Справа № 815/6312/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2017 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Рудченко О.І.
Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Одеської міської ради до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3, Об»єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чайка-168», третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +", Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп Плюс Сервіс", Одеського ордена "Знак пошани" Завод Продовольчого машинобудування підприємство з колективною відповідальністю завод "Продмаш" про скасування реєстрації декларації №ОД 142142600351 від 11.09.2014р., -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 26.02.2015р. по справі №815/6312/14 адміністративний позов Одеської міської ради задоволено частково, скасовано реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації, здійснену Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області за №ОД 142142600351 від 11.09.2014року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.06.2015р. по справ №815/6312/14 апеляційні скарги Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +" та ОСОБА_2 задоволено частково. Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2015року скасовано, прийнято по справі нову постанову, якою у задоволенні позову Одеської міської ради до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2, ОСОБА_3, та третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +", Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп Плюс Сервіс" та Одеського ордена "Знак пошани" Завод Продовольчого машинобудування підприємство з колективною власністю завод "Продмаш" про скасування реєстрації декларації №ОД 142142600351 від 11.09.2014 року відмовлено. Позовні вимоги про скасування реєстрації декларацій №ОД 08212080240 від 22.05.2012року, та №08212210323 від 06.11.2012року залишено без розгляду.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.08.2016р. касаційні скарги Одеської міської ради, ОСОБА_2 задоволено частково, Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26.02.2015р., Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.06.2015р. у справі №815/6312/14 скасовано, справу №815/6312/14 направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції. У вказаній Ухвалі від 17.08.2016року, серед іншого, зазначено, що суд касаційної інстанції погодився з позицією Одеського апеляційного адміністративного суду щодо залишення без розгляду адміністративного позову Одеської міської ради в частині скасування реєстрації декларацій №ОД 08212080240 від 22.05.2012р., та №08212210323 від 06.11.2012р., з підстав пропуску позивачем строку звернення до суду в означеній частині позовних вимог.
29.08.2016р. дана справа надійшла до Одеського окружного адміністративного суду. У позовній заяві позивач - Одеська міська рада просить суд скасувати реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації, здійснену Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області за №ОД 142142600351 від 11.09.2014року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +" у декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ОД 142142600351 від 11.09.2014р. наведено недостовірні дані, оскільки у суб'єкта містобудування відсутнє право власності або право користування земельною ділянкою, розташованою за адресою: АДРЕСА_2. Також, позивач зазначає, що вирішення питання щодо надання у користування або у власність земельних ділянок у межах міста, віднесено до компетенції Одеської міської ради, тоді як органом місцевого самоврядування рішення щодо передачі зазначеної земельної ділянки у власність чи користування ТОВ "Темп-Плюс +", не приймалось, а тому реконструкція об'єкта нерухомості є незаконною, та порушує права територіальної громади м.Одеси, оскільки лише власник має право розпоряджатися своїм майном.
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2 у повному обсязі підтримав позовні вимоги Одеської міської ради, та просив їх задовольнити з підстав, викладених у письмових поясненнях щодо предмета даного адміністративного позову, зазначивши, що він є співвласником нежитлових приміщень, розташованих за адресою: АДРЕСА_3, та користувачем суміжної земельної ділянки поряд зі спірним реконструйованим майном. Споруджена реконструкція порушує його права та інсоляцію його приміщень. ТОВ "Темп-Плюс +" в декларації зазначено недостовірні відомості, а саме: реконструкція відбувається без розширення, а фактично здійснено прибудову на землях Одеської міської ради, вказано, що отримано дозвіл на початок будівництва у 2007році, але квартиру ТОВ "Темп-Плюс+" купувало у 2010році, тоді як у 2007році Інспекції ДАБК в Одеській області не існувало. Одеською міською радою перевірено законність реєстрації Інспекцією ДАБК декларацій, та встановлено суттєві порушення вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, Земельного кодексу України. Рішення про виділення земельної ділянки під забудову міською радою не приймалося, Договори на право тимчасового користування землею, у тому числі, на умовах оренди, із ТОВ "Темп-Плюс+" не укладалися, та їх реєстрація не проводилася. ТОВ "Темп-Плюс+" у декларації викладено завідомо неправдиву інформацію про правовстановлюючі документи на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_2.
