Справа № 191/5262/16-а
Провадження № 2-а/191/25/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2017 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - Прижигалінської Т.В.
за участю секретаря - Силкіної О.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом до Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона має статус посадової особи державного службовця. З 20.03.2009 року вона вийшла на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» при стажі роботи на державній службі 10 років 11 днів.
Для призначення пенсії відповідачем була витребувана довідка про заробіток за період з 01.09.2008 року по 31.08.2010 року без урахування «Інших виплат, до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки і для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плата відповідно до закону «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282 та постанови КМУ від 09.03.2006 року №268, з виплат яких справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Дізнавшись із судової практики Верховного суду України та постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 про необхідність врахування до складу заробітної плати для призначення та перерахунку пенсій усіх виплат, на які нараховані та сплачені до Пенсійного фонду страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, позивач звернулась із заявою від 08.11.2016 року на адресу відповідача з вимогою приєднати до пенсійної справи уточнюючу довідку від 07.11.2016 року № 933 про заробіток за період з 01.09.2008 року по 31.08.2010 року з урахуванням інших виплат, з яких справляються страхові внески, а саме : матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки і для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати і здійснити перерахунок пенсії з урахуванням неврахованих з моменту призначення пенсії вказаних виплат.
Листом Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області від 10.11.2016 року №Б-68/02/09 «Про надання інформації», ОСОБА_1 було відмовлено з посиланням на ст.37 Закону України «Про державну службу» та постанову КМУ від 31.03.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» та запропоновано у випадку незгоди звернутися до суду.
Позивач вважає, що дії відповідача є протиправними і такими, що порушують її
законні конституційні права на належне пенсійне забезпечення щодо більшого розміру пенсії, виходячи з того, що зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу» стосуються призначення пенсії особам, яким пенсія була призначена у теперішньому часі.
Стаття 33 Закону України «Про державну службу», на яку посилається відповідач, відмовляючи їй у врахуванні для розрахунку розміру пенсії інших виплат, визначає умови доплати державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.
Згідно з ч. 2 ст.33 вищезазначеного закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно з ч.6 ст.33 вищезазначеного закону державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки та доплати, а також надаватися матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до абз.4 п.2 Постанови КМУ від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення» індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсацію виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою доход, з якого відповідно до ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу). Крім цього, затверджена постановою Правління Пенсійного Фонду Украіни від 14.02.2011 року №5-1 форма довідки про складові частини заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» вказує на необхідність Пенсійного фонду врахувати позивачу інші виплати.
За змістом ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90 відсотків від суми їх заробітної плати, на яку нараховується збір на загальнообов'язкове пенсмійне страхування.
Позивачу була призначена пенсія державного службовця в розмірі 80 відсотків з урахуванням стажу роботи на державній службі 10 років 4 місяці від суми заробітної плати, на яку нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Вважає дії відповідача щодо неврахування при визначенні пенсії державного службовця інших виплат, на які нараховується страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування незаконними.
У зв'язку з цим, позивач просить визнати протиправними дії Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо неврахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при призначенні пенсії державному службовцю та зобов'язати Синельниківського УПФУ Дніпропетровської області здійснити перерахунок в розмірі 80% та виплату їй пенсії державного службовця з 20.03.2009 року за довідкою Синельниківського центру зайнятості від 07.11.2016 року № 933.
Ухвалою Синельниківського міськрайонного суду від 01.12.2016 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині вимог про зобов'язання Синельниківського УПФУ Дніпропетровської області здійснити перерахунок в розмірі 80% та виплату їй пенсії державного службовця з 20.03.2009 року за довідкою Синельниківського центру зайнятості від 07.11.2016 року № 933 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до закону України « Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 20.03.2009 року по 17.05.2016 року залишені без розгляду.
Позивач в судове засідання не з'явилася, однак надала заяву про розгляд справи у її відсутність. Позовні вимоги підтримала повністю.
До початку судового розгляду представник відповідача надала письмові заперечення, згідно яких з позовними вимогами не згодна та просила відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд встановив наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Синельниківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області та з 20.03.2009 року отримувала пенсію за віком згідно ЗУ « Про загашльнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 23.09.2010 року згідно поданої заяви ОСОБА_1 переведено на пенсію державного службовця відповідно до ЗУ «Про державну службу» та позивачу була призначена пенсія в розмірі 80% від суми заробітної плати.
Заробітна плата відповідачем розрахована на підставі довідки від 22.09.2010 року №929 та № 930 за період з 01.09.2008 року по 31.08.2008 року, яка видана Синельниківським міськрайонним центром зайнятості.
08.11.2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням довідок від 07.11.2016 року № 933.
Листом Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області № Б-68/02/09 від 10.11.2016 року ОСОБА_1 було роз'яснено, що на виконання вимог ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (далі - Закон 3723), зокрема ст.37-1 Закону, якою передбачалося право на проведення перерахунку пенсії, було прийнято ряд нормативно-правових актів, закрема Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» та спільний наказ Міністерства праці та соціальної політики України та Головного управління державної служби України від 03.12.2003 року № 319/144 «про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності)посад, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 09.12.2003 року. З 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону № 3723. У зв'язку з набранням чинності ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII ( далі - Закон 889) скасовано,зокрема ст.37-1 Закону 3723. Крім того, постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано пункт 4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 3723. Отже, на сьогодні перерахунки пенсій, призначених відповідно до ЗаконуУкраїни «Про державну службу» не проводять.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 % відсотків заробітної плати.
Частиною першою статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої, зокрема, входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно із приписами частини другої статті 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
З аналізу наведених положень законодавства, суд дійшов висновку, що винагорода за вислугу років входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, відповідно до частини першої статті 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» № 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Сттатею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема : суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне ціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, аналізуючи положення статті 37 Закону № 3723-ХІІ, статті 41 Закону № 1058-IV та статті 66 Закону № 1788-ХІІ, суд дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Аналогічну правову позицію зі спірного питання Верховний Суд України висловив, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13 відповідно).
Таким чином, перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватись на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих нею, а саме довідки від 07.11.2016 року № 933, виходячи з розрахунку 80% від суми заробітної плати.
Рішенням Конституційного суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року у справі № 1-38/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме: першого речення частини першої статті 54, відповідно до яких тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини 4 статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За правилами частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з дати звернення позивача до Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з заявою про перерахунок від 08.11.2016 року та уточнюючими довідками.
Оскільки вказана заява була подана до 15 числа місяця, то датою перерахунку та видачі слід вважати місяця, в якому ОСОБА_1 звернулася за перерахунком пенсії, тобто з 01.11.2016 року.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог за період з 01 листопада 2016 року.
Крім того, згідно ч.3 ст.94 КАС України, суд вважає необхідним стягнути з відповідача судові витрати по сплату судового збору в розмірі 551,20 грн..
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 6 -11, 71, 161, 163, 167 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати дії Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області щодо неврахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при призначенні пенсії державному службовцю ОСОБА_1 неправомірними та протиправними.
Зобов'язати Синельниківське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області здійснити перерахунок в розмірі 80 % та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 01.11.2016 року за довідкою Синельниківського міськрайонного центру зайнятості від 07.11.2016 року № 933 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальносбов'язкове державне пенсійне страхування.
Стягнути з Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ : 37741841, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер : НОМЕР_1, судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну ) гривню 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області.
Суддя: Т. В. Прижигалінська