Ухвала суду № 64733162, 14.02.2017, Оріхівський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
14.02.2017
Номер справи
323/323/17
Номер документу
64733162
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 323/323/17

Номер провадження 2/323/252/17

У Х В А Л А

про відмову у відкритті провадження в цивільній справі

"14" лютого 2017 р.

Суддя Оріхівського районного суду Запорізької області Мінаєв М.М., розглянувши матеріали позовної заяви розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області та Комишуваської селищної ради Оріхівського району Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Оріхівська районна державна адміністрація Запорізької області, про зобовязання виділити в натурі на місцевості земельну ділянку,

В С Т А Н О В И В:

26.01.2017 року до Оріхівського районного суду Запорізької області надійшла та передана на розгляд судді Мінаєву М.М. вказана позовна заява, в якій позивач просить зобовязати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області виділити йому із земель резервного фонду державної власності на території ОСОБА_2 сільської ради Оріхівського району Запорізької області в натурі на місцевості земельну ділянку відповідно до Сертифікату серії РН № 213194, виданого головою Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області 20.01.2015 року, на право на земельну частку (пай) розміром 7,55 в умовних кадастрових гектарах.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 ЦПК України питання про відкриття провадження у справі або про відмову у відкритті провадження у справі суддя вирішує не пізніше трьох днів з дня надходження заяви до суду або закінчення строку, встановленого для усунення недоліків.

Ухвалою від 30.01.2017 року вказана позовна заява була залишена без руху, а позивачу було запропоновано до 11.02.2017 року усунути виявлені недоліки, а саме:

1)вказати зміст позовних вимог до ОСОБА_2 сільської ради Оріхівського району Запорізької області;

2)вказати підстави залучення до участі у справі в якості третьої особи Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області в розумінні ст. ст. 35, 36 ЦПК України;

3)надати обґрунтування подання позовних вимог в порядку цивільного, а не адміністративного судочинства;

4)узгодити предмет позову з передбаченими законом способами захисту права.

10.02.2017 року позивачу направлено, а 14.02.2017 року судом було отримано уточнену позовну заяву, в якій частково виконані вимоги ухвали суду від 30.01.2017 року, а саме вказано підстави залучення третьою особою Оріхівської райдержадміністрації Запорізької області, відповідача ОСОБА_2 сільську раду Оріхівського району Запорізької області замінено на іншого Комишуваську селищну раду Оріхівського району Запорізької області, надано обґрунтування подання позову в порядку цивільного судочинства.

Незважаючи на це, провадження у цивільній справі за вказаною позовною заявою не може бути відкрито з таких підстав.

Предметом позовних вимог є зобовязання Головного управління Держгеокадастру України в Запорізькій області виділити позивачу земельну ділянку (пай) на місцевості із резервного фонду земель державної власності на території Комишуваської селищної ради Оріхівського району Запорізької області у розмірі 7,55 умовних кадастрових гектарів, відповідно до Сертифікату серії РН № 213194.

Відповідно ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-премєр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року № 294-р на Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру покладені функції і повноваження Державного агентства земельних ресурсів, що припиняється.

Відповідно до пп. 31 п. 3 згаданого Положення, однією з основних функцій Держгеокадастру є розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначенихЗемельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.

Як зазначено у п. 12 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів»від 20.05.2013 року № 8 (з подальшими змінами та доповненнями), з аналізу норм статті 26Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 6Закону України"Про місцеві державні адміністрації", частини першої статті 116Земельного кодексу Українивипливає, що управління та розпорядження державним і комунальним майном є організаційно-правовою діяльністю суб'єктів владних повноважень - органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які здійснюють її шляхом прийняття актів з дотриманням встановленої процедури.

Відповідно до положеньстатей 13,14 Конституції України, статей 177, 181, 324, глави 30 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV, статті 148Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-IVвласниками землі є держава, ОСОБА_3 Крим та територіальні громади. Конституційний Суд України вРішенні від 1 квітня 2010 року № 10-рп/2010у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положеньчастини першої статті 143 Конституції України, пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17КАС Українивирішив, що органи місцевого самоврядування у земельних відносинах з громадянами та юридичними особами, в тому числі щодо вирішення питань розпорядження, передачі у власність, у користування земельних ділянок, а також їх вилучення, виступають виключно як суб'єкти владних повноважень.

Земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності, належать до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.

Відповідно достатті 69 Закону України "Про Конституційний Суд України" рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.

З урахуванням цьогоРішення Конституційного Суду Українитакі правила визначення юрисдикції адміністративних судів поширюються і на земельні спори за участю місцевих державних адміністрацій, а також інших органів державної влади, до повноважень яких належить розпорядження землями державної та комунальної власності.

Крім того, за правовими висновками Верховного Суду України, викладеними у постановах № 21-3690а15 від 19.01.2016 року та № 21-1625а16 від 11.10.2016 року, у правовідносинах щодо відведення земельної ділянки відповідний орган реалізує свої контрольні функції у сфері управління діяльності, що підпадає під юрисдикцію адміністративного суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцієючи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

За змістом пункту 1 частини першої статті 3КАС Україниу публічно-правовому спорі, як правило, хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Таким чином, вимоги позивача про зобовязання Головного управління Держгеокадастру України в Запорізькій області виділити позивачу земельну ділянку (пай) на місцевості підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки Держгеокадастр та його територіальні органи у земельних відносинах з громадянами та юридичними особами, в тому числі щодо вирішення питань розпорядження, передачі у власність, у користування земельних ділянок, а також їх вилучення, виступає виключно як суб'єкт владних повноважень.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 122 Цивільного процесуального кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження в справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного судочинства.

Враховуючи вищенаведене, керуючись п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України, суддя, -

У Х В А Л И В:

У відкритті провадження в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області та ОСОБА_2 сільської ради Оріхівського району Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Оріхівська районна державна адміністрація Запорізької області, про зобовязання виділити в натурі на місцевості земельну ділянку, - відмовити.

Розяснити позивачу право на звернення з вказаним позовом в порядку адміністративного судочинства до Запорізького окружного адміністративного суду.

Копію ухвали разом із позовної заявою та додатками до неї повернути позивачу.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Запорізької області через Оріхівський районний суд Запорізької області протягом пяти днів з дня її проголошення, а у разі, якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує,- протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Оріхівського районного суду

Запорізької області ОСОБА_4