справа № 274/5976/16-а
н/п 2-а/0274/20/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15.02.2017 року м. Бердичів
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області у складі: головуючого судді Замеги О.В., при секретарі Павлюк - Жук А.В., розглянувши в письмовому провадженні в судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління національної поліції в Житомирській області, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності відповідачів щодо ненадання відомостей для перерахунку пенсії протиправною, про зобов"язання надати відомості для перерахунку пенсії та про приведення розміру пенсійного забезпечення у відповідність до чинного законодавства,-
В С Т А Н О В И В:
В грудні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати протиправну бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління національної поліції в Житомирській області щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку йому пенсії з 01.01.2016 року та неподання до ГУ ПФУ в Житомирській області довідки про розмір його грошового забезпечення за аналогічною посадою слідчого поліції для перерахунку пенсії, та зобов"язати ГУНП в Житомирській області надійслати до ГУ ПФУ в Житомирській області довідку про розмір його грошового забезпечення за аналогічною посадою слідчого поліції у відповідності до вимог ч. 3 ст. 63 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визнати протиправну бездіяльність Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо забезпечення своєчасного та в повному обсязі виплати йому пенсії з урахуванням вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області привести розмір його пенсії у відповідність до вимог ст. 63 Закону починаючи із 1-го січня 2016 року і виплатити йому невиплачений розмір пенсії починаючи із 1-го січня 2016 року.
Заявлені вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером МВС та отримує пенсію за вислугу років з 23.06.2004 року(пенсійна справа № 10111). Перед звільненням з ОВС він працював на посаді слідчого в особливо важливих справах відділу по розслідуванню злочинів «ОЗ» СУ УМВС України в Житомирській області та мав спеціальне звання «майор міліції». Із 01.01.2016 року грошове забезпечення поліцейських є значно більшим, ніж грошове забезпечення з якого йому виплачується пенсія, так як постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 таке грошове забезпечення збільшено. Після набрання чинності змін до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», 15 січня 2016 року він звернувся до ГУНП в Житомирській області із заявою про проведення перерахунку пенсії та приведення її у відповідність до вимог ст. 63 Закону. Листом за вих. №78/13-11 від 27.01.2016 року ГУ ПФУ в Житомирській області йому фактично відмовлено у перерахунку пенсії, та приведення її у відповідність до вимог чинного законодавства. ГУ ПФУ в Житомирській області із посиланням на порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затверджений постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 зазначив, що МВС у пятиденний строк має повідомити Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії. Пенсійний фонд України у свою чергу повідомляє Головні управління ПФУ про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсій довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. На його звернення до ГУ НП у Житомирській області надійшла відповідь про те, що ГУ НП в Житомирській області не надано право видавати довідки колишнім співробітникам міліції про грошове забезпечення поліцейських за аналогічними посадами. Вважає, що т.в.о. Начальника ГУ НП у Житомирській області ОСОБА_2 формулювання підпункту 49 п. 4 Положення навмисно змінено. Серед словосполучення «забезпечення поліцейських » вставлено слово «Л И Ш Е». Тобто підпункт 49 четвертого пункту положення спотворено відповідачем внаслідок чого змінився зміст Положення, яке бутім-то існує лише для поліцейських. Тобто на думку керівництва ГУ НП у Житомирській області внаслідок спотворення Положення про національну Поліцію завдяки слову «Л И Ш Е» він позбавлений права на перерахунок пенсії всупереч вимогам ст. 63 Закону. При цьому ГУНП в Житомирській області проявляє навмисну необізнаність у принципі верховенства права, та надає перевагу зміненому ним же підпункту 49 п. 4 Положення про національну поліцію перед Законом. Як наслідок цієї бездіяльності відповідачів він не отримує належного йому по закону пенсійного забезпечення, хоча і звернувся до ГУПФУ у Житомирській області із заявою про проведення перерахунку пенсії та приведення її розміру у відповідність до вимог ст. 63 Закону.
В судове засідання позивач не з"явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує з зазначених в позові підстав.
