Ухвала суду № 64750004, 10.02.2017, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2017
Номер справи
810/611/17
Номер документу
64750004
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

10 лютого 2017 року №810/611/17

Суддя Київського окружного адміністративного суду Басай О.В., розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "КПІТАЛ-АГРОІНВЕСТ" до Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України (Комісія з питань розгляду скарг у сфері держаної реєстрації), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю "УБА-Агросвіт" та державний реєстратор Комунального підприємства "Центр розвитку та інвестицій Васильківського району" Іванець Василь Васильович, про визнання незаконними дії та скасування проведених реєстраційних дій,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "КПІТАЛ-АГРОІНВЕСТ" з позовом до Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України (Комісія з питань розгляду скарг у сфері держаної реєстрації), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю "УБА-Агросвіт" та державний реєстратор Комунального підприємства "Центр розвитку та інвестицій Васильківського району" Іванець Василь Васильович, в якому просить:

- визнати незаконними дії Комісії з питань розгляду скарг у сфері держаної реєстрації Міністерства юстиції України;

- скасувати проведені Департаментом державної реєстрації Міністерства юстиції України в Єдиному державному реєстрі прав та їх обтяжень на нерухоме майно від 16.01.2017 реєстраційні дії.

Відповідно до статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; 5) подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі за даним адміністративним позовом, суд зазначає наступне.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 106 КАС, у позовній заяві зазначаються, зокрема, ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.

Відповідно до пункту 9 частини першої статті 3 КАС, відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Положеннями пункту 4 частини першої цієї ж статті встановлено, що у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

У позовній заяві позивач просить суд визнати незаконними дії Комісії з питань розгляду скарг у сфері держаної реєстрації та скасувати проведені Департаментом державної реєстрації Міністерства юстиції України в Єдиному державному реєстрі прав та їх обтяжень на нерухоме майно від 16.01.2017 реєстраційні дії.

Отже, у позовній заяві зазначено дві вимоги, а саме, одна позовна вимога до Комісії з питань розгляду скарг у сфері держаної реєстрації, одна позовна вимога до Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України. При цьому, у позовній заяві позивач не зазначив Комісію з питань розгляду скарг у сфері держаної реєстрації як окремого відповідача, не вказав поштової адреси, а також номера засобу зв'язку, адреси електронної пошти.

Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до вимог статті 106 КАС, найменування відповідача у позовній заяві має бути зазначене чітко, із зазначенням конкретного органу державної влади або органу місцевого самоврядування (посади і місця служби посадової чи службової особи) наділеного адміністративною правосуб'єктністю, рішення, дії або бездіяльності якого оспорюється позивачем. Тому, не допускається зазначення у позовній заяві найменування відповідача в дужках його структурного підрозділу, відділу, департаменту, тощо.

Окрім цього, відповідно до частини четвертої статті 105 КАС, адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.

Із змісту позовних вимог випливає, що позивач, зокрема, просить суд визнати незаконними дії Комісії з питань розгляду скарг у сфері держаної реєстрації Міністерства юстиції України, однак, позивач не вказав які саме дії слід визнати протиправними та у чому вони полягають.

Також, позивач просить суд скасувати проведені Департаментом державної реєстрації Міністерства юстиції України в Єдиному державному реєстрі прав та їх обтяжень на нерухоме майно від 16.01.2017 реєстраційні дії. Суд вважає, що сформульована позивачем вказана позовна вимога не відповідає положенням частини четвертої статті 105 КАС, оскільки, суд може скасувати рішення відповідача, а не дію.

Згідно з частиною другою статті 106 КАС, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.

У позовній заяві позивач посилається: на договори оренди земельних ділянок, які розташовані на території Волошинівської сільської ради Баришівського району Київської області, що укладені між Товариством з обмеженою відповідальністю "КПІТАЛ-АГРОІНВЕСТ" та власниками земельних ділянок; на інформаційні довідки із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, які свідчать про те, що була проведена реєстрація права оренди; на договори оренди зазначених ділянок, які укладені між Товариством з обмеженою відповідальністю "УБА-Агросвіт" та власниками земельних ділянок; на рішення, щодо яких 16.01.20017 Департаментом державної реєстрації Міністерства юстиції України в Єдиному державному реєстрі прав та їх обтяжень на нерухоме майно вчинені реєстраційні дії. Однак, позивач не додав до позовної заяви вказаних доказів. При цьому, позивач не зазначив причин, через які не може самостійно подати такі докази, зокрема, не вказав, які фактичні дії були вчинені ним для їх отримання та, що перешкоджало отриманню таких доказів.

