ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.02.2017 року Справа № 904/9857/16
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді (доповідача) ОСОБА_1,
суддів Дарміна М.О., Чимбар Л.О.,
при секретарі судового засідання: Мацекос І.М.,
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_2, представник, довіреність № 14-109 від 18.04.2014 р.;
від відповідача: ОСОБА_3, представник, довіреність № б/н від 06.01.2017 р.,
розглянувши апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 19.12.2016 р. у справі № 904/9857/16
за позовом публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ
до комунального підприємства "Павлоградтеплоенерго", м.Павлоград Дніпропетровської області
про стягнення 1 043 133 грн. 82 коп.
ВСТАНОВИВ:
- ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 19.12.2016р. у справі №904/9857/16 (суддя Загинайко Т.В.) провадження у справі припинено з підстав, передбачених п.1-1 п.1 ч.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України;
- при винесенні ухвали господарський суд виходив з відсутності заборгованості відповідача за природний газ, поставлений за договором №1062/15-БО-3 від 26.11.2014р., у зв"язку з чим, відповідно до ст.7 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" нараховані пеня, інфляційні втрати та три проценти річних підлягають списанню з 30.11.2016р., а також з того, що додаткових умов для списання законом не вимагається;
- не погодившись з винесеною ухвалою, публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі-ПАТ"НАК"Нафтогаз України") подало апеляційну скаргу, в якій з посиланням на неправильне застосування господарським судом норм матеріального і процесуального права просить цю ухвалу скасувати та прийняти рішення про задоволення позовних вимог;
- у поданій скарзі йдеться про неправомірне застосування господарським судом до спірних правовідносин положень названого вище Закону, про те, що відповідно до ст.ст.1-3 Закону учасниками процедури врегулювання заборгованості (що включає, у тому числі, і списання заборгованості) є теплопостачальні та теплогенеруючи підприємства, включені до реєстру, а також про те, що оскільки на даний час реєстр підприємств, які беруть участь в процедурі врегулювання заборгованості не сформований Кабінетом Міністрів України, відповідач не включений до цього реєстру, то списання заборгованості є неправомірним, а припинення провадження у справі незаконним;
- відповідач вважає ухвалу господарського суду обґрунтованою, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, посилаючись на те, що заборгованість по договору сплачена підприємством до набрання чинності Законом, відповідач є підприємством, яке виробляє теплову енергію та надає послуги з централізованого опалення, внаслідок чого, на підставі п.3 ст.7 Закону на таку заборгованість пеня, втрати від інфляції та проценти річних не нараховуються.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню в силу наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 31.10.2016р. ПАТ "НАК"Нафтогаз України" звернулося з позовом до господарського суду Дніпропетровської області про стягнення з комунального підприємства "Павлоградтеплоенерго" пені в сумі 364442рн.75коп., втрат від інфляції в сумі 659048грн.83коп. та трьох процентів річних в сумі 19642грн.24коп..
При цьому позивач посилався на те, що станом на 28.01.2016р. відповідач в повному обсязі здійснив оплату вартості поставленого йому за договором №1062/15-БО-3 від 26.11.2014р. природного газу, однак платежі здійснювалися ним не завжди своєчасно і з порушенням умов п.п.1.1, 6.1 договору, що призвело до нарахування пені, втрат від інфляції та трьох процентів річних у вказаних вище сумах.
30.11.2016р. набрав чинності Закон України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізо-ваного водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії".
Відповідно до ст.2 Закону його дія поширюється на відносини із врегулювання заборгова-ності теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.
Згідно зі ст.1 Закону учасники процедури врегулювання заборгованості - підприємства та організації, включені до реєстру, постачальники природного газу та/або електричної енергії, оптовий постачальник електричної енергії, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Ст.3 Закону передбачено, що для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачан-ня та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
Для включення до реєстру підприємства централізованого водопостачання і водовідведення, теплопостачальні і теплогенеруючі організації подають центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, заяву, до якої додаються: копії установчих документів; копії наявних ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності; копії балансу підприємства (організації) та звіту про фінансові результати і дебіторську та кредиторську заборгованості станом на 1 липня 2016 року (розрахункова дата) та за останній звітний період; довідка, складена підприємством (організацією) у довільній формі, про обсяги та структуру дебіторської та кредиторської заборгованостей із зазначенням кредиторів, дебіторів, величини і видів заборгованості станом на розрахункову дату та за останній звітний період; копії актів звіряння взаєморозрахунків; розрахунки обсягів заборгованості з різниці в тарифах та копії протоколів територіальних комісій з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах (ця норма не поширюється на теплогенеруючі підприємства, що не постачають теплову енергію населенню).
Відповідальність за повноту та достовірність даних, наведених у поданих документах, несуть учасники процедури врегулювання заборгованості.
Рішення про включення або про відмову у включенні до реєстру приймається керівником центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, або уповноваженою ним посадовою особою протягом 10 робочих днів з дня надходження заяви та розміщується на офіційному веб-сайті цього органу (частини 1-2 статті 3 Закону України Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії).
Отже, з наведених норм випливає, що для списання пені, втрат від інфляції та трьох процентів річних відповідач мав набути статусу учасника процедури врегулювання заборгованості, тобто бути включеним до реєстру.
В матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази включення відповідача до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості чи подання документів, визначених ч.2 ст.3 вказаного Закону, для включення до такого реєстру.
З огляду на викладене висновок місцевого господарського суду про наявність підстав для припинення провадження у справі є передчасним, прийнятим без дослідження всіх обставин справи.
Тому ухвала господарського суду підлягає скасуванню.
В іншій частині вимог апеляційної скарги слід відмовити.
Так, відповідно до ч.7 ст.106 Господарського процесуального кодексу України у випадках скасування апеляційною інстанцією ухвал про припинення провадження у справі справа передається на розгляд місцевого господарського суду.
Таким чином, повноваження суду апеляційної інстанції по прийняттю рішення по суті заявлених позовних вимог за наслідками скасування ухвали господарського суду про припинення провадження у справі чинним процесуальним законодавством не передбачені.
Доводи відповідача про сплату ним заборгованості по оплаті вартості поставленого природного газу до набрання чинності названим вище Законом визнані колегією суддів необґрунтованими, оскільки обставини щодо часу такої оплати не звільняють його від обов"язку набуття статусу учасника процедури врегулювання заборгованості шляхом включення до реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Керуючись ст.ст.101 106 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
- ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 19.12.2016р. у справі №904/9857/16 скасувати;
- справу №904/9857/16 передати на розгляд господарського суду Дніпропетровської області
Головуючий І.Л.Кузнецова
Суддя М.О.Дармін
Суддя Л.О.Чимбар
Повна постанова складена 14.02.2017р.