ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2016 р. Справа № 804/182/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: судді Сидоренко Д.В., при секретарі Гелетій М.Т., розглянувши за участю:
представника позивача: ОСОБА_1,
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
до Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області
про визнання протиправним та скасування рішення.
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області з позовними вимогами про визнання протиправним та скасування рішення від 29.10.2015р. №0039691706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальному розмірі 15941,62 грн., відповідного до якого за період з 13.09.2013р. по 27.04.2015р. застосовано штраф в розмірі 4920,64 грн. (10%) та нараховано пеню в сумі 11020,98 грн., та №0039631706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальному розмірі 107,49 грн., відповідного до якого за період з 22.10.2013р. по 23.06.2015р. застосовано штраф в розмірі 104,36 грн. (10%) та нараховано пеню в сумі 3,13 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржувані рахунки винесено з порушенням вимог Інструкції №449 та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», розрахунок штрафних санкцій є необґрунтованим та не відповідає показникам, зазначеним в рішенні, містить незаконний розмір пені, а також не містить підстав виникнення сум прострочених платежів.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про час, дату і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, направляв заперечення на адміністративний позов. В запереченнях на адміністративний позов зазначив, що 10.02.2014р. позивачем подано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2013 рік, де сума нарахованого єдиного внеску склала 36634,44 грн., проте сплачено 20154,57 грн. Також 28.02.2015р. позивачем подано додаток 5 таблицю 1, де сума нарахованого єдиного внеску склала 8330,63 грн.. За період з 01.01.2015р. по 29.10.2015р. позивачем сплачено 23405,57 грн., залишок заборгованості - 2044,68 грн. 20.06.2014р. позивачем подано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за травень 2014 року, де сума нарахованого єдиного внеску склала 310,85 грн. З урахуванням наявної переплати заборгованість склала 228,93 грн., який був погашений 23.06.2014р. У зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску 29.10.2015р. прийняті рішення про застосування штрафних санкцій та пені №0039691706 та №0039631706.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності та перебуває на обліку в Криворізькій південній об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, як платник єдиного внеску, та перебуває на загальній системі оподаткування.
29 жовтня 2015 року податковим органом винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0039691706, яким на підставі ч.10, п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" до ФОП ОСОБА_2 застосовано штрафні санкції у сумі 4920,64 грн. за період з 13.09.2013р. по 27.04.2015р. та нараховано пеню у розмірі 11020,98 грн. (0,1 від суми недоїмки) та рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0039631706, яким на підставі ч.10, п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" до ФОП ОСОБА_2 застосовано штрафні санкції у сумі 104,36 грн. за період з 22.10.2013р. по 23.06.2014р. та нараховано пеню у розмірі 3,13 грн. (0,1 від суми недоїмки).
Вказані рішення були оскаржені позивачем в судовому порядку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Під час розгляду справи судом перевірено прийняті відповідачем рішення на відповідність вимогам законодавства та встановлено наступне.
Відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначаються правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", платниками єдиного внеску є, зокрема, фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 7, частини 11 статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Відповідно до пункту 3.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства доходів і зборів України №455 від 09.09.2013р., Для платників, зазначених у підпунктах 3 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, єдиний внесок встановлюється відповідно до Закону у розмірі 34,7 відсотка суми доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Відповідно до частини 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", платники єдиного внеску, зазначені в пункті 4 частини 1 статті 4 цього Закону, зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь в провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Відповідно до частини 12 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно ч.10 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сумм (п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування").
Згідно пояснень відповідача, викладених у письмових запереченнях, та позивачем не спростовано, 10.02.2014р. ФОП ОСОБА_2 подано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2013 рік (№1403011372), де сума нарахованого єдиного внеску склала 36634,44 грн.
Разом з тим, станом на 31.12.2013р. за позивачем обраховувалась недоїмка зі сплати єдиного внеску у розмірі 457,62 грн.
На протязі 2014 року ФОП ОСОБА_2 сплачено єдиного внеску у розмірі 20154,57 грн., недоїмка станом на 31.12.2014р. - 17119,62 грн.
28.02.2015р. ФОП ОСОБА_2 подано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2014 рік (№1509634197), де сума нарахованого єдиного внеску склала 8330,63 грн.
За період з 01.01.2015р. по 29.10.2015р. ФОП ОСОБА_2 сплачено єдиного внеску у розмірі 23405,57 грн., недоїмка станом на 31.12.2015р. - 2044,68 грн.
Вказані дані підтверджено даними облікової картки платника податку.
З наданого відповідачем витягу з облікової картки платника податку за період з 31.12.2013р. по 31.12.2015р. вбачається порушення ФОП ОСОБА_2 термінів сплати єдиного внеску.
Судом встановлено, що відповідачем здійснено нарахування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у відповідності до вимог статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", а саме: застосовано штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сумм та нараховано пеню з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За викладених обставин справи, враховуючи порушення ФОП ОСОБА_2 термінів сплати єдиного внеску, суд вважає, що спірні рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 29.10.2015р. №0039691706 та №0039631706 винесено на законних підставах та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
У судовому засіданні, яке відбулось 07.07.2016 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складено 12.07.2016 року.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Д.В. Сидоренко