Постанова № 64736574, 15.02.2017, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2017
Номер справи
812/1545/16
Номер документу
64736574
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

5.1.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 лютого 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1545/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Смішливої Т. В.,

при секретарі судового засідання: Кравцовій Т. О.,

за участю

позивача: ОСОБА_1,

представника позивача: ОСОБА_2,

представника відповідача: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до державного реєстратора Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії та припинення підприємницької діяльності,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовом до державного реєстратора Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області, в якому просить:

- зобов'язати відповідача скасувати реєстраційну дію «внесення судового рішення про порушення провадження у справі про банкрутство фізичної особи-підприємця», яку здійснено 06.05.2005 на підставі рішення господарського суду Луганської області від 26.08.2004 № 12/277пн;

- припинити підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2, що не пов'язано з банкрутством з 26.08.2004.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ОСОБА_1 станом на 07.12.2016 в реєстрі наявний запис від 06.05.2005 про порушення справи про банкрутство за судовим рішенням про порушення провадження у справі про банкрутство фізичної особи-підприємця, 26.08.2004, 05.09.2004, 12/277пн, господарський суд Луганської області.

Листом від 09.11.2016 за № 12/277пн господарський суд Луганської області повідомив позивача, що 26.08.2004 судом винесено рішення у справі № 12/277пн за позовом Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська до ОСОБА_1 про скасування держреєстрації.

Листом Артемівського відділення Луганської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області повідомлено, що фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 знято з обліку в Артемівському відділенні ЛОДПІ ГУ ДФС у Луганській області 30.06.2006 за № 8973, стан платника 22 - знято з обліку за основним місцем обліку.

Виходячи з викладеного позивач вважає, що запис від 06.05.2005 про порушення справи про банкрутство за судовим рішенням не відповідає дійсності.

Позивач зазначає, що з 30.06.2002 він не займається підприємницькою діяльністю, підтвердженням чого є патент серії АЕ № 483417 від 05.04.2002, строк дії якого закінчився 30.06.2002.

Дізнавшись про те, що позивач зареєстрований фізичною особою-підприємцем, він звернувся до відповідача за проведенням його державної реєстрації припинення підприємницької діяльності на підставі повідомлень господарського суду Луганської області та Артемівського відділення ЛОДПІ ГУ ДФС у Луганській області.

Листом від 05.11.2016 за № 90 відповідач повідомив позивача, що для припинення підприємницької діяльності необхідно надати державному реєстратору рішення суду, в якому суд зобов'яже державного реєстратора скасувати реєстраційну дію «внесення судового рішення про порушення провадження у справі про банкрутство фізичної особи-підприємця» та припинити діяльність фізичної особи-підприємця, що не пов'язано з банкрутством.

На підставі вищевикладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

У судовому засіданні позивач та його представник надали суду пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Відповідач у судове засідання не прибув, надіслав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с. 29), заперечень проти позову до матеріалів справи не надав.

Заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. ст. 69-72 КАС України, суд встановив таке.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - реєстр), на запит ОСОБА_1 від 07.12.2016 за № 22426965 щодо позивача, станом на 07.12.2016 у реєстрі наявні відомості, що державним реєстратором виконавчого комітету Луганської міської ради 06.05.2005 внесено запис - «внесення судового рішення про порушення провадження у справі про банкрутство фізичної особи-підприємця», 26.08.2004, 05.09.2004, 12/277пн, господарський суд Луганської області, запис № 23820310000006849 (а. с. 6-7).

На запит позивача від 09.11.2016 господарський суд Луганської області листом від 09.11.2016 № 12/277пн повідомив, що 26.08.2004 господарським судом Луганської області винесено рішення у справі № 12/277пн за позовом Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська до ОСОБА_1 про скасування держреєстрації. Справа № 12/277пн знищена у 2013 році у зв'язку з закінченням терміну зберігання. Оригінали процесуальних документів, які вилучені з матеріалів справи № 12/277пн вважаються втраченими, що зафіксовано актом робочої групи з перевірки наявності та стану судових справ, управлінської документації господарського суду Луганської області № 1 від 03.04.2015 «Про перевірку наявності та стану судових справ» внаслідок настання обставин непереборної сили - проведенням антитерористичної операції (Указ Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України») (а.с. 13).

Таку ж інформацію отримано від господарського суду Луганської області й на виконання ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 23.12.2016 у справі № 812/1545/16 про витребування інформації. Додатково зазначено, що в провадженні господарського суду Луганської області справа про банкрутство фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 не порушувалась (а. с. 44-45).

