ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 лютого 2017 року м. Київ К/800/12603/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - Смоковича М. І.,
суддів: Єрьоміна А. В., Калашнікової О. В.,
при секретарі судового засідання: Гуловій О.І.,
за участю представників позивача: Кушніра В.М., Клименка О.О.,
представника відповідача: Славянського С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області до Приватного підприємства "Інтер" про зобов'язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Приватного підприємства "Інтер" на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2016 року,
у с т а н о в и л а :
У червні 2015 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (далі - ГУ ДСНС України у Запорізькій області) звернулось до суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Інтер" (далі - ПП "Інтер") про зобов'язання відповідача:
- забезпечити доступ до об'єктів планової перевірки пожежної та техногенної безпеки на АГЗС АГНКС ПП "Інтер" за адресою: Запорізька обл., м. Токмак, вул. Воровського, 91 та АГЗС ПП "Інтер" за адресою: Запорізька обл., Токмацький р-н, м. Молочанськ, вул. Шевченка, 133-Б (в т.ч. всіх приміщень та обладнання) працівникам підрозділів ГУ ДСНС України у Запорізькій області для здійснення заходів планової перевірки;
- надати всі необхідні документи ПП "Інтер" для здійснення планової перевірки пожежної та техногенної безпеки на АГЗС АГНКС ПП "Інтер" за адресою: Запорізька обл., м. Токмак, вул. Воровського, 91 та АГЗС ПП "Інтер" за адресою: Запорізька обл., Токмацький р-н, м. Молочанськ, вул. Шевченка, 133-Б;
- забезпечити присутність уповноважених осіб ПП "Інтер" при здійсненні планової перевірки пожежної та техногенної безпеки АГЗС АГНКС ПП "Інтер" за адресою: Запорізька обл., м. Токмак, вул. Воровського, 91 та АГЗС ПП "Інтер" за адресою: Запорізька обл., Токмацький р-н, м. Молочанськ, вул. Шевченка, 133-Б.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що на підставі Кодексу цивільного захисту України, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Плану основних заходів цивільного захисту на 2015 рік, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 року № 476-р, у період з 12 травня 2015 року по 26 травня 2015 року було заплановано проведення планової перевірки пожежної та техногенної безпеки на АГЗС АГНКС ПП "Інтер" за адресами: Запорізька обл., м. Токмак, вул. Воровського, 91; Запорізька обл., Токмацький р-н, м. Молочанськ, вул. Шевченка, 133-Б.
Однак, 21 травня 2015 року посадовими особами ГУ ДСНС України у Запорізькій області складено акт № 26 про недопуск до здійснення перевірки контролюючого органу для проведення планової перевірки.
Вважаючи, що вказане перешкоджання органу державного нагляду у здійсненні перевірки може привезти до небезпеки для життя і здоров'я людей, оскільки ПП "Інтер" здійснює діяльність з торгівлі пальним та АГЗС і АГЗС АГНКС є об'єктами підвищеної небезпеки, позивач звернувсь до суду з вимогою зобов'язати керівництво ПП "Інтер" забезпечити доступ до об'єктів планової перевірки.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2016 року, позовні вимоги задоволено в повному обсязі.
Зобов'язано ПП "Інтер":
- забезпечити доступ до об'єктів планової перевірки пожежної та техногенної безпеки на АГЗС АГНКС ПП "Інтер" за адресою: Запорізька обл., м. Токмак, вул. Воровського, 91 та АГЗС ПП "Інтер" за адресою: Запорізька обл., Токмацький р-н, м. Молочанськ, вул. Шевченка, 133-Б (в т.ч. всіх приміщень та обладнання) працівникам підрозділів ГУ ДСНС України у Запорізькій області для здійснення заходів планової перевірки;
- надати всі необхідні документи ПП "Інтер" для здійснення планової перевірки пожежної та техногенної безпеки на АГЗС АГНКС ПП "Інтер" за адресою: Запорізька обл., м. Токмак, вул. Воровського, 91 та АГЗС ПП "Інтер" за адресою: Запорізька обл., Токмацький р-н, м. Молочанськ, вул. Шевченка, 133-Б;
- забезпечити присутність уповноважених осіб ПП "Інтер" при здійсненні планової перевірки пожежної та техногенної безпеки АГЗС АГНКС ПП "Інтер" за адресою: Запорізька обл., м. Токмак, вул. Воровського, 91 та АГЗС ПП "Інтер" за адресою: Запорізька обл., Токмацький р-н, м. Молочанськ, вул. Шевченка, 133-Б.