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Об»єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чайка-168» погоджується з позовними вимогами Одеської міської ради з підстав викладених у письмових поясненнях (від 09.02.2017р. вхід.№4032/17), зазначаючи, що реєстрацію Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області Декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ОД 142142600351 від 11.09.2014року проведено з порушенням вимог містобудівного законодавства, оскільки у п.10 зазначено неіснуючий дозвільний документ, а саме - Дозвіл на виконання будівельних робіт, виданий Інспекцією ДАБК м.Одеса від 24.05.2007року за №511; у п.11.1 відсутня інформація про документ, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою з невірним посиланням на ч.4 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»; у п.12 «загальна площа будівлі» - 252,6кв.м. не відповідає Містобудівним умовам і обмеженням забудови земельної ділянки.
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Товариство з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +" з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов (від 07.10.2016р. вхід.№26397/16), наголошуючи, зокрема, на правомірності проведення Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області реєстрації спірної декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ОД 142142600351 від 11.09.2014р., оскільки на земельній ділянці, розташованій за адресою: АДРЕСА_2, розміщено об'єкти нерухомості, які на праві приватної власності належать саме ТОВ "Темп-Плюс +", а тому, на думку третьої особи, до Товариства перейшло право на означену земельну ділянку. Також, зміст, повнота, та достовірність даних, наведених у декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ОД 142142600351 від 11.09.2014р. перевірено Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області під час проведення її реєстрації. Також, третя особа, серед іншого, зазначає, що фактично зміна геометричних розмірів об'єкта реконструкції не відбулася, а збільшення загальної площі даного об'єкта відбулося за рахунок зменшення товщини зовнішніх стін і міжкімнатних перегородок без збільшення забудови земельної ділянки. Крім того, ТОВ "Темп-Плюс +" наголошує, що Одеською міською радою не доведено наявності у неї права власності на земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_2. До того ж, ані Одеської міською радою, ані будь-яким іншим уповноваженим на те органом не встановлено наявність факту самочинного будівництва чи самовільного зайняття земельної ділянки, а тому відсутні правові підстави для застосування наслідків, передбачених ст.376 Цивільного кодексу України. Крім того, реєстрація декларації про готовність об'єкта до експлуатації може бути скасована лише у разі виявлення Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами недостовірних даних, наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, тобто, на думку ТОВ "Темп-Плюс +", правомочним суб'єктом означених перевірок, та скасування декларації є саме Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, та в жодному разі не Одеська міська рада.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 24.11.2016р., з урахуванням приписів ст.52 КАС України, судом допущено заміну неналежного відповідача - Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області належним відповідачем - Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області.
Ухвалою суду від 24.11.2016р., відповідно до статті 52 КАС України, до участі в справі в якості другого відповідача залучено Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2017р., з урахуванням положень статті 53 КАС України до участі у справі у якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучено Об»єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чайка-168».
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, беручи до уваги, що представник відповідача - Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2, ОСОБА_3, представники Об»єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чайка-168», третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Одеського ордена "Знак пошани" Завод Продовольчого машинобудування підприємство з колективною відповідальністю завод "Продмаш" до суду не з'явились, про дату, час та місце судового засідання повідомлялись належним чином та своєчасно, а також з огляду на відсутність потреби у витребуванні додаткових доказів, виклику у судове засідання свідка, експерта, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч.6 ст.128 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 29.08.2016р. Товариством з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +" до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області подано Декларацію про готовність об'єкта до експлуатації - «Реконструкція квартири АДРЕСА_1», за результатами розгляду якої контролюючим органом 11.09.2014р. проведено її державну реєстрацію за №ОД 142142600351.
