Постанова № 64708103, 31.03.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2016
Номер справи
804/446/16
Номер документу
64708103
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2016 р. Справа № 804/446/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: судді Сидоренко Д.В., при секретарі Гелетій М.Т., розглянувши за участю:

представника позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача: ОСОБА_2,

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Головного управління Державної Фіскальної служби у Дніпропетровській області

до Управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Комунальне житлово-експлуатаційне підприємство № 7

про стягнення заборгованості.

Обставини справи: До Дніпропетровського окружного адміністративного суду на новий розгляд надійшла адміністративна справа за позовом Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Головного управління Державної Фіскальної служби у Дніпропетровській області до Управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради про стягнення з Департаменту житлово-комунального господарства та капітального будівництва міської ради, в управлінні якого перебуває комунальне житлово-експлуатаційне підприємство №7, на користь державного бюджету заборгованість з податку на додану вартість в сумі 445407,67 грн. та заборгованості з податку на прибуток в сумі 27342,52 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем не здійснювалась у порядку та строки, визначені законодавством, сплата податку на додану вартість та податку на прибуток.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2016р. адміністративна справа № 804/446/16 прийнята до провадження суддею Сидоренко Д.В., та справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.03.2016р. допущено заміну відповідача Державну податкову службу у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби, на його правонаступника - Державну податкову службу у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної Фіскальної служби у Дніпропетровській області.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити їх у повному обсязі.

Відповідач у судовому засіданні заперечував проти позову.В заперечення на адміністративний позов зазначив, що вказана заборгованість Комунального житлово-експлуатаційного підприємства № 7 з податку на додану вартість в сумі 445407,67 грн. та з податку на прибуток в сумі 27342,52 грн. є погашеною.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України (далі по тексту - ПК України).

Пунктом 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з п. 46. 1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 ст. 49 ПК України).

Згідно з п.п. 49.18. ст. 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Відповідно до п. 54. 1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 ПК України).

Порядок оподаткування з податку на додану вартість визначений Розділом V Податкового кодексу України.

Згідно із ст. 203 цього Розділу податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Як вбачається з матеріалів справи, Комунальне житлово-експлуатаційне підприємство №7 зареєстроване 30.05.2003 року як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради та взято 09.01.2004 року на податковий облік як платник податків у Державній податковій інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Головного управління Державної Фіскальної служби у Дніпропетровській області.

Згідно довідки про стан розрахунків з бюджетом станом на 27.01.2013р. відповідач мав заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 433747,00 грн. та з податку на прибуток у розмірі 27342,52 грн., який виник внаслідок несплати підприємством узгоджених сум податкових зобовязань, самостійно визначених у поданих податкових деклараціях, а також з пені в розмірі 11660,67 грн., що виникла в звязку з несплатою узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість.

Так, відповідачем в порядку декларування податкових зобовязань до податкового органу було самостійно надано декларації з податку на додану вартість: від 15.04.2011р. №55356, в якій сума грошового зобов'язання складає 32902 грн.; від 19.05.2011р. №74864, в якій сума грошового зобов'язання складає 26789 грн.; від 16.06.2011р. №80323, в якій сума грошового зобов'язання складає 31769 грн.; від 19.07.2011р. №93432, в якій сума грошового зобов'язання складає 27637 грн.; від 17.08.2011р. №109237, в якій сума грошового зобов'язання складає 37865 грн.; від 16.09.2011р. №111719, в якій сума грошового зобов'язання складає 38624 грн.; від 17.10.2011р. №120384, в якій сума грошового зобов'язання складає 36147 грн.; від 16.11.2011р. №130556, в якій сума грошового зобов'язання складає 36901 грн.; від 19.12.2011р. №132904, в якій сума грошового зобов'язання складає 39517 грн.; від 17.01.2012р. №140421, в якій сума грошового зобов'язання складає 39846 грн.; від 20.02.2012р. №2545, в якій сума грошового зобов'язання складає 33056 грн.; від 19.03.2012р. №3927, в якій сума грошового зобов'язання складає 23305 грн.; від 20.04.2012р. №9550, в якій сума грошового зобов'язання складає 7107 грн.; від 16.05.2012р. №18849, в якій сума грошового зобов'язання складає 4501 грн.; від 11.06.2012р. №20258, в якій сума грошового зобов'язання складає 3507 грн.; від 09.07.2012р. №25839, в якій сума грошового зобов'язання складає 210 грн.; від 13.08.2012р. №35727, в якій сума грошового зобов'язання складає 1800 грн.; від 12.09.2012р. №37384, в якій сума грошового зобов'язання складає 3726 грн.; від 05.10.2012р. №39474, в якій сума грошового зобов'язання складає 3732 грн.; від 09.11.2012р. №53860, в якій сума грошового зобов'язання складає 3291 грн.; від 12.12.2012р. №55475, в якій сума грошового зобов'язання складає 1515 грн.