У своїй касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їх рішення, та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Представник ГУ ДСНС України у Запорізькій області у своїх запереченнях вказує на необґрунтованість касаційної скарги і просить залишити її без задоволення, а судові рішення без змін.
Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 24 квітня 2015 року на адресу керівництва ПП "Інтер" направлено повідомлення № 79, в якому вказано, що на підставі Кодексу цивільного захисту України, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та розпорядження Кабінету Міністрів України № 317-р від 28 січня 2015 року "Про надання дозволу на проведення планових перевірок стану пожежної та техногенної безпеки" у період з 12 травня 2015 року по 26 травня 2015 року Токмацьким міськрайонним сектором ГУ ДСНС України у Запорізькій області буде здійснено перевірку додержання і виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту ПП "Інтер" АГЗС АГНКС, розташованого у м. Токмак, вул. Воровського, 91 та ПП "Інтер" АГЗС, що знаходиться у м. Молочанськ, вул. Шевченка, 133-Б.
Вищевказане повідомлення вручено 27 квітня 2015 року особисто директору ПП "Інтер" Корнієнку Валерію Анатолійовичу під розписку.
Однак, 12 травня 2015 року під час виходу на об'єкти перевірки керівництво ПП "Інтер", а також інші уповноважені особи підприємства, які б мали право взяти участь у проведенні планової перевірки були відсутні.
21 травня 2015 року посадові особи ГУ ДСНС України у Запорізькій області повторно з'явились на об'єктах перевірки, проте всі службові та допоміжні приміщення ПП "Інтер" було зачинено на замок, у зв'язку з чим складено акт № 26 про недопуск до здійснення контролюючим органом планової перевірки.
У зв'язку з відсутністю керівника суб'єкта господарювання або уповноваженої особи ПП "Інтер" акт про недопуск до здійснення перевірки № 26 відправлено рекомендованим листом на юридичну адресу відповідача та вручено останньому 27 травня 2015 року.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що дії контролюючого органу стосовно призначення та проведення перевірки підприємства вчинені у відповідності та на виконання приписів чинного законодавства.
Зазначена позиція була підтримана і Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом, який переглянув постанову суду першої інстанції та залишив її без змін.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначені висновки судів попередніх інстанцій вважає вірними та такими, що зроблені на підставі правильно застосованих норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
В силу пункту 5 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України обумовлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Приписами пункту 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Право звернення позивача до суду врегульовано підпунктом 5 пункту 9 розділу ІІІ Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02 листопада 2015 року № 1337 (далі - Порядок № 1337), в якому вказано, що посадові особи ДСНС України або її територіальних органів під час здійснення перевірок мають право, зокрема, звертатися у встановленому законом порядку до суду у випадку недопущення посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, з вимогою щодо зобов'язання суб'єкта господарювання забезпечити допуск до здійснення перевірки в цілому або частини приміщень об'єкта перевірки.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктами 3, 4 розділу ІІІ Порядку № 1337 перед початком перевірки посадові особи, які будуть її здійснювати, зобов'язані: з'ясувати, хто від суб'єкта господарювання (керівник, уповноважена особа) братиме участь у її проведенні; у разі участі у проведенні перевірки уповноваженої особи отримати оригінал або належним чином завірену копію документа, яким уповноважено відповідну особу; пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення на проведення перевірки та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу, і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення на проведення перевірки.
Посадова особа ДСНС України або її територіального органу без посвідчення на проведення перевірки та службового посвідчення не має права її здійснювати.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем адресовано підприємству повідомлення від 24 квітня 2015 року № 79 про проведення планової перевірки у період з 12 травня 2015 року по 26 травня 2015 року.
Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ Порядку № 1337 суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб ДСНС України або її територіального органу до здійснення перевірки, якщо останні не пред'явили передбачених пунктом 4 цього розділу документів.
Приписами пункту 11 розділу ІІІ Порядку № 1337 обумовлено, що у разі якщо суб'єкт господарювання не допускає посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, посадовою особою, яка здійснює перевірку, складається акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки, форму якого наведено в додатку 4 до цього Порядку.
Керівник або уповноважена особа суб'єкта господарювання в акті про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, зазначити мотиви своєї відмови у допущенні до проведення перевірки.
В акті про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки зазначаються дата, час його складання та відомості про посадову особу, яка склала акт, а також посада, прізвище, ім'я, по батькові особи керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання, яку ознайомлено з цим актом та якій вручено його під розпис.
Акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки складається у двох примірниках, один з яких надається керівнику або уповноваженій особі суб'єкта господарювання, а другий з відміткою про ознайомлення зберігається в наглядовій справі.
У разі відмови керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання від підписання акта про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки посадовою особою ДСНС України робиться відповідна відмітка щодо відмови від ознайомлення та отримання цього акта.
У разі відмови керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання отримати зазначений акт такий акт надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Як вбачається з матеріалів справи 12 травня 2015 року та 21 травня 2015 року під час виходу на об'єкти перевірки посадовими особами ГУ ДСНС України у Запорізькій області встановлено, що керівництво ПП "Інтер" та інші уповноважені особи підприємства, які б мали право взяти участь у проведенні планової перевірки були відсутні. Разом з цим, всі службові та допоміжні приміщення ПП "Інтер" було зачинено на замок.
У зв'язку з недопуском контролюючого органу до здійснення перевірки позивачем складено відповідний акт № 26 від 21 травня 2015 року, який направлено на адресу підприємства.
В силу статті 47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Приписами статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Відповідно до статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Визначення об'єкту підвищеної небезпеки міститься у статті 1 Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки" та означає об'єкт, на якому використовуються, виготовляються, переробляються, зберігаються або транспортуються одна або кілька небезпечних речовин чи категорій речовин у кількості, що дорівнює або перевищує нормативно встановлені порогові маси, а також інші об'єкти як такі, що відповідно до закону є реальною загрозою виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру.
З матеріалів справи вбачається, що ПП "Інтер" здійснює діяльність з торгівлі пальним, а тому АГЗС та АГЗС АГНКС є об'єктами підвищеної небезпеки, що також підтверджується і свідоцтвами про реєстрацію потенційно небезпечного об'єкта та свідоцтвом про державну реєстрацію об'єкта підвищеної небезпеки, які містяться в матеріалах справи.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України звертає увагу, що акт № 26 від 21 травня 2015 року про недопуск до здійснення контролюючим органом планової перевірки відповідачем не оскаржувалось, а відтак обставини, які зафіксовані в цьому акті є такими, що відповідають дійсності.
Доводи ПП "Інтер" стосовно того, що повідомлення від 24 квітня 2015 року про намір проведення планової перевірки № 79 підприємством отримано лише 27 травня 2015 року згідно з відміткою рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення спростовуються матеріалами справи, зокрема самим повідомленням № 79, в якому чітко вказано, що воно вручено особисто керівником ПП "Інтер" Корнієнком В. А. 27 квітня 2015 року, про що також свідчить і його підпис.
Разом з цим, слід зауважити, що спірним, на думку відповідача, рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, який міститься в матеріалах справи, 22 травня 2015 року відправлено акт № 26 про недопуск до здійснення перевірки від 21 травня 2015 року, який вручено ПП "Інтер" 27 травня 2016 року.
Аналізуючи вищенаведене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає забезпечення доступу до об'єктів планової перевірки виправданим у правовому сенсі за наявності інформації, яка свідчить про перешкоджання органу державного нагляду у здійсненні планової перевірки, що може привезти до небезпеки для життя і здоров'я людей.
Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.
Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.
Керуючись статтями 167, 220, 221, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Приватного підприємства "Інтер" залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2016 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий М. І. Смокович
Судді А. В. Єрьомін
О. В. Калашнікова