Ухвала суду № 64710979, 13.02.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2017
Номер справи
820/6764/16
Номер документу
64710979
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2017 р.Справа № 820/6764/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бегунца А.О.

Суддів: Старостіна В.В. , Рєзнікової С.С.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Київської обласної державної адміністрації на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.01.2017р. по справі № 820/6764/16

за позовом ОСОБА_1

до Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації , Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації

про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації (далі - відповідач 1), Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (далі - відповідач 2), в якому просив суд: визнати протиправним та скасувати рішення Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації оформленого протоколом №183 від 12.02.2016 року про відмову ОСОБА_1 у підтвердженні статусу "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС", з числа осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження; зобов'язати Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації поновити порушене законне право ОСОБА_1 шляхом видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та вкладку до нього.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11.01.2017 року вказаний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації оформлене протоколом №183 від 12.02.2016 року про відмову ОСОБА_1 у підтвердженні статусу "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС", з числа осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Київська обласна державна адміністрація, не погодившись із судовим рішенням в частині задоволених позовних вимог, подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.01.2017 року та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного і всебічного з'ясування обставин справи, що мають значення для справи. Зокрема, скаржник зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги його доводи щодо невідповідності історичній дійсності, відсутності відомостей про оформлення ОСОБА_1 перепустки на право в'їзду в зону відчуження.

Представники сторін в судове засідання апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки не повідомили.

Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У відповідності до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 27 липня 1993 року ОСОБА_1 було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії серії НОМЕР_1 та вкладку до посвідчення НОМЕР_2.

Відповідно до експертного висновку Харківської міжвідомчої експертної ради по встановленню причинного зв'язку хвороб та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та їх професійного характеру від 17 червня 1993 року № 6216 і довідки до акту огляду МСЕК серія МСБ № 144237 від 17.06.1998 року, позивачу встановлено III групу інвалідності, пов'язаної з професійним, захворюванням викликаним аварією на ЧАЕС та віднесено до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно витягу з протоколу № 183 від 12.02.2016 року засідання Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації, прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у підтвердженні статусу "Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС", з числа осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження.

Позивач, не погоджуючись із вказаним рішенням, звернувся до суду із даним позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що при видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії серії НОМЕР_1 норми діючого законодавства порушені не були.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 796-ХІІ), Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 р. № 51 (далі - Порядок № 51), Положенням про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого наказом МНС України від 03.09.1998 р. № 260 (далі - Положення № 260).

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.10 Закону №796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 14 Закону № 796-XII визначено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Так, до 1 категорії осіб відносяться інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (ст. 10,11 та ч. З ст. 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.

Згідно зі ст. 15 Закону № 796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Відповідно до ст. 65 Закону № 796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» є документом, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У п.п. 2, 10 Порядку № 51 закріплено, що посвідчення є документом, який підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Видача посвідчень провадиться іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Відповідно до п.п. 1.1, 1.2, 5.9, 5.12 Положення № 260 Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - це постійно діючий колегіальний орган, що створюється при Міністерстві праці та соціальної політики України для розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Основними принципами діяльності Комісії, зокрема є повнота розгляду наданих документів та інших підтвердних матеріалів; обґрунтованість прийнятих рішень.

Комісія розглядає питання громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, правоохоронних органів.

У разі встановлення Комісією факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення Комісії підлягає вилученню.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що правовою підставою для надання особі статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідної категорії є факт виконання нею робіт у зоні відчуження у відповідний період часу, що має підтверджуватися будь-яким документом з переліку, закріпленого у п. 10 Порядку № 51.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем на підтвердження факту виконання ним робіт у зоні відчуження у спірний період було надано наступні документи: рішення районного Московського суду м. Харкова від 29.04.1996 р. по справі № 2-212; копію розпорядження Виконавчого комітету Комінтернівської районної ради народних депутатів від 17.03.1992 № 34-2 "Про оплату за час роботи в ЗО км. Зоні Чорнобильської АЕС", експертний висновок Харківської регіональної міжвідомчої експертної ради по встановленню причинного зв'язку хвороб та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та їх професійного характеру від 17 червня 1993 року № 6216 та довідки до акту огляду МСЕК серія МСБ Х" 144237 від 17.06.1998 року, якими встановлено, що захворювання які пов'язані з впливом іонізуючих і інших шкідливих факторів при виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Водночас, колегія суддів зауважує, що факт перебування позивача в зоні відчуження у період з 16 червня по 1 липня 1986 року, який відповідачем ставиться під сумнів, підтверджується відповідними первинними документами та встановлений рішенням районного Московського суду м. Харкова від 29.04.1996 р. по справі № 2-212, яке набрало законної сили та яким також встановлено й факт отримання позивачем заробітної плати за цей період у підвищеному розмірі, а отже, зазначені обставини мають преюдиційне значення і, у відповідності до ч. 1 ст. 72 КАС України, не потребують доказування.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що при видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії серії НОМЕР_1 норми діючого законодавства порушені не були, рішення Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації оформленого протоколом №183 від 12.02.2016 року про відмову ОСОБА_1 у підтвердженні статусу "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС", з числа осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, підлягає скасуванню як таке, що прийняте без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Колегія суддів зазначає, що позивач, надавши письмові докази, що були предметом дослідження при розгляді справи судом першої інстанції, виконав вимоги ч.1 ст. 71 КАС України.

Натомість, відповідач, заперечуючи проти позову, в порушення вимог ч.2 ст. 71 КАС України, не надав жодних належних і допустимих доказів правомірності своїх дій.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Колегія суддів також зазначає, що апелянтом при поданні апеляційної скарги не було сплачено судовий збір.

01 лютого 2017 року ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду Київській обласній державній адміністрації відстрочено сплату судового збору за подання апеляційної скарги на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.01.2017 року по справі №820/6764/16 до ухвалення рішення по справі (а.с.76).

Оскільки на час постановлення даної ухвали апелянтом не було сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.01.2017 року, наявні підстави для стягнення з Київської обласної державної адміністрації судового збору в розмірі 1212 (тисяча двісті дванадцять) гривень 64 копійки на реквізити: отримувач - УДКСУ у Основ'янському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк: ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Київської обласної державної адміністрації залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.01.2017р. по справі № 820/6764/16 залишити без змін.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Київської обласної державної адміністрації судовий збір у розмірі 1212 (тисяча двісті дванадцять) гривень 64 копійки на реквізити: отримувач - УДКСУ у Основ'янському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк: ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Бегунц А.О.Судді(підпис) (підпис) Старостін В.В. Рєзнікова С.С.