ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 лютого 2017 року № 813/3971/15
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий-суддя Кедик М.В.,
секретар судового засідання Харів М.Ю.,
за участю:
представник позивача Секретар О.Л.,
представник відповідача не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" про стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и в :
управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області (далі - позивач, УПФУ в Бродівському районі) звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" (далі - відповідач, СГ ТОВ "Хлібороб"), в якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за січень-червень 2015 року у сумі 48705,53 грн.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що за відповідачем обліковується заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 за січень-червень 2015 року в розмірі 48705,53 грн. Понесених позивачем витрат на виплату і доставку пільгових пенсій відповідач не відшкодовував, що і зумовило появу заборгованості, про стягнення якої заявлено позов.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, надала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, подала додаткові докази в обґрунтування позовних вимог, просить позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, подав заперечення на позовну заяву, в якому зазначає що СГ ТОВ "Хлібороб" є новоутворене незалежне агроформування, а також на те, що позивачем не правильно здійснено розрахунок витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, тому просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Суд заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини і відповідні їм правовідносини.
Відповідно до п. 1, 2 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади.
Згідно з абз. 4 п. 1 ст. 2 зазначеного Закону для платників збору об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 цього Закону.
Відповідно до вимог ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими i важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад i показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, i за результатами атестації робочих місць (далі - список № 2).
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. При цьому до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату та доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, встановлено розділом шостим Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України"(далі - Інструкція).
Відповідно до п. 6.1 Інструкції, витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах підлягають повному (100%) відшкодуванню.
Згідно з п. 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до п. 6.8 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. В разі зміни розміру пенсії або настання обставин, що впливають на суму відшкодування, органи Пенсійного Фонду України повідомляють про це підприємство у місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
СГ ТОВ "Хлібороб" зареєстроване як юридична особа, що підтверджується копією Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Згідно протоколу № 1 Установчих зборів товариства від 05.12.1998 було затверджено установчий договір та статут СГ ТОВ «Хлібороб».
Відповідно до пункту 1.1. змін та доповнень до статуту СГ ТОВ «Хлібороб», зареєстрованих Бродівською райдержадміністрацією по справі № 11 від 03.05.1999 як Додаток № 1 до статуту СГ ТОВ «Хлібороб» товариство з обмеженою відповідальністю (далі - товариство) є підприємством, утвореним на засадах згоди з громадянами України, юридичними особами, шляхом об'єднання їх майнових, земельних паїв, власних коштів для підприємницької діяльності відповідно до Законів України «Про господарські товариства», «Про колективне сільськогосподарське підприємство», «Про підприємництво», «Про підприємства в Україні», «Про власність» та іншого чинного законодавства України з метою одержання прибутку, нарощування виробництва сільськогосподарської та іншої продукції і товарів і правонаступником селянської спілки «Хлібороб» в частині майнових (земельних) паїв».
Статтями 1, 3 Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки» визначались обов'язки органів виконавчої влади здійснити перехід від колективних сільськогосподарських підприємств (КСП) до приватних (приватно-орендних) підприємств, селянських (фермерських) господарств, господарських товариств, сільськогоподарських кооперативів, інших суб'єктів господарювання, заснованих на приватній власності шляхом реформування на засадах приватної власності на землю та майно, а саме: зобов'язано здійснити організаційні заходи щодо забезпечення всім членам колективних сільськогосподарських підприємств права вільного виходу з цих підприємств із земельними частками (паями) і майновими паями та створення на їх основі приватних (приватно-орендних) підприємств, селянських (фермерських) господарств, господарських товариств, сільськогосподарських кооперативів, інших суб'єктів господарювання, заснованих на приватній власності.
Тобто, даний Указ визначає обов'язок органів виконавчої влади у сприянні керівникам і спеціалістам колективних сільськогосподарських підприємств, що реформуються, у реорганізації зазначених підприємств і створенні на їх базі приватних формувань.
Статтею 37 ЦК Української PCP від 18.07.1963 № 1540-VI, у редакції від 27.12.1996 та чинного на момент реорганізацій селянської спілки «Хлібороб» передбачено, що юридична особа припиняється шляхом ліквідації або реорганізації (злиття, поділу або приєднання).
