Справа № 629/1801/16-ц
Номер провадження 2/629/50/17
Р I Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09.02.2017 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі: головуючого судді Мішуровської С.Т., за участю секретаря Фалькової І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Лозова Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Харківгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківгаз збут» про зобовязання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Публічного акціонерного товариства «Харківгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківгаз збут» про зобовязання вчинити певні дії та з уточненням позовних вимог просить:
1. Нарахування ПАТ «Харківгаз» за особовим рахунком 140116 у березні 2015 року, а також нарахування ТОВ «Харківзбут» за особовим рахунком НОМЕР_1 у січні, березні та у квітні 2016 року визнати такими, що не відповідають п.5 ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» правильні нарахування такі: за березень 2015 року - 7,68 (пільга), за січень, березень, квітень 2016 року - 32,35 ( сплачено пільгами), зобовязати ПАТ «Харківгаз», ТОВ «Харківгаз збут» здійснити перерахунки та нарахувати до суми переплати - 0,32 грн. по березню 2015 року, по січню 2016 року - 1,71 грн. по березню 2016 року - 1,77 грн. по квітню 2016 року - 1,42 грн., разом - 5,22 грн.
2. Зобовязати ТОВ «Харківгаз збут» через необґрунтовану відмову невідкладно надати йому оригінал рахунку № НОМЕР_1 за липень 2016 року, та забезпечити у подальшому незалежно чи існує переплата чи не існує, надавати рахунки безперешкодно і своєчасно.
3. Зобовязати ПАТ «Харківгаз», ТОВ «Харківгаз збут» через порушення надавачем послуг розрахункового періоду - календарного місяця (зокрема, докази: оригінал рахунку за січень 2014 рік, встановлений постачальником за обєм газу - 36м3 за поточними показниками газового лічильника 326м3 при фактичних показниках - 305,673м3 на 26.02.2014р.) здійснити та нарахувати перерахунки з 01 червня 2015 року до 01 червня 2016 року (включно) за фактичними показниками лічильника газу, що на 01.07.2015 року становлять - 482,135м3, на 01.10.2015 рік 509,072м3, на 01.03.2016року - 560м3 (різниця, за якими здійснено розрахунок, дорівнює 482,135м3 469м3 = 13,135м3), виходячи з величини середньомісячного обсягу споживання газу на рівні 9м3 (в місяць) із наданням йому письмового обґрунтування через застосування до споживачів «Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сімї», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 року № 389 (постанова набирає чинності з 01 липня 2015 року) та зміною пільги: 50% - 2 на пільги: 50% - 1 чол. без здійснення виконавцем контрольного зняття показань лічильника газу на 01 липня 2015 року та неврахуванням повідомлення споживача у четвер 25.06.2015 року за телефоном 2-59-91, зазначеного у рахунку за травень 2015 року, фактичних показань лічильника газу на 25.06.2015 рік - 479 м3.
4. Зобовязати ТОВ «Харківгаз збут» у платіжних документах, що виставляються постачальником споживачу, вказувати окремо нарахування пільг та субсидії, як відбувалось до листопада 2015 року, підстава абзац третій підпункту 4.6 розділу ІV «Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам», затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2500.
5. Визнати дії ПАТ «Харківгаз», ТОВ «Харківгаз збут» протиправними через застосування з 1 травня 2016 року постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня № 317 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року № 409», а також з 1 липня 2015 року «Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сімї» всупереч вимогам ч.ч. 2, 3 ст.2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ та ст. 22 Конституції України, зменшення розміру пільг з 01.05.2016 року до 24,42 грн., зміни пільги: 50% - 2 на пільги 50% - 1 з 01.07.2015 року незаконними, а норми за наявності газової плити в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача -7,1 м3 на одну особу на місяць необґрунтованими.
