Ухвала суду № 64727747, 10.02.2017, Харківський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
10.02.2017
Номер справи
635/5777/16-к
Номер документу
64727747
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа №635/5777/16-к

Провадження 1-кс/635/122/2017

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2017 року Харківський районний суд Харківської області в складі:

слідчого судді - Шинкарчука Я.А.,

при секретарі судового засідання Желізовій О.А.,

за участю прокурора - Сіренко О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в смт Покотилівка Харківського району Харківської області клопотання прокурора Харківської місцевої прокуратури № 6 Харківської області ОСОБА_1, за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016220430002978 від 21.07.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.246 КК України, про проведення позапланової перевірки, -

встановив:

До Харківського районного суду Харківської області надійшло клопотання прокурора Харківської місцевої прокуратури № 6 Харківської області ОСОБА_1, за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016220430002978 від 21.07.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.246 КК України, про проведення позапланової перевірки, в якому прокурор просить:

1) призначити позапланову перевірку Юридично-комерційної приватної фірми «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» (ЄДРПОУ 24279194), розташованої за адресою: 62422, Харківська область, Харківський район, с. Перемога, вул. Першотравнева, 11, стосовно додержання субєктом господарювання норм природоохоронного та іншого законодавства, а також визначення розміру завданих навколишньому природному середовищу збитків в частині порубки лісозахисних смугу впродовж 2015-2016 років на території Тернівської сільської ради Харківського району Харківської області;

2) проведення позапланової перевірки Юридично-комерційної приватної фірми «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» (ЄДРПОУ 24279194) доручити Державній екологічній інспекції у Харківській області, а датою початку перевірки визначити 15 лютого 2017 року.

Як вбачається з клопотання, 21 липня 2016 року до Харківського ВП ГУНП в Харківській області надійшло повідомлення про те, що невідомі особи поблизу с. Перемога Харківського району Харківської області, в захисній лісосмузі, незаконно займалися порубкою дерев.

Відомості про вчинене кримінальне правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12015220430002978 від 21.07.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.246 КК України.

В ході проведення досудового слідства встановлено, що 21.07.2016 біля лісосмуги поблизу населених пунктів с. Михайлівка та с. Перемога Харківського району Харківської області, під час огляду місця події було виявлено ділянку довжиною 200 м, шириною 20м, на якій знаходяться 70 пнів від дерев твердої породи «Дуб» та «Клен», діаметри пнів від 10 см до 40 см. В цій же лісосмузі знаходяться стволи дерев розпиляні на частини довжиною від 30см до 100см, товщиною від 10 см до 40 см. Також було виявлено дві пили бензинові: «Спец ББП-1735» та «GL 4500 М», корпуса обох пил червоного кольору. Виявлено пластикову каністру обємом 10 л, з маслянистою рідиною обєм якої становить приблизно 4л, пластикова пляшка обємом 10л з маслянистою речовиною обємом 0,5 л, пластикова каністра обємом 1 л з речовиною обємом приблизно 0,1 л, пластикова пляшка обємом 5 л, з рідиною, заповнена повністю. На вищевказані речі Харківським районним судом Харківської області накладено арешт.

Разом з цим під час додаткового огляду місця події лісосмуги поблизу населених пунктів с.Михайлівка та с. Перемога Харківського району Харківської області виявлено, зпили ще 322 дерев породи «Дуб» та «Клен»

Одночасно встановлено, що допитані в якості свідків, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 пояснили, що вони зустріли в с. Перемога Харківського району Харківської області ОСОБА_5, яка запропонувала їм роботу, а саме займатися вирубкою лісосмуги поблизу садів, які знаходяться неподалік с. Перемога та остання повідомила, що у неї є всі дозвільні документ. На її пропозицію вони погодилися та з того часу, займалися вирубкою деревини в лісосмузі. Всі інструменти та паливно-мастильні речовини, необхідні їм для роботи були видані ОСОБА_5

У провадженні слідчого відділу Липецького відділення поліції Харківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області знаходиться кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016220430004389 від 25.11.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 185 КК України.

