ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
"01" лютого 2017 р. справа № 804/5428/16
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),
суддів: Іванова С.М., Чередниченка В.Є.,
при секретарі судового засідання Яковенко О.М.,
за участю представника позивача Ромащенко К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної фіскальної служби України
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2016 р. у справі № 804/5428/16
за позовом Публічного акціонерного товариства "Євраз Южкокс"
до Державної фіскальної служби України
про визнання протиправними та скасування індивідуальних податкових консультацій,-
встановив:
У серпні 2016 року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати протиправними та скасувати індивідуальні податкові консультації Державної фіскальної служби України від 08.04.2016р. №7917/6/99-99-21-01-15 та від 08.08.2016р. №17087/6/99-99-12-02-15.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2016 р. позов задоволено. Постанова мотивована тим, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, при наданні роз'яснень відповідач в оскаржених податкових консультаціях не врахував всіх індивідуальних обставин характеру господарської діяльності ПрАТ "Євраз Южкокс" як виробника бензолу сирого кам'яновугільного.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Відповідач, зокрема, зазначив, що податкові консультації від 08.04.2016 року №7917/6/99-99-21-01-15, від 08.08.2016 року №17087/6/99-99-12-02-15 надані відповідно до норм та змісту відповідного податку чи збору, відповідають вимогам п. 5 Методичних рекомендації, наданих листом Державної податкової адміністрації від 21.01.2011 р. № 1600/7/10-1017/220 "Про направлення Методичних рекомендацій". Підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПК України визначено, що бензол класифікується у товарній позиції 2707 за кодом 2707 10 90 00 згідно УКТ ЗЕД та належить до підакцизного товару - пальне.
Просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову - про відмову в задоволенні позову.
В судовому засіданні представник позивача проти задоволення апеляційної скарги відповідача заперечував.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, що не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що 25.12.1995 року виконавчим комітетом Дніпродзержинської міської ради була проведена первинна реєстрація юридичної особи - позивача, а згодом 04.05.2016 року Реєстраційною службою Дніпродзержинського міського управління юстиції Дніпропетровської області була проведена перереєстрація товариства. Видами діяльності товариства за КВЕД-2010 визначено: виробництво коксу та коксопродуктів, інша діяльність у сфері спорту, вантажний залізничний транспорт, пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення, вантажний автомобільний транспорт, надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
ПрАт "Євраз Южкокс" є виробником бензолу сирого кам'яновугільного, виробництво якого здійснюється відповідно до ТУ У 24.1-00190443-003-2003 (зі змінами №№ 1, 2 та 3). Відповідно до висновку експерта Дніпропетровської торгово-промислової палати України № ЗЕД-013 від 26.01.2016 року, копія якого є в матеріалах справи, бензол сирий кам'яновугільний марок БС, БС І по ТУ У 24.1-00190443-003-2003 (зі змінами №№ 1, 2 та 3) має код УКТ ЗЕД: 2707109000; бензол сирий кам'яновугільний марок БС II по ТУ У 24.1-00190443-003-2003 (зі змінами №№ 1, 2 та 3) має код УКТ ЗЕД: 2707991100. Вироблений бензол сирий кам'яновугільний реалізується на експорт або самостійно переробляється ним в хімічну продукцію, яка не є підакцизною продукцією, що підтверджується вказаними висновками експерта Дніпропетровської торгово-промислової палати України № ЗЕД-013 від 26.01.2016 року.
26.01.2016 року ПАТ "Євраз Баглійкокс" (з 04.05.2016 року перереєстровано на ПрАТ "Євраз Южкокс") отримало наказ Дніпродзержинської ОДПІ від 12.01.2016 року №3 "Про створення акцизного складу на ПАТ "Євраз Баглійкокс", згідно якого на підприємстві було створено акцизний склад.
04.02.2016 року позивач листом №229 повідомив Дніпродзержинську ОДПІ про те, що підприємство є виробником бензолу сирого кам'яновугільного марки БС (код за УКТ ЗЕД 2707 10 90 00), який у відповідності до пп.215.3.4 п.215.3 ст.215 ПК України відноситься до групи підакцизного товару - пальне.
