Постанова № 64740784, 26.01.2017, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2017
Номер справи
819/1440/16
Номер документу
64740784
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1440/16

26 січня 2017 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Ходачкевич Н.І.

при секретарі судового засідання Косюк О.П.

за участю:

представника позивача Катрук Є.П.

представника відповідача Вонятівська О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Авакс Проф" до Головного управління Державної фіскальної служби України в Тернопільській області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Авакс Проф» звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України в Тернопільській області, в якому просить визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0002571401 від 04.08.2016 року, яким було збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств в розмір 517964 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані наступними обставинами:

Головним управлінням ДФС в Тернопільській області в період з 30.05.2016 по 19.07.2016 року було проведено документальну планову виїзну перевірку TOB «Авакс Проф» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 31-12.2015 року, за результатами якої було складено Акт про результати документальної планової виїзної перевірки TOB «Авакс Проф» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 31.12.2015. від 19.07.2016 № 290/14-01/37306789. На підставі даного Акту перевірки Головним управлінням ДФС в Тернопільській області було винесено податкове повідомлення-рішення № 0002571401 від 04.08.2016 року, яким було збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств в розмір 517964 грн.

Однак, Товариство вважає таке рішення незаконним та необгрунтованим у зв'язку із відсутністю факту завищення задекларованих суб'єктом господарювання показників в рядку 03 Податкової декларації «Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України (+, -)» в сумі 2877578 грн., відтак дане податкове повідомлення-рішення № 0002571401 від 04.08.2016 року винесене ГУ ДФС в Тернопільській області з порушенням вимог податкового законодавства і підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві, просив задовольнити їх в повному обсязі.

Представник ГУ ДФС у Тернопільській області проти позову заперечив та пояснив, що перевіркою правильності визначення податку на прибуток підтверджено задекларований TOB «Авакс Проф» показник у рядку 3.2.4. додатку PI до податкової декларації «Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу (+, -), а саме в розділі 3. Різниці, які виникають при здійсненні фінансових операцій (стаття 140 Податкового кодексу України) «сума від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років» в розмірі 2877578 грн., внаслідок встановлено заниження податку на прибуток підприємства за 2015 рік в розмірі 517964 грн. Таким чином контролюючим органом правомірно винесене податкове повідомлення-рішення №0002571401 від 04.08.2016 року, яким було збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств в розмір 517964 грн.

В судовому засіданні допитаний в якості свідка ОСОБА_3 бухгалтер товариства ствердив про відсутність факту завищення задекларованих суб'єктом господарювання показників в рядку 03 Податкової декларації «Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України (+, -)» в сумі 2877578 грн. Ствердив, що з метою обґрунтування правомірності виправлення показників суми від'ємного значення об'єкта оподаткування минулого (звітного) 2014 року до змісту звітної нової податкової декларації з податку на прибуток за 2015 рік від 29.02.2016 були подані доповнення, у яких відображені уточнені показники податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2014 рік.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення враховуючи наступне:

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Авакс Проф» з 05.10.2010 року перебуває на обліку в Тернопільській об'єднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС у Тернопільській області та з 28.12.2010 року є платником податку на додану вартість.

На підставі направлення від 26.05.2016 року №970 та відповідно до наказу ГУ ДФС в Тернопільській області від 18.05.2016 № 463, плану-графіку проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, в період з 30.05.2016 по 19.07.2016 Головним управлінням ДФС в Тернопільській області було проведено документальну планову виїзну перевірку TзOB «Авакс Проф» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 31-12.2015.

За результатами проведення документальної планової виїзної перевірки TOB «Авакс Проф» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 31.12.2015 року було складено Акт про результати документальної планової виїзної перевірки TOB «Авакс Проф» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 31.12.2015. від 19.07.2016 № 290/14-01/37306789.