01.10.2014р. ОСОБА_6 звернулась до Одеської міської ради із заявою щодо перевірки законності будівництва, у якій повідомила орган місцевого самоврядування про будівництво, котре ведеться по АДРЕСА_2.
У зв'язку з чим, Одеською міською радою перевірено законність реєстрації Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області декларації від 22.05.2012р. №ОД 08212080240 про початок виконання будівельних робіт з реконструкції нежитлових приміщень 1-го поверху та квартири АДРЕСА_1; декларації №08212210323 про початок будівельних робіт з реконструкції нежитлових приміщень магазину-кафетерію у існуючих габаритах, без зміни цільового призначення за адресою: АДРЕСА_2; декларації №ОД 142142600351 про готовність об'єкта до експлуатації квартири під апартаменти без зміни геометричних розмірів по АДРЕСА_2, об'єкт будівництва відноситься до II категорії складності, за результатами якої встановлено, що вищеозначені Декларації подані, та зареєстровані інспекцією ДАБК в Одеській області з суттєвим порушенням вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №461, Земельного кодексу України, та інших норм чинного законодавства України.
Вищевикладене послугувало підставою для звернення Одеської міської ради до Одеського окружного адміністративного суду з даним адміністративним позовом.
Так, на думку суду, позовні вимоги Одеської міської ради про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, здійсненої Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області за №ОД 142142600351 від 11.09.2014року є обґрунтованими, правомірними, та такими, що підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 25.09.2007р. в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців проведено державну реєстрацію юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +" (місцезнаходження 65013, м.Одеса, вул.Миколаївська дорога,168), котре є правонаступником Колективної фірми «Темп-Плюс» ЛТД. Засновниками ТОВ "Темп-Плюс +" є ОСОБА_7 (керівник), та ОСОБА_8, що підтверджується наявним у матеріалах справи Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
12.12.2003р. між Одеським Орденом «Знак Пошани» завод продовольчого машинобудування підприємство з колективною відповідальністю Завод «Продмаш» (Продавець) та Колективною Фірмою «Темп-Плюс» ЛТД (юридична адреса: 65013, м.Одеса, вул.Миколаївська дорога,168), в особі директора КФ «Темп-Плюс» ЛТД ОСОБА_7 (Покупець) укладено Договір купівлі-продажу, відповідно до істотних умов якого Продавець продав, а Покупець купив нежиле приміщення 1-го поверху (колишня котельна), що знаходиться в АДРЕСА_2, що складається в цілому з 1, 2 - котельні загальною площею 51,7кв.м.
Означений Договір купівлі-продажу від 12.12.2003р. посвідчено приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_9, та зареєстровано в реєстрі за №6193.
З матеріалів справи вбачається, що 30.12.2010р. між ОСОБА_10, та ОСОБА_11, діючої від імені ОСОБА_12 (Продавці), а також ОСОБА_8 (Покупець) укладено Договір купівлі-продажу квартири, згідно з п.1 якого ОСОБА_10 продала ? частку квартири, ОСОБА_12 продав ? частку квартири, а ОСОБА_8 купила в цілому ізольовану однокімнатну квартиру, що знаходиться в АДРЕСА_1, загальна площа квартири складає 38,2кв.м., житлова площа - 22,3кв.м.
Вищевказаний Договір купівлі-продажу квартири від 30.12.2010р. посвідчено приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Сегенюк С.Б., та зареєстровано в реєстрі за №1352.
Судом встановлено, що 15.11.2011р. відбулися загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +", на яких прийнято рішення щодо збільшення статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +" до 185000грн., шляхом внесення до статутного капіталу ТОВ "Темп-Плюс +" квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, яка належить ОСОБА_8 на підставі договору купівлі-продажу від 30.12.2010р., зареєстрованого в реєстрі за №1352.
