Ухвала суду № 64703748, 06.02.2017, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
06.02.2017
Номер справи
234/1513/17
Номер документу
64703748
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 234/1513/17

Провадження № 1-кс/234/715/17

У Х В А Л А

Іменем України

06 лютого 2017 року

Слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Переверзєва Л.І., розглянувши клопотання старшого слідчого СУ Головного управління Національної поліції в Донецькій області підполковника поліції ОСОБА_1щодо надання дозволу на проведення перевірки субєкта господарювання -,

ВСТАНОВИВ:

До Краматорського міського суду Донецької області надійшло клопотання старшого слідчого СУ Головного управління Національної поліції в Донецькій області підполковника поліції ОСОБА_1щодо надання дозволу на проведення перевірки субєкта господарювання, у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017050000000056 від 19.01.2017р. у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України.

Згідно клопотання, Слідчим управлінням Національної поліції в Донецькій області проводиться досудове розслідування за фактом зловживання службовим становищем посадовими особами санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації «Смарагдове місто» (ЄДРПОУ 23354172) управління освіти і науки Донецької обласної держадміністрації на користь третіх осіб, що призвело до неефективного використання бюджетних коштів та завдало матеріальних збитків державним інтересам.

Відомості за вказаним фактом прокуратурою Донецької області внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017050000000056 від 19 січня 2017 року. Попередня правова кваліфікація вчиненого злочину ч.2 ст.364 КК України - зловживання службовим становищем посадовими особами санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації «Смарагдове місто» (ЄДРПОУ 23354172) управління освіти і науки Донецької обласної держадміністрації на користь третіх осіб, що призвело до неефективного використання бюджетних коштів та завдало матеріальних збитків державним інтересам.

Підставою для внесення відомостей до ЄРДР стало опублікування 14.01.2017 в ЗМІ, а саме на сайті Інтернет видання «Українська правда» статті з назвою «Дитячий санаторій, яким опікується дружина президента, придбав продукти утричі дорожче від ринку». Згідно викладених в статті обставин, посадові особи санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації «Смарагдове місто» управління освіти і науки Донецької обласної держадміністрації у 2016-2017 роках укладали договори на придбання для дітей сиріт продуктів харчування та одягу за цінами значно вищими ніж середньо-ринкова вартість.

Так, директор СОЦСР «Смарагдове місто» ОСОБА_2 20-23 грудня 2016 року за цінами значно вище ринкових без проведення процедури публічних закупівель здійснила закупівлю за 15 прямими договорами з ФОП ОСОБА_3 продуктів харчування консерви, коренеплоди (картопля), риба свіжоморожена, масло вершкове, сир сичужний, цукор, шоколад, яблука, рис, борошно, крупи з зерна зернових культур, овочі листкові, овочі цибулинні, плоди тропічних культур, м'ясо птиці, на загальну суму 1237537,14 грн. Товар поставлений та оплачений.

Крім того, директор СОЦСР «Смарагдове місто» ОСОБА_2 13 січня 2017 року за цінами значно вище ринкових без проведення процедури публічних закупівель здійснила закупівлю за 27 прямими договорами з ФОП ОСОБА_3 продуктів харчування на загальну суму 3259671, 0 грн.

Також, у січні 2017 року за результатом проведення 6 тендерних процедур публічних закупівель директором СОЦСР «Смарагдове місто» ОСОБА_2 укладено договори на закупівлю продуктів харчування на суму понад 7,3 млн. грн. за цінами, які також значно вищі ніж їх середньо-ринкова вартість.

Вищезазначені дії посадових осіб санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації «Смарагдове місто» управління освіти і науки Донецької обласної держадміністрації, а саме директора ОСОБА_2 призвели до неефективного використання бюджетних коштів, порушення п.6 ч.1 ст. 7 Бюджетного кодексу України щодо ефективності та результативності використання бюджетних коштів, що завдало матеріальних збитків державним інтересам.

