «Про Національну поліцію», присвоєно спеціальне звання старший сержант поліції та призначено на посаду інспектора дорожньо-патрульної служби роти дорожньо-патрульної служби Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (а.с.62).
Наказом Головного управління Національної поліції в Чернігівській області від 12.02.2016 року № 170 «Про організацію проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернігівській області», відповідно до статті 57 Закону України «Про Національну поліцію» та Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.11.2015 року № 1465, з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри при призначенні на вищу посаду, переміщення на нижчу, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, наказано провести атестаційним комісіям Головного управління Національної поліції в Чернігівській області атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернігівській області та підпорядкованих підрозділів починаючи з 15.02.2016 року (а.с.87).
Наказом від 14.07.2016 року №823 «Про створення та оголошення персонального складу атестаційних комісій для проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернігівській області» створено атестаційні комісії Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, зокрема, Атестаційну комісію № 9 Головного управління Національної поліції в Чернігівській області та оголошено її персональний склад (а.с.42).
03 жовтня 2016 року рішенням Атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, оформленим протоколом №15.00037816.0031705, за результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди та обговорення, атестаційною комісією прийнято рішення, що ОСОБА_3 займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність (а.с.86).
Відповідно до наказу начальника Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Альохіна Е.В. від 25.10.2016 року № 208 о/с «По особовому складу» старшого сержанта поліції, інспектора дорожньо-патрульної служби роти дорожньо-патрульної служби Головного управління Національної поліції в Чернігівській області ОСОБА_3 звільнено зі служби в поліції з 25.10.2016 року за пунктом 5 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (а.с.63).
Вважаючи оскаржуване рішення та наказ протиправними та такими, які підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з позовом за захистом охоронюваних законом прав та інтересів.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_3 суд першої інстанції виходив з того, що атестування позивача було призначене і проведене з підстав, не передбачених Законом України «Про Національну поліцію». Також, суд першої інстанції зазначив, що висновок Атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про те, що позивач не відповідає займаній посаді є необґрунтованим та недоведеним.
Колегія суддів погоджується із зазначеними висновками суду першої інстанції, оскільки вони знайшли своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію».
У відповідності до ч. 1 ст. 57 вказаного Закону атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.
Перелік підстав для проведення атестування поліцейських визначений у ч. 2 ст. 57 Закону України «Про Національну поліцію». Згідно вказаної норми права атестування поліцейських проводиться: при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Проведення атестування поліцейських з інших підстав, ніж зазначені у ч. 2 ст. 57 Закону України «Про Національну поліцію», не передбачено.
Як раніше зазначалося, атестування ОСОБА_3 було проведене відповідно до наказу т.в.о. начальника Головного управління Національної поліції в Чернігівській області від 12 лютого 2016 року № 170. Дослідивши зазначений наказ, колегія суддів встановила, що у ньому відсутні посилання на те, що атестування проводиться у зв'язку з виникненням підстав (передумов) для вирішення питання про призначення певних осіб на вищу посаду, заміщення якої здійснюється без проведення конкурсу чи для вирішення питання про їх переміщення на нижчу посаду або звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що атестування ОСОБА_3 було здійснене за відсутності підстав, передбачених Законом України «Про Національну поліцію».
Зазначена обставина сама по собі є достатньою підставою для задоволення адміністративного позову.
Разом з тим, судом встановлені й інші порушення вимог закону під час проведення атестування позивача, які також вказують на обґрунтованість його позовних вимог.
У відповідності до положень п. 10 розділу IV Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року № 1465 (далі - Інструкція) з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості атестаційна комісія проводить тестування поліцейського, який проходить атестування. За результатами проведеного тестування атестаційна комісія встановлює мінімальний бал, що становить 25 балів за тестом на знання законодавчої бази та 25 балів за тестом на загальні здібності та навички, який в обов'язковому порядку ураховується атестаційною комісією при прийняті рішення, визначеного пунктом 15 цього розділу.
Згідно з п. 11 розділу IV Інструкції атестаційна комісія при прийнятті рішення розглядає атестаційний лист та інші матеріали, які були зібрані на поліцейського, який проходить атестування.
