ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 лютого 2017 р.м.ОдесаСправа № 821/1505/16
Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Кузьменко Н.А.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Кравченка К.В.
Лукянчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2016р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
У жовтні 2016р. ОСОБА_2 звернувся в суд із адміністративним позовом до ГУ Держгеокадастру у Херсонській області, в якому просив:
- зобов'язати ГУ Держгеокадастру у Херсонській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_2 від 17.08.2016р. про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства господарства в адміністративних межах Раденської сільської ради Олешківського району Херсонської області за межами населенного пункту, в порядку встановленому ч.6 ст.118 ЗК України.
Обґрунтовуючи свою правову позицію позивач зазначив, що 17.08.2016р. звернувся до ГУ Держгеокадастру у Херсонській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства із земель державного резервного фонду сільськогосподарського призначення, яка розташована в адміністративних межах Раденської сільської ради Олешківського району Херсонської області, для подальшої передачі у власність. Однак, ГУ Держгеокадастру в Херсонській області відмовило позивачу в наданні дозволу на розробку вищезазначеного проекту землеустрою, про що повідомило представника позивача та інших шістнадцять осіб листом від 12.09.2016р. №С--7321/0-1791/6-16-СГ, мотивуючи це тим, що земельний масив, на якому позивач бажає отримати земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства зарезервований для забезпечення потреб військовослужбовців-учасників антитерористичної операції та членів родин військовослужбовців, загиблих у ході її проведення. Позивач стверджував, що відмова відповідача є незаконною та безпідставною, такою, що порушує його права.
Посилаючись на вказані обставини просив вимоги задовольнити.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2016р. адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним дії ГУ Держгеокадастру у Херсонській області щодо відмови ОСОБА_2 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Раденської сільської ради Олешківського району Херсонської області за межами населеного пункту.
Зобов'язано ГУ Держгеокадастру у Херсонській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 в особі уповноваженого представника ОСОБА_3 від 17.08.2016р. про надання ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Раденської сільської ради Олешківського району Херсонської області за межами населеного пункту для подальшої передачі у власність.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ Держгеокадастру у Херсонській області на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 551,21грн. (п'ятсот п'ятдесят одну гривню) грн. 21коп.
В апеляційній скарзі апелянт просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.
Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.197КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги, скасування постанови суду з ухваленням по справі нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог, з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позиція відповідача, викладена у листі за №С--7321/0-1791/6-16-СГ від 12.09.2016р., не містить підстав, визначених ч.7 ст.118 ЗК України для відмови у задоволенні клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Проте, з вказаним висновком суду першої інстанції не може погодитись судова колегія, оскільки суд неправильно застосував норми матеріального права та порушив норми процесуального права.
За правилами ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.198 КАС України, постанову суду скасовує та приймає по справі нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог, з наступних підстав.
Так, судовою колегією встановлено та підтверджено матеріалами справи, що КМУ прийнято розпорядження за №898-р від 19.08.2015р. «Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками», відповідно до якого Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру, обласним та Київській міській державним адміністраціям доручено за участю з органами місцевого самоврядування визначити протягом місяця на території відповідної області земельні ділянки для відведення учасникам АТО та сім'ям загиблих учасників АТО.
Наказом ГУ Держгеокадастру у Херсонській області за №21-218/18-116-СГ від 22.01.2016р. земельну ділянку площею 50га, яка розташована на території Раденської сільської ради Цюрупинського району, кадастровий номер НОМЕР_1, зарезервовано для забезпечення потреб військовослужбовців - учасників антитерористичної операції та членів родин військовослужбовців, загиблих у ході її проведення.
Відповідно до ч.1 п.17 Постанови ВРУ від 19.05.2016р. «Про перейменування окремих населених пунктів та районів» Цюрупинський район був перейменований на Олешківський район.
Позивач 17.08.2016р. звернувся до ГУ Держгеокадастру у Херсонській області із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки орієнтованою площею 2,00га., із земель державної власності для ведення особистого селянського господарства. До вказаного клопотання ним додано графічний матеріал бажаного місця розташування земельної ділянки з визначенням бажаного місця розташування земельної ділянки в адміністративних межах Раденської сільської ради Олешківського району Херсонської області.