При злитті і поділі юридичних осіб майно (права та обов'язки) переходить до нововиниклих юридичних осіб. При приєднанні юридичної особи до іншої юридичної особи, її майно (права та обов'язки) переходить до останньої. Майно переходить в день підписання передаточного балансу, якщо інше не передбачено законом або постановою про реорганізацію.
Згідно з ст. 39 ЦК Української PCP - реорганізація (злиття, поділ, приєднання) державно-колгоспних, інших державно-кооперативних, кооперативних та інших громадських організацій, що є юридичними особами, допускається тільки за рішенням загальних зборів їх членів або зборів уповноважених.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» у редакції від 21.11.1996, реорганізація (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) та ліквідація підприємства провадяться за рішенням загальних зборів (зборів уповноважених) його членів або за рішенням суду чи арбітражного суду. Підприємство може бути ліквідовано у разі визнання його банкрутом та на інших підставах, передбачених законодавчими актами України.
Чинне станом на грудень 1998 року законодавство передбачало кілька способів реструктуризації колективного сільськогосподарського підприємства, зокрема, могло бути реструктуризовано шляхом реорганізації, ліквідації з ініціативи КСП, ліквідацію через процедуру банкрутства, а також через санацію та через залучення інвестора.
Отже, здійснення реструктуризації колективного сільськогосподарського підприємства шляхом його реорганізації означає, що до новоутвореного підприємства переходять не лише майно, права попередньої юридичної особи, а також його обов'язки, в тому числі і обов'язки з відшкодування виплачених Пенсійним фондом пільгових пенсій.
У матеріалах справи знаходяться розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2015 року, з лютого 2015 року, з квітня 2015 року, з травня 2015 року, з червня 2015 року.
Докази направлення відповідачу даного розрахунку наявні в матеріалах справи.
Розрахунок з червня 2015 року відповідачем оскаржено.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 05.10.2015 у справі № № 813/4585/15 за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" до управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області про визнання протиправним та скасування розрахунку у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2016 у справі № 876/10547/15 постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05.10.2015 у адміністративній справі № 813/4585/15 залишено без змін.
Також розмір заявленої до стягнення заборгованості підтверджується розрахунком суми позовних вимог та карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком 2.
УПФУ в Бродівському районі надано документи на підтвердження підстав для призначення пільгових пенсій працівникам СГ ТОВ "Хлібороб" ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_10, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, а саме: копії довідок про підтвердження наявного трудового стажу, копії протоколів про призначення пільгових пенсій, копії розпорядження про призначення пільгових пенсій.
Щодо заперечень відповідача з приводу того, що він є новоствореним сільськогосподарським товариством та не повинен відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, то в матеріалах справи наявна постанова Львівського окружного адміністративного суду від 05.10.2015 у справі № 813/4585/15 з якої вбачається, що управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області правомірно надсилало розрахунки витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених працівникам відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_10, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 Дана постанова набрала законної сили згідно з ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.11.216.
При, цьому суд звертає увагу на те, що відповідачем не оскаржувались розрахунки витрат на виплату та доставку пільгових пенсій даним працівникам за період січень-травень 2015 року.
СГ ТОВ "Хлібороб" фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій самостійно відшкодовані не були, відтак, вказана сума підлягає стягненню з відповідача в користь УПФУ в Бродівському районі.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 138 КАС України, предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Оскільки доказів сплати заборгованості в сумі 48705,53 грн відповідачем не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтовані, а отже підлягають задоволенню в повному обсязі.
Щодо судових витрат, то відповідно до статті 94 КАС України, такі стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" (с. Заболотці, Бродівський район, Львівська область, 80630, код ЄДРПОУ 30061785) на користь управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області (вул. П.Полтави, 3 м. Броди, Львівська область, 80600, код ЄДРПОУ 22338001) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 48705 (сорок вісім тисяч сімсот п'ять) гривень 53 копійки.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Суддя Кедик М.В.
Повний текст постанови складено 14.02.2017.