Судом з'ясовано, що нежитлова будівля (магазин-кафетерій), що розташована за адресою: АДРЕСА_4 на праві колективної власності належить Колективній фірмі «Темп-Плюс» ЛТД, та в цілому складається з однієї нежилої будівлі, загальною площею 90,2кв.м., про що свідчить наявна у матеріалах справи належним чином засвідчена копія Свідоцтва про право власності, виданого Виконавчим комітетом Одеської міської ради на підставі Розпорядження Суворовської районної адміністрації Одеського міськвиконкому від 30.08.2001р. №979.
З матеріалів справи також вбачається, що до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +" входить нерухоме майно, зокрема, нежиле приміщення першого поверху (колишня котельна), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2; нежиле приміщення магазину-кафе, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4; квартира АДРЕСА_1, що підтверджується наявною у справі належним чином засвідченою копією Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +" (нова редакція), затвердженого загальними зборами учасників ТОВ "Темп-Плюс +" (Протокол №1 від 15.11.2011р.).
09.02.2012р. відбулося засідання Комісії з визначення розміру залучення коштів замовників на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Одеси, до порядку денному якого включено питання щодо пайової участі замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Одеси, зокрема, реконструкція ТОВ "Темп-Плюс +" нежитлових приміщень першого поверху і квартири АДРЕСА_1, за результатами розгляду якого Комісією вирішено рекомендувати Виконкому встановити розмір участі при реконструкції нежитлових приміщень першого поверху і квартири АДРЕСА_1, у розмірі 109311грн., з яких 84085грн. - розмір пайової участі замовника в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Одеси, та 25226грн. - розмір участі замовника в комплексному соціально-економічному розвитку м.Одеси, що підтверджується наявною у матеріалах справи належним чином засвідченою копією Витягу з протоколу №23 від 09.02.2012р. засідання Комісії з визначення розміру залучення коштів замовників на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Одеси.
Судом встановлено, що між Виконавчим комітетом Одеської міської ради (Виконком) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +" (Забудовник) укладено Договір пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Одеси, відповідно до п.п.1,2 якого предметом даного Договору є пайова участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Одеси, у зв'язку з наміром Забудовника в строк до 31.12.2013р. здійснити реконструкцію нежитлових приміщень першого поверху та квартири АДРЕСА_1, для розміщення апартаментів, а також здійснити комплексний благоустрій прилеглої території. Виконком зобов'язується координувати діяльність зі спорудження об'єкта, визначеного у пункті 1 Договору.
Означений Договір пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Одеси складено, оформлено і зареєстровано в управління капітального будівництва Одеської міської ради 04.04.2012р. за №029/кс.
З матеріалів справи вбачається, що між Виконавчим комітетом Одеської міської ради (Виконком) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +" (Змовник) укладено Договір участі замовника у соціально-економічному розвитку міста Одеси, згідно з п.п.1.1-1.3, 2.1-2.3 якого Замовник, вільне волевиявлення якого висловлене у листі від 04.04.2012р. №011/к, приймає участь у комплексному соціально-економічному розвитку міста Одеси при здійсненні реконструкції нежитлових приміщень першого поверху та квартири АДРЕСА_1, для розміщення апартаментів, а Виконком приймає участь замовника, визначену у п.п.1.2 п.1 даного Договору. Участь Замовника у комплексному соціально-економічному розвитку міста Одеси становить 25226грн. (без ПДВ), розмір якої запропонований Замовником у листі від 04.04.2012р. №011/к і попередньо узгоджений із комісією з визначення розміру залучення коштів замовників на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Одеси. (Підстава: протокол засідання комісії з визначення розміру залучення коштів замовників на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Одеси від 09.02.2012р. №23). Участь замовника (грошові кошти), визначена в п.п.1.2. п.1 цього Договору не є пайовою участю (внеском) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, яка обчислюється і сплачується окремо на підставах і в порядку, визначених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» та інших діючих нормативно-правових актів.