Крім цього, частиною третьою статті 106 КАС визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Відповідно до частини другої статті 87 КАС, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Положеннями абзацу першого частини першої статті 3 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (далі - Закон №3674-VI) визначено, що судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Частиною першою статті 4 Закону №3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Також, частиною другою зазначеної статті передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано, зокрема, юридичною особою, ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", станом на 01.01.2017 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1600 грн.).

Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 6 Закону №3674-VI, у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Частинами першою та другою статті 9 Закону №3674-VI встановлено, що судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Із змісту позовної заяви випливає, що позивач просить суд визнати незаконними дії Комісії з питань розгляду скарг у сфері держаної реєстрації Міністерства юстиції України та скасувати проведені Департаментом державної реєстрації Міністерства юстиції України в Єдиному державному реєстрі прав та їх обтяжень на нерухоме майно від 16.01.2017 реєстраційні дії. Таким чином, позивач заявив дві вимоги немайнового характеру. Отже, ставка судового збору за звернення до адміністративного суду з даним позовом становить 3200,00 грн. (1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб помножити на 2 вимоги немайнового характеру). Однак, Товариство з обмеженою відповідальністю "КПІТАЛ-АГРОІНВЕСТ" не додало до позовної заяви документа про сплату судового збору.

Відповідно до вимог частини першої статті 108 КАС, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Зазначені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, у зв'язку з чим суд, враховуючи положення статті 108 КАС, вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху з наданням позивачу часу для усунення недоліків позовної заяви.

Вказані недоліки повинні бути усунені позивачем у строк до 16.03.2017 шляхом подання до суду:

- позовної заяви оформленої відповідно до статті 106 КАС, зокрема, із зазначенням у ній змісту позовних вимог згідно з частиною четвертою статті 105 КАС, а також, із зазначенням у ній відповідачів відповідно до змісту заявлених позовних вимог або подання позовної заяви із уточненими позовними вимогами у відповідності до кола відповідачів, які зазначені у первинному позові та надання копії позовної заяви відповідно до кількості відповідачів;

- докази, що підтверджують обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, зокрема, належним чином засвідчені копії: договорів оренди земельних ділянок, які розташовані на території Волошинівської сільської ради Баришівського району Київської області, що укладені між Товариством з обмеженою відповідальністю "КПІТАЛ-АГРОІНВЕСТ" та власниками земельних ділянок; інформаційних довідок із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, які свідчать про те, що була проведена реєстрація права оренди; договорів оренди зазначених ділянок, які укладені між Товариством з обмеженою відповідальністю "УБА-Агросвіт" та власниками земельних ділянок; рішеннь, щодо яких 16.01.20017 Департаментом державної реєстрації Міністерства юстиції України в Єдиному державному реєстрі прав та їх обтяжень на нерухоме майно вчинені реєстраційні дії. В разі неможливості надання таких доказів - зазначити докази, які не може позивач самостійно надати та вказати причини неможливості подання таких доказів.;

- документа про сплату судового збору за звернення до Київського окружного адміністративного суду (отримувач коштів - Київський окружний адміністративний суд, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37955989, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Київській обл. м.Київ, код банку отримувача (МФО) - 821018, рахунок отримувача - 31213206784001, код класифікації доходів бюджету - 22030001 Символ звітності "206", призначення платежу - *;101;_(код клієнта за ЄДРПОУ), судовий збір, за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КПІТАЛ-АГРОІНВЕСТ", Київський окружний адміністративний суд) з позовом немайнового характеру в розмірі визначеному статтею 4 Закону №3674-VI, а саме - 3200,00 грн., разом з документом, який виданий ГУ ДКСУ у Київській області, що підтверджує зарахування такого судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Керуючись статтями 106, 108, 160, 165 КАС, суд

у х в а л и в:

Залишити без руху позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "КПІТАЛ-АГРОІНВЕСТ" до Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України (Комісія з питань розгляду скарг у сфері держаної реєстрації), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю "УБА-Агросвіт" та державний реєстратор Комунального підприємства "Центр розвитку та інвестицій Васильківського району" Іванець Василь Васильович, про визнання незаконними дії та скасування проведених реєстраційних дій.

Встановити строк для усунення недоліків позовної заяви до 16 березня 2017 року.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Басай О.В.