Враховуючи вищевикладене, з метою забезпечення повноти, всебічності та неупередженості досудового розслідування кримінального правопорушення, зокрема для отримання відомостей, які є необхідними для належної кваліфікації вчиненого діяння, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, з?ясування у належний процесуальний спосіб законності проведення закупівель у 2016-2017 роках та ефективності використання бюджетних грошових коштів, виникла необхідність в проведенні позапланової перевірки додержання законодавства та фінансово-господарської діяльності посадових осіб санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації «Смарагдове місто» управління освіти і науки Донецької обласної держадміністрації спеціалістами органу державного фінансового контролю, тобто фахівцями Державної аудиторської служби України.

Згідно до ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Отже, перевірка в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК України, а відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів.

Згідно положень чинного законодавства України слідчий та прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.

Так, відповідно до п.п.«б», п.12 прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.

Відповідно до п.п.«в», п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.

Згідно з п.2 ч.1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до додатку зазначеної постанови, однією з державних інспекцій, якій надається дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців є Державна аудиторська служба України.

Крім того, відповідно до п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.

Таким чином, законом встановлено судовий контроль за дотриманням законності та обґрунтованості втручання у господарську діяльність, зумовлену потребами досудового розслідування задля досягнення його дієвості.

Згідно п.1 Постанови КМУ № 43 від 03.02.2016 (далі Постанова) Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Згідно п.п.3 п.3 Постанови - основними завданнями Держаудитслужби є здійснення державного фінансового контролю, спрямованого на оцінку ефективного, законного, цільового, результативного використання та збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, досягнення економії бюджетних коштів;

Відповідно п.п.4 п.4 Постанови Держаудитслужба здійснює контроль за:

цільовим, ефективним використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів;

досягненням економії бюджетних коштів і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів;

цільовим використанням і своєчасним поверненням кредитів (позик), отриманих під державні (місцеві) гарантії;

достовірністю визначення потреби в бюджетних коштах під час складання планових бюджетних показників та відповідністю взятих розпорядниками бюджетних коштів бюджетних зобовязань відповідним бюджетним асигнуванням, паспорту бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу в бюджетному процесі);

відповідністю взятих розпорядниками бюджетних коштів довгострокових зобовязань за енергосервісом затвердженим в установленому порядку умовам закупівлі енергосервісу;

дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів;

дотриманням законодавства про державні закупівлі;

веденням бухгалтерського обліку, а також складенням фінансової і бюджетної звітності, паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання (у разі застосування програмно-цільового методу в бюджетному процесі), кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету;

станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності;

виконанням функцій з управління обєктами державної власності;

станом внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту у розпорядників бюджетних коштів, станом внутрішнього контролю в інших підконтрольних установах;

усуненням виявлених недоліків і порушень.

Відповідно п.п. 23 п. 6 Постанови держаудит служба для виконання повледних на неї завдань у разі виявлення збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку.

Згідно п. 7 Постанови - Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

Матеріали перевірки ДержаудитслужбаУкраїни матимуть суттєве доказове значення в рамках досудового розслідування. Можливість провести вказану перевірку без дозволу слідчого судді відсутня.

З метою проведення повного, всебічного та об'єктивного розслідування, слідчий просив надати дозвіл на проведення позапланової документальної перевірки санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації «Смарагдове місто» (ЄДРПОУ 23354172) управління освіти і науки Донецької обласної держадміністрації.

Розглянувши клопотання з доданими матеріалами, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Слідчим управлінням Національної поліції в Донецькій області проводиться досудове розслідування за фактом зловживання службовим становищем посадовими особами санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації «Смарагдове місто» (ЄДРПОУ 23354172) управління освіти і науки Донецької обласної держадміністрації на користь третіх осіб, що призвело до неефективного використання бюджетних коштів та завдало матеріальних збитків державним інтересам.