6. Пункт шостий позовних вимог позивач просив викласти в такій редакції, а саме:
Згідно із ч.1 ст.649 ЦК України заяви-приєднання у рахунках за грудень 2015 року і за лютий 2016 року із надуманими плановими обємами споживання газу у розрізі календарних місяців та навязаними розрахунками і способом оплати, що є порушенням п.3 ч.1 ст.21 Закону України «Про захист прав споживачів», визнати такими, що не відповідають Типовим договорам від 30 вересня 2015 року №2500, від 30.09.2015 року № 2498; зобовязати ПАТ «Харківгаз», ТОВ «Харківзбут» привести заяви-приєднання у відповідність до вимог пункту 5.5. розділу V Типового договору від 30.09.2015 року №2498, оформити заяви належним чином та надати їх споживачеві або зобовязати ТОВ «Харківгаз збут» забезпечити здійснення розрахунків за квитанціями абонентської книжки постачальника відповідно до вимог п.4.5. розділу IV Типового договору від 30 вересня 2015 року № 2500 за умови не обмеження у праві здійснювати оплату через банківську систему оплати, поштового переказу незаконними комісійними зборами у три і більше гривень; дії ТОВ «Харківгаз збут» і ПАТ «Харківгаз» по наданню споживачеві рахунку за газ та послуги з газопостачання у грудні 2016 року за недоведеними до споживача обємами (обсягом) постачання та споживання природного газу, що містяться в базі даних оператора газотранспортної системи, і є порушенням вимог абзацу першого пункту 4.4. розділу IV Типового договору від 30 вересня 2015 року№ 2500 та п. 5.5. розділу V Типового договору від 30 вересня 2015 року № 2498 визнати незаконними, протиправними.
7. Зобовязати ПАТ «Харківгаз», ТОВ «Харківгаз збут» згідно з п.11 ч.1 ст.26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначити умови доступу до квартири, будинку, приміщення, на земельну ділянку для усунення аварій, неполадок, огляду мереж, зняття контрольних показників засобів обліку та їх оприлюднити.
8. Пункт восьмий позовних вимог позивач просив викласти в такій редакції, а саме:
Відповідно до ст. 22 ЗУ «Про захист прав споживачів» захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється судом. При задоволенні вимог споживача суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної (немайнової шкоди). Споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що повязані з порушенням їх прав. За необґрунтовану відмову в наданні відповідної інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, несвоєчасне надання інформації та навмисне приховування інформації, що завдало споживачеві матеріальної та моральної шкоди, газопостачальне/газорозподільне підприємство відшкодовує її на підставі рішення суду. Згідно ч.1 ст. 649 ЦК України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.
9. Пункт дев'ятий позовних вимог позивач просив викласти в такій редакції, а саме:
Згідно ч.4 ст. 13 ЗУ «Про ринок природного газу» від 09 квітня 2015 року № 329-VIII, захист прав споживачів природного газу фізичних осіб регулюється цим Законом, ЗУ «Про захист прав споживачів» та іншими нормативно-правовими актами. На порушення п.1 ч.1 ст. 13 ЗУ «Про ринок природного газу» споживач не має права, зокрема, на вільний вибір постачальника. Порушення ст. 21 ЗУ «Про захист прав споживачів» має своє повне підтвердження. Порушення ч.ч. 2, 3 ст. 2 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у даному випадку сумнівів не викликає. Права та пільга для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни. Нормативні акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежую права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними. Визнати дії позивача недійсними щодо відсутності вільного вибору постачальника.
10. Визнати дії ПАТ «Харківгаз» із 01.04.2015 року до 07.07.2016 року, а дії ТОВ «Харківгаз збут» з 01.07.2015 року до наступного часу протиправними, через незабезпечення права споживача самостійно щомісяця станом на 1 число місяця, що настає за розрахунковим періодом, зазначити у платіжних документах фактичні показники лічильника, та порушенні постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2015 року № 74 і не здійснення розрахунків за послуги газопостачання за квитанціями розрахункової книжки постачальника, які самостійно заповнюються споживачем, і здійснення розрахунків за надані послуги з газопостачання за платіжними документами, які виписує постачальник, за відсутності домовленості сторін, без згоди споживача, що завдає споживачеві матеріальної та моральної шкоди. Тобто бажає, щоб оплата проводилася по розрахунковим книжкам.