В ході проведення досудового слідства по вищевказаному кримінальному провадженню встановлено, що 24.11.2016 біля лісосмуги поблизу с. Перемога Харківського району Харківської області, під час огляду місця події виявлено ділянка довжиною 120 м, шириною 20 м, на якій знаходяться пні від дерев твердої породи, діаметри пнів від 8 см до 50 см. Також було виявлено трактор «Беларус МТЗ-82» д.н. НОМЕР_1 з тракторним причепом «2ПТС4», який має характерні ознаки, а саме: складається з шасі, платформи, і надставних переднього, заднього, двох бічних металевих бортів висотою 0,5 м, з'єднані між собою запорами, причіп частково забарвлений коричневим кольором, частково покритий іржею; на шасі встановлена платформа прямокутної форми розміром 2,4х5,9м; шасі причепа складається з рами, поворотного візка, задньої осі з колесами, задньої підвіски; рама складається з двох лонжеронів швелерної форми, зєднаних між собою поперечинами; поворотний візок складається з рами, поворотного кола, дишла, передній осі з колесами, передньої підвіски; освітлювальні прилади на причепі відсутні; причеп завантажений стволами дерев, розпиляними на частини довжиною від 20см до 40см, товщиною від 8см до 50см обємом 3,8м3. Встановлено, що вищевказаний трактор належать ЮКПФ «Центр Сприяння Розвитку Сільського Господарства Регіону», код ЄДРПОУ 24279194, розташованого за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Перемога, вул. Першотравнева, 11, а причіп на обліку не перебуває. На зазначений трактор та причеп Харківським районним судом Харківської області накладено арешт.

Вказане вище кримінальне провадження 13 грудня 2016 року обєднано з провадженням №12016220430002978 від 21.07.2016.

Разом з тим, в ході досудового розслідування встановлено, що під час допиту ОСОБА_5 остання предявила договір оренди №26/5-с від 26.05.2016, який начебто давав право ОСОБА_5 проводити вирубку дерев це не відповідає дійсності оскільки на це потрібен спеціальний дозвіл (лісорубочний квиток).

Відповідно до ст. 1 ЛК України - визначає ліс як «тип природних комплексів, у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав'яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов'язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище». Очевидно, щоб обмежити широке тлумачення цього поняття, відокремити його від окремих груп деревинно-чагарникової рослинності, міських насаджень, законодавець запровадив поняття «лісовий фонд». Стаття 4 ЛК України визначає, що до лісового фонду належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 га. До лісового фонду не відносяться зелені насадження в межах населених пунктів (парки, сади, сквери, бульвари тощо), які не віднесені у встановленому порядку до лісів. Відповідно до протоколу огляду місця події від 21.07.2016 року тільки площа місця вирубки дерев складає 0,2 га.

Відтак, законом запроваджено ще кількісну ознаку лісу його площу. З цього можна зробити висновок, що лісовий масив площею більше 10 «соток», в Україні належіть до лісу.

Відповідно до ст.65 ЛК України використання лісових ресурсів може здійснюватись в порядку загального і спеціального використання. Загальне використання лісових ресурсів здійснюється громадянами з метою задоволення своїх життєво необхідних потреб безоплатно, без закріплення за ними лісу, та без надання відповідних дозволів. Спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється згідно з спеціальними дозволами, на платній основі для здійснення господарської, виробничої та іншої діяльності. Таким чином, постійні лісокористувачі користуються лісами в порядку спеціального, а громадяни загального користування.

Як вбачається з матеріалів кримінального провадження на зазначеній території ведеться заготівля деревини, тобто дерева пиляються без спеціального дозволу.

Також встановлено, що документи, (договори оренди та суборенди на земельні ділянки) які надали особи, що використовували зазначену лісозахисну смугу, начебто ці документи дозволяли їм проводити санітарну чистку лісосмуги, це не так. Дерева в їх природному стані (на корінні) є природним ресурсом, вони не є майном. Відповідно вони не можуть оприбутковуватись за бухгалтерським обліком підприємства як матеріальні цінності чи основні засоби. Згідно зі ст. 151 Господарського кодексу України, природні ресурси (включаючи ліс та землю) надаються субєктам господарювання у користування на підставі спеціальних дозволів, в тому числі - за плату або на інших умовах.

Зміст ведення лісового господарства розкривається у ст.63 ЛК України, основні вимоги до нього передбачені ст. 64 ЛК України. Статтею 14 ЛК України визначено права громадян та юридичних осіб, які мають у приватній власності ліси.

З довідки Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що директором ЮКПФ «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» є ОСОБА_6

Вказане свідчить, що ОСОБА_5 та ОСОБА_7 без жодного дозвільного документу (лісоруб очного квитка) здійснюють незаконну вирубку дерев.

Відповідно до матеріалів кримінального провадження кількість спиляних дерев складає більше 400 штук.

У звязку з викладеним вбачається, що до вищевказаного кримінального провадження причетні посадові особи ЮКПФ «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону», які використовують свої приміщення для зберігання та переробки вказаної деревини, а також свою техніку для її транспортування. При цьому, з метою встановлення наявності порушень вимог природоохоронного та іншого законодавства, визначення розміру збитків, завданих у наслідок незаконної рубки лісу лісозахисної смуги, необхідно провести відповідну перевірку.

Встановлено, що державний нагляд (контроль) за додержанням вимог природоохоронного законодавства в області здійснює Державна екологічна інспекція в Харківській області.