Перевіркою повноти визначення об'єкту оподаткування податком на прибуток встановлено, що ТОВ «Авакс Проф» в порушення п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України, пп.1.2 п.1, пп.2.1 п.2 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.27 Стандарту бухгалтерського обліку 16 «Витрати», завищено задекларовані показники у рядку 03 Податкової Декларації «Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України (+, -)» показників за 2015 рік в розмірі 2877578 грн.

У зв'язку із чим, Головним управлінням ДФС в Тернопільській області було винесено податкове повідомлення-рішення № 0002571401 від 04.08.2016 року, яким було збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств в розмір 517964 грн.

Позивач в порядку процедури адміністративного оскарження, передбаченою ст.56 ПК України було подано до ДФС України скаргу про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0002571401 від 04.08.2016 року, яким було збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств в розмір 517964 грн.

Рішенням ДФС України про результати розгляду скарги від 13.10.2016 за вих. №22222/6/99-99-11-01-01-25, згідно якого ДФС України було залишено без розгляду скаргу TOB «АВАКС ПРОФ» від 22.08.2016 про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0002571401 від 04.08.2016 року, яким було збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств в розмір 517964 грн.

Позивач не погодившись з вказаними рішеннями та висновками податкового органу, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Враховуючи вищевикладене та дослідивши обставини справи суд звертає увагу на наступне:

Декларація з податку на прибуток ТОВ «Авакс Проф» за 2015 рік подана до контролюючого органу 29.02.2016 року.

Станом на дату подання декларації з податку на прибуток TOB «Авакс Проф» за 2015 рік, сума від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років не була визначена платником податків, оскільки уточнюючий розрахунок до податкової декларації з податку на прибуток за 2014 рік подано пізніше.

Так, 22.03.2016 року позивач подав уточнюючий розрахунок з податку на прибуток підприємств за 2014 рік та відобразив у змісті даного уточненого розрахунку суми від'ємного значення об'єкта оподаткування минулого (звітного) 2014 року у розмірі 2877578 грн., які у свою чергу також були відображені TOB «Авакс Проф» у податковій декларації з податку на прибуток підприємства за 2015 рік, як це передбачено положеннями п.50.1 cт. 50 ПК України.

ГУ ДФС у Тернопільській області вважає, що позивачем до перевірки не надано первинних документів, які свідчать про наявність підстав для уточнення показників декларації за 2014 рік та перенесення їх до декларації за 2015 рік.

Разом з тим, як визначено п.49.1 ст.49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за поточний період в установлені ПКУ строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Податкові декларації, крім випадків, передбачених ПКУ, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 ПКУ);

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що шастають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 ПКУ);

- календарному року, крім випадків, передбачених пп.49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 6о календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (пп.49.18.3 п.49.18 ст.49 ПКУ);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених pозділом IV ПКУ (пп.49.18.4 п.49.18 ст.49 ПКУ);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців -протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (пп.49.18.5 п.49.18 ст.49 ПКУ).

Пунктом 50.1 ст.50 ПКУ визначено - у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.

Згідно з п.4.10 Методичних рекомендацій щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України, затверджених наказом ДПС України від 14.06.2012 №516 (далі - Методичні рекомендації), у випадку, якщо після подачі декларації (незалежно від способу подачі) за звітний період платник податків подає нову декларацію із виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи не застосовуються.

Така декларація заноситься до бази даних адресата звітності з ознакою «звітна нова» (якщо це передбачено формою) та «звітна» (якщо інше не передбачено формою), а надана раніше звітність отримує статус «До відома». Податкова декларація, крім випадків, передбачених ПКУ, подається за відповідний базовий звітний (податковий) період. Нова звітна декларація подається платником податків до граничного терміну подання податкової звітності, у разі подання звітної декларації. При виправленні показників поданої податкової декларації після граничного терміну подання податкової звітності платник податку (з урахуванням строків давності) подає уточнюючий розрахунок.