11. Визнати твердження за п. 2 у платіжних документах, які виписує постачальник "У разі порушення терміну слати, газопостачання може бути припинено", а також абзац 4 памятки ПАТ «Харківгаз» незаконними, які суперечать Закону України «Про ринок природного газу» та Публічним договорам.
Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що відповідачі належним чином відповідно до закону про надання послуг з газопостачання свої обовязки не виконують, спосіб звязку, зазначений в платіжних документах, не можливо використати, відповідач на дзвінок не відповідає, на запити відповідача дає пояснення формальні, не по суті заявлених вимог. Більш того, надавач послуг здійснює приписки, наприклад, за лютий 2015 року нарахування складають 18.м3., за липень 2015 року - 18.м3., у жовтні 2015 року - 21 м3, за листопад 2015 року - 14 м3, при обємах споживання 10м.3 газу в місяць. У лютому 2016 року нараховано 14 м3 при фактичних показниках -8,983 м3. Крім того, у порушення ст.213 закону України «Про захист прав споживачів» від 12 травня 1991 року замість наданням абонентської книжки Постачальника відповідно до п. 4.5.Розділу IV Типового договору постачання природного газу, споживачеві навязується планові, фактично надумані обєми споживання природного газу. З 01 липня 2015 року припинена дія пільги ОСОБА_2. Постанова Кабінету міністрів України від 27 квітня 2016 року № 317 Про внесення змін до постанови кабінету міністрів України від 06 серпня 2014 року № 409, зменшує вище зазначену норму 9м.3. до 7,1 м3 на особу на місяць, що на 01.07.2015 року становлять 482,135 м3. на 01.10.2015 становить - 509,072 м3, залишено поза увагою перерахунок із 01.03.2016 року за фактичними показниками лічильника - 560м3, тобто порушено розрахунковий період. Станом на подання позовної заяви відбулися неправильні нарахування за березень 2015 року, не здійснюються надання рахунків належним чином за фактичними показниками лічильника.
У судовому засіданні позивач уточнені позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позові.
Представник відповідачів ПАТ «Харківгаз», ТОВ «Харківгаз збут» в судовому засіданні позов не визнала, з підстав, зазначених у письмових запереченнях, пояснила, що відповідачі законодавство не порушували, в звязку з тим, що вони вчасно не отримували від позивача показання лічильника газу, нарахування відбувалося за плановими величинами середньомісячного споживання газу в опалювальний період, заборгованість у позивача зараз перед відповідачами відсутня.
Вислухавши сторони, перевіривши матеріали справи, судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що позивач мешкає за адресом: АДРЕСА_1 та є споживачем послуг газопостачання, які надає ПАТ «Харківгаз» за вказаним адресом на підставі договору про надання населенню послуг з газопостачання від 09.12.2010 року, укладеного між сторонами (договір № 140116).
За вказаним адресом зареєстровані двоє осіб: позивач по справі та його брат. Позивач ОСОБА_1, відповідно до посвідчення серії С № 084527, має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни
Відповідно до п. 5 ст. 15 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особам, на яких поширюється чинність цього Закону, надається 50-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
У відповідності до ст.ст. 10, 60 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Щодо пункту першому позовних вимог суд виходить із наступного.
Згідно Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики № 420 від 03.04.2014 року , ( втратила чинність на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг№ 583 від 03.03.2015 року, яканабрала чинності з 01 квітня 2015 року) про встановлення роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення, роздрібна ціна газу за 1 м-3 у березні 2015 року становила 1,182 грн.
Позивачем було використано у березні 2015 року 13 м3 газу. Отже, 13 м3газу х 1,182 грн. : 2= 7,68 грн. Таким чином ПАТ « Харківгаз» невірно визначив пільгу за особовим рахунком 140116 за березень 2015 року, зазначивши розмір грошового еквіваленту (пільгу) в розмірі 7,35 грн.