Виконком зобов'язаний сприяти в межах закону Замовнику при здійсненні реконструкції об'єкта. Координувати діяльність зі спорудження об'єкту, визначеного у підпункті 1.1 пункту 1 Договору, в рамках заходів з координації робіт у сфері комплексного соціально-економічного розвитку міста Одеси. Спрямовувати кошти Замовника на потреби, передбачені діючим законодавством.
Вказаний Договір участі замовника у соціально-економічному розвитку міста Одеси складено, оформлено і зареєстровано в управління капітального будівництва Одеської міської ради 04.04.2012р. за №011/кс.
04.04.2012р. за результатами розгляду клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +" щодо затвердження Договору пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Одеси, та Договору участі замовника у соціально-економічному розвитку міста Одеси при реконструкції нежитлових приміщень першого поверху та квартири АДРЕСА_1 для розміщення апартаментів, згідно з рішенням комісії з визначення розміру залучення коштів замовників на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Одеси від 09.02.2012р. №23, беручи до уваги надані документи та обґрунтовуючи матеріали, керуючись ст.31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядком вирішення питань розміщення об'єктів містобудування та подання вихідних даних для їх проектування, затвердженим Рішенням Одеської міської ради від 07.10.2009р. №4709-V, Виконавчим комітетом Одеської міської ради прийнято Рішення «Про затвердження Договору пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Одеси, та Договору участі замовника у соціально-економічному розвитку м.Одеси між Виконавчим комітетом Одеської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +" при реконструкції нежитлових приміщень першого поверху та квартири АДРЕСА_1 для розміщення апартаментів» №146, яким затверджено Договір пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Одеси між Виконавчим комітетом Одеської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +", та Договір участі замовника у соціально-економічному розвитку м.Одеси між Виконавчим комітетом Одеської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +".
Так, судом встановлено, що у пункті 10 «Інформація про дозвільні документи (повідомлення про початок виконання будівельних робіт, декларація про початок виконання будівельних робіт, інші документи у разі їх наявності)» Декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ОД 142142600351 від 11.09.2014року, замовником - Товариством з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +" самостійно зазначено про наявність Дозволу на виконання будівельних робіт, виданого Інспекцією ДАБК м.Одеси №511 від 24.05.2007р.
Водночас, у Листі Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 30.09.2016р. №01-11/4756, за підписом в.о. начальника управління Шайденко М.О., зазначено, що в журналі реєстрації дозволів Інспекції ДАБК м.Одеси, вказаний дозвіл на виконання будівельних робіт №511/07 від 24.05.2007р. не значиться. В журналі реєстрації дозволів Інспекції ДАБК м.Одеси, зареєстровано наступний дозвіл: №511/07 від 04.12.2007р. - реконструкція кв.32 та нежитлового приміщення 1-го поверху під салон-магазин по АДРЕСА_5, замовник ОСОБА_16
До того ж, як з»ясовано судом, та зазначено вище, Товариство з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +" в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зареєстровано, зокрема, 25.09.2007р., тоді як вказаний Дозвіл №511 на виконання будівельних робіт Інспекцією ДАБК м.Одеси видано 24.05.2007р., тобто до проведення державної реєстрації Товариства.
При цьому, судом відхиляються, та не приймаються до уваги посилання Товариства з обмеженою відповідальність «Темп-Плюс +» на наявність у Товариства Дозволу на виконання будівельних робіт №242/07 від 25.05.2007р., оскільки як встановлено судом, означений дозвільний документ видавався Інспекцією ДАБК м.Одеси, зокрема, «Темп-Люкс» ЛТД, з терміном дії до 25.05.2008р., тобто дія вказаного Дозволу на виконання будівельних робіт №242/07 від 25.05.2007р. скінчилася до реєстрації Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області як Декларації №ОД 08212080240 від 22.05.2012року про початок виконання будівельних робіт з реконструкції нежитлових приміщень 1-го поверху та квартири АДРЕСА_1, так і спірної Декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ОД 142142600351 від 11.09.2014року.