Представники відповідачів в судове засідання не з"явились, надали суду письмові заперечення. В яких просили відмовити в задоволенні позовних вимог, згідно поданих письмових заперечень, та розглядати справу в їх відсутності(а.с. 34-42, 45-48, 53- 65, 68, 69).
Враховуючи, що особи, які беруть участь у справі, не з"явились, хоча були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду належним чином, потреба заслуховувати свідків чи експертів відсутня, справа розглядається у відповідності до ч. 6 ст. 128 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку як пенсіонер МВС в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, та отримує пенсію за вислугу років з 23.06.2004 року, даний факт сторони не оспорюють.
Пенсія йому була призначена, виходячи з посадового окладу та інших складових грошового утримання на час звільнення.
15.01.2016 року він звернувся до відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про перерахунок пенсії у зв"язку з внесенням змін у законодавчі акти щодо зміни в розмірі посадових окладів працівників поліції(а.с. 9).
Однак у перерахунку пенсії йому було відмовлено, що підтверджується відповідю Головного управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області від 27.01.2016 року № 78/13-11(а.с. 10-11).
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(у редакції Закону з 07.11.2015), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Порядок проведення перерахунку пенсій визначений постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок).
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні дляцього підстави.
Відповідно до п. 1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Окрім того, згідно з п. 2. Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 3. Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Разом з тим, згідно п. 3 вище згаданого Порядку довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, тобто позивач був звільнений із системи УМВС України, а не зі структури органів Національної поліції в Житомирській області.
Варто при цьому зазначити, що відповідно до постанови КМ України "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів МВС України" від 16.09.2015 року № 730 Головне управління Національної поліції у Житомирській області не являється правонаступником ліквідованих територіальних органів МВС України.
Враховуючи вищевикладене, вимога позивача про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії - видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, передбачена п. 2 ч. 4 ст. 105 КАС України, є необґрунтованою, з тих підстав, що чинним законодавством України передбачений інший порядок, що дає підстави для видачі довідки про розмір грошового забезпечення.
Що стосується посилань позивача на внесені до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зміни, які дають підстави для перерахунку йому пенсії, то суд зазначає наступне.
Зокрема, ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (із змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900 від 23.12.2015 року, набрав чинності з 29.12.2015 року, надалі - Закон), передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
За змістом ч. 4 ст. 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, пенсіонери з числа колишніх працівників міліції, набувають права на перерахунок пенсії у разі внесення змін до грошового забезпечення національних поліцейських, які відбулися за рішенням КМУ, виключно після 29 грудня 2015 року.
Оскільки, після 29 грудня 2015 року за рішенням КМ України жодних змін не відбулося, видача довідки для перерахунку пенсії суперечить вимогам чинного законодавства.
Отже, прийнята Кабінетом Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11 листопада 2015 року, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, на думку суду, не породжує підстав для видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно п.15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону „Про Національну поліцію за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України „Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей(далі Закон України від 23.12.2015 року № 900-VIII) статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною наступного змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Враховуючи, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, тому таке збільшення може бути підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988.
Закон України від 23.12.2015 року № 900-VIII набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, а тому не має зворотної дії в часі.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Тобто, на день набрання чинності Законом № 900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 діяла і є чинною.
Крім того, згідно з пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії(додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Верховний Суд України в Постанові від 25.11.2014 у справі № 21-322а14 (№ рішення в ЄДРСР 42010782) вказав "за змістом положень пункту 24 Порядку органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках".
Відповідно до частини першої статті 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з тих підстав, що інформація про зміни у грошовому утриманні позивача до Управління не надходила, а доказів на підтвердження іншого суду не надано, підстав проводити перерахунок пенсії позивачеві в Управління не було.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про безпідставність вимог позивача, а тому відмовляє в задоволенні позову.
Керуючись статтями 6, 8, 9, 11, 71, 161,162, 183-2 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління національної поліції в Житомирській області, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності відповідачів щодо ненадання відомостей для перерахунку пенсії протиправною, про зобов"язання надати відомості для перерахунку пенсії та про приведення розміру пенсійного забезпечення у відповідність до чинного законодавства - відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Бердичівський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяО.В. Замега