Із довідки ТОВ «Харківгаз Збут» про розмір грошового еквіваленту пільг за спожиті житлово-комунальні послуги вбачається, що він користується знижкою з оплати за газопостачання як член сім загиблого ВВВ на 50% та застосований такий грошовий еквівалент, а саме: у листопаді - грудні 2015 року - 32,35; у січні 2016 року - 30,64, у лютому - 32,35, у березні 2016 року - 30,58, у квітні 2016 року - 30, 93.(а.с.212). Однак, з розрахунком таких грошових еквівалентів за січень, березень, квітень 2016 року за особовим рахунком НОМЕР_1 суд не погоджується з наступних підстав.
Згідно Постанови № 583 від 03.03.2015 року, діючою на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено роздрібну ціну на природний газ, що використовується для потреб населення у разі використання природного газу 7,188 грн за 1 м3 (Постанова втратила чинність на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг№ 1224 від 07.07.2016).
Згідно Постанови КМУ від 8 червня 1996 р. № 619 Про затвердження норм споживання природного газу населенням, норма споживання природного газу населення встановлена - 9 м-3. (Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ № 204 від 23.03.2016).
Отже, 9 м-3 х 7,188 грн. : 2 = 32,35 грн.
Таким чином грошовий еквівалент за січень, березень, квітень 2016 року становила 32,35 грн. Отже, відповідачем ТОВ «Харківгаз збут» невірно нарахований грошовий еквівалент пільги за спожитий газ. Тому вимога ОСОБА_1 по першому пункту, обґрунтована та підлягає задоволенню.
Щодо п. 2 уточнених позовних вимог про зобовязання ТОВ «Харківгаз збут» надати йому оригінал рахунку № НОМЕР_1 за липень 2016 року, та забезпечити у подальшому незалежно чи існує переплата чи не існує, надавати рахунки безперешкодно і своєчасно, суд вважає, дана вимога підлягає задоволенню частково в частині надати оригінал рахунку № НОМЕР_1 за липень 2016 року, оскільки споживач має право отримувати оригінал рахунку, до того ж відвідачем не доведено, що рахунок за липень 2016 року був направлений споживачу послуг.
Щодо вимоги про забезпечення у подальшому незалежно чи існує переплата чи не існує, надавати рахунки безперешкодно і своєчасно, суд вважає дана вимога задоволенню не підлягає, оскільки надавати рахунки передбачено в Кодексі газорозподільних систем, який набрав чинності з 01.04.2014 року та затверджений Постановою національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09. № 2494, де в главі 6, розділі 6 в п.4 вказано, що оплата вартості послуг за договором розподілу природного газу здійснюється споживачем на підставі відповідного рахунка Оператора ГРМ на умовах договору розподілу природного газу, тому суд не вбачає спірних відносин з цього приводу, крім того суд не може вирішувати спір на майбутнє.
Відносно третього пункту уточнених позовних вимог, суд вважає, дана вимога задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до норм, встановлених пунктом 4 глави 4 розділу 9 Кодексу газорозподільних систем, побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобовязаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом пяти діб (до 05 числа включно) надавати їх оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу.
У разі неотримання оператором ГРМ до 06 числа місяця показань лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний обєм розподілу та споживання природного газу по обєкту споживача за розрахунковий період визначається оператором ГРМ на рівні планового місячного обєму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача, з урахуванням вимог цього Кодексу. Якщо за підсумками наступного місяця споживач своєчасно проінформує про покази лічильника газу, формування обєму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показань. Також, відповідно до п. 17 Постанови КМУ № 2246 від 09 грудня 1999 року "Про затвердження Правил надання населенню послуг з газопостачання", яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин (Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ № 442 від 13.07.2016 року) розрахунковимперіодомдля визначеннярозміруоплати послуг з газопостачання є календарниймісяць.Платазанадані протягом розрахункового періоду послуги з газопостачання вноситься непізніше10числанаступногомісяця, якщо договором не встановлено інший строк. Зняття показань лічильників газупроводитьсяспоживачем щомісяцястаномна1число місяця, що настає за розрахунковим.. Газопостачальнепідприємствомає право контролювати правильність зняттяпоказаньтаоформленняспоживачем платіжних документів.
