Постанова № 64731777, 15.02.2017, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
15.02.2017
Номер справи
243/50/17-а
Номер документу
64731777
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

243/50/17-а

Справа № 2-а/243/89/2017

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2017р. Словянський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Гусинського М.О.,

при секретарі Мірошниченко В.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у залі № 12 суду у м. Словянську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобовязання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди, -

В С Т А Н О В И В:

04.01.2017р ОСОБА_1 звернулася до Словянського міськрайонного суду із позовом в порядку адміністративного провадження до ОСОБА_2 ОУПФУ в Донецькій області про зобовязання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди, обґрунтовуючи свої вимоги наступним: 23.11.2014р. у м. Ясинувата Донецької області померла її мати ОСОБА_3, яка була особою пенсійного віку. 03.12.2014р. ВДРАЦС по м. Ясинувата видала їй свідоцтво про смерть матері та витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання. 22.12.2014р. її було взято на облік в УСЗН ОСОБА_2 РДА як особу, яка переміщена з тимчасово окупованої території України або району проведення АТО. 22.12.2014р. вона звернулася до відповідача з вимогою виплатити їй допомогу на поховання її матері та останніх не отриманих нею пенсій за період з серпня по листопад 2014р., надавши свідоцтво про смерть матері та витяг з реєстру. У січні 2015р. їй зателефонували з УПФУ та запросили приїхати до УПФУ. Ні в січні, ні у подальшому вона не отримала належних їй грошових сум. 28.04.2015р., 01.07.2015р. та 11.12.2015р. вона знову зверталася до відповідача із заявами про виплату їй належних грошових сум, у грудні 2015р. вона надала відповідачу свідоцтво про смерть своєї матері, видане ВДРАЦС Краматорського МРУЮ на підставі відповідного рішення Краматорського міського суду. Лише у квітні 2015р. вона отримала у відповідача відповідь на свої звернення, датовану 24.12.2015р. № 227/М-22-01-09, якою у проведені відповідних виплат їй було відмовлено. Вважає дії відповідача незаконними, просить суд зобовязати відповідача виплатити їй допомогу на поховання матері та її неотриманні пенсії в період з серпня по листопад 2014р. Також зазначає, що незаконними діями відповідача їй завдано моральну шкоду, яка складається в тому, що вона протягом 1 року та 4 місяців була змушена звертатися до відповідача з вимогами про проведення відповідних виплат, була змушена постійно вживати заспокійливе. Постійні звернення до відповідача, приїзди до Управління з міста Горлівка, стояння в чергах відволікали її від її повсякденного життя, з приводу чого прийшлося докладати додаткових зусиль для його організації та значних матеріальних затрат. Звернення до суду за захистом її прав також потягло для неї додаткові витрати. Завдану відповідачем моральну шкоду вона оцінює в 50000,00 грн., яку просить стягнути з відповідача на власну користь.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не зявилася, але надала заву про розгляд справи за її відсутності, в якій також зазначила, що вона наполягає на задоволенні позову.

Представник відповідача ОСОБА_2 ОУПФУ в Донецькій області ОСОБА_4 в судове засідання не зявився, але надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, у задоволені позову просив відмовити.