На запит позивача від 30.11.2016 Артемівським відділенням ЛОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області листом від 30.11.2016 № 268/М/12-33 повідомлено, що фізичну особу-підприємця ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, знято з обліку в Артемівському відділенні ЛОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області 30.06.2006 за № 8973, стан платника 22 - знято з обліку за основним місцем обліку (а. с. 14).

02.12.2016 позивач звернувся до державного реєстратора Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області із заявою про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на підставі повідомлень господарського суду Луганської області від 09.11.2016 № 12/277пн та Артемівського відділення ЛОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області від 30.11.2016 № 268/М/12-33 (а. с. 48-50).

У відповідь на запит позивача відповідач листом від 05.11.2016 № 90 повідомив, що для припинення підприємницької діяльності позивача необхідно надати державному реєстратору рішення суду, в якому суд зобов'яже державного реєстратора на скасування реєстраційної дії «внесення судового рішення про порушення провадження у справі про банкрутство фізичної особи-підприємця», яку внесено 06.05.2005 на підставі рішення господарського суду Луганської області № 12/277 від 26.08.2004, та припинити діяльність фізичної особи-підприємця, що не пов'язано з банкрутством.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

На момент виникнення спірних правовідносин між позивачем та державним реєстратором виконавчого комітету Луганської міської ради, відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, було врегульовано Законом України від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (далі - Закон № 755-IV), в редакції Закону України від 03.03.2005 № 2454-IV «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», зокрема розділом VІ цього Закону було визначено порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону № 755-IV державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця проводиться у разі, зокрема постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Підставами для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця на той час були: визнання фізичної особи - підприємця банкрутом; провадження нею підприємницької діяльності, що заборонена законом; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону (ч. 2 ст. 46 Закону № 755).

Фізична особа позбавлялась статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця (ч. 3 ст. 46 Закону № 755-IV).

Частиною 3 статті 49 Закону № 755-IV (порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за судовим рішенням, що не пов'язано з банкрутством фізичної особи - підприємця) та частиною 4 статті 50 Закону № 755-IV (порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за судовим рішенням щодо визнання фізичної особи - підприємця банкрутом) було визначено, що державний реєстратор зобов'язаний не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення внести до Єдиного державного реєстру запис про таке судове рішення.

Як вже вищевказано, державним реєстратором виконавчого комітету Луганської міської ради 06.05.2005 внесено запис про рішення господарського суду Луганської області від 26.08.2004 у справі № 12/277пн про банкрутство фізичної особи-підприємця.

Разом з тим, наявність такого рішення та достовірність запису державного реєстратора спростована листами господарського суду Луганської області від 09.11.2016 № 12/277пн та від 12.01.2017 № 04-05/12-4/17, у яких зазначено, що господарський суд розглядав справу не про банкрутство позивача, а про скасування його державної реєстрації як фізичної особи-підприємця.

Незважаючи на відсутність рішення господарського суду Луганської області від 28.04.2004 № 12/277пн, через його втрату внаслідок настання обставин непереборної сили, суд вважає вищевказані листи господарського суду Луганської області належними та допустимими доказами того, що господарським судом Луганської області не приймалося рішення про порушення справи про банкрутство стосовно ОСОБА_1, оскільки відомості цих листів спираються на інформацію, відображену у комп'ютерній програмі «Діловодство спеціалізованого суду».

З огляду на вищевикладене судом встановлено, що державним реєстратором виконавчого комітету Луганської міської ради безпідставно внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 23830310000006849 від 06.05.2005 про внесення судового рішення про порушення провадження у справі про банкрутство фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

На час розгляду даної адміністративної справи відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців врегульовано Законом України від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», в редакції Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», пунктом 2 частини 1 статті 25 якого визначено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» щодо, зокрема, скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.

За таких обставин за позовною вимогою щодо зобов'язання державного реєстратора Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області на скасування реєстраційної дії «внесення судового рішення про порушення провадження у справі про банкрутство фізичної особи-підприємця», яку внесено 06.05.2005 на підставі рішення господарського суду Луганської області від 26.08.2004 № 12/277пн, суд вважає за необхідне обрати належний спосіб захисту порушеного права позивача та скасувати реєстраційну дію державного реєстратора виконавчого комітету Луганської міської ради в Єдиному державному реєстрі від 06.05.2005 № 23830310000006849 «внесення судового рішення про порушення провадження у справі про банкрутство фізичної особи-підприємця».

Що стосується позовної вимоги про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, що не пов'язано з банкрутством з 26.08.2004, суд зазначає таке.