Також, судом встановлено, що у п.12 «Техніко-економічні показники об'єкта (з урахуванням результатів технічної інвентаризації)», п.13 «Характеристика житлових будинків (з урахуванням результатів технічної інвентаризації)», п.14 «Об»єкт має такі основні показники: потужність, продуктивність, виробнича площа, протяжність, місткість, обсяг, пропускна спроможність, кількість робочих місць тощо» Декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ОД 142142600351 від 11.09.2014року, ТОВ "Темп-Плюс +" зазначено, що загальна площа нежитлових приміщень об'єкта нерухомості становить 252,6кв.м.
Між тим, відповідно до пункту 3 розділу «Загальні дані» Містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки №78 від 28.02.2012року, затверджених Начальником управління архітектури та містобудування Одеської міської ради Базан М.К., замовником - ТОВ «Темп Плюс» зазначено - наміри забудови: «реконструкція нежитлових приміщень першого поверху та квартири № зі збільшенням площі забудови за рахунок прибудови». У пункті 10 «Основні техніко-економічні показники об'єкта реконструкції» вказано, що загальна площа об'єкту нерухомості після реконструкції повинна складати 198,30кв.м.
Отже, Товариством з обмеженою відповідальність «Темп-Плюс +» у Декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ОД 142142600351 від 11.09.2014року за рахунок прибудови самовільно збільшено загальну площу об'єкта нерухомості, що розташований за адресою: АДРЕСА_2, на 54,3кв.м.
Крім того, судом встановлено, що у п.9 «Інформація про проектну документацію (будівельний паспорт)» Декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ОД 142142600351 від 11.09.2014року наявне посилання на проект реконструкції квартири АДРЕСА_1, затверджений замовником - директора ТОВ "Темп-Плюс +" ОСОБА_7 наказ б/н від 21.05.2007року, водночас означена дата затвердження проекту реконструкції не узгоджується з датою реєстрації ТОВ "Темп Плюс +", котра відбулася 25.09.2007року.
Також, як з»ясовано судом, 12.09.2016р. головним спеціалістом відділу самоврядного контролю за використанням і охороною земель та дотримання земельного законодавства Управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради ОСОБА_14, відповідно до ст.189 Земельного кодексу України, ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п.2.2.2.19 Положення про Департамент комунальної власності Одеської міської ради, затвердженого Рішенням Одеської міської ради від 19.02.2013р. №2752-VI, проведено перевірку ТОВ «Темп-Плюс +» з питань дотримання вимог чинного земельного законодавства, за результатами якої складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 12.09.2016р. №000705, у якому встановлено, що на земельній ділянці орієнтовною площею 100кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, розташовано нежитлове приміщення-апартаменти, яке належить на підставі свідоцтва про право власності від 16.12.2014р. №31065142 ТОВ «Темп-Плюс +». Однак, документи, що посвідчують право власності чи користування ТОВ «Темп-Плюс +» зазначеною земельною ділянкою відсутні, що порушує вимоги ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України.
Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст.126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Водночас, ТОВ «Темп-Плюс +» до суду не надано жодних доказів, які б свідчили про державну реєстрацію належного йому майнового права на земельну ділянку, що розташована за адресою: АДРЕСА_2.
Крім того, з 1990року в Україні запроваджена земельна реформа, основні положення якої визначені Постановою Верховної Ради Української РСР від 18.12.1990року №563-ХІІ «Про земельну реформу», відповідно до якої завданням земельної реформи є перерозподіл земель з одночасною передачею їх у приватну та колективну власність, а також у користування підприємствам, установам і організаціям з метою створення умов для рівноправного розвитку різних форм господарювання на землі, формування багатоукладної економіки, раціонального використання та охорони земель.
Згідно з п.1 Постанови Верховної Ради Української РСР від 18.12.1990року №563-ХІІ «Про земельну реформу» усі землі Української РСР оголошено об'єктом земельної реформи, а відтак, об'єктом реформи була також і спірна земельна ділянка.