З письмових заперечень начальника ОСОБА_2 ОУПФУ в Донецькій області від 15.02.2017р. слідує, що Словянське ОУПФУ в Донецькій області позовні вимоги ОСОБА_1 не визнає та заперечує проти їх задоволення з наступного: 11.12.2015р. звернення ОСОБА_1 щодо виплати допомоги на поховання матері було розглянуто у відповідності до Закону України «Про звернення громадян». Згідно ст.ст. 52,53 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058 у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті. Пунктом 5.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058 встановлено, що особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, заяву про виплату допомоги на поховання, свідоцтво про смерть та довідку про смерть пенсіонера або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання, виданих відділом реєстрації актів громадянського стану. Відповідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання від 03.12.2014р., виданого відділом ДРАЦС по м. Ясинувата, який ОСОБА_1 надала до ОСОБА_2 ОУПФУ у грудні 2014р. виплатити допомогу на поховання на померлу ОСОБА_3 не було законної підстави, так, як витяг був сформований у невідповідності до вимог Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2008р. № 1269/5, а саме з відміткою «без використання реєстру» Згідно п. 2 вищевказаної інструкції у разі тимчасової відсутності доступу до Реєстру (через перебої в електропостачанні, електрозвязку тощо), як виняток, допускається складання реєстратором актових записів цивільного стану без використання Реєстру з подальшим обовязковим внесенням відомостей цих актових записів до Реєстру в день усунення причин, що перешкоджали доступу до Реєстру або не пізніше наступного робочого дня у разі усунення причин поза робочим часом відділу. Розпорядженням КМУ із доповненнями та змінами від 02.12.2015р. №126-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, в якому є м. Ясинувата. На виконання постанови КМУ №595 від 07.11.2014р. з метою поліпшення суспільно-політичної та соціально-економічної ситуації у Донецької та Луганської областях підприємствам з непідконтрольної території було рекомендовано перереєструватись в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Виплату допомоги на поховання відповідно до законодавства згідно документів про смерть, виданих на непідконтрольній території здійснюються, якщо вони видані до 01.12.2014р. з дотриманням вимог зазначеного наказу Мінюсту. У грудні 2015р. ОСОБА_1 надала до ОСОБА_2 ОУПФУ свідоцтво про смерть ОСОБА_3, яке видане ВДРАЦС Краматорського МРУЮ від 10.12.2015р. без ОСОБА_3 з державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть, про що було рекомендовано для отримання допомоги на поховання довести повний пакет необхідних документів. Згідно ст. 52 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у звязку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам його сімї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті. Члени сімї повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі не звернення членів сімї за виплатою вказаної суми в установлений строк за наявності необхідних документів сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у звязку з його смертю входить до складу спадщини. Також у запереченнях зазначено, що Словянське ОУПФУ просить суд врахувати як вимоги ст. 99 КАС України стосовно строку звернення до адміністративного суду, так і ті обставини, що ОСОБА_1 ніяких доказів стосовно завдання їй моральної шкоди не надала. З урахуванням усього викладеного просить суд у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ОУПФУ відмовити у повному обсязі.

Розглядаючи справу суд виходив із наступних вимог законодавства України:

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 138 КАС України, факти, що входять до предмету доказування - це обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні рішення у справі.

Сторони в процесі повинні подати докази на підтвердження обставин, на які вони посилаються, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона. Однак, в адміністративних справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльність субєкта власних повноважень встановлена презумпція його вини. Презумпція вини покладає на субєкта владних повноважень обовязок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Обовязок субєкта владних повноважень довести правомірність свого рішення в суді посилює його відповідальність при прийнятті рішень, вчиненні інших дій чи допущенні бездіяльності. Але з презумпції вини субєкта владних повноважень не випливає його автоматичний програш у справі, якщо він жодним чином не відреагував на позов або просто його не визнав. Презумпція вини не є абсолютною і не може, як у судовому процесі прецедентної системи права, де відсутність заперечення позову та незявлення відповідача у судове засідання розцінюватися судом як визнання позову і тягнути за собою задоволення позову. Отже, застосування принципу презумпції винуватості субєкта владних повноважень не обумовлює його автоматичного програшного становища у справі. Невиконання обовязку відповідача довести правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності, не звільняє суд від обовязку ухвалити справедливе рішення. Постановою КМУ № 637 від 05.11.2014р. «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообовязкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюється за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції», затвердженим Постановою КМУ № 509 від 01.1.2014 року.

Відповідно до Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого Постановою КМУ від 07.11.2014 року № 595 особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції», затвердженим Постановою КМУ № 509 від 01.10.2014 року, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообовязкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати.

Згідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VІІ будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків.

Обставини того, що позивач ОСОБА_1 є переміщена особа, з 22.12.2014р. перебувала на обліку в УПСЗН ОСОБА_2 районної ради (а.с. 5) та є донькою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка мешкала в м. Ясинувата Донецької області та отримувала пенсію у Ясинуватському УПФУ (а.с. 6-7, 8) визнаються усіма сторонами справи і не підлягають доведенню та доказуванню.