Згідно п. 6.11 наказу Міністерства екології та природних ресурсів України №429 від 04.11.2013 «про затвердження положень про територіальні органи Держекоінспекції України» - Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право, розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та предявити претензії. Зазначений розрахунок збитків Держекоінспекція відповідно до ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду» (контролю) може нараховувати під час позапланових заходів (перевірок).

Відповідно до п.4.2 Положення про Державну екологічну інспекцію у Харківській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України № 136 від 12.12.2011, Держекоінспекція в області відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами нерезидентами вимог природоохоронного законодавства.

Крім того, Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII внесено зміни до п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40 КПК України. Так, з 15.07.2015 прокурор/слідчий позбавлений можливості призначати перевірки у порядку, визначеному законом.

Таким чином, прокурор вказує, що необхідність в призначенні та проведенні перевірки Юридично-комерційної приватної фірми «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» (ЄДРПОУ 24279194) обумовлена виконанням завдання кримінального провадження (ст. 2 КПК України), так як отримані в ході перевірки документи матимуть важливе доказове значення в рамках кримінального провадження (ст. 91 КПК України).

Прокурор клопотання підтримав та просив суд його задовольнити.

Дослідивши та оцінивши додані до клопотання документи, вислухавши думку прокурора, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно ст.25 КПК України вбачається, що прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.

Частиною 4 статті 38 КПК України передбачено, що орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.

Пунктом другим Постанови КМУ № 408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

У відповідності до норм Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», державний нагляд (контроль) у галузі використання та охорони земель здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно п.1 «Положення про Державну екологічну інспекцію України», затвердженого указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011 (далі - Положення), Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України. Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до пп.пп. «б», п.п. 2 п. 4 Положення Державна екологічна інспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель щодо: консервації деградованих і малопродуктивних земель; збереження водно-болотних угідь; виконання екологічних вимог при наданні у власність і користування, в тому числі в оренду, земельних ділянок; здійснення заходів щодо запобігання забрудненню земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами; додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні; додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; встановлення та використання водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також щодо додержання режиму використання їх територій; ведення будівельних, днопоглиблювальних робіт, видобування піску і гравію, прокладення кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду.

Згідно п.п.5, 12 п.6 Положення Держекоінспекція в межах своїх повноважень має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження, а також розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії.

Відповідно до п.7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря). Територіальним органом Держекоінспекції України у Харківській області є Державна екологічна інспекція у Харківській області.

На підставі п. п. 3.1 наказу № 464 від 10.09.2008 «Про затвердження Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства» планові та позапланові перевірки здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку. Між тим, п.п. 3.9 вказаного вище наказу визначено, що тривалість позапланової перевірки не повинна перевищувати десяти робочих днів.

Відповідно до ч.1, п.4 ч.2 ст.99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження. До документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.

Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що маються всі правові підстави для задоволення клопотання та надання дозволу на проведення позапланової перевірку Юридично-комерційної приватної фірми «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» (ЄДРПОУ 24279194), розташованої за адресою: 62422, Харківська область, Харківський район, с. Перемога, вул. Першотравнева, 11, стосовно додержання субєктом господарювання норм природоохоронного та іншого законодавства, а також визначення розміру завданих навколишньому природному середовищу збитків в частині порубки лісозахисних смугу впродовж 2015-2016 років на території Тернівської сільської ради Харківського району Харківської області, проведення якої слід доручити Державній екологічній інспекції у Харківській області, а датою початку перевірки визначити 15 лютого 2017 року.

Клопотання про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час розгляду питання слідчим суддею від учасників процесуальної дії не надійшло, за ініціативою суду не здійснюється, що відповідає положенням ст.107 КПК України.

Керуючись ст.ст. 92, 93, 99, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -

постановив:

Клопотання прокурора Харківської місцевої прокуратури № 6 Харківської області ОСОБА_1, за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016220430002978 від 21.07.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.246 КК України, про проведення позапланової перевірки - задовольнити.

Призначити позапланову перевірку Юридично-комерційної приватної фірми «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» (ЄДРПОУ 24279194), розташованої за адресою: 62422, Харківська область, Харківський район, с. Перемога, вул. Першотравнева, 11, стосовно додержання субєктом господарювання норм природоохоронного та іншого законодавства, а також визначення розміру завданих навколишньому природному середовищу збитків в частині порубки лісозахисних смугу впродовж 2015-2016 років на території Тернівської сільської ради Харківського району Харківської області.

Проведення позапланової перевірки Юридично-комерційної приватної фірми «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» (ЄДРПОУ 24279194) доручити Державній екологічній інспекції у Харківській області.

Початок проведення перевірки визначити з 15 лютого 2017 року, тривалістю - 10 робочих днів.

Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Слідчий суддя -