29.02.2016 року Дніпродзержинською ОДПІ було видано наказ № 130 "Про ліквідацію акцизного складу на ПАТ "Євраз Баглійкокс". Цим наказом визначено, що відповідно до Закону України від 24.12.2015 року № 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році", ст. 230 ПК України, пункту 13 підрозділу 5 розділу XX Перехідних положень Кодексу, з урахуванням листа ПАТ "Євраз Баглійкокс" від 22.02.2016 року № 375, висновків експерта Дніпропетровської торгово-промислової палати, які підтверджують неналежність готової продукції переробки до групи підакцизних товарів, наказано ліквідувати з 01.03.2016 року акцизний склад на товаристві. Тому, відповідно до вказаного наказу створений акцизний склад було ліквідовано.
16.03.2016 року з метою вирішення питань практичного застосування норм ПК України,
позивач звернувся до Державної фіскальної служби України з запитом №356 "Про надання індивідуальної податкової консультації щодо необхідності створення акцизного складу на ГІАТ "Євраз Баглійкокс", в якому просив надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання: "Чи необхідно на ПАТ "Євраз Баглійкокс", що є виробником бензолу сирого кам'яновугільного БС (код за УКТ ЗЕД 2707 10 90 00), який в подальшому реалізовується на експорт або самостійно переробляється підприємством як сировина в хімічну продукцію (в межах встановленої квоти), створювати акцизний склад?".
18.04.2016 року позивач отримав індивідуальну податкову консультацію Державної фіскальної служби України, надану листом від 08.04.2016 року №7917/6/99-99-21-01-15. За змістом цієї податкової консультації визначено, що бензол (код за УКТ ЗЕД 2707 10 90 00), відповідно до пп.14.1.141-1 п.14.1 ст.14 ПК України у взаємозв'язку з пп.215.3.4 п.215.3 ст.215 ПК України, належить до підакцизного товару - пального. У зв'язку з чим акцизний склад підлягає створенню на підприємствах, розташованих на митній території України, де розпорядник акцизного складу проводить свою господарську діяльність, зокрема, шляхом вироблення пального.
Не погоджуючись із наданою податковою консультацією, 18.07.2016 року позивач звернувся до відповідача з запитом № 1151 "Про надання індивідуальної податкової консультації щодо необхідності створення акцизного складу на ПрАТ "Євраз Южкокс" та обладнання резервуарів витратомірами-лічильниками і рівнемірами-лічильниками таких товарів (продукції)", в якій конкретизував питання щодо практичного застосування норм Податкового кодексу України, поставивши наступні питання:
"Чи вірно розуміє ПрАТ "Євраз Южкокс", що:
1) з урахуванням пп.14.1.6, пп.14.1.224 ст.14 Податкового кодексу України, ПрАТ "Євраз Южкокс", яке є виробником бензолу кам'яновугільного марки БС (код за УКТ ЗЕД 2707 10 90 00), що в подальшому відпускається на експорт або самостійно переробляється підприємством як сировина в хімічну продукцію (в рамках встановленої квоти), - не зобов'язане до 01.01.2017 року створювати акцизний склад?
2) з урахуванням пп.14.1.6, пп.14.1.224 ст.14 Податкового кодексу України, ПрАТ "Євраз Южкокс", яке є виробником бензолу кам'яновугільного марки БС (код за УКТ ЗЕД 2707 10 90 00), що в подальшому відпускається на експорт або самостійно переробляється підприємством як сировина в хімічну продукцію (в рамках встановленої квоти), не зобов'язане до 01.01.2017 року обладнати резервуари витратомірами-лічильниками і рівнемірами-лічильниками таких товарів (продукції)?
3) з урахуванням пп.14.1.6, пп.14.1.224 ст.14 Податкового кодексу України, ПрАТ "Євраз Южкокс" має право з 01.01.2017 року здійснювати продаж бензолу кам'яновугільного марки БС (код за УКТ ЗЕД 2707 10 90 00) без створення акцизного складу і без обладнання резервуарів витратомірами-лічильниками і рівнемірами-лічильниками таких товарів (продукції)?".
15.08.2016 року листом від 08.08.2016 року №17087/6/99-99-12-02-15 ПрАТ "Євраз Южкокс" отримало другу індивідуальну податкову консультацію Державної фіскальної служби України, за якою відповідач визначив, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, повинні бути обладнанні витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.
Суд першої інстанції дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача, оскільки:
- відповідач при винесенні спірних індивідуальних податкових консультацій не врахував вимог податкового законодавства та специфіки обставин, що виникли у позивача як виробника бензолу при застосуванні норм, які регулюють питання необхідності створення акцизного складу;
- в розумінні положень ПК України (пп.14.1.141-1 п.14.1. ст.14 та пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПК України), суб'єкти господарювання, що здійснюють виробництво бензолу сирого кам'яновугільного (код згідно з УКТ ЗЕД 2707 10 90 00), його оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження та зберігання, не зобов'язані створювати акцизні склади і до 01 січня 2017 року обладнувати їх витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (пп.14.1.6. п.14.1 ст.14 у взаємозв'язку з пп.14.1.224 п.14.1 ст.14 ПК України).