Також, в порядку декларування податкових зобовязань до податкового органу були надані наступні декларації з податку на прибуток: декларація з податку на прибуток від 09.02.2012р. №153707, в якій сума грошового зобов'язання складає 31688 грн.; декларація з податку на прибуток від 08.05.2012р. №17348, в якій сума грошового зобов'язання складає 3708 грн.; декларація з податку на прибуток від 07.08.2012р. №32626, в якій сума грошового зобов'язання складає 3942 грн.; декларація з податку на прибуток від 24.10.2012р. №48612, в якій сума грошового зобов'язання складає 4326 грн.

Отже з урахуванням часткової сплати грошових зобовязань з податку на прибуток, станом на 27.01.2013р. відповідач мав заборгованість з податку на прибуток в сумі 27342,52 грн.

Проте 29.12.2015р. платіжним дорученням №2071 від 29.12.2015р. погашено податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 445406,67 грн., платіжним дорученням №2072 від 29.12.2015р. погашено податковий борг з податку на прибуток у розмірі 27342,52 грн., що підтверджено витягами з облікової картки платника податку, наданими ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

Також позивач звертався до Департаменту житлово-комунального господарства та капітального будівництва міської ради листом № 41464/10/24-0466 про розгляд питання щодо прийняття рішення про погашення податкового боргу Комунального житлово-експлуатаційного підприємства №7, що належить до комунальної форми власності.

У звязку з неотриманням відповіді на вказане звернення ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, з посиланням на положення пункту 96.3 статті 96 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), звернувся до суду з позовом про стягнення податкового боргу з Управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради, як головного розпорядника коштів міського бюджету.

Права органів доходів і зборів на час розгляду справи передбачені ст. 20 Податкового кодексу України.

Згідно з п.п.20.1.18 та 20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до п.п.20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податного боргу або його частини.

Разом з тим, відповідно до п.96.1 ст.96 ПК України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, повязаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобовязаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про: виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради; затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

Згідно з п.96.3 ст.96 ПК України відповідь щодо прийняття одного із зазначених у пункті 96.1 цієї статті рішень надсилається органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.

У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог орган державної податкової служби зобовязаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.

В той же час, наведені особливості погашення податкового боргу комунальних підприємств не змінюють послідовність реалізації стадій стягнення податкового боргу, визначених статтею 95 ПК України.

Так, згідно з п.95.1 цієї ст.95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Для цього орган державної податкової служби звертається в порядку п.95.3 ст.95 ПК України до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

За правилами п.95.7 ст.95 ПК України продаж майна платника податків здійснюється на публічних торгах та/або через торгівельні організації.

Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що податковим законодавством встановлено особливий порядок погашення заборгованості платників податків (у тому числі комунальних підприємств) перед бюджетами та визначено перелік заходів, які повинен здійснити контролюючий орган у певній послідовності для примусового стягнення податкового боргу, а саме: звернутись до суду з вимогою про стягнення коштів з рахунків у банку; отримати судовий дозвіл на погашення усієї суми боргу за рахунок майна; провести торги з продажу майна, внесеного в податкову заставу.

Якщо усі перелічені заходи не мали результатом погашення податкового боргу комунального підприємства, то податковий орган вчиняє дії, передбачені статтею 96 ПК України, для залучення коштів (майна) органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке підприємство, для погашення податкового боргу останнього.

Проте в даному випадку ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області не надано доказів вжиття заходів щодо стягнення з КЖЕП № 7 податкового боргу на підставі та в черговості, встановлених чинним на час виникнення спірних правовідносин законодавством, зокрема, не надано доказів здійснення податковим органом заходів щодо стягнення всієї суми податкового боргу з рахунків КЖЕП № 7, реалізації його майна, внесеного в податкову заставу.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що 15.07.2013р. Дніпропетровським окружним адміністративним судом розглянуто справу №804/6580/13-а за позовом Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби до управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради, третя особа - Комунальне житлово-експлуатаційне підприємство №7, про стягнення заборгованості за податковим боргом та стягнуто з управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради на користь бюджету заборгованість з податку на додану вартість в сумі 445407,67 грн. та заборгованість з податку на прибуток в сумі 27342,52 грн.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Головного управління Державної Фіскальної служби у Дніпропетровській області є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.

Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 31.03.2016 року.

У повному обсязі постанову складено 07.04.2016 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Суддя ОСОБА_3