Відповідно до п.5 Постанови Верховної Ради Української РСР від 18.12.1990року №563-ХІІ «Про земельну реформу» передачу земель у приватну та колективну власність, а також надання їх у користування громадянам, підприємствам, організаціям у ході земельної реформи та закріплення їх прав власності або користування землею мало здійснюватися в порядку, встановленому Земельним кодексом України, який прийнятий Верховною радою Української РСР 18.12.1990року.
Відповідно до положень Земельним кодексом України передача земель у власність або користування підприємств відбувалась за рішеннями відповідних місцевих рад. З набранням чинності нового Земельного кодексу України у 2002році порядок передачі земельних ділянок у власність або користування юридичних осіб також передбачає прийняття відповідного рішення місцевою радою.
Так, наразі приписами чинного законодавства визначено наступні форми користування земельними ділянками, а саме: постійне користування, яке відповідно до ст.92 Земельного кодексу України може набуватись лише державними та комунальними підприємствами, громадськими організаціями інвалідів України, релігійними організаціями України, а також публічними акціонерними товариствами залізничного транспорту загального користування, вищими навчальними закладами незалежно від форми власності, співвласниками багатоквартирного будинку; користування на умовах оренди, що передбачає укладення відповідного договору оренди із органом, уповноваженим розпоряджатися відповідними земельними ділянками.
Між тим, судом встановлено, що ТОВ «Темп-Плюс +» до матеріалів справи не надано жодних доказів на підтвердження набуття права власності, або права користування земельною ділянкою у формі, визначеній законодавством України, після проведення земельної реформи.
Таким чином, майнові права позивача на вказану земельну ділянку з проведенням в Україні земельної реформи 1990року могли виникнути лише на підставі рішення органу місцевого самоврядування, уповноваженого розпоряджатися відповідною земельною ділянкою, та мають бути підтверджені відповідними державними актами та державною реєстрацією майнового права на земельну ділянку, а тому, на думку суду, посилання ТОВ «Темп-Плюс +» на наявність Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради депутатів трудящих №333 від 29.03.1951року не може розглядатись як належне підтвердження майнових прав на земельну ділянку.
Згідно зі статтею 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальній громаді міста, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та держаної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Відповідно до ч.1 ст.79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що земельній ділянці, як речі, визначеної індивідуальними ознаками, мають бути притаманні окремі ознаки, що відрізняють її від інших земель, а також земельних ділянок.
У свою чергу, механізм формування земельної ділянки як об'єкта цивільних прав, встановлений статтею 79-1 Земельного кодексу України, що передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Так, згідно з ч.1 ст.79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Відповідно до ч.4 ст.79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
При цьому, за змістом ч.9 ст.79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Відповідно до ч.10 ст.79-1 Земельного кодексу України державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Таким чином, для утворення земельних ділянок як сформованих об'єктів землеустрою, які, зокрема, можуть відчужуватися, має розробитися певний обсяг землевпорядної документації, якою визначаються місце розташування, розмір та межі земельної ділянки, її цільове призначення, а також інші її ознаки, за допомогою яких відповідну земельну ділянку можливо ідентифікувати як об'єкт правовідносин.
Між тим, будь-які докази на підтвердження того, що земельна ділянка, котра знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, належним чином сформована, та виділена ТОВ «Темп-Плюс +» у передбаченому земельним законодавством України порядку, у матеріалах справи відсутні.
Стаття 143 Конституції України наділяє територіальні громади правом безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляти майном, що є в комунальній власності.
Відповідно до ст.ст.10, 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ради представляють інтереси територіальної громади, та відповідно до ч.5 ст.60 вказаного Закону здійснюють повноваження власника майна.