Відомості за вказаним фактом прокуратурою Донецької області внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017050000000056 від 19 січня 2017 року. Попередня правова кваліфікація вчиненого злочину ч.2 ст.364 КК України - зловживання службовим становищем посадовими особами санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації «Смарагдове місто» (ЄДРПОУ 23354172) управління освіти і науки Донецької обласної держадміністрації на користь третіх осіб, що призвело до неефективного використання бюджетних коштів та завдало матеріальних збитків державним інтересам.

Підставою для внесення відомостей до ЄРДР стало опублікування 14.01.2017 в ЗМІ, а саме на сайті Інтернет видання «Українська правда» статті з назвою «Дитячий санаторій, яким опікується дружина президента, придбав продукти утричі дорожче від ринку». Згідно викладених в статті обставин, посадові особи санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації «Смарагдове місто» управління освіти і науки Донецької обласної держадміністрації з січня 2013 року укладали договори на придбання для дітей сиріт продуктів харчування та одягу за цінами значно вищими ніж середньо-ринкова вартість.

Згідно статті 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.

Відповідно до п. 2.4. Порядку взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України, затвердженого наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України 19.10.2006 року № 346/1025/685/53, позапланова виїзна ревізія на обєкті контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним:

- постанови про призначення ревізії та відповідного рішення суду, яке є дозволом для органу ДКРС на проведення ревізії, у якому зазначаються: підстави проведення ревізії, дата її початку та дата закінчення, номер, дата та підстави порушення кримінальної справи, орган, що порушив кримінальну справу, для ревізії у субєкта господарювання, який не віднесено Законом до підконтрольних установ; постанови про призначення ревізії, винесеної після порушення кримінальної справи проти посадових (службових) осіб обєкта контролю підконтрольної установи. Якщо справу порушено не проти цих осіб, а за певним фактом, що стосується діяльності підконтрольної установи, до постанови додається дозвіл суду на проведення ревізії.

Матеріали клопотання дають достатні підстави вважати, що службові особи санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації «Смарагдове місто» код ЄДРПОУ 23354172 зловживаючи службовим становищем порушували вимоги Податкового кодексу України, Бюджетного кодексу України, що призвело до неефективного використання бюджетних коштів та завдало матеріальних збитків інтересам держави.

Беручи до уваги вищевикладене, з метою повного, всебічного, обєктивного проведення досудового розслідування вважаю, що клопотання старшого слідчого СУ Головного управління Національної поліції в Донецькій області підполковника поліції ОСОБА_1 про призначення позапланової документальної перевірки підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись п.10, ч.2 ст.36, п.5, ч.2 статтею 40, статті 93 КПК України, п.2 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014 №408 та п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014, ЗУ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в України», Порядком взаємодії органів Державної контрольно-ревізійної служб, органів прокуратури, внутрішніх справ,Служби безпеки України, затвердженим спільним наказом Наказ Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України від 19.10.20106р. №346/1025/685/53,

У Х В А Л И В:

Клопотання старшого слідчого СУ Головного управління Національної поліції в Донецькій області підполковника поліції ОСОБА_1 про призначення позапланової документальної перевірки - задовольнити.

Надати дозвіл надати дозвіл посадовим особам Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вулиця Архітектора Енгельса, 26/2), до позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації «Смарагдове місто» (ЄДРПОУ 23354172) управління освіти і науки Донецької обласної держадміністрації (84432, Донецька область, Лиманський район, с. Соснове, вул. Лісна, буд. 1а) шляхом ревізії за період з 01.12.2016 по 06.02.2017, з питань:

- дотримання чинного законодавства під час фінансово-господарської діяльності, бухгалтерського обліку, а саме законність надходження і ефективне витрачання бюджетних коштів та матеріальних цінностей при проведенні процедур публічних закупівель;

- законність укладання договорів без проведення процедури публічних закупівель,

- ефективність використання бюджетних коштів,

-перевірка фактичної наявності цінностей (коштів, товарно-матеріальних цінностей, устаткування тощо) та поставленої продукції,

- встановлення розміру збитків державі чи установі, визначення їх розміру під час укладання та виконання договорів на закупівлю продуктів харчування.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддяОСОБА_4