Позивач не оспорював в судовому засіданні той факт, що вчасно не були передані показання використання газу згідно лічильнику.
Нарахування оплати за спожитий природний газ по особовому рахунку позивача у березні та квітні 2016 року здійснювалась згідно з показаннями лічильника газу з врахуванням 50% знижки, передбаченої ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту. До того ж згідно довідки фінансового стану відповідача заборгованість позивача перед відповідачем відсутня (а.с.229).
Щодо пункту четвертого уточнених позовних вимог, то відповідно до п. 4.6 Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015р. № 2500, усі платіжні документи, що виставляються постачальником споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені сторонами цього договору. До того ж в квитанціях, які надав позивач, вказано нарахування пільг та субсидій, окремо вказувати дані позиції Типовим договором не передбачено, тому дана вимога ОСОБА_1 не обґрунтована.
Щодо п.5 позовних вимог, суд вважає, дана вимого задоволенню не підлягає та виходить з наступного. Листом ТОВ «Харківгаз збут» від 19.07.2016 року за № 347 позивачу розяснено, що відповідно до абонентської програми «RQC-billing» нарахування плати за спожитий природний газ по особовому рахунку № НОМЕР_1 здійснюється на 2 проживаючих відповідно до показань приладу обліку газу з урахуванням пільги «Член сімї загиблого (померлого) ветерана війни» (ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») в розмірі 50% на 1 особу.
З 01 липня 2015 року Законом України від 28.12.2014 року № 76-VIII внесені зміни до законодавчих актів, якими регулюються умови надання пільг. Зокрема передбачено, що для деяких категорій пільговиків, пільга на оплату житла (квартирна плата) комунальних послуг та придбання палива для індивідуального опалення з 01 липня 2015 року скасована або її надають із врахуванням доходів сімї пільговика: «Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сімї», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015р. № 389.
Оскільки сума доходу позивача не перевищує суму доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, позивач має право на 50% знижку в оплаті за спожитий газ.
З 01.05.2016р. сума пільги зменшилась у звязку зі зміною норм споживання природного газу, на які поширюється дія пільги 7,1м3 на приготування їжі на 1 особу при 9м3 до 01.05.2016р. на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2016р. № 317 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року № 409».
Так, фактична витрата природного газу у травні 2016 року по особовому рахунку позивача склала 11м3. Нарахування становить: 7,1м3 (пільгова норма)*6,879грн.*50%(пільга)=24,42 грн. Без пільг 3,9м3*6,879=26,83 грн. Всього нараховано абоненту: 24,42+26,83=51,25 грн., по пільзі 24,42 грн.
З урахуванням викладеного, щодо зміни дві пільги - 50% на одну особу, то дане передбачено законодавством та з боку порушень відповідачів суд не вбачає.
Щодо шостого пункту уточнених позовних вимог, суд виходить з наступного. Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам є договором публічним та договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього Договору. Фактом згоди Споживача про приєднання до умов цього Договору є отримання Постачальником поданої Споживачем заяви-приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам. (далі - заява-приєднання) за формою, встановленою у додатку 1 до цього Договору, та/або сплачений Споживачем рахунок (квитанція) Постачальника за поставлений природний газ, а щодо постачальника, на якого в установленому чинним законодавством порядку покладені спеціальні обовязки з постачання природного газу побутовим споживачам, - факт споживання природного газу відповідно до вимог Правил постачання та за умови, що у Споживача відсутній інший діючий постачальник (для забезпечення приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам усіх діючих побутових споживачів, обєкти яких знаходяться в межах закріпленої території постачальника із спеціальними обовязками, останній в установленому порядку надсилає кожному побутовому споживачу заяву-приєднання разом із супровідним листом за формою, встановленою у додатку 2 до цього Договору).