Згідно з пунктами «а», «б», «в» частини 1 статті 12 Земельного кодексу України саме до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території відповідних населених пунктів належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, а також надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель держаної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Отже, майнові права територіальної громади м.Одеси на відповідну частину земель наявні в силу положень закону, та відповідні землі комунальної власності не підлягають окремому обліку на балансі Одеської міської ради, оскільки в установленому законодавством порядку не сформовано відповідної земельної ділянки як об'єкта цивільного обігу.
Відповідно до ч.4 ст.26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації,
Згідно з ч.1 ст.25 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» після набуття права на земельну ділянку замовник може виконувати підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, державними стандартами і правилами, крім винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, з повідомленням органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Таким чином, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що на етапі виконання будівельних робіт, та введення об'єкта в експлуатацію забудовник повинен мати відповідне право на земельну ділянку, на якій здійснюється забудова.
Водночас, у матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження передачі Одеською міською радою у власність чи користування ТОВ «Темп-Плюс +» земельної ділянки, на якій розташована прибудова до спірного об'єкта будівництва.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначено положеннями Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011року №3038-VI (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), котрий спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Статтею 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.
Згідно з приписами ст.9 Закону України "Про архітектурну діяльність" №687-ХІV від 20.05.1999р. (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Відповідно до п.2 ч.1 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник має право виконувати будівельні роботи, у тому числі, після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності;
Відповідно до ч.3 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», орган державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, веде єдиний реєстр отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, повернених декларацій та відмов у видачі таких дозволів і сертифікатів, який формується на підставі інформації, поданої органами державного архітектурно-будівельного контролю.
Процедура прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів визначається Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011року №461 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) відповідно до п.2 якого прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до I-III категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Згідно з п.17 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів реєстрація декларації здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності". Декларація приймається в дозвільному центрі за місцезнаходженням об'єкта. Реєстрацію декларації здійснює Інспекція за місцезнаходженням об'єкта на безоплатній основі.
Відповідно до ч.2 ст.39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (зі змінами та доповненнями) у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Зокрема, недостовірні дані - це інформація, яка не відповідає певним фактам та обставинам.
Згідно з ч.8 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.
Отже, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що територіальний орган Державної архітектурно-будівельної комісії України зобов'язаний перевіряти подану декларацію про готовність об'єкта до експлуатації на предмет відповідності її оформлення встановленим вимогам, зокрема, й щодо відповідності вказаних у ній відомостей фактичним обставинам щодо виконаних на даному об'єкті робіт, передбачених проектною документацією, державними будівельними нормами, стандартами і правилами.
Між тим, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +" у Декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ОД 142142600351 від 11.09.2014р., наведено недостовірні дані.
Відповідно до п.22 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011р. №461 (зі змінами та доповненнями) орган державного архітектурно-будівельного контролю скасовує реєстрацію декларації за рішенням суду про скасування реєстрації декларації, що набрало законної сили.
Таким чином, оскільки судом з'ясовано, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +" у зареєстрованій Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області Декларації про готовність об'єкта до експлуатації - «Реконструкція квартири АДРЕСА_1» №ОД 142142600351 від 11.09.2014р., наведено недостовірні дані, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню.
Вищевикладене спростовує твердження відповідача, та третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +", наведені у письмових запереченнях на адміністративний позов.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.ч.1,4 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Одеської міської ради правомірні, документально підтверджені, відповідають чинному, на момент виникнення спірних правовідносин, законодавству, отже підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст.ст.2, 4, 7-9, 11, 12, 69, 71, ч.6 ст.128, ст.ст.158-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов Одеської міської ради до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3, Об»єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чайка-168», третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс +", Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп Плюс Сервіс", Одеського ордена "Знак пошани" Завод Продовольчого машинобудування підприємство з колективною відповідальністю завод "Продмаш" про скасування реєстрації декларації №ОД 142142600351 від 11.09.2014р., задовольнити.
2. Скасувати реєстрацію Декларації про готовність об'єкта до експлуатації, здійснену Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області за №ОД 142142600351 від 11.09.2014року.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому приписами ст.254 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.