Справа № 350/1589/16-а
Провадження № 2-а/350/23/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2017 року смт. Рожнятів
Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого судді - Максиміва І.В.
при секретарі - Видойник І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
встановив:
Позивач ОСОБА_1, звернулася до суду із адміністративним позовом, в якому просить суд визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі по відмові провести їй перерахунок пенсії, як державному службовцю відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та зобовязати управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі відновити виплату призначеної їй пенсії, як державному службовцю з 01.05.2016 року та провести її перерахунок у розмірі 70% заробітної плати працюючого державного службовця на відповідній посаді відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» з урахуванням посадового окладу, надбавки за вислугу років та надбавки за ранг державного службовця, відповідно до довідки управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі від 28.11.2016 року №6126/02.
В обгрунтування позовних вимог позивачка покликається на те, що вона працювала на посаді державного службовця. Останнє місце роботи на посаді державного службовця це управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі, де обіймала посаду першого заступника начальника управління.
У звязку з досягненням пенсійного віку з 03.07.2014 року управлінням Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при загальному стажі роботи 40 років 11 місяців 5 днів та стажу державної служби 30 років 7 місяців 23 дні.
06.10.2014 року їй було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-ХII, а з 09.10.2014 року вона отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» яку отримує по даний час.
У грудні 2016 року, вона звернулася до відповідача із заявою про проведення їй перерахунку пенсії у відповідності до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на момент призначення пенсії, додавши до заяви довідку управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі від 28.11.2016 року №6126/02 про розмір заробітної плати з 01.05.2016 року першого заступника начальника управління.
Однак відповідачем у проведенні перерахунку пенсії було відмовлено, у звязку із тим що вона не отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» та втратою чинності Закону України «Про державну службу», яким було передбачено перерахунок пенсії державним службовцям, а новим Законом України «Про державну службу» не передбачено проведення перерахунків пенсій державним службовцям. Крім цього зазначив, що підзаконні нормативно-правові акти, які визначали порядок проведення перерахунків пенсій втратили чинність.
Позивач в судовому засіданні викладені у позовній заяві вимоги підтримала у повному обсязі та просить суд позов задоволити.
В судове засідання представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі не з'явився, однак надіслав до суду письмове заперечення, у якому просить відмовити позивачу в задоволенні позову у зв'язку із тим, що позивачка пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» не отримує, із заявою про переведення на таку пенсію не зверталась, а тому вимога позивачки щодо відновлення виплати та проведення перерахунку пенсії відповіднодо Закону України «Про державну службу» є безпідставною. Крім цього, у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII, Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, Постанови Кабінету Міністрів України «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013 у позивача з 01.05.2016 року відсутнє право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. Тобто з 01.06.2016 року раніше призначені пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» не перераховуються.
Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області з 03.07.2014 року.
Згідно поданої позивачем заяви від 14.07.2014 року їй було призначено з 03.07.2014 року пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», із загального стажу роботи 40 років 8 місяців 5 днів.
З 06.10.2014 року позивачеві було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», із загального стажу роботи 40 років 11 місяців 5 днів та стажу державної служби 30 років 7 місяців 23 дні.
Згідно поданої позивачем заяви від 09.10.2014 року позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» яку позивач отримує по даний час.
У грудні 2016 року позивач звернулася із заявою до управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі з проханням здійснити їй перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, надавши довідку управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі від 28.11.2016 року № 6126/02 .
Листом від 23.12.2016 року позивача повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв'язку з тим що вона отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та втратою чинності Закону України «Про державну службу», яким було передбачено перерахунок пенсії державним службовцям, а новим Законом «Про державну службу» не передбачено проведення перерахунків пенсій державним службовцям. Крім того вказав, що підзаконні нормативно-правові акти, які визначали порядок проведення перерахунків пенсій втратили чинність.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами врегульовані Конституцією України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» яким визначаються загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті.
В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормами ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, до внесення змін від 28 грудня 2014 року), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 (в редакції від 25 березня 2014 року) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п'ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
Відповідно до п. 5 вказаної постанови (у редакції від 25 березня 2014 року) перерахунок пенсій проводився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, постановою «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
Згідно із ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла до 01 травня 2016 року) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України не визначено іншого порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
З аналізу наведених норм вбачається, що законодавством, чинним станом до внесення змін від 28 грудня 2014 року було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.
В подальшому, законодавство, що регулює зазначені правовідносини, змінилось та не регламентує ані права особи на перерахунок її пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла до 28 грудня 2014 року) було передбачено можливість перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям і п. 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 передбачались умови такого перерахунку, але на момент збільшення розміру заробітної плати працюючого державного службовця за посадою, з якої позивач вийшла на пенсію, законодавство змінилось, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» було викладено в іншій редакції, яка не закріплює такого механізму підвищення пенсії і жодною постановою Кабінету Міністрів України також не визначено ані порядку (механізму) перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ані умов його здійснення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено можливості чи механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Крім того, у відповідності до ст. 90 Закону України «Про державну службу», який набрав чинності з 01 травня 2016 року та діяв на момент звернення позивача до відповідача за перерахунком, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким не передбачено перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою. При цьому, підстави для перерахунку пенсії визначені ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Із заявою про проведення перерахунку пенсії згідно Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати з 01.05.2016 року позивач звернулася до відповідача у грудні 2016 року під час дії Закону України «Про державну службу», який набрав чинності з 01 травня 2016 року.
Згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Оскільки позивач з 09.10.2014 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» не отримує, із заявою про переведення на таку пенсію не зверталась, а тому вимога про відновлення їй виплати пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» є безпідставною.
Крім того, надана позивачем довідка за № 06126/02 від 28.11.2016 року правомірно не бралась управлінням Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі до уваги, оскільки форми довідок про заробітну плату (затверджені постановою правління Пенсійно фонду України від 04.09.2013 року № 15-1), які надавались для проведення перерахунку пенсії державним службовцям, були вилучені згідно постанови правління Пенсійно фонду України від 04.07.2016 року № 15-2.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що у відповідача на момент звернення позивача із заявою про проведення перерахунку пенсії позивача на підставі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» і постанови Кабінету Міністрів України № 292 від 06.04.2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати з 01.05.2016 року були відсутні правові підстави для здійснення перерахунку та відновлення виплати пенсії позивача.
Конституційний суд України в своєму рішенні від 25.01.2012 за №3-рп/2012 зазначив, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визнані як Законами України, так і іншими нормативно - правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» також констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року.
Отже, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними.
Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного розподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
З огляду на вищенаведене, суд вважає, що в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України № 292 від 06.04.2016 року у редакціях, чинних на момент призначення пенсії позивачу, з огляду на зміни у законодавстві України, а відмова відповідача є правомірною та обгрунтованою.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 11, 69, 158-163 КАС України, суд
постановив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рожнятівський районний суд протягом десяти днів з часу її проголошення.
Суддя Максимів І.В.
Повний текст постанови складений 14.02.2017 року.