Спірним в даній справі є, і потребує доказування, правомірність дій ОСОБА_2 ОУПФУ Донецької області стосовно не виплати ОСОБА_1 недоотриманої пенсії ОСОБА_3 та допомоги на її поховання.

Розглянувши справу суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову з наступного:

Словянське ОУПФУ Донецької області листом №227/м-22-01-09 від 24.12.2015р. надало ОСОБА_1 відповідь на її звернення в порядку Закону України «Про звернення громадян» від 11.12.2015р, стосовно невиплати допомоги на поховання та недоотриманої пенсії, ОСОБА_1 були розяснені підстави невиплати їй до того часу матеріальної допомоги на поховання матері та недоотриманих матірю сум пенсій, а саме зазначило, що витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть її матері ОСОБА_3, виданий 03.12.2014р. ВДРАЦС по м. Ясинувата має відмітку «без використання реєстру) і не відповідає вимогам Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом міністерства юстиції України від 24.07.2008р. № 1269/5, тому не може бути врахований для нарахування допомоги на поховання. Разом із свідоцтвом про смерть від 10.12.2015р., виданим ВДРАЦС Краматорського МРУЮ витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян не було надано. Також було розяснення порядок та строки звернення членів сімї померлих пенсіонерів до УПФУ з вимогами про виплату недоотриманих померлими пенсіонерами сум пенсій (а.с. 14).

З наданої позивачем ОСОБА_1 копії заяви до ОСОБА_2 ОУПФУ від 28.04.2015р. слідує, що ОСОБА_1 просить Словянське ОУПФУ виплати їй допомогу на поховання її матері ОСОБА_3, яка мешкала за адресою: АДРЕСА_1 та померла 23.11.2014р. Зазначена заява не містить вимог про виплату недоотриманої ОСОБА_3 пенсії та відмітки ОСОБА_2 ОУПФУ про отримання цієї заяви (а.с. 12).

З наданої позивачем ОСОБА_1 копії заяви до ОСОБА_2 ОУПФУ від 01.07.2015р. слідує, що ОСОБА_1 просить Словянське ОУПФУ виплати їй допомогу на поховання її матері ОСОБА_3, яка мешкала за адресою: сел. Билбасівка, вул. Ворошилова, буд. 26 та померла 23.11.2014р. Зазначена заява також не містить вимог про виплату недоотриманої ОСОБА_3 пенсії та відмітки ОСОБА_2 ОУПФУ про отримання цієї заяви(а.с. 12).

Надана суду копія витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання від 03.12.2014р. про смерть ОСОБА_3 містить інформацію «ОСОБА_5 РЕЄСТРУ» (а.с. 10).

Жодних письмових доказів на підтвердження звернення позивача ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ОУПФУ Донецької області із вимогою про виплату їй недоотриманих її матірю ОСОБА_3 сум пенсії позивачем суду не надано.

З урахуванням усього викладеного суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобовязання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди, так, як ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ОУПФУ Донецької області із вимогами про виплату нарахованих її матері ОСОБА_3 і не отриманих за життя сум пенсії не зверталася, належним чином оформлений витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть пенсіонера ОСОБА_3 не надала, в тому числі і після отримання письмово розяснення ОСОБА_2 ОУПФУ Донецької області від 24.12.2015р. про необхідність надання належним чином оформлених документів на підтвердження смерті пенсіонера. Допомога на поховання пенсіонера ОСОБА_3 та недоотримана сума її пенсії позивачеві виплачена не з вини ОСОБА_2 ОУПФУ Донецької області, а з інших підстав, тому також відсутні підстави для відшкодування ОСОБА_2 ОУПФУ Донецької області ОСОБА_1 моральної шкоди.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.17, 18, 69, 71, 94, 98, 128, 158-163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобовязання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного Адміністративного суду через Словянський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.

Суддя Словянського міськрайонного суду М.О.Гусинський