Справа № 815/3573/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2017 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л. І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, старшого державного інспектора ВДК та НВ Управління УТВ у Вінницькій області Заболотного В.І., головного спеціаліста ВДК та НВ Управління УТВ в Одеській області Яворського В.В. про скасування довідки, акту та розрахунку до акту, визнання протиправними дій, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулася фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, старшого державного інспектора ВДК та НВ Управління УТВ у Вінницькій області Заболотного В.І., головного спеціаліста ВДК та НВ Управління УТВ в Одеській області Яворського В.В. про скасування довідки від 17.06.2016 року, акту №0000276 та №060926 від 17.06.2016 року, розрахунку до акту №0000276 від 17.06.2016 року, визнання протиправними дій старшого державного інспектора ВДК та НВ Управління УТВ у Вінницькій області Заболотного В.І. та головного спеціаліста ВДК та НВ Управління УТВ в Одеській області Яворського В.В. стосовно відображення даних вагового контролю у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 17.06.2016 року у акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0000276 від 17.06.2016 року, у розрахунку до акту №0000276 від 17.06.2016 року, складених відносно транспортного засобу належного позивачу Renault Magnum 440, державний номер НОМЕР_1, з напівпричепом Schwarzmuller, державний номер НОМЕР_2, протиправними, не чинними за відсутності в діях позивача складу правопорушення.
Позивач та його представник до суду не з'явилися, надали клопотання про розгляд справи без їх участі в письмовому провадженні. З адміністративного позову вбачається, що водієм шляхом перевантаження сільськогосподарської продукції на передні осі автомобіля були приведені габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність до нормативів, однак повторний габаритно-ваговий контроль відповідачами не здійснений, транспортний засіб продовжив рух без його затримання, що свідчить про відсутність порушень вагових параметрів після проходження контролю, а тому відстань для нарахування плати за проїзд має рахуватися тільки до пункту габаритно-вагового контролю. Крім того, позивач здійснював перевезення подільного вантажу, методика зважування якого відсутня, а дозвіл на перевезення такого вантажу з перевищенням ваги не може бути наданий.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи, заперечень на позов не надав.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України суд має право розглянути справу у письмовому провадженні, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду та за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України, неявку в судове засідання сторін, відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до положень п. 4, 16 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення, зокрема, рейдових перевірок.
Рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи із можливістю використання спеціального обладнання, призначеного для здійснення габаритно-вагового контролю.
Згідно із п. п. 4 п. 2, п. 3 «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
На виконання своїх повноважень, старшим державним інспектором ВДК та НВ Управління УТВ у Вінницькій області Заболотним В. І. та головним спеціалістом ВДК та НВ Управління УТВ в Одеській області Яворським В. В. 17.06.2016 року на а/д «Київ-Одеса» (450 км +500 м), на підставі направлення за №026113 від 13.06.2016 року, здійснено рейдову перевірку транспортного засобу марки Renault Magnum 440, державний номер НОМЕР_1, з напівпричепом Schwarzmuller, державний номер НОМЕР_2, що належить ОСОБА_1, під керуванням водія ОСОБА_4, за результатами якої складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №060926 від 17 червня 2016 року, з яким водій ознайомився, однак, від пояснень та підпису відмовився (аркуші справи 111, 113).
Зазначеною перевіркою встановлено порушення перевізником вимог ст. 48, ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», тобто, надання послуг з перевезення вантажу (соя) з перевищенням вагових обмежень без оформлення дозволу, що надає право на рух автомобільними дорогами України (навантаження на ось 25,46 тони, що перевищує норму на 3,46 тони).
Результати здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки Renault Magnum 440, державний номер НОМЕР_1, з напівпричепом Schwarzmuller, державний номер НОМЕР_2, що належить ОСОБА_1, оформлені довідкою від 17.06.2016 року, з якої вбачається навантаження на строєні осі 25,46 тон, при максимально допустимому навантаженні 22 тони (аркуш справи 110), а тому відповідачами складений акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0000276 від 17.06.2016 року (аркуш справи 114).