ГУ Держгеокадастру у Херсонській області 17.08.2016р. листом за №7321/0-1791/6-16-СГ відмовило позивачу у задоволенні клопотання з посиланням на п.7 ст.118 ЗК України, а саме невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, схем землеустрою, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку та роз'яснено про можливість повторного звернення із відповідним клопотанням для отримання земельної ділянки в іншому місці, де є вільні земельні ділянки на території Раденської сільської ради або на території іншої сільської ради Олешківського району Херсонської області.
Перевіряючи законність та обґрунтованість рішення ГУ Держгеокадастру у Херсонській області викладено в листі про відмову у розробленні проекту земелустрою ОСОБА_2, з урахуванням підстав, за якими апелянт просить її скасувати, судова колегія виходить з наступного.
За правилами п.в) ч.3 ст.116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій.
Відповідно до ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд(присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражем у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної та комунальної власності у власність відповідного до повноважень, визначених ст.122 ЗК України. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі( у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з положеннями ст.122 ЗК України вирішення питань про передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, що розташовані на землях сільської, селищної, міської ради, але поза межами населеного пункту, у власності або у користування громадян, належить до компетенції центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальних органів.
На підставі п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ за №15 від 14.01.2015р. Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується КМУ через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної та картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.
Як визначено в п.1 Положення про ГУ Держгеокадастру у Херсонській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру за №28 від 3.03.2015р. ГУ Держгеокадастру у Херсонській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане.
За правилами ч.7 ст.118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної власності чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 ЗК України, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у надання такого дозволу може бути лише його невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
На підставі Розпорядження КМУ №898-р від 19.08.2015р. ГУ Держгеокадастру у Херсонській області було прийнято наказ за №21-218/18-116-СГ від 22.01.2016р., яким земельну ділянку площею 50га, яка розташована на території Раденської сільської ради Цюрупинського району, кадастровий номер НОМЕР_1, зарезервовано для забезпечення потреб військовослужбовців - учасників антитерористичної операції та членів родин військовослужбовців, загиблих у ході її проведення.
Отже, на підставі Розпорядження КМУ та Наказу ГУ Держгеокадастру у Херсонській області, земельну ділянку площею 50га, яка розташована на території Раденської сільської ради Цюрупинського району було зарезервовано виключно для забезпечення потреб військовослужбовців - учасників антитерористичної операції та членів родин військовослужбовців, загиблих у ході їх проведення.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач до такої категорії громадян не відноситься.
В той же час, з наданих до справи доказів випливає, що ГУ Держгеокадастру у Херсонській області вже надано дозволи на розроблення документації із землеустрою учасникам АТО на всі 50га площі земельної ділянки, яка зарезервована наказом ГУ Держгеокадастру у Херсонській області за №21-218/18-116-СГ від 22.01.2016р., у тому числі і на земельну ділянку, на яку вказав у своєму клопотання позивач.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що відмова ГУ Держгеокадастру у Херсонській області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою є обґрунтованою та правомірною, оскільки згідно наведених норм діючого законодавства зазначені землі зарезервовані для потреб окремої категорії громадян, до якої позивач не відноситься.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції на ці обставини уваги не звернув, належної оцінки не дав, та дійшов помилкового висновку про наявність у ОСОБА_2 права на отримання дозволу на розробку проекту землеустрою земель, що зарезервовані для потреб учасників АТО та сімей загиблих учасників АТО.
Виходячи з наведеного, судова колегія вважає, що постанову суду не можливо вважати законною та обґрунтованою, а тому вона підлягає скасуванню з ухваленням по справі нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.197,202,207 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу відмова Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області - задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2016р. - скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області з позовними вимогами про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_2 від 17.08.2016р. про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтованою площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Раденської сільської ради Олешківського району Херсонської області за межами населеного пункту для подальшої передачу у власність - відмовити.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області до Державного бюджету України (УК у м.Одесі/Приморський р-н/22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38016923; банк отримувача ГУ ДКСУ в Одеській області; код банку отримувача (МФО) - 828011; рахунок отримувача 31212206781008; код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір за подачу апеляційної скарги на постанову суду у розмірі 606,32грн.
Постанова суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: К.В. Кравченко
О.В. Лукянчук