Оскільки основні показники, що обраховуються для визначення об'єкта оподаткування за новими правилами, суттєво змінилися, то для самостійного виправлення помилок за новою формою за звітні (податкові) періоди до і січня 2015 року платники мають право скористатися нормами пункту 46.4 статті 46 розділу II Кодексу щодо подання доповнення до податкової декларації, яке може бути складено за довільною формою та буде використано контролюючим органом при аналізі показників такої декларації. У такому разі платник зазначає про цей факт у спеціально відведеному місці в податковій декларації, а доповнення до декларації вважатиметься невід'ємною частиною податкової декларації.

Такі дані були наведені у декларації з податку на прибуток за 2015 рік, однак не були враховані контролюючим органом.

ГУ ДФС в Тернопільській області в процесі оформлення результатів документальної планової виїзної перевірки та винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення було проігноровано той факт, що подана ТОВ «Авакс Проф» декларація про податок на прибуток за 2015 рік від 29.02.2016 р. згідно інформації у рядку 1 наведеної декларації за своєю формою є звітною новою, тобто такою, яка підлягає складенню платником податків згідно вимог, передбачених п.50.1 ПК України з метою відображення у змісті даної декларації виправлених показників суми від'ємного значення об'єкта оподаткування минулого (звітного) 2014 року після подання звітності, граничний строк подання якої не минув. З метою обґрунтування правомірності виправлення показників суми від'ємного значення об'єкта оподаткування минулого (звітного) 2014 року TOB «Авакс Проф» у відповідності до положень п. 46.4 ст.46 ПК України до змісту звітної нової податкової декларації з податку на прибуток за 2015 рік від 29.02.2016 були подані доповнення, у яких відображені уточнені показники податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2014 рік.

У Листі ДФС від 04.01.2016 за № 102/7/99-99-19-02-01-17 зазначено, що самостійне виправлення помилок здійснюється шляхом уточнення показників декларації відповідно до статті 50 розділу II Кодексу, а саме: в уточнюючій декларації або у складі декларації за поточний звітний (податковий) період з поданням Додатка ВП.

Зі змісту податкової декларації з податку на прибуток за 2015 рік TOB «Авакс Проф» від 20.02.2016 зазначено, що до даної декларації був долучений Додаток ВП, який містив виправлення показників суми від'ємного значення об'єкта оподаткування минулого (звітного) 2014 року.

Як слідує з акту перевірки відповідачем зроблено висновок щодо неможливості підтвердження суми від'ємного значення об'єкта оподаткування в сумі 2877578 грн., у зв'язку з тим, що контролюючим органом в рамках періоду з 01.01.2014 року по 31.12.2014 рік було перевірено додержання ТОВ «Авакс Проф» податкового законодавства щодо декларування, обчислення та сплати податку на прибуток.

Однак, як випливає з квитанції № 2 доданої до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (уточнююча) від 22.03.2016року дана податкова декларація була прийнята Тернопільською ОДПІ ГУ ДФС в Тернопільській області 23.03.2016.

Відповідно до п.п. 78.1.3. п. 78.1 ст.78 ПК України підставою для проведення документальної позапланової перевірки є, зокрема, подання платником податків контролюючому органу уточнюючого розрахуноку з відповідного податку за період, який перевірявся контролюючим органом.

Тернопільською ОДПІ ГУ ДФС в Тернопільській області не було проведено такої перевірки, відтак висновки контролюючого органу про неможливість підтвердження суми від'ємного значення об'єкта оподаткування в сумі 2877578 грн. у зв'язку із тим, що контролюючим органом в рамках періоду з 01.01.2014 по 31.12.2014 було перевірено додержання TOB «Авакс Проф» податкового законодавства щодо декларування, обчислення та сплати податку на прибуток є безпідставними.

Також судом не береться до уваги посилання відповідача щодо неможливості підтвердження суми від'ємного значення об'єкта оподаткування в сумі 2877578 грн., у зв'язку з відсутністю первинних бухгалтерських документів, які підтверджують фінансові витрати TOB «Авакс Проф» щодо виплати відсотків по кредитним договорам та договорам лізингу в період з 01.01.2014 по 31.12.2014 рр., з огляду на таке:

Відповідно до п.44.1 ст.44 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Згідно з ст.1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.