Положеннями п. 12 розділу IV Інструкції передбачено, що за рішенням атестаційної комісії поліцейські, які проходять атестування, проходять співбесіду з відповідною атестаційною комісією. Якщо поліцейський, який атестується, не з'явився на співбесіду з атестаційною комісією, то комісія приймає рішення без проведення співбесіди, про що робиться відповідний запис у протоколі засідання атестаційної комісії. Атестаційна комісія за підписом голови має право робити відповідно до законодавства запити про надання необхідних матеріалів і документів, що стосуються службової діяльності поліцейського, який атестується.
На підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, атестаційна комісія, згідно п. 15 розділу IV Інструкції, під час проведення атестування шляхом відкритого голосування приймають один з таких висновків: займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду; займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність; займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Відповідно до п. 16 розділу IV Інструкції атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії: повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій); показники службової діяльності; рівень теоретичних знань та професійних якостей; оцінки з професійної і фізичної підготовки; наявність заохочень; наявність дисциплінарних стягнень; результати тестування; результати тестування на поліграфі (у разі проходження).
Усі рішення атестаційної комісії, згідно з п. 20 розділу IV Інструкції, оформлюються протоколом. У протоколі зазначаються дата і місце прийняття рішення, склад комісії, питання, що розглядалися, та прийняте рішення.
Як раніше зазначалося, висновок атестаційної комісії має гуртуватися на підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, під час проведення атестування.
Відтак, з метою доведення правомірності свого рішення, Атестаційна комісія № 9 Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, зобов'язана була надати суду матеріали, які були зібрані на позивача, а також письмові докази, які містять відомості про хід співбесіди, та свідчать про обґрунтованість висновку про те, що ОСОБА_3 не відповідає займаній посаді і підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
У протоколі Атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Чернігівській області ОП № 15.00037816.0031705 від 03.10.2016 року зазначено, що ОСОБА_3 має низьку мотивацію.
Разом з тим, зазначені висновки Атестаційна комісія № 9 Головного управління Національної поліції в Чернігівській області не підтверджуються письмовими доказами, які приєднані до матеріалів справи.
Так, згідно з атестаційного листа ОСОБА_3 за результатами тестування загальних навичок та за результатами професійного тестування набрав по 25 балів. Тобто, за результатами тестування позивач набрав мінімальний рівень балів, передбачений п. 10 розділу IV Інструкції.
Відтак, висновок про те, що позивач не орієнтується у законодавстві та нормативно-правових актах спростовується результатами тестування.
Також суд першої інстанції дійшов до вірного висновку про те, що із вказаних у протоколі ОП № 15.00037816.0031705 від 03.10.2016 року запитань не вбачається, що члени комісії проводили вивчення мотивацій позивача стосовно його розвитку та покращення знань.
Крім того, висновок Атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про те, що позивачем не відповідає займаній посаді ґрунтується, у тому числі, на характеристиці, що викладена у атестаційному листі.
Як вірно встановив суд першої інстанції, зазначений атестаційний лист був підписаний не прямим керівником, що є порушенням п. 9 розділу IV Інструкції.
З огляду на викладене колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що рішення Атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Чернігівській області щодо позивача є необґрунтованим.
У відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється через службову невідповідність.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 57 вказаного Закону для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність проводиться атестування поліцейських.
Положеннями п. 28 розділу IV Інструкції передбачено, що керівники органів поліції, яким надано право призначення поліцейського на посаду та звільнення з посади або зі служби в поліції, зобов'язані через 15 календарних днів з дня підписання атестаційного листа з висновками, визначеними підпунктом 3 або 4 пункту 15 цього розділу, забезпечити його виконання шляхом видання відповідного наказу.
Таким чином, висновок Атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про те, що ОСОБА_3 не відповідає займаній посаді та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність є безумовною підставою для звільнення позивача.
Оскільки вказаний висновок Атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Чернігівській області був визнаний судом незаконним та необґрунтованим, вимоги ОСОБА_3 про скасування наказу Головного управління Національної поліції в Чернігівській області від 25.10.2016 №208 о/с про звільнення позивача з посади, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд ,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Чернігівській області залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: О.М. Кузьмишина
Судді: Я.Б.Глущенко
С.Б.Шелест
Головуючий суддя Кузьмишина О.М.
Судді: Шелест С.Б.
Глущенко Я.Б.