За результатами здійснення габаритно-вагового контролю відповідачем складений розрахунок плати за проїзд від 17.06.2016 року, відповідно до якого маршрут перевезення зазначений с. Красилівка, Київської області - Овідіополь, Одеської області, пройдена відстань складає 443 км., вага на строєну ось транспортного засобу складає 25,46 тон, а тому позивач має сплатити 717,66 Євро (аркуш справи 112).
Під час зважування транспортного засобу використовувалася вимірювальна техніка, яка сертифікована належним чином (Сертифікат затвердження типу засобів вимірювальної техніки №UA-M1/1-2195-2007 від 21.11.2007 року) та пройшла повірку, що підтверджується свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки №34-00/4667, чинного до 31.08.2016 року (аркуші справи 116-117).
Відповідно до п. 22.1 «Правил дорожнього руху», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 року маса вантажу, що перевозиться, і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.
Згідно із п. 3 «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2001 року, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 «Правил дорожнього руху», зокрема, навантаження на строєні осі перевищує 22 тони та рух таких транспортних засобів у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги», рух транспортних засобів, навантаження на вісь яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ч. 3 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно із п. 16 «Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони», затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994, перевезення великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Згідно із п. 4 «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2001 року, рух вагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Відповідно до п. 16, 18, 21, 27, 28, 30, 31-1 «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року, габаритно-ваговий контроль на стаціонарних пунктах включає документальний, попередній та/або точний контроль, на пересувних - документальний, точний контроль.
За результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення.
У разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку, вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів.
Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.
Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Отже, нормами законодавства встановлені вимоги щодо здійснення перевезень вантажу великоваговими транспортними засобами на автомобільних дорогах загального користування та обов'язковою умовою під час здійснення відповідних перевезень є дотримання перевізником вагових параметрів відповідного транспортного засобу, а в разі перевезення вантажу з перевищенням відповідних вагових параметрів з перевізника справляється плата за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.
Підтвердженням порушення позивачем вагових параметрів є складені відповідачами документи (акти, довідка), відповідно до яких позивачем перевищено навантаження на строєні вісі на 3,46 тони (25,46 тони замість 22 тонн), що становить 15,73%, а тому плата за проїзд, в даному випадку, визначається у потрійному розмірі та відповідно до розрахунку складає 717,66 Євро.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Суд звертає увагу на те, що позивач в судове засідання не з'являвся та не надав жодного доказу в обґрунтування позовних вимог та спростування даних відповідачів щодо відстані, яку пройшов транспортний засіб, усунення порушень після проведення вагового контролю, в актах проведення перевірки та перевищення нормативних вагових параметрів не зазначено про будь-які зауваження водія щодо виявлених порушень, тощо, а тому суд вважає ці обставини не доведеними позивачем.
Згідно із ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати розподіляються відповідно до вимог ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, старшого державного інспектора ВДК та НВ Управління УТВ у Вінницькій області Заболотного В.І., головного спеціаліста ВДК та НВ Управління УТВ в Одеській області Яворського В.В. про скасування довідки від 17.06.2016 року, акту №0000276 та №060926 від 17.06.2016 року, розрахунку до акту №0000276 від 17.06.2016 року, визнання протиправними дій старшого державного інспектора ВДК та НВ Управління УТВ у Вінницькій області Заболотного В.І. та головного спеціаліста ВДК та НВ Управління УТВ в Одеській області Яворського В.В. стосовно відображення даних вагового контролю у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 17.06.2016 року у акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0000276 від 17.06.2016 року, у розрахунку до акту №0000276 від 17.06.2016 року, складених відносно транспортного засобу належного позивачу Renault Magnum 440, державний номер НОМЕР_1, з напівпричепом Schwarzmuller, державний номер НОМЕР_2, протиправними, не чинними за відсутності в діях позивача складу правопорушення - відмовити.
Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Л.І. Свида