Як зазначено в пп.2.1.1 «Положення про організацію бухгалтерського обліку та звітності в банках України» №566 підставою для бухгалтерського обліку операцій банку є первинні документи, які фіксують факти здійснення цих операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення та можуть складатися у паперовій формі та/або у вигляді електронних записів (у формі, яка доступна для читання та виключає можливість внесення будь-яких змін). У разі складання їх у вигляді електронних записів при потребі повинно бути забезпечене отримання інформації на паперовому носії.

Перелік первинних документів, які складаються банками залежно від виду операції визначені «Положенням про організацію операційної діяльності в банках України» №254 (надалі - Положення №254).

Відповідно до п.4.4 Положення №254 залежно від виду операцій первинні документи банку поділяються на касові та меморіальні, що використовуються для здійснення безготівкових розрахунків із банками, клієнтами, списання коштів з рахунків та внутрішньобанківських операцій.

Згідно з п.4.6 вказаного Положення до первинних меморіальних документів, які підтверджують надання банком послуг з розрахунково-касового обслуговування, належать меморіальні ордери, платіжні доручення, платіжні вимоги-доручення, платіжні вимоги, розрахункові чеки та інші платіжні інструменти, що визначаються нормативно-правовими актами Національного банку України.

Пунктами 5.1 та 5.6 Положення №254 визначено, що інформація, яка міститься в первинних документах, систематизується в регістрах синтетичного та аналітичного обліку. Запис у регістрах аналітичного обліку здійснюється лише на підставі відповідного санкціонованого первинного документа.

Виписки з особових рахунків клієнтів, що є регістрами аналітичного обліку, вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня, та є підтвердженням виконаних за день операцій і призначаються для видачі або відсилання клієнту. Порядок, періодичність друкування та форма надання виписок (у паперовій чи електронній формі) із особових рахунків клієнтів обумовлюються договором банківського рахунку, що укладається між банком і клієнтом під час відкриття рахунку.

Виписка з особового рахунку клієнта банку може слугувати як документ, що підтверджує суму витрат на оплату банківських послуг з розрахунково-касового обслуговування, за умови зазначення в ній інформації про надання банком таких послуг, сум операцій та заповнення обов'язкових реквізитів.

Аналогічна позиція викладена у листі Національного банку України від 11.04.2012р. № 12-109/658-3917.

Судом встановлено, що в ході проведення документальної планової виїзної перевірки TOB «Авакс Проф» з питань дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства в період з 01.01.2015 по 31.12.2015 року контролюючому органу були надані для аналізу та перевірки журнали проводок за 2014 р. по субрахунку 951, 311 та субрахунку 952, 684. В даних документах бухгалтерського обліку зафіксована інформація про первинні бухгалтерські документи (банківські виписки, інші розрахункові документи), які підтверджують здійснення фінансових витрат з оплати відсотків за кредитними договорами та договорами лізингу, які зумовили необхідність подання уточнюючого розрахунку з податку на прибуток підприємств за 2014 рік, та які у свою чергу являються підтвердженням додержання позивачем вимог податкового законодавства в процесі відображення задекларованих суб'єктом господарювання показників в рядку 03 Подааткової декларації «Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу ш (+, -)» в сумі 2877578 грн.

Однак дані документи бухгалтерського обліку а також первинні бухгалтерські документи не були взяті до уваги контролюючим органом.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 6 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Як встановлено статтею 69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. При цьому належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, з урахуванням наявних у справі доказів, та норм чинного законодавства, суд дійшов висновку про протиправність збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств в розмірі 517964 грн. А відтак, оскаржуване податкове повідомлення-рішення слід скасувати.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задоволити повністю

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області №0002571401 від 04.08.2016р.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь ТзОВ "Авакс Проф" судовий збір в сумі 7769,00 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 31.01.2017р.

Головуючий суддя Ходачкевич Н.І.

копія вірна

Суддя Ходачкевич Н.І.