Постанова № 64710302, 09.02.2017, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2017
Номер справи
682/2522/16-а
Номер документу
64710302
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 682/2522/16-а

Головуючий у 1-й інстанції: Зеленська В.І.

Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.

09 лютого 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Полотнянка Ю.П.

суддів: Драчук Т. О. Загороднюка А.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на постанову Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 14 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними,зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

25.10.2016 року позивач звернулася до суд з адміністративним позовом до Славутського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання неправомірною відмови у видачі довідок про заробітну плату державного службовця станом на 1 грудня 2015 року та станом на 1 травня 2016 року, що подається для перерахунку пенсії зі всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію та на яку нараховуються внески та загальнообов"Язкове державне пенсійне страхування, та про визнання неправомірною відмови у перерахунку її пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», про зобов'язання відповідача видати довідки про заробітну плату станом на 1 грудня 2015 року та станом на 1 травня 2016 року та здійснити перерахунок пенсії з 01.12.2015 р. та з 01.05.2016 р з розрахунку 83% заробітної плати.

Постановою Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 14 листопада 2016 року позов задоволено частково.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись зокрема на те, що підстави для перерахунку позивачу пенсії відсутні.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів п. 2 ч.1 ст. 197 КАС України, враховуючи достатність доказів для її вирішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, з 26.12.1994 року по 06.06.2008 року позивач перебувала в трудових відносинах з управлінням Пенсійного фонду України в Славутському районі та місті Славута Хмельницької області, була державним службовцем, що стверджується записами в трудовій книжці НОМЕР_1 (додається).

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивач перебуває на обліку в Славутському УПФ України як отримувач пенсії по інвалідності; з 07.06.2008 року їй призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 83 % від суми її місячної заробітної плати на посаді головного спеціаліста відділу по контрольно-перевірочній роботі з відрахування та сплати платежів Славутського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області (а.с.15).

20.09.2016 р позивач звернулася до Славутського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про видачу довідки про заробітну плату та складові заробітної плати державного службовця станом на 01 грудня 2015 року для звернення із заявою про перерахунок пенсії (а.с.12) у зв'язку зі збільшенням заробітної плати державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013.

15.08.2016 р ОСОБА_3 звернулася до Славутського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про видачу довідки про заробітну плату та складові заробітної плати державного службовця станом на 01 травня 2016 року для звернення із заявою про перерахунок пенсії (а.с.8) .

Листами від 15.08.2016 року № 6524/05 та від 21.09.2016 року № 80/С-14 Славутським об"єднаним управлінням Пенсійного фонду України Хмельницької області позивачку повідомлено про посадовий оклад державного службовця станом на 01.05.2016 р та станом на 01.12.2015 р , а також роз'яснено про виплату державним службовцям надбавок за ранг, яка встановлюється персонально відповідно займаній посаді, та за вислугу років, яка встановлюється персонально відповідно до стажу державної служби (а.с.10, 13).

Довідок про заробітну плату та складові заробітної плати державного службовця станом на 01грудня 2015 року та 01 травня 2016 р Славутське об"єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області позивачці для звернення із заявою про перерахунок пенсії не надало, а відтак позивач звернулась до суду за захистом своїх прав та інтересів.

За результатом розгляду справи, суд І інстанції дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову, оскільки на думку суду І інстанції надана листом Славутського ОУПФ України інформація у довільній формі про складові заробітної плати позивача станом на 1 грудня 2015 року та станом на 1 травня 2016 року є документом неналежної форми, тому не є документом, на підставі якого згідно чинного законодавства може бути прийняте рішення щодо перерахунку пенсії.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно ч.2 та 4 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла в період призначення позивачу пенсії)№3723-XIII від 16.12.1993 року на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XIII від 16.12.1993 року (в редакції від 04 лютого 2003 року) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (в редакції, що діяла до 15.12.2015 року) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Отже законодавством було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою з визначенням умов та порядку здійснення такого перерахунку.

Проте, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII текст ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XIII від 16.12.1993 року викладено в іншій редакції, а саме, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення Закону №76-VIII набрали чинності 01.01.2015 року.

Тобто, з 01.01.2015 року норми ст.37-1 Закону України «Про державну службу», які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку, були скасовані.

Пунктом 5 Розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Отже, з 01.06.2015 року норми Закону України «Про державну службу» №3723-XIII, в тому числі і ті, що регулюють порядок здійснення перерахунку пенсій державним службовцям, скасовано на підставі Закону №213-VIII.

Зазначені законодавчі зміни не були визнані неконституційними Конституційним Судом України.

З 01.05.2016 року Закон України «Про державну службу» №3723-XIII втратив чинність на підставі нового Закону України «Про державну службу» №889-VIII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України «Про державну службу» №889-VIII.

Крім цього, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15.12.2015 року, був виключений п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 відповідно до статей 51 і 52 нового Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року було встановлено мінімальний розмір посадового окладу у державних органах, затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби, розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців працюючим державним службовцям.

Проте, зазначена постанова Кабінету Міністрів України не передбачає, а ні можливості, а ні механізму перерахунку пенсій державного службовця у зв'язку із змінами розміру заробітної плати.

Дана постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності одночасно із Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, який також не передбачає перерахунок пенсій державного службовця.

Крім того , суд апеляційної інстанції зазначає, що форми довідок про заробітну плату (затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1, які надавалися для проведення перерахунку пенсії, виключені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016р. № 15-2.

Позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 15.08.2016р.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки заяву про перерахунок пенсії подано позивачем після 01.05.2016р., відповідачем обґрунтовано прийнято рішення про відмову в проведенні такого перерахунку.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а тому суд І інстанції дійшов помилкового висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

апеляційну скаргу Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області задовольнити повністю.

Постанову Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 14 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Славутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними,зобов'язання вчинити певні дії скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

Головуючий Полотнянко Ю.П. Судді Драчук Т. О. Загороднюк А.Г.