Із матеріалів справи вбачається, та не заперечувалося відповідачем, що ТОВ «Харківгаз збут» та ПАТ «Харківгаз» надавали рахунки ОСОБА_1 та вказували обсяг спожитого газу, який не відповідав дійсним показникам лічильника використання газу споживачем. Так у рахунку за газ та послуги з газопостачання за грудень 2016 року ( т.2. а.с.11) вказано показання споживання природного газу позивачем - 16 м.3, що не відповідає фактичним показникам лічильника природного газу споживача. До того ж відповідачем були відправлені ОСОБА_1 заяви-приєднання з обємами споживання газу, які теж не відповідали фактичним обсягам споживання газу. Однак заяви-приєднання не були отримані відповідачем з пропозиціями споживача, тобто не були оформлені належним чином у відповідність до вимог пункту 5.5. розділу V Типового договору від 30.09.2015 року №2498. Тому, суд вважає, що дії ТОВ «Харківгаз збут» та ПАТ «Харківгаз» по наданню споживачеві рахунку за газ та послуги з газопостачання за недоведеними до споживача обємами (обсягом) постачання та споживання природного газу та нарахуванню за плановими обємами газу та послуг з газопостачання у грудні 2016 року неправомірними. Суд вважає за необхідне зобовязати відповідачів привести заяву-приєднання відповідно до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послух від 30.09.2015 року № 2498 «Про затвердження Типового договору розподілу природного газу» та відповідно до умов Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послух від 30.09.2015 року № 2500.
Відповідно до даного договору, спосіб оплати має бути визначений споживачем в заяві-приєднанні. При цьому споживач не обмежується у праві здійснювати оплату через банківську платіжну систему, шляхом он-лайн переказу, поштового переказу, внесення готівки через касу постачальника та в інший не заборонений чинним законодавством спосіб.
Слід зазначити, що відповідно до п. 12 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 р. № 2246, що діяли в тому числі у період з 01.04.2015 року по 07.07.2016 року, розрахунки за надані послуги з газопостачання можуть провадитися: за розрахунковими книжками; за платіжними документами, які виписуються газопостачальним підприємством. Порядок і форма розрахунку визначаються у договорі.
Відповідно до пункту 12 розділу ІІІ Правил постачання природного газу, що діють на даний час, оплата побутовим споживачем за надані послуги з газопостачання може провадитися: за квитанціями абонентської книжки постачальника; за платіжними документами, які виписуються постачальником. Порядок оплати за поставлений газ визначається в заяві-приєднанні. Відповідно до п.112 Правил № 2246 розрахунки за надані послуги з газопостачання можуть проводитися: за розрахунковими книжками або за платіжними документами, які виписуються газопостачальним підприємством. Порядок і форма розрахунку визначається у договорі.
Враховуючи пояснення ОСОБА_1 про його звернення до ТОВ «Харківгаз збут» про надання абонентської книжку Постачальника, однак в цьому йому було відмовлено, суд вважає, можливим зобовязати Товариство з Обмеженою Відповідальністю «Харківгаз збут» надати ОСОБА_1 абонентську книжку Постачальника відповідно до вимог п.4.5. розділу IV Типового договору від 30 вересня 2015 року № 2500.
Відносно сьомого пункту уточнених позовних вимог щодо зобовязання відповідачів визначити умови доступу до квартири, суд виходить із наступного.
Відповідно до Кодексу газорозподільних систем, який набрав чинності з 01.04.2014 року та затверджений Постановою національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09. № 2494 у розділі 7 зазначено у п.2 , що споживач зобовязаний допустити представників Оператора ГРМ на власні обєкти та не протидіяти їм при здійсненні заходів з припинення (обмеження) розподілу природного газу. При отриманні від Оператора ГРМ письмової вимоги про самостійне обмеження або припинення споживання (відбору) природного газу споживач зобовязаний виконати вимогу Оператора ГРМ та самостійно обмежити або припинити споживання (відбір) природного газу.
Згідно п. 7 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобовязаний допускати у приміщення, будинки і споруди представників виконавця/виробника для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних і профілактичних оглядів та перевірки показників засобів обліку.
