Ухвала суду № 64709859, 08.02.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2017
Номер справи
826/1781/16
Номер документу
64709859
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: №826/1781/16 Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.

У Х В А Л А

Іменем України

08 лютого 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сорочко Є.О.

Межевича М.В.

суддів: Земляної Г.В.

за участю секретаря Грисюк Г.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 грудня 2016 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кепіталс Груп" до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровського району Реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві, Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними дій, скасування запису та рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Товариства з обмеженою відповідальністю "Кепіталс Груп" (далі - ТОВ "Кепіталс Груп") звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровського району Реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві, Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі - ДПІ у Дніпровському районі) про визнання протиправними дій щодо внесення 28.10.2015 р. до Єдиного державного реєстру запису №10671430009021527 про відсутність позивача за місцезнаходженням; скасування такого запису; визнання протиправним та скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 29.10.2015 р.; зобов'язання внесення до Реєстру платників податку на додану вартість відповідних змін щодо скасування анулювання реєстрації та відновлення запису про реєстрацію позивача.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 грудня 2016 року позов задоволено частково. Скасовано запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 28.10.2015 р. №10671430009021527, вчинений державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровського району Реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м Києві відносно ТОВ «Кепіталс Груп» (код ЄДРПОУ 39621694). Визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ у Дніпровському районі про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Кепіталс Груп» від 29.10.2015 р. Зобов'язати ДПІ у Дніпровському районі внести до Реєстру платників податку на додану вартість відповідні зміни щодо скасування анулювання реєстрації ТОВ «Кепіталс Груп» від 29.10.2015 р. та запису про реєстрацію ТОВ «Кепіталс Груп» як платника податку на додану вартість. В іншій частині позову відмовлено.

На вказану постанову ДПІ у Дніпровському районі подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати в частині задоволення позову та в цій частині ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до матеріалів справи, ТОВ «Кепіталс Груп» зареєстроване в якості юридичної особи 05.02.2015 р., про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № 1 067102 0000 021527, місцезнаходження: 02160, м.Київ, Дніпровський район, проспект Возз'єднання, буд. 15/17, офіс 318-2.

Позивач з 01.04.2015 р. був зареєстрований платником податку на додану вартість, що підтверджується витягом №1526534501302 з Реєстру платників податку на додану вартість від 15.04.2015 р.

Рішенням ДПІ у Дніпровському районі від 29.10.2015 р. анульовано реєстрацію ТОВ «Кепіталс Груп» як платника податку на додану вартість.

Підставою для анулювання такої реєстрації стала наявність запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.

Задовольняючи позов в оскаржуваній частині, суд першої інстанції виходив з того, що ДПІ у Дніпровському районі не дотримано передбаченої законодавством процедури встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податку, що має наслідком скасування запису про відсутність позивача за місцезнаходженням та відповідно і рішення про анулювання реєстрації позивача як платника ПДВ.

Колегія суддів погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.

Відповідно до підпункту 181.1.1 пункту 180.1 статті 181 Податкового кодексу України для цілей оподаткування податком на додану вартість платником податку є будь-яка особа, що провадить господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному статтею 183 цього розділу.

Згідно пункту 183.12 статті 183 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих як платники податку.

Пунктом 184.1 статті 184 цього Кодексу встановлено, що реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка. проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається за наявності визначених підпунктами «а» - «и» підстав, зокрема, у разі, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб га фізичних осіб-підприємців наявний завис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис яро відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Згідно розділу 3 Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 17.05.2010 р. №336 (далі - Положення), щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням (місцем проживання) та місцезнаходження (місце проживання) якого не з'ясовано, структурний підрозділ органу ДПС проводить такі заходи: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платникам податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання); за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків, та отримує Інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками.

У разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції (додаток 1).

Пунктом 4.3. Положення передбачено, що за даними адресного бюро Міністерства внутрішніх справ України встановлюються місця реєстрації фізичних осіб та всіх посадових осіб, засновників платника податків (заходи оформити довідкою або рапортом).

Відповідно до п. 4.4 Положення, за необхідності співробітник податкової міліції звертається із письмовим запитом до відповідного структурного підрозділу органів ДПС про отримання інформації щодо джерел доходів засновників і керівників платника податків.

Згідно п. 4.5. Положення, за встановленими адресами здійснюються виїзди та опитуються засновники і керівники платника податків (за згодою) щодо фактичного місцезнаходження платника податків та документів фінансово-господарської діяльності (заходи оформлюються поясненням або рапортом).

Крім того, згідно п. 4.8. Положення кожний проведений захід оформлюється документально (довідкою або рапортом).

Разом з тим, пунктом 12.2 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. №1588 (далі -Порядок) визначено, що підрозділи контролюючого органу: стосовно платників податків, якими не подано у встановлені законом терміни податкових декларацій (звітів, розрахунків), у порядку, передбаченому законодавством, самостійно визначають суму грошового зобов'язання, проводять роботу з узгодження грошового зобов'язання та інші заходи, а також стосовно платників податків, які мають податковий борг, у порядку, передбаченому законодавством, здійснюють заходи з погашення податкового боргу.

У рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні будь-якого виду перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками контролюючих органів здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження, місця проживання) платника податків, відповідальних та пов'язаних осіб.

Згідно п. 12.3. Порядку у разі неможливості вручення платнику податків довідки, свідоцтва, листа чи будь-якого іншого документа, направленого органом державної податкової служби, у зв'язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) замість акта перевірки місцезнаходження, місця проживання) платника податків оформляється довідка про неможливість вручення документа платнику податків із зазначенням причин та додаванням відповідних документів (за наявності). Заміна акта довідкою не проводиться, якщо іншими нормативно-правовими актами передбачено складання акта.

Акт перевірки місцезнаходження платника податків або довідка про неможливість вручення документа платнику податків не складається працівниками органів державної податкової служби, якщо до Єдиного державного реєстру внесено запис про відсутність платника податків за місцезнаходженням.

Щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та нез'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділу податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою. До Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру само зайнятих осіб вносяться дані про подання запиту.

Пунктом 12.5. Порядку №1588 передбачено, якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. №18-ОПП (додаток 26) для вжиття заходів, передбачених частиною 12 статті 19 Закону.

Копія повідомлення підшивається до реєстраційної частини облікової справи платника податків. Про надсилання такого повідомлення вноситься запис до журналу обліку повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою №19-ОПП (додаток 25).

Аналогічні правила встановлення місцезнаходження платника податків закріплені підпунктами 3.1.1, 3.1.2 пункту 3.1 розділу ІІ вищевказаного Положення №336.

З наведених норм вбачається, що контролюючий орган надсилає повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням форми №18-ОПП державному реєстратору для вжиття заходів, передбачених ч. 14 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» лише після здійснення передбачених Порядком №1288 та Положенням №336 заходів для встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 15.04.2014 р. №21-4а14.

Однак, ДПІ у Дніпровському районі як суб'єктом владних повноважень не надано суду доказів здійснення належних заходів, передбачених Порядком №1288 та Положенням №336.

Разом з тим, витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 07.12.2015 р. підтверджується місцезнаходження ТОВ «Кепіталс Груп» за адресою: 02160, м. Київ, Дарницький район, просп. Возз'єднання, буд. 15/17, офіс 318-2.

Як вбачається із вказаного витягу ТОВ «Кепіталс Груп» протягом року неодноразово підтверджувало своє місцезнаходження, а саме: 04.08,2015 р. запис №10671060005021527; 07.08.2015 р. запис №10671060006021527; 13.08.2015 р. запис №10671060007021527; 25.08.2015 р. запис №10671060008021527; 02.11.2015 р. запис №10671060010021527; 04.12.2015 р. запис №10671060011021527.

Крім того, згідно матеріалів справи між ТОВ «Кепіталс Груп» та ТОВ «Бліц Актів» укладено договір суборенди нежилого приміщення від 05.02.2015 р. про передачу в оренду приміщення площею 13.кв.м. за вказаною адресою, що відповідає адресі ТОВ «Кепіталс Груп», зазначеній у реєстраційних документах. Актом приймання-передачі до договору суборенди приміщення від 05.02.2015 р. зафіксовано факт передачі об'єкта оренди.

Відповідно до абзацу 2 частини 12 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

Згідно з абзацом 2 частини 14 статті 19 цього Закону якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до ЄДР запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для внесення державним реєстратором такого запису слугувало повернення рекомендованого листа, надісланого реєстратором юридичній особі відповідно до абзацу 2 частини 12 статті 19 зазначеного Закону, на виконання повідомлення (форма № 18-ОПП) від органу ДПС.

Таким чином, державним реєстратором відділу державної реєстрації внесено запис №10671430009021527 про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням із дотриманням норм чинного законодавства. Однак, такі дії були вчинені державним реєстратором на підставі повідомлення ДПІ у Дніпровському районі №18-ОПП, із порушенням податковим органом процедури встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податку.

За таких обставин реєстраційний запис №10671430009021527 про відсутність позивача за місцезнаходженням та як наслідок рішення ДПІ у Дніпровському районі про анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість від 29.10.2015 р. підлягають скасуванню.

На підтвердження обґрунтованості підстав для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, ДПІ у Дніпровському районі не надано суду належних доказів, тому вказане рішення є протиправним.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції та не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваного рішення судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, які впливають на правильність вирішення справи.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2017 р. ДПІ у Дніпровському районі відстрочено сплату судового збору до прийняття рішення у справі. Станом на 08.02.2017 р. судовий збір заявником апеляційної скарги не сплачено, тому він підлягає стягненню судом, в розмірі встановленому ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", - 6063,20 грн. (110% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви). Згідно із ч. 1 ст. 9 цього Закону, судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову в оскаржуваній частині, тому апеляційну скаргу ДПІ у Дніпровському районі необхідно залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 грудня 2016 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 грудня 2016 року - без змін.

Стягнути з Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 6063,20 грн.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

головуючий суддя Сорочко Є.О.

судді Межевич М.В.

Земляна Г.В.

Повний текст ухвали складено 13.02.2017 року

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Земляна Г.В.

Межевич М.В.