Статтею 49 Закону № 755-IV, в редакції Закону України від 03.03.2005 № 2454-IV «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», було визначено, що:

- суд, який постановив рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, у тому числі рішення про визнання фізичної особи - підприємця недієздатною або про обмеження її цивільної дієздатності, в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця (частина 1);

- державний реєстратор зобов'язаний не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем внести до Єдиного державного реєстру запис про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця та повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування та фізичну особу - підприємця, щодо якої було постановлено судове рішення, про внесення такого запису (частина 3);

- порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності за судовим рішенням, що не пов'язано з банкрутством фізичної особи - підприємця, здійснюється за процедурами, встановленими частинами дев'ятою - вісімнадцятою статті 47 цього Закону (частина 5).

Так, частиною 9 статті 47 Закону № 755-IV було визначено, що для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації подає державному реєстратору особисто (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи:

заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням;

свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця;

довідку відповідного органу державної податкової служби про зняття фізичної особи - підприємця з обліку як платника податків;

довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про зняття з обліку;

довідки відповідних органів фондів соціального страхування про зняття з обліку.

Відповідно до частини 15 статті 47 Закону № 755-IV за відсутності підстав для залишення документів, які передбачені частиною тринадцятою цієї статті, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем.

Позивач у судовому засіданні підтвердив те, що йому було відомо у 2014 році про наявність рішення господарського суду Луганської області від 26.08.2004 про скасування його держреєстрації, однак, жодних дій, спрямованих на завершення процедури припинення ним не здійснювалось.

Також, позивачем суду не надано суду будь-яких доказів, що ним на виконання рішення господарського суду Луганської області від 26.08.2004 у справі № 12/277пн про скасування державної реєстрації ОСОБА_1 було розпочато та дотримано процедуру державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за судовим рішенням, що не пов'язано з банкрутством фізичної особи - підприємця, визначену ст. ст. 47 та 49 Закону № 755-IV.

На час розгляду та вирішення даної адміністративної справи процедури проведення державної реєстрації визначено розділом IV Закону № 755-IV в редакції Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Так, на даний час державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця можлива:

- за заявою про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням - у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням (пункт 1 частини 4 статті 18 Закону № 755-IV);

- за ксерокопією свідоцтва про смерть фізичної особи, судовим рішенням про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у зв'язку з її смертю, визнанням її безвісно відсутньою або оголошенням померлою (пункт 2 частини 4 статті 18 Закону № 755-IV);

- судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи (пункт 2 частини 1 статті 25 Закону № 755-IV).

З огляду на положення п. 5 ч. 2 ст. 17 та п. 3 ч. 1 ст. 183-2 КАС України юрисдикція адміністративного суду поширюється на публічно-правові спори, зокрема щодо припинення за зверненням суб'єкта владних повноважень підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців у випадках, передбачених законом.

З огляду на вищевикладене, суд не повноважний здійснювати припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця у судовому порядку за зверненням цієї фізичної особи-підприємця.

На даний час позивач може припинити свою підприємницьку діяльність шляхом подання відповідної заяви до державного реєстратора у порядку, визначеному розділом IV Закону № 755-IV в редакції Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

За таких обставин у задоволенні позовної вимог щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, що не пов'язано з банкрутством з 26.08.2004, слід відмовити.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає таке.

Позивачем при зверненні до адміністративного суду сплачено судовий збір за дві вимоги немайнового характеру у загальному розмірі 2756,00 грн., що підтверджено квитанцію від 09.12.2016 № 39 про сплату судового збору у розмірі 551,20 грн. та квитанцією від 16.12.2016 № 43 про сплату судового збору у розмірі 2204,80 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Оскільки одна позовна вимога є обґрунтованою, а інша ні, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1378,00 грн.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України у судовому засіданні 15 лютого 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 17 лютого 2017 року, про що згідно вимог ч. 2 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись ст. ст. 17, 18, 69-72, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задовольнити частково.

Скасувати реєстраційну дію державного реєстратора виконавчого комітету Луганської міської ради в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 06.05.2005 № 23830310000006849 «внесення судового рішення про порушення провадження у справі про банкрутство фізичної особи-підприємця» щодо ОСОБА_1.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області (місцезнаходження: 93500, Луганська область, Новоайдарський район, селище міського типу Новоайдар, вулиця Незалежності, будинок 2, ідентифікаційний код юридичної особи 04051572) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_2) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 15 лютого 2017 року.

Суддя Т.В. Смішлива