ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 лютого 2017 р.м. ОдесаСправа № 821/1259/16
Категорія: 10.1 Головуючий в 1 інстанції: Хом'якова В.В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Яковлєва О.В.,
суддів - Бойка А.В., Танасогло Т.М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Херсонської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2016 року, у справі за позовом Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби надзвичайних ситуацій України в Херсонській області до Херсонської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И Л А:
Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби надзвичайних ситуацій України в Херсонській області звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення № 0006991303 від 17 серпня 2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2016 року задоволено позовні вимоги.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що висновок суду першої інстанції про скасування оскаржуваного рішення не відповідає встановленим обставинам справи, так як чинним законодавством покладено обов'язок на позивача вчасно та на відповідні рахунки органу доходів і зборів сплачувати єдиний внесок.
Тому, внаслідок визнання позивачем зарахування єдиного внеску на невірні рахунки органу доходів і зборів, на останнього правомірно накладено відповідні штрафні санкції.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволенню, а судове рішення - без змін, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ).
При цьому, позивачем в січні 2016 року помилково перераховано кошти ЄСВ на розрахунковий рахунок ДПІ у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області 37195202012103 кошти замість рахунку 37196201012103.
Внаслідок чого, позивачем 01 лютого 2016 року направлено до податкового органу лист № 77/21/100 з проханням перерахувати на розрахунковий рахунок ДПІ у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області 37196201012103 помилково перераховані кошти, в сумі 40599,59 з розрахункового рахунку ДПІ у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області 37195202012103.
В свою чергу, податковим органом відмовлено у задоволенні вказаної заяви, так як до неї не додані розрахункові документи, які підтверджують сплату коштів.
Тому коригування суми ЄСВ здійснено позивачем при виплаті заробітної плати за першу половину березня, згідно платіжного доручення № 76 від 14 березня 2016 року.
Проте, податковим органом 17 серпня 2016 року винесено рішення № 0006991303, згідно якого на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" застосовано до позивача штрафні санкції, у сумі 2459,41 грн., а також нараховано пеню за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, у розмірі 86,08 грн.
Не погоджуючись з отриманим рішенням позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції, з яким погоджується судова колегія, зроблено висновок про задоволення позовних вимог та скасування оскаржуваного рішення, так як в межах спірних правовідносин відсутні підстави для застосування до позивача штрафних санкцій, з огляду на наступне.
Так, ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок, ЄСВ) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до пп. 19-1.1.2 п. 19-1.1 ст. 19-1 ПК України, контроль своєчасності подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати податків, зборів, платежів входить до функцій контролюючих органів.
Відповідно ч. 5 ст. 9 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).
Згідно ч. 7 ст. 9 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Платники, зазначені в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв'язку.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Колегією суддів встановлено, що оскаржуваними рішеннями податкового органу застосовано до позивача фінансові санкції та нараховано пеню за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за січень 2016 року.
Так, вказане порушення виникло внаслідок сплати єдиного внеску за січень 2016 року (код класифікації бюджету 71010000) платіжним дорученням № 7 від 21 січня 2016 року за кодом класифікації 71020000, внаслідок чого виникла вказана недоїмка.
При цьому, колегія суддів вважає, що позивач зобов'язаний вчасно сплачувати єдиний внесок шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на встановлені рахунки органів доходів і зборів.
В свою чергу, податковий орган не заперечує того факту, що перерахована платником сума єдиного внеску надійшла на його рахунок з іншою бюджетною класифікацією.
В даному випадку, у разі невірного зазначення платником коду бюджетної класифікації суми податку (збору) не можуть вважатися не зарахованими до бюджету, за умови їхнього зарахування до іншого рахунку органу.
При цьому, позивач фактично не мав заборгованості зі сплати єдиного внеску за січень 2016 року рік, в свою чергу податковий орган зобов'язаний врахувати дані обставини та надавати можливість платникам виправляти допущені ними помилки.
Більш того, як вірно встановлено судом першої інстанції позивачем повідомлено податковий орган про помилкове зарахування єдиного внеску на інший рахунок відповідною заявою.
Тому, колегія суддів погоджується з рішення суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення податкового органу.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Херсонської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2016 року - без змін.
Судові витрати, а саме сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги покласти на Херсонську об'єднану Державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуючий: О.В. Яковлєв
Судді: А.В. Бойко
Т.М. Танасогло