Пунктом 11 частини 1 статті 26 вказаного закону встановлено, що істотними умовами договору на надання житлово-комунальних послуг є умови доступу в квартиру, будинок, приміщення, на земельну ділянку для усунення аварій, неполадок, огляду мереж, зняття контрольних показників засобів обліку.
Порядок доступу до житла та іншого володіння для ліквідації аварій, проведення оглядів технічного стану, перевірки показань засобів обліку передбачений ст. 17 даного закону.
Так, споживач зобов'язаний забезпечити доступ до мережі, арматури, засобів обліку, розподільчих систем представників виконавця/виробника за наявності в них відповідного посвідчення: 1) для ліквідації аварій - цілодобово; 2) для встановлення і заміни санітарно-технічного та інженерного обладнання, проведення технічних та профілактичних оглядів, зняття контрольних показників засобів обліку тощо - згідно з істотними умовами договору.
Працівники виконавця/виробника повинні поважати права споживачів, перебувати (відвідувати) тільки в тих приміщеннях, де розташоване обладнання, перевірка, ремонт, огляд якого відбувається.
У невідкладних випадках, пов'язаних з урятуванням життя людей та майна, може бути здійснене проникнення до житла та іншого володіння особи для проведення в них огляду та ліквідації аварій без отримання згоди споживача (несанкціонований доступ) у порядку, встановленому цією статтею.
Якщо споживач відсутній і при цьому немає можливості встановити зв'язок з ним з метою його інформування про необхідність негайного прибуття до приміщення або він відмовляється допустити в займані ним приміщення представників виконавця/виробника і при цьому є об'єктивні підстави вважати, що аварія, неполадки, які унеможливлюють надання житлово-комунальних послуг іншим споживачам, відбулися саме в цих приміщеннях, - доступ у приміщення відбувається без отримання згоди споживача (несанкціонований доступ).
Представник виконавця/виробника попереджає споживача, який присутній, але відмовляється допустити до житла та іншого володіння, про здійснення несанкціонованого доступу.
Під час здійснення несанкціонованого доступу і до повного завершення робіт, визначених частиною сьомою цієї статті, повинні бути присутні: представник виконавця/виробника, представник балансоутримувача/управителя, Національної поліції, аварійно-ремонтної бригади та споживач з будь-якого із суміжних приміщень.
Відповідно до підпункту 4 пункту 5.5 Типового договору постачання природного газу оператор ГРМ зобов'язується не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу та формувати обєм розподілу та споживання природного газу по Споживачу за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахування його фактичних показань.
Таким чином, умови доступу до квартири, будинку, приміщення, на земельну ділянку для усунення аварій, неполадок, огляду мереж, зняття контрольних показників засобів обліку визначено Законом України «Про житлово-комунальні послуги» та Типовим договором постачання природного газу побутовим споживачам, в звязку з чим сьомий пункт уточнених позовних вимог не підлягає задоволенню.
Пункт восьмий щодо стягнення моральної шкоди, суд, вважає, дана вимога задоволенню не підлягає. Відповідно до ч.1 ст. 11167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Згідно Постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди ( з змінами, внесеними згідно з Постановами Пленуму Верховного суду N 5 від 25.05.2001 N 1 від 27.02.2009 р. Під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. У позовній заяві про відшкодування моральної (немайнової) шкоди має бути зазначено, в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами це підтверджується. Оскільки позивач не зазначив розмір, яку він вважає за необхідне стягнути з відповідачів та належним чином її не обґрунтував, суд вважає дана вимога про стягнення моральної шкоди задоволенню не підлягає.
Щодо п.9 позовних вимог про порушення його права щодо вільного вибору споживача, суд вважає, що дана вимога задоволенню не підлягає, оскільки не обґрунтована та не вбачає вини в цьому питанні з боку відповідачів, до того ж Постановою КМУ від 01.102015 року за №758 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обовязків на субєктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» затверджено перелік постачальників природного газу, на яких покладено спеціальні обовязки, щодо постачання природного газу побутовим споживачам. На території ліцензованої діяльності з розподілу природного газу ПАТ "Харківгаз", постачальником природного газу, на якого покладені спеціальні обовязки, щодо постачання природного газу побутовим споживачам визначено ТОВ «Харків газ збут».
