_____________________
Справа № 520/15819/16-а
Провадження № 2-а/520/274/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.02.2017 року
Київський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого-судді Куриленко О.М.,
за участю секретаря Баранової Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси про зобовязання вчинити певні дії стосовно здійснення перерахунку пенсії,
ВСТАНОВИВ:
13.12.2014 року позивач звернулась до суду з адміністративним позовом та просила ухвалити постанову, якою зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси провести перерахунок її пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії, в розмірі 90 % (згідно трудової книжки) від заробітної плати державного службовця, починаючи з 01.12.2015 року у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням проведених виплат. Стягнути з ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси на її користь судовий збір в розмірі 551, 20 гривень. Звернути постанову суду до негайного виконання.
В обґрунтування свого позову посилається на те, управління Пенсійного фонду України при відмові їй в перерахунку пенсії допустило порушення норм Конституції України, законів України та постанов Кабінету міністрів України.
Вказане і стало підставою для звернення до суду з даним позовом
Ухвалою судді Київського районного суду м. Одеси від 14.12.2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси про зобовязання вчинити певні дії стосовно здійснення перерахунку пенсії в частині позовних вимог, що стосуються періоду з 01.12.2015 року по 12.06.2016 року залишено без розгляду, відкрито провадження в частині вимог позивача за період з 13.06.2016 року.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не зявилась, надала до суду заяву, в якій просить розглянути справу в її відсутність, позов підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позові.
Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси ОСОБА_3 у судове засідання з`явилась, заперечувала проти задоволення позову, посилаючись на правомірність дій УПФ України в Київському районі м. Одеси, також надала письмові заперечення.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Правовідносини між сторонами по справі є адміністративно-правовими та урегульовані положеннями КАС України.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працювала головним спеціалістом управління праці та соціального захисту населення Приморської районної адміністрації Одеської міської ради.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в відділі пенсійного забезпечення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси та отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням Серії ААЄ № 342709 № НОМЕР_1.
Частина 3 ст. 46 Конституції України передбачає, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму встановленого Законом.
25.11.2016 року ОСОБА_1 звернулась до УПФ України у Київському районі м. Одеси з заявою про перерахунок пенсії згідно наданої довідки про складові заробітної плати від 24.11.2016 року № 93-Б, виданої Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради.
Однак, рішенням № 833261 ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 01.12.2016 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії у звязку з набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ скасовано зокрема статтю 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723 ХІІ, якою передбачалося право на проведення перерахунку пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону 3723.
Суд вважає, що рішення пенсійного фонду про відмову позивачу у перерахунку пенсії є законним та обґрунтованим, виходячи з наступного.
Згідно ч.2 та 5ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 рокув редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16.01.2003 року №432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно дост.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року(із змінами, внесеними згідно ізЗаконом №3108-IV від 17.11.2005 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 та 5постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинностіЗаконом України від 16.01.2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Таким чином, законодавством було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та було визначено умови і порядок здійснення такого перерахунку
Проте, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIIIтекстст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року(із змінами, внесеними згідно ізЗаконом №3108-IV від 17.11.2005 року) викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України», зміни набрали чинності 01.01.2015 року.
Отже, з 01.01.2015 року, тобто на час звернення позивача до УПФ із заявою про перерахунок пенсії, норми ст.37-1Закону України «Про державну службу», які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку, були фактично скасовані.
Також пунктом 5Розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІпередбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Отже, з 01.06.2015 року нормиЗакону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, в тому числі і ті, що регулюють порядок здійснення перерахунку пенсій державним службовцям, скасовано на підставіЗакону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Зазначені законодавчі зміни не були визнані неконституційними Конституційним Судом України.
З 01.05.2016року Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 рокувзагалі втратив чинність на підставі новогоЗакону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12розділу XI Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року.
Крім цього,постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15.12.2015 року, був виключений п.4постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинностіЗаконом України «Про державну службу».
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292відповідно до статей 51 і 52 новогоЗакону України «Про державну службу» від 10.12.2015 рокубуло встановлено мінімальний розмір посадового окладу у державних органах, затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби, розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців працюючим державним службовцям.
Але разом з цим, зазначена постанова Кабінету Міністрів України не передбачає ні можливості, ні механізму перерахунку пенсій державного службовця у зв'язку із змінами розміру заробітної плати.
Дана постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності одночасно ізЗаконом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, який також не передбачає перерахунок пенсій державного службовця.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відмова УПФ у перерахунку пенсії позивачу як державному службовцю є обґрунтованою та правомірною, оскільки згідно наведених норм діючого законодавства скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку.
Ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд виходив з того, що Пенсійний фонд, як орган виконавчої влади, зобов`язаний виконувати постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України.
Отже, у зв`язку з вищевикладеним суд не вбачає законних підстав для задоволення заявленого позову. У звязку з відмовою у позові судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.11, 158-163, 256 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси, про зобовязання вчинити певні дії стосовно здійснення перерахунку пенсії відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання до Одеського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Одеси апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Куриленко О. М.