Постанова № 64721818, 09.02.2017, Томаківський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
09.02.2017
Номер справи
195/157/17-а
Номер документу
64721818
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 195/157/17-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.02.2017 року с-ще Томаківка Дніпропетровської області

Томаківський районний суд Дніпропетровської області в складі: головуючого судді Скрипченка Д.М., при секретарі Левкович Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність та зобовязання здійснити перерахунок щорічної разової грошової допомоги,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність (невиплату йому як учаснику бойових дій у 2016 році щорічної разової грошової допомоги до п'ятого травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком у сумі 5650 гривень) та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги передбаченої ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позов обґрунтовано тим, що згідно ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій щорічно до 5 травня виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Дана норма закону була змінена законом №107-VI від 28.12.2007 року, який згодом рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року визнаний неконституційним.

Мінімальний розмір пенсії за віком визначений ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік": встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2016 року - 1330 гривень, з 1 травня - 1399 гривень, з 1 грудня - 1544 гривні, а для основних соціальних і демографічних груп населення: осіб, які втратили працездатність: з 1 травня - 1130 гривень.

За 2016 рік таку допомогу у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком він не отримав.

Згідно ст. 171 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Згідно п. 1 постанови КМУ від 02.03.2016 року №141 "ОСОБА_2 питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" встановлено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій , які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами,- за місце їх проживання).

Виплату вищевказаної допомоги у Дніпропетровській області здійснює Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

Невиконання державою зобов'язань, передбачених ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", тобто невиплата йому у 2016 році до 5 травня як учаснику бойових дій разової грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, порушує ст. 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованого Законом України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7, 11 до Конвенції": кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до п. 2 ч. 1ст. 1832 КАС Українискорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

Матеріалами справи встановлено, щопозивач має статус учасника бойових дій, що підтверджується копією відповідного посвідчення серія УБД №109167 від 17.03.2016 року та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

Згідно ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога.

Враховуючи те, що позивач є учасником бойових дій, він наділений державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня. Наділивши учасників бойових дій зазначеною соціальною гарантією, держава таким чином взяла на себе публічне зобов'язання забезпечити належний матеріальний рівень осіб, які є учасниками бойових дій, тобто, між позивачем і державою встановлено певний правовий зв'язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов'язання держави забезпечити соціальний захист ветеранів війни - учасників бойових дій.

Як вбачається з листа № П-ІІІ5 від 29.11.2016 року відповідач повідомив, що позивач не отримав разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік у розмірі 920 гривень, визначенуПостановою Кабінету Міністрів України N141 від 02.03.2016 року "ОСОБА_2 питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і "Про жертви нацистських переслідувань".

Згідно з частинами 1, 2 ст. 8КАС Українисуд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.

Відповідно дост. 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Таким чином, щорічна разова грошова допомога для учасників бойових дій є формою соціального забезпечення громадян, які, відповідно до спеціального закону, є учасниками бойових дій. Тобто, фактично ця допомога є формою реалізації конституційного права громадян, які є учасниками, ветеранами чи інвалідами війни, на соціальний захист.

ЗгідноЗакону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України. За умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату грошової допомоги учасникам бойових дій - ветеранам війни це створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена пільга.

Відповідно дост. 87 Бюджетного кодексу Українивидатки на державні програми з соціального захисту та соціального забезпечення здійснюються з Державного бюджету України.

Таким чином, передбачені законами соціально-економічні права є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів.

Відповідно дост. 22 Конституції Україниконституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Заст. 12 Закону України від 22 жовтня 1993 року N 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Таку редакцію цієї норми, викладену вЗаконі України від 28.12.2007 року N107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року N10-рп/2008 було визнано такою, що не відповідаєКонституції Україниі вона втратила чинність з дня ухвалення цього Рішення.

Таким чином, на час виникнення спірних відносин діяла редакція частини п'ятоїст. 12 Закону України N3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком і зазначена редакція не призупинялась і зміни до неї не вносились.

Водночас Кабінет Міністрів України у пп. 2 п. 1 Постанови N141 від 02.03.2016 року установив, що у 2016 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченоїЗаконами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і "Про жертви нацистських переслідувань" учасникам бойових дій здійснюється у розмірі 920 гривень. Тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено частиною п'ятоюстатті 12 цього Закону.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню в частині стягнення 920 гривень разової грошової допомоги.

Керуючись принципом законності та виходячи із визначених у частині четвертійст. 9 КАСзагальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2016 році підлягає застосовуванню не Постанова КМУ N141, аЗакон України N3551-XII, який має вищу юридичну силу, частина п'ята ст. 12 якого передбачає виплату цієї допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Такі висновки містяться в Постанові судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України по справі N21-6508а15 від 10.02.2016 року, яка відповідно дост. 2442 КАС Україниє обов'язковою для всіх судів України.

Щодо розрахункової величини мінімальної пенсії за віком, з якої необхідно рахувати розмір щорічної разової грошової допомоги, суд виходить з того, що згідно ч. 1 ст. 28Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Положеннями ч. 3 ст. 28 зазначеногоЗаконупередбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частиною 1 цієї статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"є єдиним законодавчим актом, який визначає розмір мінімальної пенсії за віком та зважаючи на позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої держава не має права посилатись на відсутність певного нормативного акту, що визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися на зобов'язання взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії, при врегулюванні спірних правовідносин, застосуванню підлягає саме ч. 1 ст. 28Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Виходячи з наведеного, в іншій частині позовних вимог слід відмовити.

На підставі ст. ст. 19, 22, 46, 58 Конституції України,Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року N10-рп/2008, Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011, ст. ст. 22, 23, 51, 87 Бюджетного кодексу України, ст.ст. 5, 6, 12, 17, 171 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту",ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", керуючись ст. ст.2, 7, 11, 71, 86, 160-163, 167, 186 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частковою

Визнати протиправною бездіяльність відповідача (невиплату як учаснику бойових дій у 2016 році щорічної разової допомоги до п'ятого травня у сумі 920 гривень) ОСОБА_1.

Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2016 рік відповідно дост. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"в сумі 920 (дев'ятсот двадцять) гривень.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації судовий збір у розмірі 1600 гривень.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Томаківський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: ОСОБА_2