Щодо уточнених позовних вимог по десятому пункту, суд вище зробив висновок, та вважає можливим його задовольнити, зобовязавши Товариство з Обмеженою Відповідальністю «Харківгаз збут» надати ОСОБА_1 абонентську книжку Постачальника.
Щодо п.11 позовних вимог про визнання незаконними твердження у п. 2 у платіжних документах, які виписує постачальник газопостачання, а саме: «У разі порушення терміну сплати може бути припинено газопостачання», а також абзац 4 памятки ПАТ «Харківгаз», суд, вважає, дана вимога задоволенню не підлягає, оскільки платіжний документ та памятка не суперечать Закону України «Про ринок природного газу» та Публічним договорам, а також Правилам постачання природного газу, затвердженими Постановою від 30.09.2015 року, де в п.16 розділу 2 вказано, що у разі відсутності графіка погашення заборгованості або його недотримання чи неоплати поточних платежів постачальник має право у порядку, визначеному цим розділом та договором постачання природного газу, припинити або обмежити постачання природного газу на об'єкт споживача до повного погашення заборгованості.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 57, 60, 79, 88, 208, 209, 212-215 ЦПК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2494, Типовим договором постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015р. № 2500, Правилами надання населенню послуг з газопостачання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 року № 2246, суд,
в и р і ш и в:
Уточнений позов ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Харківгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківгаз збут» про зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Нарахування ПАТ «Харківгаз» за особовим рахунком № 140116 у березні 2015 року, а також нарахування ТОВ «Харківзбут» за особовим рахунком № НОМЕР_1 у січні, березні та у квітні 2016 року визнати такими, що не відповідають п.5 ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», правильні нарахування такі: за березень 2015 року - 7,68 грн. (пільга), за січень, березень, квітень 2016 року - 32,35 грн. (грошовий еквівалент).
Зобовязати ПАТ «Харківгаз», ТОВ «Харківгаз збут» здійснити перерахунки та нарахувати до суми переплати - 0,32 грн. по березню 2015 року, по січню 2016 року - 1,71 грн. по березню 2016 року - 1,77 грн. по квітню 2016 року - 1,42 грн., разом - 5,22 грн.
Зобовязати Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківгаз збут» надати ОСОБА_1 оригінал рахунку № НОМЕР_1 за липень 2016 року.
Визнати дії по наданню ОСОБА_1 рахунку за газ та послуги з газопостачання у грудні 2016 року за недоведеними до нього обємами (обсягом) постачання та споживання природного газу, що містяться в базі даних оператора газотранспортної системи, протиправними.
Зобовязати Публічне Акціонерне Товариство «Харківгаз» привести заяву-приєднання відповідно до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послух від 30.09.2015 року № 2498 «Про затвердження Типового договору розподілу природного газу».
Зобовязати Товариство з Обмеженою Відповідальністю «Харківгаз збут» привести заяву-приєднання відповідно до умов Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послух від 30.09.2015 року № 2500 «Про затвердження Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам».
Зобовязати Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківгаз збут» надати ОСОБА_1 абонентську книжку Постачальника відповідно до вимог п.4.5. розділу IV Типового договору від 30 вересня 2015 року № 2500.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути в рівних долях з ТОВ «Харківгаз збут» (63304, м. Красноград, вул. Преображенська, 5; п/р НОМЕР_2 АБ «КЛІРИНГОВИЙ ДІМ» м. Київ, МФО 300647, код ЄДРПОУ 03359500) та ТОВ «Харківгаз збут» (61004, м. Харків, вул. Москалівська, буд. 57/59; п/р 26008010058 в АБ «КЛІРИНГОВИЙ ДІМ» м. Київ, МФО 300647, ІПН 395906220380) суму сплаченого судового збору в розмірі 551 грн.20 коп. по 275 грн.60 коп. з кожного.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Лозівський міськрайонний суд Харкiвської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: С.Т.Мішуровська