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо неправомірності оскаржених позивачем податкових консультацій виходячи з наступного.
Відповідно до пп.14.1.172 п.14.1 ст.14 ПК України податкова консультація - це допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування нарахування та сплати податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган.
За змістом підпунктів 52.1, 52.2, 52.3 ст.52 ПК України, за зверненням платників податків контролюючі органи надають їм безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом. Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію. За вибором платника податків консультація надається в усній, письмовій або електронній формі. Консультація, надана в письмовій або електронній формі, обов'язково повинна містити опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, вказаних у зверненні платника податків, обґрунтування застосування норм законодавства та висновок з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства.
Відповідно до п.5 Методичних рекомендацій щодо надання органами Державної податкової служби України письмових податкових консультацій, надісланих листом Державної податкової служби України від 21.01.2011 року №1600/7/10-1017/220, консультація повинна відповідати таким вимогам:
- надаватися згідно з цими Рекомендаціями, виходячи з положень Податкового кодексу України та економічного змісту того чи іншого виду податку, збору (обов'язкового платежу), інших законів, що регулюють справляння відповідних зборів/плати;
- містити у назві посилання на конкретну статтю або пункт акта законодавства, щодо якого вона надається;
- відповідати вимогам Типової інструкції з діловодства в органах ДПС, затвердженої наказом ДПА України від 01.07.1998 року № 315, розробленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.1997 року № 1153 "Про затвердження Примірної інструкції з діловодства у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади".
Підпунктом 14.1.6. п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що акцизний склад - це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу.
В свою чергу пп.14.1.224 п.14.1 ст.14 ПК України встановлено, що розпорядник акцизного складу - це суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб'єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального.
Отже, відповідно до вказаних положень ПК України суб'єкти господарювання, які здійснюють виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання бензолу виокремленні як суб'єкти господарювання, які не вважаються розпорядниками акцизного складу, та які провадять свою діяльність не на акцизному складі.
Також, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" від 24.12.2015 року № 909-VIII, який набрав чинності з 01.01.2016 року, були внесені зміни до Податкового кодексу України.
Положенням пп.14.1.141-1 п.14.1. ст.14 ПК України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що пальне - це нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу.
У відповідності до пп.215.3.4 п.215.3 ст.215 ПК України бензол (код згідно з УКТ ЗЕД 2707 10 90 00) відноситься до групи підакцизного товару - пальне.
З наведеного вбачається, що бензол належить до підакцизного товару - пальне, проте, суб'єкти господарювання, які здійснюють виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання бензолу не вважаються розпорядниками акцизного складу та для своєї діяльності не повинні створювати акцизний склад.
Пунктом 230.1. ст.230 ПК України визначено, що акцизні склади утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходжень до бюджету акцизного податку.
Акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник), які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.
Відпуск пального без наявності витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників забороняється.
За змістом п. 12 підрозділу 5 розділу XX ПК України, норми п.230.1 ст. 230 цього Кодексу щодо обладнання акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками застосовуються з 1 січня 2017 року.
Таким чином, в розумінні вказаних положень ПК України, суб'єкти господарювання, що здійснюють виробництво бензолу сирого кам'яновугільного (код згідно з УКТ ЗЕД 2707 10 90 00), його оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження та зберігання, не зобов'язані створювати акцизні склади і до 01 січня 2017 року обладнувати їх витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про неправомірність оскаржених позивачем індивідуальних податкових консультацій відповідача, оскільки їх висновки не відповідають чинним нормам податкового законодавства, відповідач не довів суду їх правомірність, тому індивідуальні податкові консультації відповідача від 08.04.2016р. №7917/6/99-99-21-01-15 та від 08.08.2016р. №17087/6/99-99-12-02-15 підлягають скасуванню.
За таких обставин, колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, та ухвалив судове рішення без порушення норм матеріального і процесуального права; доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2016 р. у справі № 804/5428/16 залишити без мін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку, визначеному ст.212 КАС України.
Головуючий суддя: О.М. Панченко
Суддя: С.М. Іванов
Суддя: В.Є. Чередниченко